Care-i scopul vietii si al mortii?

despre viata si moarte pot sa spun doar citeva, viata trebuie sa ti-o traiesti cit mai bine, iar de moarte nu avem de ce ne teme sau s-o stimam, deoarece frica, prin ce nu s-ar manifesta insemna dependenta, iar daca esti dependent de ceva sau cineva inseamna ca ti se ia o parte din responsabilitate, aceasta inseamna ca persoana in cauza poate sa faca unele lucruri pe care nu ar trebui sa le faca, dind vina ca aceasta il va ajuta dupa maorte. Ceea ce vreau sa spun e ca nimeni de dupa moarte nu s-a intors si nu ne-a spus ce e acolo, deci nu va mai framintati cu aceste chastii si traitiva viata cit mai bine posibil.

P.S. astept comentarii
 
E simplu: noi avem un timp de trait shi trbuie sa facem urmatoarele: sa nashtem un copil, sa sadim citsi mai multsi copaci shi sa construim o casa! Sa creshtem nepotsi shi murim pentru ca in locul nostru sa ramina fii shi nepotsii noshtrii care vor fi mai deshteptsi shi vor face mai multe pentru societatea moderna!!! Oricum noi vom muri odata, dar daca nu vom muri atunci care e sensul fiilor nepotsilor care trbuie sa se nasca shi sa aduca noi idei shi inventsii pe aceasta planeta chinuita de toate prostiile omeneshti!!!!!!!!!
 
Ecvator X lol ,
da iaka eu nu shtiu , ar ieshi dar k viatsa ar shi un exzamen kare tre sal treshi , da dupa asta unde sa ajiunji nish nam idee.....eu putin ys ateista sh kum nu kred eu povestile (sa nu ofensez pe nimeni) iestea......
asta kum ar ieshi la teoria lui darwin intrebarea- de ce acum nu se transforma maimutele in oameni
asha shi la dumnezeu - o intrebare tot de asha gen...
kyteodata ma gyndesk la preoti ka nishte fanatici ai religiei kum om fi noi fani ai ..... oricarui actor...
 
biologic rolul vietii noastre ar fi ...krearea of future generations ..dar eu kakta nu vre sa ma nask numa sau pentru asha ceva ;)
 
mick - comentariu solid (nota 10). eu stiam chestia cu dependenta, dar iaca tu ai dat o alta nuanta.

sattasha - eu tot sant ateist, eu sant teosof, dar care din calea sa de 1000 km am facut doar 1 mm. de fapt incerc sa descopar practicalitatea religiei si doctrinelor religioase si bisericesti fara sa deviez spre fanatism.

eu am citit ca omului ii sunt destule 10 incarnari ca sa se elibereze de necesitatea de a se naste in conditiile planetei noastre si sa-si continue calea pe alte planete, care ii ofera conditii pentru a continua ascensiunea sa spirituala (psihica, moral etc). nu stiu daca se poate de legat cifra 10 cu cele 10 porunci lasate de Isus dar ar fi o logica - in prima viata dai examen la prima porunca, la a doua la a doua, si respectiv mai departe.

referitor la maimute - acestea au aparut inca pe timpul cand speciile pe pamant nu aveau bariere biologice de reproducere si omul (el probabil) copula cu animale de padure, si ele nasteau astfel de semeni cu blana care au ajuns la etapa la care au ajuns. astea nu pot deveni oameni decat prin interventia unor forte pe care inca nu le cunoastem. dealtfel tot ele au conditionat dezvoltarea omenirii pana in punctul in care ne aflam numai ca omul nu prea pretuieste ajutorul care i se da...
 
Sa incerc sa scriu si eu ceva, numai ca ma tem ca nu o sa ma intselegeti.

Eaca stau eu cite o data, se mai intimpla sa am insompnie si ma gindesc la fel de fel de prostii, si odata m-am gintit eu la faptul ca poate pamintul nostu este un micut electron ce se invirteste in jurul nucleului (in caul nostru soarele) galaxiile ar fi niste molecule, etc, etc.

Atunci din ce corp facem noi parte ? Poate ca noi suntem niste virushi intr-un organism neinchipuit de mare ???

