CARTI politice INCOMODE

Natiska

New Member
CARTI politice INCOMODE

Autoaparare psihica. Cum sa devii imun la manipulare
http://www.scribd.com/doc/886520/Autoaparare-Psihica-Cum-sa-devii-imun-la-manipulare

Secretul sabiei de foc. Sau Cum e cu putinta Fenomenul Legionar
http://www.scribd.com/doc/886529/Secretul-Sabiei-de-Foc-sau-Cum-e-cu-putinta-Fenomenul-Legionar

Eminescul politic. Invierea Neamului intru Mihai Eminescu
http://www.scribd.com/doc/982911/EMINESCUL-POLITIC-Invierea-neamului-intru-Mihai-Eminescu

Spre Eminescu. Raspuns romanesc la amenintarile prezentului si la provocarile viitorului
http://www.scribd.com/doc/886522/Sp...rile-prezentului-si-la-provocarile-viitorului

Maresalul Ion Antonescu si Corneliu Zelea Codreanu
http://www.scribd.com/doc/886690/ION-ANTONESCU-SI-CORNELIU-ZELEA-CODREANU-continutul-

Comandantii legionari Mota si Marin. Testamentele lor politice
http://www.scribd.com/doc/886527/Ion-Mota-si-Vasile-Marin-Testamentele-Politice

Nicolae Iorga – Testamentul politic
http://www.scribd.com/doc/886667/NICOLAE-IORGA-TESTAMENTUL-POLITIC-continutul
 
Ori te inseli, ori esti extrem de naiv. Este pur si simplu prozelitism.






Aaaa.. de curiozitate doar, cite postari are pe acest forum Natiska? :-"
 
popej27;207822 said:
Ori te inseli, ori esti extrem de naiv. Este pur si simplu prozelitism.

De aceeasi parere si eu. Ce e drept eu le-am citit acu' vreun an, dar nu pot sa spun ca m-au luminat cu ceva. Nici exact ca a fost o pierdere de timp, dar dupa ce le-am citit, pot spune ca in cazul meu puteam sa nici nu le fi citit. Mi-e totuna.
E probabil ca miscarea legionara sa nu fi fost atat de neagra precum o prezenta istoria in timpurile comunismului in Romania, nici cum e prezentata acum. In nici un caz o organizatie mesianica cum incearca sa o prezinte cei ce vorbesc de ea in cartuliile alea.
Singurul lucru sigur bun despre care am aflat ca l-au facut e ca faceau tabere pentru tineri in care ii angajau in tot felul de proiecte de voluntariat.
 
as face o observatie, totusi.
eminescu politic, citit CU ATENTIE, pentru ca omul are si pareri personale, in afara de pleiada de citate.

de ce cred ca e interesant, pentru ca ceea ce zice Eminescu, adica ceea ce se afla intre ghilimele, este scris intr-o perioada cu mai putina cenzura, autocenzura, decat in zilele noastre.

nu ca model de gandire, asta ramane la latitudinea fiecaruia, dar ca sir de idei care pot servi ca si termen de comparatie cu propriile idei.

mentionez si ca este posibil ca autorul, ca oricare altul, sa fi scos idei din context si sa le fi alaturat altor idei scoase din context, sa le fi potrivit, ce sa mai, si cu toate astea ramane o lectura interesanta, cel putin dupa mine.
 
Un citat, ce e drept nu a lui Eminescu, dar care se aplica de minune in Moldova.

"Deschizând o lucrare de strategie a războiului, fie contemporană nouă, fie chiar scrisă în antichitate (cum ar fi bunăoară cea a lui Sun Tzu), vedem statuată ca esenţială pentru dobândirea victoriei, identificarea şi anihilarea centrului de greutate, mai ales moral-psihologic, al adversarului.
Ei bine, mai ales când e vorba de neamuri, acest centru este alcătuit, cu precădere, din valorile-simbol ale culturii naţionale, alături de tradiţii şi de credinţa religioasă.
Prin urmare, împotriva acestor elemente, agresorul duce, permanent, o luptă pe cât de perfidă, pe-atât de necruţătoare. Iar agresiunea, se înţelege de la sine, nu trebuie să fie neapărat nici declarată şi nici armată, ba chiar e mai eficientă cu cât victimele ei o conştientizează mai puţin…"

Desigur ca un citat nu recomanda o carte, dar pentru cine stie sa separe graul de neghina, poate fi o lectura interesanta.
 
propaganda extremei drepte cu fonduri de aici sau din occident pentru desconspiratie ori reabilitatie (cum se spune mai nou)a legionarilor.
 
dardala;207867 said:
"Occidentul" în sine e antinaţionalist, de unde ai luat că ar propaganda extrema dreaptă..? :)
Miscarile de extrema dreapta importante sint,in majoritate,in Vest(Germania,Italia)-NPD si varianta romaneasca ND,prosta tak.Occident poate insemna si Romania.
Am spus ca pot sa vina bani si de acolo,ce-i vreo noutate? In fiecare tara care abia s-a ''trezit'' nu-i greu a face propaganda cind urmaresti ceva.
 
