Biserica - o noua sursa de bani "usori"...

Metaliuga said:
Eu cred ca exista o putere supranaturala... dar sigur nu e Dumnezeu .. care sta cuminte pe un nor si se uita la noi toti d.. de acolo de sus.... si daca faci o fapta rea iti da un bobarnac in cap... :lol:
eu cred ca este o putere supranaturala.. dar la momentul dat nu am nevoie de ea.. ... - adica sunt agnostica

Profund spus...
 
Metaliuga a scris:
Eu cred ca exista o putere supranaturala... dar sigur nu e Dumnezeu .. care sta cuminte pe un nor si se uita la noi toti d.. de acolo de sus.... si daca faci o fapta rea iti da un bobarnac in cap...
eu cred ca este o putere supranaturala.. dar la momentul dat nu am nevoie de ea.. ... - adica sunt agnostica


Profund spus...

E plina lumea de aroganti orgoliosi care schimba credinta in Dumnezeul cel viu in ceva ce ei numesc "o putere", sau ce le mai trece prin minte... numai nu Dumnezeu - creatorul. Fara indoiala ca Dumnezeu e si o putere, dar net superioara puterii omenesti de a gandi si a activa. Cine esti tu, omule care vorbesti cu atata usurinta lucruri despre care n-ai nici cea mai mica idee? Sau orgoliul si mandria ta nu-ti permit sa numesti lucrurile pe nume? Ce mai vorba de noru si altceva de felul acesa? Prostii cu sacu.
 
Kory said:
Metaliuga a scris:
Eu cred ca exista o putere supranaturala... dar sigur nu e Dumnezeu .. care sta cuminte pe un nor si se uita la noi toti d.. de acolo de sus.... si daca faci o fapta rea iti da un bobarnac in cap...
eu cred ca este o putere supranaturala.. dar la momentul dat nu am nevoie de ea.. ... - adica sunt agnostica


Profund spus...

E plina lumea de aroganti orgoliosi care schimba credinta in Dumnezeul cel viu in ceva ce ei numesc "o putere", sau ce le mai trece prin minte... numai nu Dumnezeu - creatorul. Fara indoiala ca Dumnezeu e si o putere, dar net superioara puterii omenesti de a gandi si a activa. Cine esti tu, omule care vorbesti cu atata usurinta lucruri despre care n-ai nici cea mai mica idee? Sau orgoliul si mandria ta nu-ti permit sa numesti lucrurile pe nume? Ce mai vorba de noru si altceva de felul acesa? Prostii cu sacu.

Ce zici de poll care vorbeşte despre "cele 12 porunci"?
 
Kory said:
Metaliuga a scris:
Eu cred ca exista o putere supranaturala... dar sigur nu e Dumnezeu .. care sta cuminte pe un nor si se uita la noi toti d.. de acolo de sus.... si daca faci o fapta rea iti da un bobarnac in cap...
eu cred ca este o putere supranaturala.. dar la momentul dat nu am nevoie de ea.. ... - adica sunt agnostica


Profund spus...

E plina lumea de aroganti orgoliosi care schimba credinta in Dumnezeul cel viu in ceva ce ei numesc "o putere", sau ce le mai trece prin minte... numai nu Dumnezeu - creatorul. Fara indoiala ca Dumnezeu e si o putere, dar net superioara puterii omenesti de a gandi si a activa. Cine esti tu, omule care vorbesti cu atata usurinta lucruri despre care n-ai nici cea mai mica idee? Sau orgoliul si mandria ta nu-ti permit sa numesti lucrurile pe nume? Ce mai vorba de noru si altceva de felul acesa? Prostii cu sacu.

Kory... treaba ta.... crede in ce vrei tu.. pe mine nimeni si nimic nu o sa ma convinga ca exista un Dumnezeu.... Prostii cu sacu este ceea ce zici tu si toti cei care cred in astfel de prostii.... toata kestia asta cu D-zeu este un mare BULLSHIT!
 
