Carti ce trebuie citite

Filip_Antonio said:
Negi faptul ca Chomsky este extremist de stanga, anti-american si antisemit?

Facind abstractie de faptul ca nu am negat aceste chestii si ca de fapt ma refeream doar la cartea "dedicata" lui Chomsky -- am anumite dubii in ceea ce priveste "anti-americanismul" lui Chomsky. Uite ce zice el despre "anti-americanism":

It's the kind of term you only find in totalitarian societies, as far as I know. So like in the Soviet Union, anti-Sovietism was considered the gravest of all crimes. ... But try, say, publishing a book on anti-Italianism and see what happens on the streets on Rome or Milan, people won't even bother laughing, it's a ludicrous idea. The idea of Italianism or, you know, Norwayism or something like that would just be objects of ridicule in societies that have some kind of residue of a democratic culture inside people's heads, I don't mean in the formal systems. But in totalitarian societies it is used and as far as I know the United States is the only free society that has such a concept

http://zpedia.org/Propaganda_and_Control_of_the_Public_Mind

Cu restul (extremist, anti-semit) sunt de-acord, mai mult sau mai putin.
 
Doomie said:
Filip_Antonio said:
Negi faptul ca Chomsky este extremist de stanga, anti-american si antisemit?

Facind abstractie de faptul ca nu am negat aceste chestii si ca de fapt ma refeream doar la cartea "dedicata" lui Chomsky -- am anumite dubii in ceea ce priveste "anti-americanismul" lui Chomsky. Uite ce zice el despre "anti-americanism":

It's the kind of term you only find in totalitarian societies, as far as I know. So like in the Soviet Union, anti-Sovietism was considered the gravest of all crimes. ... But try, say, publishing a book on anti-Italianism and see what happens on the streets on Rome or Milan, people won't even bother laughing, it's a ludicrous idea. The idea of Italianism or, you know, Norwayism or something like that would just be objects of ridicule in societies that have some kind of residue of a democratic culture inside people's heads, I don't mean in the formal systems. But in totalitarian societies it is used and as far as I know the United States is the only free society that has such a concept

http://zpedia.org/Propaganda_and_Control_of_the_Public_Mind

Cu restul (extremist, anti-semit) sunt de-acord, mai mult sau mai putin.

Cu oameni ca Chomsky, America s-ar fi dus de rapa de mult.
 
ca orice autor, dar si cetatean al sua chomsky are dreptul sa-si expuna parerea...consider schimbul de replici dintre Fa si doomie ca si inexistent..dar nu il sterg...cred ca nu trebuie continuat..mai ales cu argumente de tipul CTRL+C si CTRL+V
 
mi-a placut foarte mult SHOGUN... daca ai rabdare sa citesti atatea pagini, atunci vei avea parte de o experienta foarte interesanta si te vei alege cu multe cunostinte legate de lumea asiatica, de traditiile si valorile lor.
 
Eu am citit tot James Clavell n afară de Shogun. Sunt cărţi destul de plăcute şi se nvrt n general n jurul aceleiaşi familii. Atmosfera din romane e plăcută. Shogun ar fi singurul roman al lui Clavell diferit de celelalte. l am şi pe-ăsta acasă dar mi-a fost lene să-l caut. Oricum e pe listă şi mai devreme sau mai trziu l citesc.

later edit: şi King Rat e altfel dect restul cărţilor lui Clavell. Acţiunea se petrece ntr-un lagăr de război japonez.


Un autor care mie mi place foarte mult e Colin Falconer. Răzbate o frumuseţe şi un pitoresc din cărţile lui, că-ţi pare rău că nu te afli şi tu n ele.
 
cateva comedii:
Ion L.Caragiale: O noapte furtunoasa,O scrisoare pierduta,Conu Leonida fata cu reactiunea;
Moliere:Avarul,Mizantropul
Alfred Musset:Cu dragostea nu-i de glumit;
AleKsander Fredo:Razbunarea
 
gogol - suflete moarte [I volum]
hugo - omul care ride
pierre la mure - moulin rouge [astea doua au o tema komuna]
rambaud - batalia [franta, napoleon...]
maupassant - mai tare ca moartea
zola - bukuria de a trai
vestdijk - a cincea pecete [un fel de agonie shi extaz, dar ku el greco]
france - revolta ingerilor
manuel vasquez-bigi - doua sunt portile visului [nu prea`mi aduk aminde despre ce e, mi s`a intiparit ka e f interesanta]
london - martin eden
hesse - lupul de stepa
marias - inima atit de alba
 
Feodor Mihailovici Dostoievski - Demonii
Erich Maria Remarque - Pe Frontul de Vest nimic nou
Erica Maria Remarque - Arcul de Triumf
Erich Maria Remarque - Trei Camarazi
William Golding - Imparatul Mustelor
Ernesto Sabato - Tunelul
Jan Guillou - Raul
Anthony Burgess - Portocala Mecanica
Arthur Koestler - Intuneric la Amiaza
George Orwell - 1984
Constantin Virgil Gheorghiu - Ora 25

Carti absolut extraordinare.
 
Husky40 said:
Feodor Mihailovici Dostoievski - Demonii
Erich Maria Remarque - Pe Frontul de Vest nimic nou
Erica Maria Remarque - Arcul de Triumf
Erich Maria Remarque - Trei Camarazi
William Golding - Imparatul Mustelor
Ernesto Sabato - Tunelul
Jan Guillou - Raul
Anthony Burgess - Portocala Mecanica
Arthur Koestler - Intuneric la Amiaza
George Orwell - 1984
Constantin Virgil Gheorghiu - Ora 25

Carti absolut extraordinare.


WOW! Mai bine de jumatate din cartile astea s-ar regasi si pe lista mea, cu Demonii lui Dostoievski in frunte. Am citit cartea prin clasa a 12-a si de atunci n-am reusit sa citesc o alta mai buna.
 
Back
Top