ARE DUMNEZEU LIMITE ???!!

Dumnezeu este......dar unde? sa facem o mica incursiune in istorie..ati auzit de marea explozie din care a aparut universul...stiti sigur, pai de unde a aparut stimulul din care sa nascut lumea quantica adica a noastra...nu vati gandit ca ar puttea exista o lume sai zicem supra-quantica...asa ca niste cercetatori francezi prin '92 au facut o lucrare despre lumea quantica si supra-quantica...acolo se zicea ca conform teoriei marii explozii totul a aparut din nimic, reformuland au ajuns la materialul a aparut din nemateral.Dumnezeu nu este material, el este supramaterial, lumea noastra e inconjurata de dumnezeire, ea se include in Dumnezeu, deaceea Dumnezeu e peste tot. existenta lui Dumnezeu nu poate fi materiala ea este imateriala dar se rasfrange asupra lumii fizice
 
daca Dumnezeu e universul, si daca unviersul e nelimitat, dar cunoasterea noastra este limitata...inseamna ca nu stim absolut nimic despre Dumnezeu, exista el sau nu, are limita sau nu...intentia lui o stim inca de la turnul Babel...nu vrea sa stim cine e, de unde vine
 
nu sunt inutile....ele definesc fiinta umana...omul nu poate exista fara sa creada in ceva...credinta e ceva imanent, la fel ca si curiozitatea/dorinta de a cunoaste...si ele nu puteau sa nu fie...daca asa e omul.

e altceva la mijloc: exista de la sine...sau e atit de real datorita credintei (fiind proiectia credintei puternice...gindul/cuvintul creeaza realitatea: "la inceput a fost cuvintul")
 
S.F.;192276 said:
Si ce, asta e o scuza sa creada in prostii? Credinta in povesti si minciuni e o insulta la adresa demnitatii intelectuale si culturale a omului, nu o exaltare a nevoii lui inerente de "a cunoaste".

De ce sa nu creada in lucruri reale si practice ?:)
O singura carte de formule chimice contine mai multe lucruri folositoare decat toate cartile sfinte puse la un loc si asta e un fapt.

Pai desigur ca trebuie sa cunosti, dar trebe sa cunosti chestii reale.

De ce sa te incapatanezi sa crezi si sa cunosti ceea ce-i demonstrat fals? :)

Vezi ca exista 3000 de religii pe lumea asta si fiecare se contrazice una pe cealalta.
Fiecare e cuvantul adevaratilor zei.

Faptu' ca tu imi dai citate si povesti din biblie e un rezultat al faptului ca te-ai nascut intr-o tara cu traditie iudeocrestina.
Unu' din orientul mijlociu lauda maretia Coranului.

Religia insa si-a spus ultimele replici inteligibile cu muuult prea mult timp in urma. In secolul 21 nu mai avem ce invata din legendele oamenilor din epoca de piatra, in de a ne da seama cat de creduli pot fi oamenii :)


Nu uita: Toti zeii au fost nemuritori.

S.F, tous differents tous egaux

incearca sai zici unui musulman ca Allah e iluzie, si credinta lui e o prostie.

demnitatea intelectuala si culturala a omului? numai cu ea, nu explici daca are dumnezeu limite sau nu....la baza fizicii sta metafizica.

am fo si eu cindva incredintat (ca sa nu zic increzut) de faptul ca toates povesti...

am citat biblia nu pentru ca am vrut sa laud maretia ei, am parerea mea, ea a confirmato doar

S.F. in ce crezi tu???
 
ma mir ca vezi lucrurile doar material... citeste pe eliade spre exemplu el o sa-ti explice foarte bine de unde vine conceptia de religie. apoi daca Dumnezeu e limitat atunci el ar avea sub raspunderea sa doar o parte a universului.bine dar de unde a aparut universul.apropo nu toate cartile le poti gasi pe net.daca esti materialist atunci studiaza fizica si astro-fizica si la un moment dat vei ajunge la intrebari pe vare rezonabil din punct de vedere materialist nu le vei putea raspunde.ce tine de spuma Gillete ai incercat sa creezi ceva viu din ea?Martin L King a zis ca are un vis ca copii lui sa poata invata, imi pare rau ca tu nu ai invatat destule si vrei sa distrugi ceea ce simte mai mult din 90%din populatia globului!!!too bad!!!
 
S.F. vorbeai ca in biblie sunt porunci primitive dar porunca "sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti" cum iti pare primitiva...aceeasi pilda cu samariteamnul milostiv!
 
