Banii aduc fericirea?

desigur, insa pin la urma am impresia ca fericirea vine dinauntru din suflet, ne pare ca defapt lucrurile din jur ne pot aduce fericirea dar pina la urma depinde de noi daca vrem si putem sa fim fericiti sau nu... iar daca poti si vrei atunci poti folosi orice lucru si eveniment din jurul tau pentru a fi fericit, si bani, si flori, si persoane, si intilniri tip offline, si orice altceva... conteaza pina la urma persoana ta pentru ca fericirea ii ceva aparte pentru fiecare, nu exista o singura definitie sau lista care sa zica shei asta fericirea... problema ii ca totusi sintem de multe ori pierduti fara sa stim shi exact vrem de la viata, etc si atunci ne indreptam nasu cautind fericire inafara si in juru nostru fara ca sa ne dam seama ca tre doar sa ne uitam in noi si principalu sa nu ne speriem de sheia si vedem :)
 
mersi mersi :) vezi, nu dijeaba lo trimis parintii pe dune la universitate, o zis sa te dushi si sa vii inapoi fericit :)
 
sa dau si o intrebare cit de cit la tema:

credeti ca sa poate de trait fericit cind duci lipsa permanenta de bani cum se intimpla in moldova de multe ori?

asta cred ca ii o intrebare mai aproape de ceia ceo vrut sa zica Ionix prin tema data, fiindca cred ca noi poate de multe ori incercam sa ne amagim prin faptu ca banii nu aduc fericirea si respectiv sa ne grabim sa tragem concluzia ca putem fi fericiti chiar daca nu avem bani, si atunci mai uitam de necazurile noastre...

nu stiu desigur daca se poate da un raspuns scurt, clar si cuprinzator - cred ca se poate dar cu mult efort si numai in perioade scurte de tip, mai ales la noi in moldova unde tat depinde de bani si cind nai bani fiecare te poate intoarshe pe shi parte vre el...
 
incer eu cat de cat sa raspund....
clar ca nu poti trai fericit in RM atunci cand iti dai seama ca nu ai nici un ban....si nici nu te mai poti deplasa nici cu troleul...nemaivorbind de mancare sau alte necesitati......
intradevar.......nici o persoana iubita atunci nu te mai ajuta.....pote forte putin te mai ajuta sa uiti.....
dar cand ai bani nu esti fericit pentru ca ii ai...esti fericit pentru ca poti fi linistit fara sa te gandesti cum sa ajungi undeva.......sau ce sa mananci...poti sa-ti indeplinesti necesitatile.......asta e doar o scapare de grija....in asta consta totul.
atunci cand poti sa-ti permiti orice....poate esti vesel...si pote esti fericit :lol: ..cine stie depinde de persoana....
dar atunci cand ai bani in buzunar+ o persoana iubita alturi+ prieteni asta cred ca deja e fericire
deci cam asta e parerea mea.....daca ceva e in neregula aruncati cu ceva in mine.... :lol:
 
Hi,

Banii sunt un intermediar prin care poti sati faci situatii de fericire in viata.
Fericirea este : Senzatiile pe care poti sa le simti de la un anumit obiect sau un anumit fenomen- din considerentele importantei pe care noi le atribuim lor .
 
de la Deleanu..."Banii sapa o groapa!!!din care viermii se-adapa!din sangele fratelui-frate!!!...prefacut in apa!!!!....daca desprendetzi mesajul ma bucur!!! 8)
 
Initsial pentru ce au fost conceputsi banii? Simplu - ca sa mijloceasca schimbul intre marfuri si servicii. Cu timpul ei s-au modificat functiile si rolul. Practic au devenit Puterea, Posibilitatsile. Chiar si fericirea o aduc tot ei. Mai ales cind iti lipsesc mult timp si la un moment iti rezolva problemele. Insa nu doar banii te pot face fericit, si acest lucru e intseles de toata lumea.
 
Cineva spunea
Banii nu aduk fericirea... o kumpara gata fakuta...

nu kred... orice lukru are shi partzile sale negative...
banii uneori are ka parte negativa kiar moartea... fizika sau spirituala...
 
tot ce ati spus e drept, dar nu kiar...

Arina inmulteshte 5 la 1000000 si sa vezi ca te simti mai bine...vrei ori nu vrei
 
ian sa incerc sa inmultesc, poate deodata vor rasari si in fata ochilor... da' si 5 lei sunt bani, iti ajunge sa mergi de 2 ori cu 'marshutka' si mai ramai cu un leu, daca ceva in troleu te sui cu el... ii mai rau cand n-ai nici un leu, nu ca n-ai fi fericit, dar va trebui de antrenat picioarele...
 
hi

desigur ca in mare masura banii aduc fericirea,cit de material n-ar suna acesta fraza dar mult depinde si de bani(din pacate)
 
da exista dar crede-ma nu pe mult timp cindva si eu credeam ca fericire nu consta in bani dar crede-ma acuma ghindesc cu totul altfel, atit timp cit ai bani esti fericit dar cum se termin banii si fericirea dispare incetu cu incetu :cry:
 
Mai baietz', nu vorbiti degeaba!
Un om este fericit cu adevarat atunci cind isi stabileste anumite obiective in viata, si mai apoi, depunind el singur eforturi, atinge aceste obiective.
Poti sa-ti stabilesti ca obiectiv sa faci multi bani(obiectivul de a face bani este o prostie, banii au o mai mare legatura nu nefericirea, decit cu fericirea, si pot s-o demonstrez oricarui analfabet care nu ma crede), si, depunind tu eforturi sa-i cistigi, automat devii fericit ca ti s-a primit. 8)
 
Back
Top