Bastardostan vs Moldova

Status
Not open for further replies.
Cunosc foarte bine ce shanse a avut Moldova sa devina aidoma unui stat Baltic shi shtiu chiar cine s-a impiedicat shi cine a pus betze in roate pentru realizarea acestui lucru 8) Dar cu simpla conshtientizare a situatziei aici pe forum nu se va schimba situatzia in asha numita Republica Moldova shi nu shtiu cand se va schimba, maybe never, de aceea prefer sa ma gandesc la aceea ce macar cumva ma face sa uit de gandul paranoic al sineuciderii :roll:
 
Sam said:
Cunosc foarte bine ce shanse a avut Moldova sa devina aidoma unui stat Baltic shi shtiu chiar cine s-a impiedicat shi cine a pus betze in roate pentru realizarea acestui lucru 8) Dar cu simpla conshtientizare a situatziei aici pe forum nu se va schimba situatzia in asha numita Republica Moldova shi nu shtiu cand se va schimba, maybe never, de aceea prefer sa ma gandesc la aceea ce macar cumva ma face sa uit de gandul paranoic al sineuciderii :roll:

Te rog frumos nu te sinucide!
 
Sam said:
Cunosc foarte bine ce shanse a avut Moldova sa devina aidoma unui stat Baltic shi shtiu chiar cine s-a impiedicat shi cine a pus betze in roate pentru realizarea acestui lucru 8) Dar cu simpla conshtientizare a situatziei aici pe forum nu se va schimba situatzia in asha numita Republica Moldova shi nu shtiu cand se va schimba, maybe never, de aceea prefer sa ma gandesc la aceea ce macar cumva ma face sa uit de gandul paranoic al sineuciderii :roll:

Nu e vorba de sinucidere. Dimpotrivă, cand viitorul îţi rezervă doar două posibiliităţi: sau continuarea distructivă a politicii de aservire a Basarabiei intereselor imperialiste ruseşti, sau efortul de a REALIZA ruperea de trecutul colonial, autoflatarea e ridicolă (şi tragică, în acelşi timp, pentru că... autoflatarea este echivalentă cu o sinucidere).
 
ştii foarte bine că dictatura proletariatului a insemnat dictatura proştilor şi a agramaţilor în fosta URSS (după principiul "kto byl nikem tot stanet vsem", intelectualitatea din fostele republici sovietice a fost distrusă, iar locul ştiinţei a luat-o o parodie a acesteia, de aici şi ambiguitatea termenilor folosiţi de "slujitorii norodului sovietic").

dupa cate inteleg , intr-o democratie dezvoltata conteaza cadrul institutional, setul de reguli obligatorii pentru toti care reglamenteaza relatiile dintre societate, putere, etc..a.dica conteaza structura cazanului in care se fierbe democratia...in urss cadrul a fost ajustat ideologiei, nu era nici obligatoriu pentru toti....exceptiile erau mai multe decat regula...etc..etc...in rest, nu cred ca iq conducatorilor urss era mai jos decat al conducerii sua, marii britanii, etc...factorul personala conteaza putin intr-o democratie...adica mult mai putin decat intr-un stat totalitar precum a fost urss...
 
vitalic sprinceana said:
ştii foarte bine că dictatura proletariatului a insemnat dictatura proştilor şi a agramaţilor în fosta URSS (după principiul "kto byl nikem tot stanet vsem", intelectualitatea din fostele republici sovietice a fost distrusă, iar locul ştiinţei a luat-o o parodie a acesteia, de aici şi ambiguitatea termenilor folosiţi de "slujitorii norodului sovietic").

dupa cate inteleg , intr-o democratie dezvoltata conteaza cadrul institutional, setul de reguli obligatorii pentru toti care reglamenteaza relatiile dintre societate, putere, etc..a.dica conteaza structura cazanului in care se fierbe democratia...in urss cadrul a fost ajustat ideologiei, nu era nici obligatoriu pentru toti....exceptiile erau mai multe decat regula...etc..etc...in rest, nu cred ca iq conducatorilor urss era mai jos decat al conducerii sua, marii britanii, etc...factorul personala conteaza putin intr-o democratie...adica mult mai putin decat intr-un stat totalitar precum a fost urss...

