Apa din Chisinau

khama

zeu
АО Apa-Canal Chisinau поднял уровень свободного остаточного хлора в водопроводной воде до 0,5 Г· 0,7 мг/дмВі. �*уководство предприятия увеличение концентрации хлора рекомендациями Муниципального центра превентивной медицины для устранения риска заражения питьевой воды и предупреждения случаев заболевания потребителей. Повышенное содержание хлора в воде сохранится до конца августа. Специалисты рекомендуют кишиневцам не пить сразу воду из-под крана и не готовить из нее пищу. Для удаления свободного остаточного хлора перед употреблением следует дать воде отстояться в какой-то емкости 2-3 часа.В Интересно, что Apa-Canal Chisinauсообщил о повышении концентрации хлора с начала июня только 26 июня.

Poate cineva sa confirme shtirea asta? Este vorba de marirea cantitatii de clor reziduu, ori cum acolo, in apa din municipiu pentru a preveni infectarea ape shi prevenirea imblonavirii chisinauenilor... recomandari: a nu se bea apa din robinet shi ATENTZIE! sa nu pregateasca mancare din ea... pentru a indeparta reziduurile de clor apa trebuie sa stea intrun vas timp de 2-3 ore...
ce aiureala mai e shi asta?
 
Problema nu e in faptul ca nu e de baut apa (asta demult se stie) ci ca se recomanda sa nu gatesti cu ea. Daca tot au atita grija sa nu se otraveasca populatia, ar putea macar sa anunte din timp despre ce au de gand sa faca.
 
ei zbang...eu cunosc oameni care beau apa din robinet...mai ales studentii de prin camine...
 
shi eu am ramas f shoke cand am citit - nu se recomanda de facut mancare cu apa din robinet... kapetz! ei is cretini sau cum? sau vre-un producator de apa vrea sa-shi ridice vanzarile?
 
nu cred ca e vorba aici de vreun producator de apa care vrea sa-si ridice vanzarile...altfel mai bagau in articol si niste referinte...
...de ce va mira atat de tare aceasta info intarziata?...eu incep sa ma obisnuiesc cu tot in MD..inclusiv si cu asa ceva..
 
Persoanele foarte sensibile si alergice sa foloseasca APA PLATA chiar si pentru WC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)
Eu nu mai beau apa de la robinet de 6-7 ani dar... acum ma intereseaza cit este de buna si potabila apa de la izvoarele din chisinau????
De citeva saptamini obisnuiesc sa iau apa de la izvorul "Tamara" din Valea Morilor pina saptamina trecuta cind un moshnegutz a zis ca-i daunatoare ca e plin cu x,y ,z offffff m-o spariet.. a zis ca e practic aceeashi apa ca shi-n robinet iaka de ce... hai sa formulam drujna o petitie sau cerere de acces la informatie la Apele Moldovei cu privire la calitatea apei din izvoarele din chisinau? ha? facem?

Timitem scrisoarea din numele Asociatiei Tinerilor cu Atitudine Civica...
 
bai, da cum ramine cu faptul ca multzi oameni special beau apa din cran ca sa-shi antreneze flora shi imunitatea din stomac shi intestin, shtiind ca in ea sunt multzi microbi?
 
Maniu, nu sunt multi microbi ci foarte putini. Asta e functia clorului, sa distruga acei microbi. Problema e doar ca mai distruge si din organele interne. Si nu formezi nici o imunitate cu ea.
 
Gura Cainarului si Varnita???....ai gasit ce sa bei...cele mai proaste branduri...am inteles ca sonda Varnitzei e sub un cimitir:D
 
nu nu....sonda Gurii e sub cimitir...am fost acolo si am vazut.....
eu oricum urasc fizzy water! amush degraba, trecem la harbuji, deocamdata: PEPEEEEENI!!!!
 
Antimatter;190215 said:
nu nu....sonda Gurii e sub cimitir...am fost acolo si am vazut.....
eu oricum urasc fizzy water! amush degraba, trecem la harbuji, deocamdata: PEPEEEEENI!!!!

:)))))..inseamna ca ambele sunt sub cimitir...:D...=))
 
Back
Top