Atitudinea Romaniei vizavi de RM

dixy

Standartenführer
Plecam de la niste date istorice clare: in anii '90, Romania condusa de regimul Iliescu a recunoscut Republica Moldova. Iliescu a fost un prieten apropiat al lui Mihail Gorbaciov, si-a facut studiile in Rusia, a avut legaturi stranse cu nomenclatura rusa si cu oamenii importanti de partid din Rusia.

Lovitura de stat din Decembrie 1989 a dat-o cu sprijinul amicului Gorbaciov, al KGB-ului si al autoritatilor de stat ruse. Problema este ca Ion "Ilici" Iliescu a crezut ca va schimba doar varful sistemului iar sistemul in sine va ramane totalitar. Aici a luat prima teapa. El gandea "ca la Moscova" si nu si-a dat seama ca poporul roman e un popor civilizat. Ce a urmat, stiu toti.

Sa trecem acum la RM. Este clar ca recunoasterea pripita de catre Romania a Republicii Moldova se datoreaza regimului Iliescu din 90-92 in general si in special lui Ion Iliescu.

Conform cutumelor in dreptul international, nici o tara serioasa nu recunostea RM daca nu era recunoscuta de Romania. Decat republicile ex-sovietice gen Kirghizstan, Uzbekistan, Georgia, etc.

Recunoasterea ca tara a RM a survenit dupa ce regimul Iliescu a facut-o primul. Motivele sunt clare: faptul ca Ion Iliescu era comunist si prieten cu Gorbaciov.

Daca nu era Ion Iliescu la putere, ne puteam uni cu Basarabia inca din '90 de cand cu podul de flori.


Trecand peste asta, relatiile romano-moldovene au stagnat o mare perioada de timp. Iliescu nu era interesat de Moldova, presedintele Constantinescu nu era nici interesat de Moldova nici capabil sa faca ceva, la a doua venire a lui Iliescu(s-au schimbat treburile, aici nu mai conteaza presedintele asa mult), nici el nu era interesat de Moldova dar nici parlamentul sau guvernul.

Ceea ce ne face sa ajungem la zilele noastre, unde singurul politician interesat de "problema moldoveneasca" e presedintele Basescu.

Ajungand la presedintele Basescu, ne dam seama ca e un om puternic, care e capabil sa faca ceva.

Dar cum a tratat el problema? S-a gandit ca a oferi vize sau cetatenii moldovenilor rezolva tot.

Aici e funny ce am vazut la ProTv: doua fete la coada la ambasada romana care-i injurau in ruseste pe romani. Fiind intrebate de reporteri, una a spus ca este rusoaica si ca prefera sa emigreze in Romania decat sa se duca in Rusia (nu vad ce obligatii are statul roman fata de etnicii rusi). Cealalta le-a spus reporterilor ca este etnica romana dar ca stie mai bine limba rusa.

Pot sa spun ca mi-a plans inima cand am citit intr-un ziar de initiativa particulara a unor romani in care au luat in tabara 25 de elevi din Rm, si in special din Transnistria. Ce spuneau copii aia era de groaza: modul in care locuiau doua familii in acelasi apartament, faptul ca nu aveau bani de mancare, faptul ca nu aveau acces decat la televiziunea "oficiala", de Internet nici nu se pune problema, salarii de 30 de euro pe luna, etc.

25 de copii cu vise, 25 de copii cu idealuri, 25 de copii talentati. Au zambit doar cand au fost in Romania, la ei acasa nu prea isi permit sa zambeasca.

Sa trecem la lucruri serioase. Dobitocul de presedinte sustine acordarea de cetatenii moldovenilor. O idee absolut idioata. Republica Moldova deja e depopulata dupa ce au plecat oamenii la lucru. Daca am da cetatenii, pur si simplu Basarabia ar ramane fara cetateni romani. Majoritatea ar fi rusofoni.

Nu ar fi o problema sa le dam cetatenie moldovenilor - doar sunt fratii nostri. Ar mai fi o singura problema: harta romaniei istorice era mult mai mare si cuprindea mai mult decat e Basarabia actuala. Daca am deschide regimul de cetatenii - atunci raportul de populatie din Moldova s-ar schimba radical.

Tin foarte mult la "fratii mei moldoveni" insa nu sunt de acord cu "absorbirea lor". Cel mai normal mi se pare unirea Basarabiei cu Romania .

Ajungand aici, mi se pare foarte aiurea ca statul roman nu face absolut nimic ca sa sustina ideea romanismului, Vreau sa spun ca avem sute sau zeci de institute culturale - dintre care 2 doar in Roma, si nu avem o prezenta culturala in Basarabia.

Cel mai normal mi s-ar parea sa infiintam institute culturale in Basarabia, sa marim de cateva zeci de ori programul de burse pt moldoveni dar sa-i fortam se se intoarca inapoi.

Sa creem tabere foarte largi pentru copii din RM - ei vor fi viitorul si ei vor decide la un moment dat vizavi de unire.

Serviciile secrete sa functioneze si in .md, nu ca la ora actuala spunand ca nu se afla in aria lor de interes.
 
