Aparate Digitale

A60 e Point and Shoot (aka malnitsa ;-)) la fel ca shi intreaga serie Powershot A. Powershot G5, Pro 1, S1 IS sunt High End, iar EOS'urile is profesionale :D
 
Canon - au tehnologia proprie de producere a lentilelor, si nu e rea deloc... Asta ar fi un factor PRO...

Dar in general mie imi plac Sony si Nikon... Desi sunt marci care merita atentie... Eu am unul pe film Pentax ce-mi place la nebunie, calitatea superba...

Dar totusi dorinta de digital - o am... Foarte comod si usefull... Ramine banii... :)

Apropo: question: Ati facut fotografii, de exemplu, 10x15 cm... La ce rezolutie la faceti si cum calitatea ... ??? a?
 
10x15 cm doar 1024... ??? e putintel totusi cred... 1 Mgpx...

Unii spun 2 Mgpx, altii 3... In orice caz 2-3 ajung perfect pentru o calitate, nu...

Cit despre Canon: EOS300 e superbbb... Cam 850-900$ parca... Doar ca nu e compact - dar ai calitate in schimb...

Cit despre de unde de luat - eu cred ca totusi din Emirate sau Nipon e cea mai buna varianta... Eu personal comand din Emirate... Europa are taxele ei suplimentare... :/

www.megapixel.net
 
Intrebare ce ma intereseaza de ceva vreme:

Iata de exemplu Canon A60/70 si altele... Permit de a le folosi ca Web-Cam ??? Adica sa transmita prin USB ? flux video ??? a? Pina la urma e cam o chestie de soft, nu...
 
apoi - cine stie: canon'urile sau altele permit de a le folosi drept web-cam ??? Ca nicaieri nu gasesc info referitor...
Am auzit ca Fuji permit...
so ???
 
Medion - camere foto

eu am cumparat din Romania nsite camere medion care sa-u dovedit bune si ieftine. E posibil sa nu fie adevarat pentru tot ce e Medion. Firma e germana si face numai produse dupa licenta. Dupa licenta Canon, A4TECH si multi altii. Exista monitoare Medion, tastaturi Medion si multe altele. Toate de foarte buna calitate. Arata 99% identic cu originalele dar scrie Medion pe ele.

Nu mai stiu modelele pe dinafara dar le pot afla.

Am luat 2:

una de 2.1 Mp. are card MMC sau smart media , video out, face fimulte, blitz, si calitate buna. rezolutie de 1024 x 768, dispaly cu cristale lichide. Are si cablu usb dar e inutil pt ca nu functioneaza la toata seria. decit foarte prost. - am dat 180 4 cu taxe cu tot. merge cu 2 acc AA.


un incarcator varta original facut in germania cu 4 acumulator R6 (AA) in bucuresti este 65$. eu il cumpar direct de la reprezentanta varta cu 50 $.

un card reader este in romania 7 in 1 este 17,8 $ la pret de reseller
si unul 9 in 1 este 25 $ cu taxe cu tot ambele

cine vrea spre comparatie oferta de la noi sa zica si i-o trimit - adica la banii la care cupar eu ca reseller. Se pot lua si din iasi asta evident daca preturile convin sau daca se gasesc lucruri care la voi nu se gasesc.


am mai luat o camera tot medion de 477$ de 4,2 Mp. foarte buna si aia.
cu compact flash. merge cu 4 acc AA. are fel si fel de reglaje, zom optic 2x parca si digital 3x. Ca web cam se vede betton prin placa de captura si are usb high speed.(480Mbiti /sec adica 60 MB/s) usb 2.0 are 20 Mb/secunda adica 2,5 Mb/sec.


Am mailuat si tatatura Medion radio si cu maus radio-optic cu keypad-ul in stiga. Foarte simpatic buna si asta.

Ideea este ca Medionul pare a fi o solutie interesanta.
 
Eu folosesc Nikon coolpix 3200, are 3.2 Mpixels, costa cam 250 eur miam luat si cartela de 256 mb incape 311 photos pe ea de calitate normala si cam 160 de calitate super. Are o functionalitate super arata super si e foarte comod.
 
Back
Top