Brain Storm.

NaE

New Member
Vreau sa fac asa o proga:

La apasarea butonului sau alta comanda (combinatie de taste) sa se copie automat continutul discului a intro mapa udeva pe hard.

Tot asta sa mearga sub WinXP.. adica pe un comp cu asa sistem.

Cine ce idei are?
 
Cel mai simplu ar fi.. Un Batch File(bagi in trinsu comenzi de dos)+Short Cut(in 9x precis..Si in Xp matinca.. La proprietatile unui Short Cut poti sa setezi ShortCut key) :) Sau daca inerveaza consola.. In loc de batch file se poate de facut in VBScript sau JScript..
 
Adrenalin, nu vreu sa te za!besc cu intrebari multe.. ai vre-un link misto de unde de scoghit info pe tema asta?
 
nu stiu cum in 98, dar de la 2000 in sus Wscrip (Windows Script Host) este ceea ce ti-ar conveni, in loc la varianta cu comenzi de dos.
 
Creez un fisier nou.. Ex. copyfloppy.vbs
Bagi in el:

Dim fso
Set fso = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
'In caz de vre-o eroare.. Sa nu bata capu;) Asta in caz cind copii discheta de la cineva care nu tre sa stie asta?;o)
On Error Resume Next
'Copiem toate directoriile cu filuri de pe disketa
fso.CopyFolder "a:\*", "c:\DestPath\", true
'Copiem filurile care se afla in root
fso.CopyFile "a:\*", "c:\DestPath\", true

Referinte.. CopyFolder CopyFile

Ceia ce-i cu rosu tre de schimbat la calea pe care o vreai tu(unde se vor copia fisierele), daca directoriul nu exista, el nu va copia nimic(si eroare o sa deie, da la noi este On Error Resume Next, nu va fi afisata nici un mesaj de eroare).

Daca tot nu merge, comentezi(pui semnul ' inainte) On Error Resume Next ca sa vezi ce mesaj de eroare da.

Si demo faci un shortcut la dinsu.. Si bagi in properties la Shortcut key..
 
Adrenalin+=- said:
Creez un fisier nou.. Ex. copyfloppy.vbs
Bagi in el:

Dim fso
Set fso = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
'In caz de vre-o eroare.. Sa nu bata capu;) Asta in caz cind copii discheta de la cineva care nu tre sa stie asta?;o)
On Error Resume Next
'Copiem toate directoriile cu filuri de pe disketa
fso.CopyFolder "a:\*", "c:\DestPath\", true
'Copiem filurile care se afla in root
fso.CopyFile "a:\*", "c:\DestPath\", true

Referinte.. CopyFolder CopyFile

Si demo faci un shortcut la dinsu.. Si bagi in properties la Shortcut key..

visual basic? yn viatza me nu am vazt!
 
eu pursh simplu am spus ca nu am vazut yn viatza mea vb....deshi altzii ynca de pe la shkoli au ynvatzat basicu.....eu habar n-am de el....
 
IE-ul are integrat Windows Script Host care si executa vbs(Visual Basic Script)-urile..
Inca ILoveYOu folose limbaju ista;) Da Basicu are o istorie destul de bogata(din '64).. Inca taticu Bill il dezvolta;)
 
:tu_mori:

blya si CACAT, sau strins - tot rahatu gramada.

Bai bamjara, daca asta e sub windows, ap tine gine MSDN-u in mini shi $ete$te pina asiti ki$i hat-u.... ai sa gasesti tat $i ai nevoie.

Da nu imbla la fiecare prostie si o intreba.... nu descoperi populatia de tipu tau....
 
Audzitsi shi minte stralucita ne-a vizitat pe forum?

blya, _user_, tu asha vorbeshti de parca singur numai ce ai aflat shi-i MSDN-u'...

Toata lumea shtie ca orice problema de pe Pamint se poate rezolva prin RTFM. Numai sa shtii ca nu intotdeauna totsi au acces la aceleasi resurse in sens cantitativ si calitativ si deaceea adesea este cu mult mai simplu sa intrebi pe cineva decit sa cauti 2 saptamini prin cartsi. Tie daca nu-tsi place sa faci schimb de informatsie, ai putea nici sa nu te inregistrezi pe diferite forumuri.

Faci o mare greseala postind mesaje ca acesta. Lumea cind le citeshte, prima ce le vine in cap este ca l-o scris un "bamjara", "blya", si "tot rahatu gramada".
 
Back
Top