Metaliuga & Kory Ar fi bine sa va datzi seama ca de fapt vorbitzi despre acelashi Dumnezeu, adik in viziunea ambelor din voi tot el a creat lumea, tot el o va distrugi in ziua Apocalipsei, cred ca mai putzin importa astfel de nuantze ca existentza lui in forma fizica, shi daca poate zbura el pe nor ori nu... (Kory, shtiu am scris o mare prostie, dar eu doar incerc sa va-mpac)
Filip-Antonio
Vai! iar eu am votat! :oops: Filea, te rog, spune-mi shi mie dupa ce criterii sa deosebesc sondajurie cretine de cele inteligente? Caci eu nu ma pricep :(
 
Bad And Mad said:
Metaliuga & Kory Ar fi bine sa va datzi seama ca de fapt vorbitzi despre acelashi Dumnezeu, adik in viziunea ambelor din voi tot el a creat lumea, tot el o va distrugi in ziua Apocalipsei, cred ca mai putzin importa astfel de nuantze ca existentza lui in forma fizica, shi daca poate zbura el pe nor ori nu... (Kory, shtiu am scris o mare prostie, dar eu doar incerc sa va-mpac)
Filip-Antonio
Vai! iar eu am votat! :oops: Filea, te rog, spune-mi shi mie dupa ce criterii sa deosebesc sondajurie cretine de cele inteligente? Caci eu nu ma pricep :(

Pă să vedem, Bad and Mad :wink: Tu, de exemplu, ştii care sunt poruncile de care e vorba in sondaj? Ai putea să le scrii aici?
 
Well, pentru că nu poţi răspunde, le voi posta eu, dar mai întâi să spun că e clar că autorul acestui sondaj nu prea ştia despre ce vroia să întrebe (pentru că mai întâi a scris "cele 12 predici" şi apoi a corectat: "cele 12 porunci")

Figaro
Alaturat: 15 May 2002
Mesaje: 1269
Locatie: Bucuresti, Romania
Sex: - Scris pe: Thu Aug 15, 2002 3:49 pm Subiect:

Citat:

Cred in Dumnezeu si respect cele 12 predici



12... predici??????? Ce-s alea? Mosh, daca vrei sa te avanti intr-o discutie teologica macar ai bunul simt de a cunoaste bazele subiectului in cauza. Nimeni nu e dispus sa se joace de-a teologia cu tine.
_________________
Nihil sine Deo!

In sus


Stanik
Alaturat: 25 Sep 2001
Mesaje: 766
Locatie: Toulouse, France
Sex: - Scris pe: Thu Aug 15, 2002 4:04 pm Subiect:

Sorry... greseala mea... dar cred c-am rezolvat-o deja...

La ce intrebari mai trebuie sa raspund??

Mosh??? Adica???
_________________
alex kaka I came!! http://zburator.port5.com/diavolul.gif

In sus

http://moldova.net/viewtopic.php?t=3060

Deci, Stanik ori nu ştie despre ce e vorba, ori şi-a cam bătut joc de cei care aveau să răspundă la aceste întrebări... :D
 
CELE ZECE PORUNCI (Exodul, 20, 1)



(1) 3. Să nu ai alţi Dumnezei afară de Mine!

(2) 4. Să nu-ţi faci chip cioplit (...)! 5. Să nu te închini lor, nici să le slujeşti (...).

(3) 7. Să nu iei numele Domnului Dumnezeului tău în deşert (...).

(4) 8. Adu-ţi aminte de ziua odihnei, ca să o sfinţeşti. 9. Lucrează şase zile şi-ţi fă în acelea toate treburile tale, 10. Iar ziua a şaptea este odihna (...): să nu faci în acea zi nici un lucru (...).

(5) 12. Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta (...).

(6) 13. Să nu ucizi!

(7) 14. Să nu fii desfrînat!

(8) 15. Să nu furi!

(9) 16. Să nu mărturiseşti strîmb împotriva aproapelui tău!