Sventlana;207868 said:
Miscarile de extrema dreapta importante sint,in majoritate,in Vest(Germania,Italia)-NPD si varianta romaneasca ND,prosta tak.Occident poate insemna si Romania.
Am spus ca pot sa vina bani si de acolo,ce-i vreo noutate? In fiecare tara care abia s-a ''trezit'' nu-i greu a face propaganda cind urmaresti ceva.
Ai ceva impotriva?
 
Sventlana, imi pare rau, dar ne vinzi gogosi: Occidentul stangist nu suporta nici macar dreapta, dar'mite extrema dreapta. Pentru multi oameni de bine din Vest - ca si pentru tine, banuiesc - nici macar nu exista dreapta, doar extrema dreapta. Miscarea legionara pastorita de maestrul Tudor Ionescu este o umbra care mai scoate din cand in cand capul la suprafata; nimic senzational, avand succes doar la tampitii care se bat pe stadioane si cativa tineri naivi si far' de habar.

Rusia are mai multa extrema dreapta decat toate tarile europene la un loc. Tarul Putin a avut grja sa isi creasca cateva generatii de patrioti rusi inversunati. Teoriile conspiratiei Occidentului impotriva Maicii Rusii si a poporului rus par sa fi prins bine la tineretul rus. In privinta lor sa iti faci griji.

Chiar si propaganda asta tembela are avantajele sale, uneori. E bine sa stii de ce sa te feresti. Totusi, eu m-am cam saturat de camasile verzi care vin sa isi faca reclama pe moldova.net/.
 
Husky40;208212 said:
Sventlana, imi pare rau, dar ne vinzi gogosi: Occidentul stangist nu suporta nici macar dreapta, dar'mite extrema dreapta. Pentru multi oameni de bine din Vest - ca si pentru tine, banuiesc - nici macar nu exista dreapta, doar extrema dreapta. Miscarea legionara pastorita de maestrul Tudor Ionescu este o umbra care mai scoate din cand in cand capul la suprafata; nimic senzational, avand succes doar la tampitii care se bat pe stadioane si cativa tineri naivi si far' de habar.

Rusia are mai multa extrema dreapta decat toate tarile europene la un loc. Tarul Putin a avut grja sa isi creasca cateva generatii de patrioti rusi inversunati. Teoriile conspiratiei Occidentului impotriva Maicii Rusii si a poporului rus par sa fi prins bine la tineretul rus. In privinta lor sa iti faci griji.

Chiar si propaganda asta tembela are avantajele sale, uneori. E bine sa stii de ce sa te feresti. Totusi, eu m-am cam saturat de camasile verzi care vin sa isi faca reclama pe moldova.net/.

Cindva acelasi lucru se spunea despre comunisti si ei sunt la putere acum!!!!! NOI insa vom schimba nu doar regimul ci si sistemul politic.
 
Husky40;208212 said:
Sventlana, imi pare rau, dar ne vinzi gogosi: Occidentul stangist nu suporta nici macar dreapta, dar'mite extrema dreapta. Pentru multi oameni de bine din Vest - ca si pentru tine, banuiesc - nici macar nu exista dreapta, doar extrema dreapta. Miscarea legionara pastorita de maestrul Tudor Ionescu este o umbra care mai scoate din cand in cand capul la suprafata; nimic senzational, avand succes doar la tampitii care se bat pe stadioane si cativa tineri naivi si far' de habar.

Rusia are mai multa extrema dreapta decat toate tarile europene la un loc. Tarul Putin a avut grja sa isi creasca cateva generatii de patrioti rusi inversunati. Teoriile conspiratiei Occidentului impotriva Maicii Rusii si a poporului rus par sa fi prins bine la tineretul rus. In privinta lor sa iti faci griji.

Chiar si propaganda asta tembela are avantajele sale, uneori. E bine sa stii de ce sa te feresti. Totusi, eu m-am cam saturat de camasile verzi care vin sa isi faca reclama pe moldova.net/.
Nu tuturor le este dat să-ne-nţeleagă.

Trăiască Legiunea şi Căpitanul!
 
Ce-i cu prostiile astea cu Legiunea si Capitanul?
Daca vroiam sa citesc tampenii intram pe stormfront sau whitepower...WTF??
 
Back
Top