atitudini fata de homosexuali & co

De fapt mi-i interesant la care tineret de altadata se refera militant? La generatia parintilor lui, astia erau comunisti plus ateisti... Si daca ramineu fete mari mult timp, ap precis nu datorita credintei lor in Dumnezeu... Militant va scrie miine pe forum, caci la ora asta precis nu mai e la lucru, si dupa cum vad si eu bine, omu in loc sa lucreze, din contu timpului sau de munca polemizeaza pe forum... uite asta nu-i frumos...
 
dictionar;210700 said:
De fapt mi-i interesant la care tineret de altadata se refera militant? La generatia parintilor lui, astia erau comunisti plus ateisti... Si daca ramineu fete mari mult timp, ap precis nu datorita credintei lor in Dumnezeu... Militant va scrie miine pe forum, caci la ora asta precis nu mai e la lucru, si dupa cum vad si eu bine, omu in loc sa lucreze, din contu timpului sau de munca polemizeaza pe forum... uite asta nu-i frumos...

Tineretul din trecut era cel putin ceva mai versat si gandea mai sanatos. As putea sa dau exemplu si generatiei interbelice, chiar si despre acei luptatori anticomunistii care au putrezit prin inchisori sau au fost executati.
Azi nimeni nu ar face ce au facut ei pentru ca prea sunt materialisti si hedonisti.
 
dictionar;210743 said:
militant, tu ai putzrezi by in inchisoare luptind impotriva comunismului bolnav din Moldova :rolleyes: ?

Daka acesta ar exista, da. Dar vad mai mult o societate a spectacolui. Un capitalism cu fata "comunista".
Iata in lupta impotriva capitalismului as sta!
dictionare, ai stat vre-o data la comisariat cu fata la perete o noapte intreaga? Din motive politice, nu pentru ca ai fi pishat un copac. Incearca, sa-mi spui cum te-ai simtit.
 
militant;210736 said:
Tineretul din trecut era cel putin ceva mai versat si gandea mai sanatos. As putea sa dau exemplu si generatiei interbelice,


Ba io de la generatiile alea interbelice (nu mai stiu exact, dar cred ca Eliade) am aflat ca pe Matasari erau bordeluri inca de atunci.

(Io am stat in subsolul ambasadei Egiptului, se pune? :D)
 
solara;210746 said:
Ba io de la generatiile alea interbelice (nu mai stiu exact, dar cred ca Eliade) am aflat ca pe Matasari erau bordeluri inca de atunci.

(Io am stat in subsolul ambasadei Egiptului, se pune? :D)

Bordeluri erau si in perioada lui Stefan Cel mare, dar nu era un loc predilect de activitate al populatiei.
 
Eu nu vad sa fi fost vreo generatie care nu s-a gandit la sex... Ce sa zicem de marii din istorie? Ai auzit de nenea Eminescu? Oare nu era el un mare curvar? Si asta nu l-a oprit sa faca ce a facut. Stefan cate sotii avea? Vrei sa zici ca nu se gandea la sex?:D Si astea-s doar exemplele cele mai rasunatoare.

Iar apoi, pentru adolescenti, gandirea la sex ar fi mai mult decat normala, sa nu zic obligatorie din cauza schimbarilor organismului.
 
mi-a placut.




Si daca propriul tau copil ar fi gay?


