Avem noi identitate?

Lesyka

New Member
Sintem noi natiune moldoveneasca,avem noi o putere loiala acestui popor sarac si vindut de toti si la toti?Neavind toate aceste despre ce identitate se poate vorbi daca ignoram toate datele istorice care confirma ca populatia din teritoriul pe care se afla astazi Romania si Moldova si alte bucati rupte si acaparate de alte tari la drept vorbind de catre Ucraina ,care a acaparat Bucovina de Nord,Cetatea Alba,Insula Sarpelui, ca acest popor a fost cindva poporul dac care dupa acapararea lui de catre regele Traian am ramas o singura natie care pina la urma s-a ales cu denumirea de natiune romana!
 
Dupa 70 de ani aflati sub calciiul rusesc,deportati in Siberia de Gheata toata intelectualitatea romana(preotii,profesorii)si alte categorii de conducatori.De unde mai doresti mentalitate daca unii si astazi aflinduse sub flamura rosie a lui Voronin se mai trezesc in URSS.
 
Sondajul sociologic a aratat ca circa 16 % se considera vorbitori de limba romana si de nationalitate romana.Apoi daca n-ar mai fi tovaras"spiska" la alegerile parlamentare si suita de partide si partidute infiintate din membrii fiul-soata si soacra si electorat "iok".Daca s-ar uni toti cei de dreapta la un loc necatind ca se afla in primii zece pe lista sau mai departe cum fac comunistii cred ca esichierul sting si drept ar fi la egalitate.Apoi daca dragii nostri "moldoveni" in ziua alegerilor macar atunci ar lasa paharelul la o parte si s-ar duce sa faca datorie sa civica cum se duc "bosorogii " rusi in cirje sau chiar dusi de subtiori cred ca schimbari s-ar face!
 
nu exista identitate nationala... indiferent ca natiunea ii romana sau moldoveneasca... si cred ca oamenii nu au timp sa se gandeasca la asta... prea ocupati cu saracia sau cu modalitati de a pleca din tara...

problema este ca exista doar 2 paturi sociale in MD... prea bogati si saraci... asa ca nu vad cine ar putea sa mentina un anumit spirit national...
 
groparu said:
odata cu ace[al] care o are ;)

([] este un element din regexpuri, care inseamna "un caracter din multzime")
sorry...dar nu am inteles nimic din ce ai scris mai sus...ups
 
ma refeream la:

sperantza moare ultima -- odata cu acel care o are
sperantza moare ultima -- odata cu acea care o are
 
adrenalina said:
nu exista identitate nationala... indiferent ca natiunea ii romana sau moldoveneasca... si cred ca oamenii nu au timp sa se gandeasca la asta... prea ocupati cu saracia sau cu modalitati de a pleca din tara...

problema este ca exista doar 2 paturi sociale in MD... prea bogati si saraci... asa ca nu vad cine ar putea sa mentina un anumit spirit national...
Problema nu este in faptul cine si cind pleaca din tara dar cine se simte el peste hotare sau in interiorul tarii ROMAN? RUS? sau nu-si da seama cine-i si spune ca este MOLDOVEAN?
 
adrenalina said:
problema este ca exista doar 2 paturi sociale in MD... prea bogati si saraci... asa ca nu vad cine ar putea sa mentina un anumit spirit national...
Mult-injurata intelectualitate basarabeana. Adevarat, intelectualii sunt in mare parte grav compromisi, dar trebuie sa apara niste figuri noi. Am incredere ca exista printre tineri oameni cu perspectiva. Totusi, as vrea sa spun ca mi se pare o scuza cam prea la indemana aceea cu "prea saraci pentru a se gandi la identatea nationala". A nu se uita, Adrenalina, ca romanii au avut perioade mai dure in istoria lor. Trebuie sa vrem ceva mai mult de la viata decat un blid de fasole si un acoperis care sta sa ne cada in cap.
 
Husky said:
Trebuie sa vrem ceva mai mult de la viata decat un blid de fasole si un acoperis care sta sa ne cada in cap.
Stiu si io....Nu pot gandi decat macar pe jumate satula. Am impresia ca tu nu stii, Husky, cum e sa traiesti de pe o zi pe alta.
Nu muritorii de foame au fost fruntea, nu ei au facut istoria. Io nu m-as baza pe flamanzi.
 
De acord, Solara, dar nu am cerut decat ca fiecare sa vrea cat mai mult de la viata sa. Identitatea nationala face parte din sufletul omului, in ciuda faptului ca arareori constientizam acest lucru. Nu ne face nici mai buni, nici mai destepti, doar ne defineste ca atare. Avem si noi un loc sub soare si ar cam trebui sa tinem la el. Nu tine de foame, da, dar nu se poate trai doar pentru a manca si dormi. E usor de vorbit despre idealuri cand nu esti nevoit sa iti castigi existenta? Din nou o sa spun "Da", dar oare ce ne-am face fara ele?
 
