America - tara democratica ?

America nu e tara democratica. Clar!
Rusia e! Ucraina, Moldova, Romania, astea e democratii. America e dictatura.
Dom'le, americanii e prosti.
 
Intrebat de Kissinger pt. ce decizie a sa ar dori sa ramana in istorie, Truman a spus urmatoarele: "Ne-am invins inamicii si i-am facut sa se predea. Dupa care i-am ajutat sa se refaca, sa devina democrati si sa se realature comunitatii internationale."

Cineva care a studiat istoria ultimilor 60 de ani, ar putea constata ca aceasta a fost o constanta a politicii SUA.

Cam in felul asta s-ar putea stabili care imperiu e mai al dracu decat celalalt.
 
Au pierdut, dar de ce trebuiau ei sa se bage in Vietnam? 50,000 de soldati americani morti. Pentru ce au murit? Pentru "democratie"? Nobila moarte, pe bune. Sute de mii de civili si copii vietnamezi morti pentru ce? Eu cred ca democratia n-ar trebui sa se impuna cu bombe si cu pretul miilor de oameni. Eu cred ca democratia n-ar trebui sa se impuna in genere. Cine sunt americanii sa le dicteze (si inca prin asa metode) altora cum sa traiasca? Mai bine s-ar concentra la problemele lor interne. Oare ce fel de democratie poate sa impuna o tara in care pana in anii '60 unii unii copi nu puteau sa studieze in aceeasi scoala cu altii din cauza culorii diferite a pielii, iar parintii lor nu aveau voie sa se aseze pe scaune si banci rezervate pentru cei "albi"?

Parerea mea e ca nu era sarcina nimanui sa ii scoata pe vietnamiezi de unde erau, in afara de ei insisi. Aveu sa se discurce si singuri, si mult mai bine decat cu "ajutorul" altora. Cam aceeasi se refera si la Irak cu Afganistan.
 
johann_moritz;222428 said:
America nu e tara democratica. Clar!
Rusia e! Ucraina, Moldova, Romania, astea e democratii. America e dictatura.
Dom'le, americanii e prosti.

eu cred ca gresesti.
daca politica Americii nu place la X sau Y, nu inseamna ca nu e tara democrata.
eu nu o apar, nu am nici un interes,nu am nici rude si nici nu vreau sa merg acolo, dar democtartie este -ca se ia o hotarare de majoritatea si minoritatea se supune.
iI place sau nu
dar din ce scriti mai sus, criticati politica americii si nu cum s-a luat hotararile,
adica off topic
 
USA e o tzara cu populatia "bine hranita" pe baza Dolarului - moneda internationala shi pe baza resurselor agonisite prin razboaie. Cei satui - pot fi shi democrati, shi comunishti, shi dictatzi - ei nu v-or ridica mult gura pentru ca-s satui (doar ca asta era pina nu demul cit stapinii aveau doar dolarul shi nu aveau EURO... cu timpul Europa ii v-a lua locul - dupa plan).

Pe plan mondial insa - USA e Politzist.
 
dor007;222556 said:
USA e o tzara cu populatia "bine hranita" pe baza Dolarului.

Pe plan mondial insa - USA e Politzist.

romania e o tara bine hranita pe baza leului
o sa fie mai putin bine hranita cand va veni euro

ce legatura a re democratia cu moneda nationala ???

apoi bine ca e un politist in lume
altfel s-ar lua toate tarile de par,or america a demonstrat ca stie sa munceasca, stie sa se distreze,stie sa se apere si stie sa faca politie daca unii isi iau nasul la purtare si ii bumbacesc pe vecini sau propria polulatie.

cam cum vezi tu lumea dor007 ?

intorcandu-se la evul mediu ?????
 
Leul nu intrece in volum productia Romaniei de 40 de ori. Romanii spre deosebire de americani - sunt flaminzi.

Lumea o vad in informationism - nu democratie, nu comunism, nu dictatura...
Shi voi cum vedetzi lumea?

Spunele tzarilor arabe ca politistul e mishto, ce ar zice ele?
 
dor007;222563 said:
Leul nu intrece in volum productia Romaniei de 40 de ori. Romanii spre deosebire de americani - sunt flaminzi.

Aici minti baiatule,romanii nu sunt flamanzi si nici nu au fost, chiar pe vremea "impuscatului"
tampenia asta este intretrinuta de cei ce se vaicaresc pe toate drumurile,asa ca sport national si milogeala nationala.
eu afara de 2 ani cat am fost in Egipt,am stat numai in Romania....

tarile arabe primesc ajutor de la americani,asa ca nu o sa zica nimic,asculta-ma pe mine.
interesul poarta fesul.
 
Deci vezi flaminzi la sens direct? ca eu am scris "bine hranita" in prima propozitie la tema data... Imi permitzi sa te sfatui sa nu te grabeshti cu raspunsul citind numai ultimul post? :)
 
dor007;222574 said:
Deci vezi flaminzi la sens direct? ca eu am scris "bine hranita" in prima propozitie la tema data... Imi permitzi sa te sfatui sa nu te grabeshti cu raspunsul citind numai ultimul post? :)

poti sa-ti permiti orice,nu iau diploma de doctorat de pe acest forum,palavragim si noi de toate pentru toti...
 
Hei oameni buni de cind am prins si eu la mine ,adica de cind am inceput sa pricep cum functioneaza aceasta lume,analizind situatia in moldova comparindule cu ce cunosc si eu si am inteles ca moldovenilor politicieni nu le ajunge o toana de minte.nu stiu nici cit negru sub unghie cum trebuie sa se comporte pt a fi influenti.sa luam pe putin,bush,sadam husein,hitler,stalin,keneddy daca mergem in trecut il gasim pe imensul si nerepetatul Avraam Lincoln,toti acesti oameni au avut mereu la mina lor strategii,planuri si idei cum sa influenteze lumea si mintea umana pentru a detine putere suprema,de aceia si SUA,Rusia si multe alte tari au asa mare putere in lume,pt ca cunosc mai mult decit stiu ceilalti.

Intrati aici: MANIPULARE-KARETI.BLOGSPOT.COM si o sa va convingeti ce anume le lipseste moldovenilor politicieni.forta de influenta si multe altele,eu am citit in acel blog si am observat ca acele legi simple si in genere tot ce se da acolo le stie chiar si cel mai simplu vinzator in america dar la noi ?????????daca il intilniti pe Ghimpu sau voronin,sau M.Lupu propunetile acest blog,le va fi de ajutor,recunostinta nu astept. "))))))
 
Back
Top