Scoate chestia aia cu "Munca te face liber" pentru ca nu se potriveste pe acest forum. Sau esti de acord cu sloganul asta?
 
dixy;172079 said:
Ajungand la presedintele Basescu, ne dam seama ca e un om puternic, care e capabil sa faca ceva.



Ajungand aici, mi se pare foarte aiurea ca statul roman nu face absolut nimic ca sa sustina ideea romanismului, Vreau sa spun ca avem sute sau zeci de institute culturale - dintre care 2 doar in Roma, si nu avem o prezenta culturala in Basarabia.

.
atitudinea romaniei fata de RM nu are cum sa fie alta decit cea a RM fata de Romania....
chiar daca basescu vrea sa faca ceva, nu o poate face altfel decit in mod democratic...ce sa faca daca "boiii " de la onducerea noastra nu vor altceva decit independenta?? ei nau treaba cu istoria..chiar daca stiu ce sa intimplat in trecut cu adevarat..important e ca au un post bun de unde pot scurge bani cit duce caru...iar de bunastarea poporului ii doare in cot..asta se stie demult..de aia poporul din moldova e atit de pesimis..fara incredere etc..ne confirma si voturile electorale...
statul roman a sustine ideea romanismului..da cum oameni buni cind nu sunt lasati in pace???????? un exemplu clar e ala cu deschiderea altor 2 consulate pentru usurarea regimului de viza...dar cum la noi numa din gura se vorbeste da in parctica ik, tot din ce sa spus in vevcii vecilor nu se va realiza..va zic eu...
totul este reglat de interesele lui vronin si fiului sau...poporul vrea poate aceasta unire..da nu poate..dar cu adevarat doreste din cauza lipsei unei vieti normale cit de cit apropiata de cea reala...dar daca sunt impiedicati de aia de sus???
 
alyyy;172182 said:
poporul din moldova e atit de pesimis..fara incredere etc...
...tace shi rabda, francezii au avut 5 revolutii, shi iata - bine merci, shi acum daca nu le place ceva deodata ies in strada... da` aici... tacere shi rabdare
 
dixy;172079 said:
Dar cum a tratat el problema? S-a gandit ca a oferi vize sau cetatenii moldovenilor rezolva tot.

Nu ar fi o problema sa le dam cetatenie moldovenilor - doar sunt fratii nostri. Ar mai fi o singura problema: harta romaniei istorice era mult mai mare si cuprindea mai mult decat e Basarabia actuala. Daca am deschide regimul de cetatenii - atunci raportul de populatie din Moldova s-ar schimba radical.

Tin foarte mult la "fratii mei moldoveni" insa nu sunt de acord cu "absorbirea lor". Cel mai normal mi se pare unirea Basarabiei cu Romania .

Ajungand aici, mi se pare foarte aiurea ca statul roman nu face absolut nimic ca sa sustina ideea romanismului, Vreau sa spun ca avem sute sau zeci de institute culturale - dintre care 2 doar in Roma, si nu avem o prezenta culturala in Basarabia.

Cel mai normal mi s-ar parea sa infiintam institute culturale in Basarabia, sa marim de cateva zeci de ori programul de burse pt moldoveni dar sa-i fortam se se intoarca inapoi.

Serviciile secrete sa functioneze si in .md, nu ca la ora actuala spunand ca nu se afla in aria lor de interes.


Din câte îmi dau seama, dixy, tu nu eşti din Basarabia.
Îţi respect opinia vis-a-vis de ceea ce vrei să faci tu pentru Basarabia, dar să ştii că realitatea acolo e foarte dură ... serviciile secrete nu ar accepta-o :D

Legat de acordarea cetăţeniilor. Te temi că Moldova o să se depopuleze? E greşit. Moldovenii care eu vrut au plecat, chiar şi fără cetăţenie. Moldovenii, care au cetăţenie română, dacă au vrut au rămas ... şi cunosc destule exemple. O să rămână numai rusofoni? greşit ... foarte mulţi ruşi au părăsit Moldova din 90 încoa şi mulţi o s-o părăsească ... inclusiv prin obţinerea cetăţeniei române. Problema nu este că Moldova o să se depopuleze şi o să rămână numai ruşi ... problema este că moldovenii-românii o să se rusifice complet cu starea actuală de fapt a lucrurilor.

Susţii că nu există centre culturale române. Greşit! Sunt multe "Case a Limbii Române" în diferite centre raionale ... dar ele ar trebui susţinute.


Acuma părerea mea ... a unui basarabean ... care nu are cetăţenia română şi totuşi nu se mai află în Moldova ... Eu cred că România ar trebui cât mai curând să treacă la relaţii pur economice cu Rep. Moldova. Dacă ei nu ne vor ... atunci nici noi nu vă vrem. Cine o să se poarte frumos cu noi, cu ală o să ne purtăm şi noi frumos. Frate frate ... da brânza-i cu bani!
Pentru România nu este avantajos să facă atâta PR la această unire. Mai bine ar trece la fapte şi ar acorda cetăţenia mai repede. Când o să fie destui cu paşaportul românesc în mână atunci s-ar putea pune problema Unirii, dar acum e mai bine să-i lăsăm în pace cu tot cu comunişti ...
 
Back
Top