Daca e asa, apoi doctrinele astea relogiose, etc se duc la ripa toate ....


P.S. nu e prea bolnava imaginatia mea ???? :hehei:
 
in cazul dat nu e bolnava :)

Atunci poate sa fie valabil si invers:
ceia ce percepem noi ca atom ar putea
ascunde un univers intreg.
 
Da de ce nu si una si alta? (mai probabil cred ca ca fiecare ipoteza in parte)

P.S. Iulik, ne boisi, nie tot i-ni vin asa ganduri, si cred-ca nu numa noua, da la mine vrode imaginatia e sanatoasa :hehei:
 
Alexandru said:
in cazul dat nu e bolnava :)

Atunci poate sa fie valabil si invers:
ceia ce percepem noi ca atom ar putea
ascunde un univers intreg.

intocmai, cum de te-ai priceput ???? :lol:
 
Exista viata dupa moarte.Eu cred cu tarie in reincarnare, nu in viata in cele doua lumi,rai si iad.Cred in reincarnarea in alt univers paralel.Dupa marele Einstein exista 10 universuri paralele,demonstrate stintiific.
 
Oamenii au mai multe viete.
In orice caz,scopul vietii este devenirea.Adica sa fii tu insuti cu ceva vreme inainte sa mori.
 
infinitul este infinit

hiar in biblie scrie despre aceasta - 'si atunci vor invia cei morti, etc, etc'
populatia planetei e mare. de cind existam, au murit woooohoooo-de-multi... inkipuie-ti ca toti invie. ce facem cu ei? cred ca treaba cu invierea nu e adevarata.. minimum din cauza lipsei de spatiu.
sunt si alti factori. sa zicem ca cineva a trait 90 de ani si a murit de batrinete. daca acel om invie, el e batrin, bolnav, practic imobilizat. daca el va trai mai mult, degradarea lui va fi proportionala cu durata vietii noi.
daca oamenii nu mor, cei ce traiesc n-ar trai cu adevarat.

important ramane ca in momentul de trecere/transfer sa-ti pastrezi constiinta si mintea lucida, sa nu dormi cu alte cuvinte..
cineva din voi tine minte ce a facut in viata trecuta? ;-)
daca exista viata dupa moarte, atunci aceasta e adevarat daca
-inainte de a te renaste se face un reset general al memoriei :)
-te nasti in alta parte. adica alta dimensiune, alt timp..

Care este parerea voastra despre faptul ca lumea in care ne aflam a fost creata cu un scop anumit?
gindesc foarte mult asupra acestui lucru.. mai ales cind imi amintesc cum se termina Men in Black 1, cind se arata ca galaxia noastra e o sfera cu care se joaca niste fiinte gigantice..
desigur ca nu-i chiar asa. pentru ce sa creezi un univers intreg daca ai de gind doar sa-l incluzi intr-o sfera? e ca si cum ai baga in caramizi computere si telefoane mobile, chiar daca caramida e doar caramida.
poate ca noi am fost creati de cineva? suntem un fel de 'proiect de curs' al unui student extraterestru care lucra cu AI? :)

.Dupa marele Einstein exista 10 universuri paralele,demonstrate stintiific
prima data aud despre asa ceva, dar mi-ai trezit curiozitatea! ia' mai zii sheva despre fishka asta! ;-)

am terminat cu comentariile. sa scriu ce gindesc eu.
daca gindim simplu, moartea este incetarea (din anumite motive) lucrului muschiului cardiac :) este un proces normal, o parte integra a vietii. viu - ceea ce se naste, creste, se inmulteste si moare. daca n-ar muri, ar fi oare viu?
este oare moartea solutia tuturor problemelor? ai murit, te-a durut un pic (poate ca nu), dupa asta devii o parte a infinitatii universului, nici vint rece nu te bate :)

eu sincer as vrea ca viata dupa moarte sa fie ceva real.. caci e pacat daca viata - cel mai interesant lucru din univers, ar fi un joc cu doar un singur nivel.. si chiar fara cheat-coduri.