Mdaa... nu mă referisem la IQ-ul "şefilor" sovietici (deşi aceştia au rămas de poveste în istorie, bătând cu pantoful în masă, că aşa li se părea că e mai "civilizat", dar chiar nu despre asta era vorba!). M-am referit anume la desfiinţarea clasei intelectuale RUSE, la felul ăn care insăşi gândirea rusă a fost "neutralizată" prin dictatura proletariatului. Proncipiul "kto bzul nikem tot stanet vsem" era sloganul care a instlat postia şi agramaţia în locul culturii ruse, pe care au distrus-o. După ce şi-au decapitat propria cultură, ruşii au venit de ne-au "fericit" şi pe noi, prin aceleaşi metode "democratice". :roll:

dar asta nu era tema discuţiei. Am adus vorba de acest "principiu" al "proletariatului", doar ca să explic de ce "ştiinţa" sovietică (dar mai ales documentele de partid care făceau referire la "problema naţională") se cam încurcă în noţiunile de "popor", "naţionalitate", "etnie", "cetăţenie", iar tu abuzezi de această confuzie tipic sovietică, atunci când nu mai au argumente.
 
Către redneck - cer să se şteargă orice referenţă la această denumire insultatoare dată RM. Aplică-ţi auto-proclamatul regulament
 
Da cu ce drept "ceri", mă rog? Eu cer să procedeze exact invers. Şi am acelaşi drept de a "cere" ca şi tine. :-x
 
lia said:
Da cu ce drept "ceri", mă rog?

pentru ca numitul redneck şi-a asumat nişte funcţii, ne cere să respectăm nişte reguli stabilite de el şi pe care nu le respectă

lia said:
Eu cer să procedeze exact invers. Şi am acelaşi drept de a "cere" ca şi tine. :-x
logică de copil ce a rămas cu buza îmflată, adică n-are importanţă ce ceri, principalul e să fie "exact invers" :-)
 
Vasile said:
lia said:
Da cu ce drept "ceri", mă rog?

pentru ca numitul redneck şi-a asumat nişte funcţii, ne cere să respectăm nişte reguli stabilite de el şi pe care nu le respectă

lia said:
Eu cer să procedeze exact invers. Şi am acelaşi drept de a "cere" ca şi tine. :-x
logică de copil ce a rămas cu buza îmflată, adică n-are importanţă ce ceri, principalul e să fie "exact invers" :-)

Logică tâmpită. Ideea era că ŞI eu am dreptul să cer, nu numai tu. Şi eu cer să fie lăsate mesajele cu "bastardostan", pentru asta am explicat şi CE inseamnă această metaforă, care reflectă foarte bine soarta TRAGICĂ a Basarabiei şi poate să fie insultătoare numai pentru moldoveniştii primtivi ca tine.
 
lia said:
Logică tâmpită
Bine că măcar acum îţi dai seama

lia said:
Ideea era că ŞI eu am dreptul să cer, nu numai tu
Da, ai dreptul să ceri să nu fii insultată, de exemplu să nu fii tratată de proastă sau să nu fie utilizate aşa cuvinte ca "romişi" pt români sau "ruşi" pt românii din RM sau să nu fii numită Lenuţa sau Liuţa

lia said:
Şi eu cer să fie lăsate mesajele cu "bastardostan", pentru asta am explicat şi CE inseamnă această metaforă, care reflectă foarte bine soarta TRAGICĂ a Basarabiei
asta crezi tu
 
Vasile said:
lia said:
Logică tâmpită
Bine că măcar acum îţi dai seama

lia said:
Ideea era că ŞI eu am dreptul să cer, nu numai tu
Da, ai dreptul să ceri să nu fii insultată, de exemplu să nu fii tratată de proastă sau să nu fie utilizate aşa cuvinte ca "romişi" pt români sau "ruşi" pt românii din RM sau să nu fii numită Lenuţa sau Liuţa

Vasile, cred ca am fost foarte clar cand ti-am cerut sa nu insulti. Primesti prima avertizare!

Vasile said:
lia said:
Şi eu cer să fie lăsate mesajele cu "bastardostan", pentru asta am explicat şi CE inseamnă această metaforă, care reflectă foarte bine soarta TRAGICĂ a Basarabiei
asta crezi tu
Acest lucru il cred si alti utilizatori, nu numai Lia.
 
Discutia nu are nici un sens - fiecare numeste o tara cum ii vine, mai ales in baza educatiei si nivelului sau intelectual. Tema e inchisa.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top