Solara said:
Stiu si io....Nu pot gandi decat macar pe jumate satula. Am impresia ca tu nu stii, Husky, cum e sa traiesti de pe o zi pe alta.
Nu muritorii de foame au fost fruntea, nu ei au facut istoria. Io nu m-as baza pe flamanzi.

Cine a zis ca populatia din Moldova moare de foame?!?!? Eu n-as spune asta... da satele is cam saracute, n-ai ce zice.... dar sa nu uitam de sutele de mii, posibil chiar milionul, de moldoveni aflati peste hotare la lucru care lucreaza zi si noapte ca sa trimita ceva bani acasa la rude. Numai in Chisinau zilnic se afla aproximativ 1/4 din populatia tarii... ce n-ati obesrvat cum se imbraca oamenii la noi si ce masinute conduc?!?! Eu n-as numi asta o populatie de flamanzi, mai degraba o populatie de indiferenti, care nu-si dau seama ca desi lor posibil acum li-i bine, copiii sau nepotii lor pot sa nu mai aiba parte de o viata normala!!!

Toti se lauda ca moldovenii is muncitori, gospodari s.a.m.d. Pe dracu!!!! Mai lenosi si naivi oameni nu am vazut in viata mea.... tot ce poate poporul acesta e sa se jaluie in fiecare zi cat ii este de greu, dar cand vine ziua ceea o data in 4 ani ce face baba Maria, sau mos Ion?!?!? se duc oare ei la votare sa aleaga oameni inteligenti si responsabili, sau se duc pe deal la arat!?? Da inteleg ca trebuie de lucrat pamantul deoarece de altfel n-au ce pune pe masa.... dar chiar e asa de greu de sacrificat 1 ora o data in 4 ani ca sa poti schimba odata si odata mocirla in care se afla tarisoara noastra?!?!

Oameni flamanzi. Mai bine uitativa in tarile din Africa ce se face; unde oamenii mor cu miile pe zi din cauza ca n-au ce manca, sau din cauza bolilor venerice... la noi inca e rai pe langa ceea ce se petrece in alte parti ale lumii!!!
 
Manix, comparatie destul de nereusita cu popoarele din Africa ,africanii au motivele lor pentru saracia lor, si moldovenii pe ale lor. Crezi ca prin Africa nu sint mai bogati decit in Moldova? ( eh pe acolo pe sus si tarisoare si regiuni: Bezerta s.m.d). Avem diferiti oameni in Moldova, sint si care mor de foame, si sufera de boli.
Dar faptul ca ne jeluim , aici sint de acord cu tine, nu cit se poate atita de jeluit?!!!! cerem ajutoare umanitare, ca mai apoi, cei ce se ocupa de aducerea lui sa le vinda... proiecte diferite (is bune ele, dar nu intotdeauna), dar cind ma refer la jeluitul cel de om simplu, care numai sa se jeluie tine, eu cred ca trebuie de muncit mai mult, caci sintem intr-adevar popor muncitor, insa nu la noi acasa...
 
N-am vrut sa fac comparatie intre Moldova si Africa... pur si simplu am vrut sa argumentez faptul ca la noi oamenii inca nu mor de foame asa cum in alte tari.... slava Domnului avem pamant roditor si vasali prin casele si fermele din Italia, Spania ca sa traim bine.

Ce a facut guvernul Moldovei ca sa incerce macar sa-i motiveze pe oameni sa revina la patrie?!?! Locuri de munca cum nu erau asa si nu sunt; salariile sunt mizere si nici nu le poti compara. Sunt acum in State la invatatura dar imi era rusine sa scriu in rezume orice informatie legata de banii din Moldova, mai degraba foloseam procentaje. Guvernantii nostri in loc sa caute cai de a aduce cat mai multi investitiori in tara care vor crea locuri de munca stau si-si freaca capatanile ce sa mai faca cu limba si istoria romana.

Cred ca moldovenii mai degraba seamana la niste triburi nomade care stiu sa se asimileze foarte usor in locuri noi, dar nu-i trage nimic la bastina.... nu spun numaidecat sa se reitoarca acasa si sa lucreze pentru un salariu de $100/luni... dar cel putin ar putea cumva sustine tarisoara noastra.
 
Manix, tu cum numesti o tara care are o cincime din populatie plecata in strainatate din cauza foamei? O numesti prospera? "Bogat" si "sarac" au grade de comparatie, nu-s absolute; daca exista si tari mai sarace ca a ta, nu-nseamna ca RM e infloritoare.
Chiar tu zici ca salariile sunt mizere si ca se traieste din ce aduc aia plecati (plecati, pt nu aveau o solutie mai buna).
Parerea mea e ca pana nu esti cat de cat multumit de situatia materiala, nu-ti arde de idealuri patriotice. Si nu te duci la vot decat atunci cand inca ma speri.
 
Back
Top