Avem noi identitate?

Aveti identitatea nationala pe undeva prin adancul sufletului, numai ca ati uitat pe unde ati pus-o. Si asta o spun uitandu-ma la recensamant: cat la suta sunt moldoveni si cat la suta romani?
Desigur, sunt si oameni care s-au trezit, dar momentat astia sunt in minoritate. Dar nu-mi pierd speranta: va canta cocosul intr-o buna zi si pentru voi, cei multi.
 
Intr-adevar la ultimul recensamant erau doar 2% romani, la acesta sunt 16% (oficial, dar practic se specula ca ar fi mult mai multi). Sunt semne ca Moldova e pe calea cea buna, si ca (raspuns la intrebare), avem identitate.
 
Flag description:

same color scheme as Romania - three equal vertical bands of blue (hoist side), yellow, and red; emblem in center of flag is of a Roman eagle of gold outlined in black with a red beak and talons carrying a yellow cross in its beak and a green olive branch in its right talons and a yellow scepter in its left talons; on its breast is a shield divided horizontally red over blue with a stylized ox head, star, rose, and crescent all in black-outlined yellow


Currency (code):
Moldovan leu (MDL)


Formerly part of Romania, Moldova was incorporated into the Soviet Union at the close of World War II.

Although independent from the USSR since 1991, Russian forces have remained on Moldovan territory east of the Dniester River supporting the Slavic majority population, mostly Ukrainians and Russians, who have proclaimed a "Transnistria" republic.
 
Nu contează ce cred americanii despre voi (dacă ai ntreba un american obişnuit pe străzile New-Yorkului, ţi-ar spune că nici nu a auzit de Republica Moldova). Important este ce credeţi voi despre voi. Noi pe aici credem că şi voi sunteţi romni. Dar probabil că nu are importanţă.
 
Solara said:
Manix, tu cum numesti o tara care are o cincime din populatie plecata in strainatate din cauza foamei? O numesti prospera? "Bogat" si "sarac" au grade de comparatie, nu-s absolute; daca exista si tari mai sarace ca a ta, nu-nseamna ca RM e infloritoare.
Chiar tu zici ca salariile sunt mizere si ca se traieste din ce aduc aia plecati (plecati, pt nu aveau o solutie mai buna).
Parerea mea e ca pana nu esti cat de cat multumit de situatia materiala, nu-ti arde de idealuri patriotice. Si nu te duci la vot decat atunci cand inca ma speri.

De ce voi considerati ca o cincime sau cat acolo din populatie plecati peste hotare au plecat din cauza foamei?!?!? Bine eu sunt de acord ca salariile sunt mizere si nu ajung: parintii mei sunt medic si profesor... dar slava Domnului ne-am descurcat binisor pana cand, n-am murit de foame. Eu n-am numit Moldova prospera, dar nici nu o poti numi tara cu oameni care mor de foame.... da suntem cei mai saraci din Europa, posibil, dar asta nu inseamna ca lumea moare de foame. Prin '46 lumea murea de foame deoarece bolshevicii veneau si luau fiecare graunte care era ascuns prin poduri.... acum insa sunt cu totul si cu totul alte timpuri. Sa nu fim naivi si sa spunem ca ceea ce se petrece acum in Moldova e din cauza ca oamenii n-au ce manca. La urma urmei, daca nu ma gresesc "literacy rate" postata pe CIA World Fact Book pentru MD e undeva in jur de 98 sau 99%.... Ce inseamna "literacy rate", sorry dar am uitat traducerea in romana a acestui termin - eu o inteleg ca capacitatea populatia peste 15 ani de a citi si numara... posibil ma gresesc... dar daca 98% din populatie in MD poate citi si numara, atunci cum se explica ca comunistii sunt inca la putere?!?! Foamea nu e un motiv, cel putin pentru mine. Eu mai degraba as fi de acord cu ideea ca noi inca nu avem identitate si nu ne putem uni in idealurile noastre ca popor roman. Dar posibil ca ma gresesc.
 
Identity

<fontcolor=blue> <h2> REPUBLICA MOLDOVA</h2>
MDA CA BULETIN DE INDENTITATE</fontcolor>


____________ Kronstadt
I I <i>Numele</i>
I I Alexander
I I <i>Prenumele</i>
I I 01.04.1982 M
I I <i>Data nasterii</i> <i>Sex</i>
I___________I 0(I)RH-, 190, albastri
<i>Grupa sanvina,inaltimea,culoarea ochilor</i>
10.01.2000 27 01.04.2007
<i>Data eliberarii Oficiul valabil pana la</i>
<i>Semnatura titularului</i><fontcolor=red> A271324450</fontcolor> MDA
 
Imi pare rau sa te dezamagesc, Sventlana, dar pasaportul ala nu inseamna nimic. :) Asa iti scot si eu pasaport de "martian roz-bonbon".
 
husky: nici pasaportul vostru din RO nu inseamna nimic,esti de-acord asa-i? ori poate tziganii cu pasapor romanesc la furat si cersit in europa de vest au identitate de asta de-a voastra? ori ungurii din RO care-s cetateni romani au ceva de-a face cu identitatea asta a voastra? pai vezi ca nu inseamna nimic pasaportul asta al vostru...iar eu nu dau doi bani pe identitatea voastra
 
Radu:

pnă una alta cu amărtul nostru de paşaport romnesc putem merge fără viză n orice ţară din Europa şi de la anul şi n SUA. Evident că tu ţi doreşti mai mult să vezi Rusia, Abhazia şi Inguşeţia, dar lasă-i pe cei care se simt romni să se afirme ca atare.
 
Pasaportul moldovenesc este extrem de util am calatorit si in Cehia,Ungaria,Rusia,Ucraina,Austria cu el .Un exemplu de pasaport total inutil si facut degeaba este pasaportul transnistrian. O gluma proasta.Insa nu poti nega un pasaport moldovenesc,cunoscut de toate tarile lumii
 
Pai, pasaportul transnistrean nu este recunoscut decat de Maica Rusie si de inca vreo 2 state mafiote. :p

Radu: ma bucur ca ai revenit la vechile (re)sentimente. N-ai decat sa nu dai doua parale pe pasaportul romanesc. Eu nu am vrut decat sa spun ca un pasaport moldovenesc nu inseamna mare lucru din punct de vedere al identitatii. N-ai inteles asta, prietene?
 
pot sa concluzionez eu: nici un pasaport de fapt nu arata adevrata identitate nationala a unui om... acum treceti va rog mai departe...
 
Daca am ajuns deja si la discutia de pasapoarte haideti mai bine sa vb despre diferenta intre stat si natiune.... de ex: in multe state din Europa Centrala si De Est oamenii pot trai intr-un stat, dar sa se considere de alta nationalitate: de ex noi traim in statul Rep. Moldova, dar majoritatea din noi se considera de nationalitate Romana. Din pacate multe state din occident inca nu inteleg chestia asta si oamenii de acolo incurca nationalitatea cu statul: in pasaport in Engleza scrie Nationality, asa-i?!? pai daca noi ne consideram romani trebuie sa spunem la granita: Romanian, si nu Republic of Moldova asa cum scrie la noi in Pasaport... e o prostie si jumatate... insa daca spunem Romanian precis ca cei de la vama nu vor intelege nimic.
 
Back
Top