angajat barfitor sau "caine pana la moarte"?

solara

Active Member
Cum sunteti cand nu va place seful? Fideli ca un caine, chiar daca ceilalti colegi (care NU-i sunt subordonati) isi rad de el si-si dau coate? Sau daca vedeti ca-s si altii nemultumiti, participati la barfa colectiva?
Nenea asta cu care am lucrat in ultima luna m-a capiat: se pierdea in discutii moralizatoare, de nu ajungea niciodata sa termine treaba la timp si reusea sa ma tina in fiecare zi peste program ca sa iau niste stampile amarate de la el... Cand incepea cu morala, colegii mei (care nu-l aveau sef, io fiind singura care lucra cu el) incepeau sa-si dea coate,sa pufneasca in ras si sa-si dea ochii peste cap... Io spumegam in sinea mea, dar mi se parea de prost gust sa fac la fel. Cel mai rau ma enerva cand ma chema sa urc un etaj ca sa ma-ntrebe o banalitate pe care el o decisese deja. Si asa se facea ca toti terminau lucrul, numai eu alergam de pe un etaj pe altul ca sa iau o semnatura si sa-i mai aduc aminte ce-a uitat.
De luni mi se schimba sefia: nenea asta pleaca in concediu si in locul lui vin doua tipe care lucreaza extrem de repede (am fost avertizata ca trebuie sa ma "benzinez", altfel am incurcat-o), dar poate asa reusesc sa plec la timp acasa, sa vad mai multa "stiinta" si mai putina hartogarie, ca doar nu m-am angajat secretara. Sunt cam stressata de pe acuma, pt ca stiu ca o sa am ceva mai multa responsabilitate (ceea ce ma va face sa invat si acasa, ca prea n-am facut nimic in ultima luna), dar intr-un fel ma bucura, pt ca e cazul sa ma obisnuiesc cu ea.
Imi vars amarul aici, la serviciu m-am plans extrem de putin (m-am plans si sefului) si am raspuns cat de discret am putut glumelor colegilor mei.
 
solara;144823 said:
Cum sunteti cand nu va place seful? (...)

...Nasol.... Dar daca te consoleaza, sa stii ca dintre toate cunostintele mele, majoritatea au trecut prin situatii similare. Unii au scapat mai repede, altii mai tarziu, iar cei mai ghinionisti - deloc. Daca ai noroc (cum mi s-a intamplat mie) ca seful macar sa-si cunoasca treaba si sa ai ce invata de la el, parca nu este asa de rau. Da daca mai este di comlpet pe langa subiect... prefer sa pun CV-ul pe ejobs :)
 
La mine nu merge cu schimbatul locului de munca asa, mai intai imi termin treaba intr-un loc si apoi plec. Pot sa fac niste misculatii ca sa schimb mai devreme, dar tot sper ca o sa am ce invata pana la urma si ca n-o sa plec la fel cum am venit. Sper ca de la noua sefie sa am ce invata; daca nu, ii suport doar o luna, imi iau concediu si din octombrie ma duc la altii :D Problema e ca ce vezi in studentie nu se compara cu ce traiesti ca angajat. Toate bune si frumoase cand toata lumea te invata si n-are nimeni pretentia sa-l slugaresti; cand incepi sa lucrezi, trebuie sa fii la cheremul lor si sa "furi" meseria ;)
 
eu cred ca comportamentul sefului tau este legat de comportamnetul tau. pentru ca oamenii au asa atitudine pe care o accepta. dc accepti sa fii trimisa incolo incoa doar pt stampile si semnaturi, tre sa-l pui la punct. dc nu poti, e alta treaba, desi am dubii ca n-ai putea. foloseste ironia ta pe care o folosesti cu totii aici.

sau este si o alta varianta, ca el are ceva predilectii spre tine :)
 
Pai e nevoie de stampile si semnaturi, nu alerg de placere. Si nu-mi trebuie mie, ci pacientilor care asteapta pe la usi (unora li se pare ca nu fac tot posibilul si incearca sa se bage direct la el... nu-ti spun scandal le face pt ca-l deranjeaza :D). Iar ceilalti colegi isi rad de el si se enerveaza pt ca i-a afectat si pe ei cat timp a fost sef de sectie. Tocmai asta ziceam in primul mesaj, ca si ceilalti vad ca-i ceva in neregula cu el.
Asta-i felul lui de-a fi, il stie toata lumea, n-are ceva cu mine.
 
Atunci mai rabda nitel, si in cativa ani o sa ajungi si tu in postura de sef, dar sa ai grija sa nu uiti de experienta ta de acum :)
 
Radu, nu ceream sfaturi, spuneam ce fac eu si va intrebam cum va comportati in situatii similare: daca sunteti fidel sefului sau daca participati la bancurile care se fac pe seama lui.
 
pai de ce nu il pui la punct? mai ales in medicina trebuie operativitate.. ei bogu!

n-am inteles..scuse de off. dar cine e Radu?

eu cred ca depinde de situatie..seful nu e dzeu. dc face gresit ceva, trebuie sa i se spuna in fata. eu asa fac. bancuri pe seama lui nu fac. dar discut cu colegii ce a facut sau nu a facut corect. si asta e normal. tre sa te gyndesti nu la sef, ci la org-tia pe care o reprezinta, la progresul ei.
 
solara;144879 said:
Radu, nu ceream sfaturi, spuneam ce fac eu si va intrebam cum va comportati in situatii similare: daca sunteti fidel sefului sau daca participati la bancurile care se fac pe seama lui.
Nici una, nici alta. Daca fisa postului imi permite (in sensul ca nu intra in obligatiile mele), ma eschivez prin diverse metode (la inceput mai rar, dupa care tot mai des si mai des). Intre timp, ii fac si niste aluzii (pe acelasi principiu, de la vag la concret)
In final, una din doua - ori ma lasa in pace, ori ne spunem "la revedere" cat se poate de elegant.
Nu am folosit metoda decat de doua ori, cativa ani in urma. Intr-un caz a avut esec, in celalat caz a dat roade. Dupa care am ajuns eu sef :)
Oricum, barfa nu intra in optiunile mele, iar sa lasi loc de "buna ziua" este indicat indiferent de situatie (ma rog, aici mai sunt si unele exceptii).
 
eu sper ca radub nu e egal cu radu=agent 007? :D

eu cred ca oamenii care o iau razna trebuie pusi la punct..si in orice fisa de post nu intra in obligatii sa fugi incolo incoa... spre exemplu, fisa de secretara..de ce e considerat ca tre sa faci cafea sefului?
 
Back
Top