Postul asta e scris pentru oamenii sub 25 de ani. Pe cei peste 25 de ani nu credem ca ii mai putem convinge de ceva. Din fericire, pana vor creste mari copiii care se nasc acum, parerea lor nu va mai conta. So, hai sa lasam la o parte prostiile de genul “mie nu mi se poate intampla asa ceva” si sa vedem cum ar fi daca am avea un copil gay.
N-ati fi prea bucurosi, nu? De ce? Fiindca nu se va mantui? Bullshit! Nimeni nu poate sti cine se mantuieste si cine nu. Si nu la asta v-ati gandi. V-ati gandi, in schimb, ca o sa aiba mai multe probleme in viata. Ca ii va fi mult mai greu sa isi gaseasca prieteni, slujba, o relatie.
De ce? Din cauza societatii. O sa incercati sa il schimbati? Sa-l invatati sa se ascunda? Daca ati face asta n-ati fi niste parinti buni. Si ati fi si superipocriti, fiindca i-ati face copilului vostru exact fazele care vi s-au parut nashpa atunci cand vi le-au facut parintii.
N-o sa-l mai iubiti? N-o sa-l mai incurajati? O sa-l faceti sa-si piarda respectul fata de el insusi? Sau o sa vreti sa fiti alaturi de el? O sa stati acasa cand o sa fie GayFest? Sau o sa iesiti pe strada alaturi de copilul vostru?
Gramo crede ca daca o sa fiti niste parinti ok o sa iesiti. Fiindca o sa vreti sa ii aratati copilului vostru ca il acceptati, si ca il iubiti, desi e mai greu sa ai un copil gay. O sa vreti sa ii aratati ca nu va e rusine cu el. Ca puteti fi mandri de el asa cum sunt toti parintii mandri de copiii lor.
Si v-ati dori, poate, ca si el (sau ea) sa se impace cu sine, sa se accepte, sa fie ok, sa aiba acelasi respect fata de propria persoana pe care il au si ceilalti oameni, chiar daca nu e la fel ca si ceilalti. Cand e vorba de “gay pride parade”, cel putin asa cum intelege Gramo lucrurile, despre genul asta de mandrie e vorba.
Nu vrea nimeni sa le “declare razboi” heterosexualilor sau sa “faca prozelitism” (de parca s-ar putea) sau “sa se laude cu orientarea sexuala”. E vorba de oameni care incearca sa aiba aceeasi demnitate ca si toti ceilalti oameni. Care incearca sa spuna “nu vreau sa-mi fie rusine de mine; sunt si eu om, ca toti ceilalti oameni; doar ca sunt diferit; dar si eu sunt om; nu sunt mai bun sau mai rau decat alti oameni; sunt om.”
Asta in timp ce alti oameni le striga de pe margine “Rusine! Rusine! Rusine!” Nici nu stiu de ce striga asta. Sunt ca niste animale care simt ca altcineva e vulnerabil si ataca.
O sa-ti fie rusine de copilul tau? Ai vrea ca lui sa-i fie rusine de el? Sa se ascunda? Sa se izoleze de ceilalti oameni?
Chiar daca homosexualii ar avea aceleasi drepturi ca si celelalte persoane (ceea ce nu e cazul la noi), atata timp cat vor mai exista oameni care sa le strige “Rusine!” o sa fie nevoie de marsuri de tip GayFest. “Nu, n-o sa-mi fie rusine. Nu are de ce sa-mi fie rusine. Am aceeasi demnitate umana ca toata lumea” - asta inseamna “Sunt mandru ca sunt gay” (si nu “Fiindca sunt gay ma consider mai presus decat voi”).
Sa incerci sa-i distrugi unui om respectul fata de sine doar fiindca e diferit fata de tine e o chestie abjecta, nu? Daca alti oameni i-ar face asta copilului tau, nu ti-ar veni sa ii strangi de gat? Sigur, n-o sa faci asta. O sa mergi la mars.
“Dar copilul meu nu va fi gay.” Sigur? Si chiar daca nu va fi, si nici copilul unuia dintre prietenii tai nu va fi, gata, s-a rezolvat problema? Nu mai ai de ce sa te stresezi, nu? Faptul ca unii oameni le fac asta altor oameni sub ochii tai nu te revolta? Nu te indigneaza?
Serios acum, nu ti se pare stupefiant? Niste oameni incearca sa ii faca pe alti oameni sa isi piarda demnitatea si respectul fata de ei insisi. Prin diferite mijloace. O astfel de chestie nu e justificata fata de nimeni. Nici macar fata de ucigasi. Trebuie sa ii acordam ucigasului demnitatea lui de om.
E judecat, pedepsit, dar nu ne atingem de demnitatea lui umana. Nu spunem “ne-a provocat, deci e ok sa-l injosim.” Nu e ok sa injosim pe nimeni. Si totusi, la televizor se vorbeste despre homosexuali in moduri injositoare. Asta se intampla sub ochii tai. In jurul tau.
Macar odata pe an ai putea sa faci si tu ceva in legatura cu asta. Dar tu nu faci nimic. “Sa fie multumiti ca ii accept! N-am nimic cu ei, dar nu vreau sa stiu ca exista!” - nu-ti dai seama cat e de aiurea sa se spuna asa ceva despre alti oameni? Rusinea nationala a celor care au spus astfel de lucruri despre evrei n-a disparut nici pana in ziua de azi.
“Rusinea de a fi homosexual” o sa dispara, hopefully, in curand. Noi nu va spunem ca ar trebui sa va fie rusine ca sunteti oameni sau ca ar trebui sa va fie rusine ca spuneti si tolerati sa se spuna astfel de lucruri despre alti oameni. Va spunem, doar, ca mai devreme sau mai tarziu o sa va fie.
 