Prin replica asta doresti sa afirmi ca ai un ascendent intelectual deasupra mea, ca eu sunt incapabil sa iti spun ceva nou (fiindca cica "si eu credeam ca tine") ?

e plicticos sa fii sceptic, agnostic,etc

incerc sa fiu mai tolerant si sa pun la indoiala chiar si cea mai irefutabila axioma, indiferent de ce natura ar fi ea

dobito ergo cogito, cogito ergo sum!!!
 
multi vad in vechiul testament un Dumnezeu razbunator, asa si este El prin gura proorocilor a spus "sunt un Dumnezeu gelos", dar atunci era la valoare legea talionului "ochi p/u ochi..." asa ca Iahve a acceptat sa deie anumite legi de razbunare. cum crezi ca evreii care inainte de revelatia lui Mosie erau duri si aveau aceleasi trasaturi de caracter ca si restul popoarelor adica duri, violenti si razboinici erau pur si simplu de o data sa se transforme in popor bland si iubitor dintr-o clipita?nu cred..tocami de asta Dumnezeu nu a impus deodata omului vechi-testamentar legile iubirii...au fost mai multe perioade de pregatire pentru trecerea la legea noua... la momentul potrivit Dumnezeu se face om si vine pe pamant. evenimetul cu falca de magar a fost motivata drept autoaparare, Samson s-a aparat, sigur fiecare din noi ar face la fel daca ar avea putere asa mare.dar el, Samson nu a ucis populatia civila, femei copii, ceea ce faceau restul popoarelor care nu stiau de Dumnezeu. platon in sistemul sau a atins problema existentii a spiritualitatii superioare fata de om.
 
S.F.
right dude!!! religia impune limite, de acord...dar eu vb de altceva.
scepticismu, stoicismu, agnosticismu, ca moduri de gindire impun si ele limite, de aceea si spuneam sa pui la indoiala.
scepticismu fata de religie si superstitie, respingind dogmele care te incuie, se incuie in doctrina sa de respingere si...iata friul tras(!)

vreau sa intelegi ca NU apar religia!

pur si simplu...think broader! analitic,sintetic,abstract...
 
Antimatter;192294 said:
S.F.
scepticismu, stoicismu, agnosticismu, ca moduri de gindire impun si ele limite, de aceea si spuneam sa pui la indoiala.
scepticismu fata de religie si superstitie, respingind dogmele care te incuie, se incuie in doctrina sa de respingere si...iata friul tras(!)
Sunt de acord ca scepticismul poate impune si el anumite limite, dar ce limite ar putea impune agnosticismul? Ateii neaga existenta oricarui dumnezeu, pe cand agnosticii cred in existenta supranaturalului sau a unui dumnezeu, dar nu poseda informatii cu privire la natura acestora...
Intreb si eu pentru ca ma consider agnostica... ;)
 
AGNOSTICÍSM s.n. Concepţie filozofică idealistă care neagă, parţial sau total, posibilitatea cunoaşterii obiective a lumii, a esenţei fenomenelor. – Din fr. agnosticisme.

atitudinea nihilista nu ofera nici ea acea libertate, acceptind ceva si refuzind altceva : neaga total/partial ceva...
 
vezi ce crestin devii cand ai un necaz sau ceva..oricum imi pare rau ca esti ateu,dar vei vedea prin proprie experienta ca nu e bine.sper sa revii la dreapta credinta cat mai curand.
 
daca tot nu crezi in Dumnezeu inseamna ca pentru tine El nu exista deci tu pentru tine Il negi de aici rezulta ca tu ateii nu cred in Dumnezeu si il neaga...cum poate ele fi lucruri diferite?oricum tema era limita lui Dumnezeu dar se vede ca incetul cu incetul ne cam departam de esential!deci Dumenzeu are limite eu zic ca da...
 
eu daca am zis ca-s ateu asta nu inseamna ca eu cred ca dumnezeu exista shi il neg, asta inseamna ca mintea mea nu poate admite toata povestea asta precum ca la-nceput era ceva tipa superman care o luat shi o creat pamintu shi viatza pe dinsu pentru nishce scopuri de-ai lui... el daca-ar fi veshnic, el nici n-ar trebui sa aiba scopuri...
 
Maniu;192399 said:
eu daca am zis ca-s ateu asta nu inseamna ca eu cred ca dumnezeu exista shi il neg, asta inseamna ca mintea mea nu poate admite toata povestea asta precum ca la-nceput era ceva tipa superman care o luat shi o creat pamintu shi viatza pe dinsu pentru nishce scopuri de-ai lui... el daca-ar fi veshnic, el nici n-ar trebui sa aiba scopuri...

Ce ai face tu daca ai shti ca nu vei muri niciodata???
 
S.F.;194136 said:
Si atunci de ce te superi? E spre binele tau.

Marlane, crezi ca daca nu ai nici un Dumnezeu le stii pe toate? Atotcunoscatorule, esti deocamdata doar in stadiul de automultumire cvasisavanta. Drumul catre Dumnezeu pentru unii poate fi foarte lung si greu, pentru altii nu se va sfarsi niciodata. Noroc ca (poate) mai ai timp.
 
Back
Top