(10) 17. Să nu doreşti casa aproapelui tău; să nu doreşti femeia aproapelui tău, nici ogorul lui, nici sluga lui (...) şi nimic din cîte are aproapele tău!

http://www.pruteanu.ro/7merita/porunci-pacate.htm
 
Sau aici, că tot apelaţi cu toţi la Wikipedia:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_Zece_Porunci

După cum vezi, sunt yece, nu douăsprezece. Şi nu e nevoie să fii foarte religios, ca să le respecţi. În fond, sunt cele care stau la baza moralei societăţii noastre (şi nu numai), şi sunt (sau ar trebui sa fie) respectate inlcusiv de atei.
 
lia said:
CELE ZECE PORUNCI (Exodul, 20, 1)



(1) 3. Să nu ai alţi Dumnezei afară de Mine!

(2) 4. Să nu-ţi faci chip cioplit (...)! 5. Să nu te închini lor, nici să le slujeşti (...).

(3) 7. Să nu iei numele Domnului Dumnezeului tău în deşert (...).

(4) 8. Adu-ţi aminte de ziua odihnei, ca să o sfinţeşti. 9. Lucrează şase zile şi-ţi fă în acelea toate treburile tale, 10. Iar ziua a şaptea este odihna (...): să nu faci în acea zi nici un lucru (...).

(5) 12. Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta (...).

(6) 13. Să nu ucizi!

(7) 14. Să nu fii desfrînat!

(8) 15. Să nu furi!

(9) 16. Să nu mărturiseşti strîmb împotriva aproapelui tău!

(10) 17. Să nu doreşti casa aproapelui tău; să nu doreşti femeia aproapelui tău, nici ogorul lui, nici sluga lui (...) şi nimic din cîte are aproapele tău!

http://www.pruteanu.ro/7merita/porunci-pacate.htm

Lia, o adunătură de ţărănoi kolhoznici ignoranţi care n-au pus în viaţa lor mâna pe Biblie vorbesc despre religie. N-au măcar habar de numărul poruncilor.
 
Nu ştiu dacă le-a mai postat cineva, n-am reuşit s citesc totul... dar cred că dacă tot se discută aici despre "12 porunci", nu am fcut un mare pcat postându-le ... :D
 
Lia, o adunătură de ţărănoi kolhoznici ignoranţi care n-au pus în viaţa lor mâna pe Biblie vorbesc despre religie. N-au măcar habar de numărul poruncilor.
aici eu sunt de acord cu tine :)
Dar oare nu era clar ca merge vorba cele 10 porunci? :-? Adik' de alte porunci eu n-am auzit, shi astfel, folosind logica putem deduce ca despre cele 10 mergea vorba. Oare elementara prostie shi dezinformare a creatorului temei e un motiv pentru a considera sondajul "cretin" cum a facut-o Filip-Antonio? hmmm...
 
Bad And Mad said:
Lia, o adunătură de ţărănoi kolhoznici ignoranţi care n-au pus în viaţa lor mâna pe Biblie vorbesc despre religie. N-au măcar habar de numărul poruncilor.
aici eu sunt de acord cu tine :)
Dar oare nu era clar ca merge vorba cele 10 porunci? :-? Adik' de alte porunci eu n-am auzit, shi astfel, folosind logica putem deduce ca despre cele 10 mergea vorba. Oare elementara prostie shi dezinformare a creatorului temei e un motiv pentru a considera sondajul "cretin" cum a facut-o Filip-Antonio? hmmm...

Nu era clar, Bad and Man. De câteva zile Filip Antonio a întrebat despre numărul poruncilor, şi NIMĂNUI dintre cei care au răspuns nu i-a venit în cap că sunt 10 şi nu 12. Nici chiar ţie, care te-ai grăbit să-l ironizezi pe Filip Antonio. Te-am rugat să le enumeri, şi ai dispărut, îndată cum ai citit mesajul meu. Ai apărut numai acum, ca să pretinti că "era clar". Da, era FOARTE clar că discută nişte ignoranţi (dacă citeşti discutţia de la început şi până acum, îţi dai seama cât de superficiali sunt cei care se dau mari cunoscători pe aici, începând cu iniţiatorul acestui sondaj, care ar fi trebuit inchis de la bun început, pentru că conţine întrebări formulate incorect).