poate ca treaba asta are ceva legatura cu viteza luminii, oprirea timpului sau 'reversarea' lui.. dimensiunile >3 (nu, timpul nu e dimensiunea a 4a. cel putin asa e moda acum). in orice caz eu sunt 100% sigur ca asta nu are nimic cu religia, biblia, credinta, divinitatea...

viata vs moartea -> pentru fiecare om e ceva diferit. intrebati cunoscutii vostri care e scopul vietii lor. veti vedea ca fiecare e cu viziunea lui. viata mea doresc s-o investesc in prosperitatea rasei umane. scopul vietii mele e sa fac asa ca existenta mea sa aiba niste consecinte pozitive pentru societate.

si inca ceva: tare as vrea sa aflu ce raspunsuri la aceste intrebari au extraterestrii care sunt la un nivel mai avansat al evolutiei..
 
in stiintele exacte este o ecuatie (matinka Downs' equation daca nu gresesc) care calculeaza pe baza unor date numaru civilizatiilor care comunica intre dinsele in univers: ultima data cind am calculat bazat pe date relativ posibile si mici am obtinut numai 2400 :)
 
Re: infinitul este infinit

gr8dude said:
CITAT : populatia planetei e mare. de cind existam, au murit woooohoooo-de-multi... inkipuie-ti ca toti invie. ce facem cu ei? cred ca treaba cu invierea nu e adevarata.. minimum din cauza lipsei de spatiu .

Daca tot incalci niste reguli stiintifice atit de importante ca temporalitatea shi topirea moleculelor ce alcatuiau oricare fiinta umana moarta , in compozitia universala a lumii , nu vad de ce nu ar fi posibil sa creezi printr-o modalitate { ce acum ne pare cel putin la fel de fantastica } shi suficient spatiu pentru toata lumea { planete noi , universuri paralele - orice iti trece prin cap } .

Dar despre toti oamenii care au murit vreodata , prin 197... si ceva - nu mai tin minte exact :roll: , s-a facut un studiu care a demonstrat ca daca ai invia toti mortii paminteni in clipa aia , ai fi ajuns doar sa dublezi populatia planetei , pentru ca de-a lungul vremii , pina atunci , traisera tot cam atitia oameni citi existau in acel moment . :crazy:
 
...bebe dont cry, we're all gonna die...

despre ecuatia sheea legata de # de civ'uri care comunica intre ele. daca ele's atit de multe, inkipuiti-va cite mai sunt pe linga dinsele.... [cele care nu comunica, si cele care sunt inca primitive]

daca ai invia toti mortii paminteni in clipa aia , ai fi ajuns doar sa dublezi populatia planetei
e adevarat ca exploziile demografice au avut loc recent, si in trecut n-a fost cine-stie-ce de multa lume.. insa idea trebuie studiata in perspectiva: inkipuie-ti ca invie ei + raminem noi + vin generatiile viitoare. daca tinem cont de ritmurile rapide de crestere a populatiei, in curind problema spatiului va deveni actuala. putem sa folosim mai eficient spatiul pe care il avem, insa cred ca Terra are limitele ei si oricum va trebui sa colonizam alte planete.

temporalitatea shi topirea moleculelor ce alcatuiau oricare fiinta
asta doar confirma ca oamenii nu pot reinvia. dupa moarte, treptat corpul se dezintegreaza. moleculele care au fost cindva un om acum sunt parti a altor corpuri, chiar si a altor oameni. daca ei ar invia, de unde vor scoate moleculele lor care sunt deja a altora?? din nimic? :)
aspectul dat nu l-am neglijat. pur si simplu tema e un pic diferita de ceea la ce a ajuns discutia noastra :)
 
Vanessa said:
Oamenii au mai multe viete.
In orice caz,scopul vietii este devenirea.Adica sa fii tu insuti cu ceva vreme inainte sa mori.
scopul vietsii este ca sa traieshyi pe acest pamint sa faci cit mai multe lucruri bune,cum vei face aici asha vei tai acolo,(rai sau iad),sa nu fi mincat Adam marul shi acuma ar fi putut fi rai dar acuma noi ne chinuim platim pentru pacatele omului ca acolo in rai sa ducem o viatsa demna shi rasplatita pentru chinurile de aici.......pamint......
 
Back
Top