bucataria moldoveneasca

poate shi sunt, dar nu cred ca in Bremen... m-ar mira tare mult, dar cred ca surpriza ar fi in pretsuri :smile: imi inchipui ca cu 15 lei nu cumpar eu aishi Cabernet :smile:)

Am vazut magazin "Baltika", shi altele, predominant ruseshti shi ucraineshti.. dar moldoveneshti, cam greu cred
 
Mai n-am izbucnit in plins cind citeam mesajele voastre. din pcate scriu de la lucru, deaceea nu pre apot s dau friu liber sentimentelor.
Da tare ni-i dor de mincare in sat, cu un ohrel de vin mligut cu scrob si brinz.
Cred c n-am s mai am posibilitatea s vd asa ceva. In sat nu mai am pe nimeni. Asa c nici n-am s pot s gust asa ceva. Dar aici in germania am fcut o dat mlig cu scrob si brinz, dar totuna nu era asa de bun ca acas...
In Dsseldorf exist un magazin moldovenesc in care se vind vinuri si bomboane din moldova. Dar n-am fost niciodat acolo. Parc m tem s intru, nu stiu de ce...
 
Niki serios, este magazin moldovenesc in Duesseldorf?
Da de ce te temi? Uh de-ar fi in Salzburg, ar si nemaipomenit.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: ciofu pe 2001-10-15 13:39 ]</font>
 
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Pe 2001-10-10 04:56, joker a scris:
BAIETI, S-AR PUTEA DE FACUT NISTE BANI CU VINUL NOSTRU. Gasiti niste bogatasi, si organizam livrarea!
[/quote]

si apoi de banii bogatasilor se poate de cumparat multa bautura :smile:
 
Am la engleza sa fac un project shi tre sa scriu de unde am provenit shi asha ceva, shi cica tre sa includ shi despre Bucataria tzarii. Apai m-am gindit sa traduc tot ce atzi scris voi pe aici in english:) shi profesorul precis ca o sa vie in Moldova cu primu avion', really. Americanilor o sa le placa 100%
Cind citeam ce mai scria lumea pe aici... special tzineam mina pe la ochi ca sa nu deie lacrimile... ca cind ma gindesc ce maninc eu aici zi de zi in comparatzie cu BUCATARIA MOLDOVENEASCA... nici nu-s cuvinte. Mama aici in loc sa puna borsh acru in borsh... pune lamie... nici frunze de vie pt galushi nu prea se gasesc...
Ieri am mincat placintzele:)
Da, in new york sint produsevenite din Moldova, de ex. ulei, patlajeli marinate (da parca nu-s de-a nosatre)), bomboane (Meteorit am vazut)
Aaaa, azi stateam la biologie, shi o colega shi-a amintit ca eu sint din chishinau (ea-i din Kiev) shi a zis ca a fost o data la fabrica noastra Bucuria, shi ca nu a mai vazut asha dulciuri nicaieri in lume.
iei nu-i moldova noastra cea mai buna?:) hehe, inca cuuum:)
 
n-am cuvinte... sunt deacord ca dulciurile noastre is cele mai bune, cu toate ca europenii inventeaza si inventeaza. noroc ca mai primesc cite o geanta din Moldova cu bunataturile din MD. cind eram acasa nu pretuiam ceea ce aveam linga mine, pt ca ma saturasem, dar acum intr-adevar le duc dorul.
 
Eu... cynd am fost vara asta acasa... am myncat tare mult borsh cu borsh acru :-) ca precum a zis shi Aary, yn New York nu e borsh acru.... am myncat multa poama... ca la noi are gust de poama... aici de chemicale...
Mi-a placut sa beau vin din sticla de plasmas de Coka Cola sau Fanta... :-)
Mi-a placut pizza... e ceva mai special ca yn New York... poate de aia ca yn Moldova se socoate a fi ceva super truper... iar aici e just one of the many fast foods... care poa sa fie myncata zi de zi... acolo e speciala...
Brynza de oaie... cu oua prajite... shi cu maliga...ooo daa... oooo daaa...
 
nu s-a scris pe aici de mult timp.... eu tare as vrea sa fiu acum in Moldova, sa trec pe la vatra haiducului sa imi pregateasca "Tanea"(imi parce chiar ca exista acolo o Tenea) o zeama , dupa asta in drum spre chisinau sa ma opresc la Peresecina unde vinde lumea fructe si incerca sa te rip-uiasca de bani, sa ma "sfadesc" cu o baba si sa cumpar niste piersici...
tare iti mai pare ca e bine acasa cand esti departe:)
 
de fapt,..asha a afirmat odata shi un prieten de-al meu, ca nu va pleca niciodata de-aici, dar...uite ca nu-shi respecta promisiunea shi ma lasa singura shi trista...............
p.s. te superi ca ma "razbun" acum un pik pe tine, amigo?.................. :wink: :P
 
Back
Top