Acum, cei care au scris că respectă cele "12 porunci", oare CE porunci mai respectă şi mai ales CUM le respectă? Pe lângă faptul că sunt mincinoşi (pentu că dacă ar fi respectat poruncile, ar fi ştiut că sunt 10 şi nu ar fi scris că respectă 12), mai sunt şi cretini: respectă CEEA CE NU ŞTIU.

Printre ei şi tu, care în loc să spui sincer că nu prea ştii despre ce se discuta aici, dar ai sărit şi tu, pentru că aici se dă în Filip, te făleşti cu ignoranţa ta şi continui acest tam-tam.
 
Nu era clar, Bad and Man. De câteva zile Filip Antonio a întrebat despre numărul poruncilor, şi NIMĂNUI dintre cei care au răspuns nu i-a venit în cap că sunt 10 şi nu 12.
N-am vazut.
Nici chiar ţie, care te-ai grăbit să-l ironizezi pe Filip Antonio.
De acord. Am eu o un motiv de a il uri pe acest ... Filip-Antonio, shi problema e ca nu mi-am putut stapini emotziile.
Te-am rugat să le enumeri, şi ai dispărut, îndată cum ai citit mesajul meu. Ai apărut numai acum, ca să pretinti că "era clar"
Daca tzi-ash spune ca am avut alte lucruri de facut pe net nu ma vei crede, astfel ca nici nu voi mai incerca...
Acum, cei care au scris că respectă cele "12 porunci", oare CE porunci mai respectă şi mai ales CUM le respectă?
Intrebare de baraj :lol:
Printre ei şi tu, care în loc să spui sincer că nu prea ştii despre ce se discuta aici, dar ai sărit şi tu, pentru că aici se dă în Filip, te
făleşti cu ignoranţa ta şi continui acest tam-tam.
Itzi spun sincer ca m-ai tirziu am observat numarul lor, shi credeam ca-s zece... Da, shi sa shtii mi-a facut o placere sa-i spun lui Filea un cuvint de lauda :crazy: . OK, atunci propun in semn de protest fatza de prostia shi ignorantza userilor ce au postat aici sa nu mai scrim nici un mesaj in aceasta tema...
P.S.
eu-s Bad and Mad nu bad and man...
 
Bad And Mad said:
Nu era clar, Bad and Man. De câteva zile Filip Antonio a întrebat despre numărul poruncilor, şi NIMĂNUI dintre cei care au răspuns nu i-a venit în cap că sunt 10 şi nu 12.
N-am vazut.
Nici chiar ţie, care te-ai grăbit să-l ironizezi pe Filip Antonio.
De acord. Am eu o un motiv de a il uri pe acest ... Filip-Antonio, shi problema e ca nu mi-am putut stapini emotziile.
Te-am rugat să le enumeri, şi ai dispărut, îndată cum ai citit mesajul meu. Ai apărut numai acum, ca să pretinti că "era clar"
Daca tzi-ash spune ca am avut alte lucruri de facut pe net nu ma vei crede, astfel ca nici nu voi mai incerca...
Acum, cei care au scris că respectă cele "12 porunci", oare CE porunci mai respectă şi mai ales CUM le respectă?
Intrebare de baraj :lol:
Printre ei şi tu, care în loc să spui sincer că nu prea ştii despre ce se discuta aici, dar ai sărit şi tu, pentru că aici se dă în Filip, te
făleşti cu ignoranţa ta şi continui acest tam-tam.
Itzi spun sincer ca m-ai tirziu am observat numarul lor, shi credeam ca-s zece... Da, shi sa shtii mi-a facut o placere sa-i spun lui Filea un cuvint de lauda :crazy: . OK, atunci propun in semn de protest fatza de prostia shi ignorantza userilor ce au postat aici sa nu mai scrim nici un mesaj in aceasta tema...
P.S.
eu-s Bad and Mad nu bad and man...

E bine că recunoşti că ai acţionat din ură pentru Filip. În rest, treaba ta... Da, scuză dacă te-a numit din greşeală "man"! :)
 
Back
Top