PiggyEFromHell;210752 said:
Eu nu vad sa fi fost vreo generatie care nu s-a gandit la sex... Ce sa zicem de marii din istorie? Ai auzit de nenea Eminescu? Oare nu era el un mare curvar? Si asta nu l-a oprit sa faca ce a facut. Stefan cate sotii avea? Vrei sa zici ca nu se gandea la sex?:D Si astea-s doar exemplele cele mai rasunatoare.

Iar apoi, pentru adolescenti, gandirea la sex ar fi mai mult decat normala, sa nu zic obligatorie din cauza schimbarilor organismului.

Tu gandesti asa incet sau doar te prefaci?
Poti deosebi ierarhia de interese din timpurile noastre si trecut? Nimeni nu afirma ca oamenii se inmulteau pe cale artificiala, Slava Domnului, toti erau oameni normali.
Ce insemna normali? Cu ratiune, cu idei, cu inspiratii si aspiratii.
Ce vedem azi? Tineri care se trezesc dimineatza cu gandul "cui s-o trag azi?" si cu acelasi gand petrec o zi intreaga. Obsesia hedonistica a transformat lumea in niste vite incapabile sa gandeasca si deci sa creieze.
Ce stii de Stefan? Ai citit istorie adevarata? A avut 4 femei in toata viata lui. Iar mitul despre "curvarul Stefan" a aparut dupa publicarea romanelor (in stilul francezui A. Dumas) lui Sadoveanu.
 
Ah! Atotstiutorule! Si poti sa ne spui si noua care au fost ele? Si cati copii a avut Stefan? Si ai caror sotii au fost?
In alta ordine de idei. Observ ca te intereseaza foarte tare fenomenul "gay". De ce?
 
militant;211353 said:
Ce insemna normali? Cu ratiune, cu idei, cu inspiratii si aspiratii.
Ce vedem azi? Tineri care se trezesc dimineatza cu gandul "cui s-o trag azi?" si cu acelasi gand petrec o zi intreaga.
Eu am impresia ca e frustrarea ta personala si nu a tinerilor de azi:D. Toti tinerii au aspiratii si inspiratii. Orcine vrea un viitor, deci are aspiratii. Iar gandul la sex a absolut normal si e normal sa fie prezent. Vrei tu sa-l demonizezi ca probabil de tanar nu prea ai avut parte sau mai stiu eu ce, e dreptul tau, dar nu te duci tu sa-i inveti pe altii cum sa traiasca si sa strigi in gura mare ca tu ai dreptate.

militant;211353 said:
Obsesia hedonistica a transformat lumea in niste vite incapabile sa gandeasca si deci sa creieze.
Ce stii de Stefan? Ai citit istorie adevarata? A avut 4 femei in toata viata lui. Iar mitul despre "curvarul Stefan" a aparut dupa publicarea romanelor (in stilul francezui A. Dumas) lui Sadoveanu.
Chiar daca pentru un singur moment ti-as da dreptate... 4 femei nu prea intra in ideea "nu ma gandesc la sex ci am inspiratii"...:D

Vad ca pe Eminescu nu l-ai comentat... as putea scoate atatea exemple despre mari personalitati care au avut o viata sexuala foarte bogata, incat apare logic intrebarea, oare ar fi fost ei la fel daca nu s-ar fi comportat asa?
 
Back
Top