Cat ar costa unirea cu Basarabia?

dan123;166431 said:
Am vazut in articolul asta mai multe referiri la saracia judetului Vaslui, Vasluiul fiind prezentat ca cel mai sarac judet al Romaniei. In urma cercetarilor am descoperit ca vasluiul nu e nici pe departe cel mai sarac judet.
Conform datelor prezentate de institutul national de statistica, cele mai sarace judete sunt in ordinea descrescatoare a bogatiei urmatoarele:

42. Bucuresti 358.099,9 - miliarde ROL in preturi curente.
...................................
5.Covasna 19.115,7
4. Tulcea 18.842,8
3. Salaj 18.836,8
2. Calarasi 17.399,7
1. Giurgiu 14.030,3

Clasamentul a fost facut in functie de PIB iar datele pot fi verificate pe site-ul www.insse.ro adica institutul national de statistica.

In coada clasamentului intalnim judete din Muntenia (Calarasi, Giurgiu), Dobrogea(Tulcea) si Ardeal(Covasna, Salaj) insa niciunul din Moldova, ce interesant... aproape ca ma convinsesera si pe mine ca Moldova e cea mai saraca regiune. Oricum e absolut evident cine produce cel mai mult in tara asta si anume bucuresteanul cel marlan si nesimtit. :)))

Deci in concluzie nu trebuie sa comparam Basarabia cu Vasluiul, Vasluiul e judet de lux, exista multe alte judete mai sarace.

Ca medie Moldova este cea mai saraca regiune.In Ardeal de acord cu tine si cu statistica in priviinta judetelor CV si HR,dar nu uita CJ,AR,BH etc.Aceste judete trag foarte mult in sus media pe regiune.Nu uita un lucru:tot vestul Romaniei e foarte puternic dpv economic.De exemplu judetul Tm,face parte dintr-o regiune in care mai sunt si CS si HD,care economic sunt la pamant.Gandeste-te cum ar arata o regiune de felul TM,AR,BH,CJ.Ar fi cea mai puternica regiune economica a Romaniei.Regiunile de dezvoltare au fost facute tocmai in ideea in care judetele puternice sa traga dupa ele si judetele mai slabe.Ceea ce cel putin teoretic este mai mult decat ok.
 
dan123;166431 said:
Am vazut in articolul asta mai multe referiri la saracia judetului Vaslui, Vasluiul fiind prezentat ca cel mai sarac judet al Romaniei. In urma cercetarilor am descoperit ca vasluiul nu e nici pe departe cel mai sarac judet.
Conform datelor prezentate de institutul national de statistica, cele mai sarace judete sunt in ordinea descrescatoare a bogatiei urmatoarele:

42. Bucuresti 358.099,9 - miliarde ROL in preturi curente.
...................................
5.Covasna 19.115,7
4. Tulcea 18.842,8
3. Salaj 18.836,8
2. Calarasi 17.399,7
1. Giurgiu 14.030,3

Clasamentul a fost facut in functie de PIB iar datele pot fi verificate pe site-ul www.insse.ro adica institutul national de statistica.
Ar fi mai instructiv sa le comparam si in functie de produs / cap de locuitor. In alta ordine de idei, cele mai mici salarii sunt in judetul Neamt:

Ziarul Financiar - Unde se platesc cele mai mari salarii, dupa Capitala

La polul opus se situeaza tot un judet din Moldova, Neamtul, unde salariul mediu a crescut cu doar 6% in euro anul trecut, pana la 180 de euro. In acelasi timp, judetul Neamt este pe ultimul loc si in topul salariilor, angajatii de aici avand un venit mediu lunar cu 27% sub media nationala.

Surprinzator e ca si judetele Arad ( 208 Euro) si Bihor (202 Euro) se afla tot in a doua parte a clasamentului.
 
h_seg;166465 said:
Ar fi mai instructiv sa le comparam si in functie de produs / cap de locuitor. In alta ordine de idei, cele mai mici salarii sunt in judetul Neamt:



Surprinzator e ca si judetele Arad ( 208 Euro) si Bihor (202 Euro) se afla tot in a doua parte a clasamentului.

Pt mine care sunt din zona(Timisoara)nu este de loc surpinzator.Sunt o groaza de firme germane,japoneze,franceze,austriece de componente auto.Aceste firme au si 1500-2000 de angajati si nu platesc extraordinar de bine.Pe urma firmele care platesc teoretic bine platesc astfel incat sa nu dea prea multe impozite pe salarii.Un ex:lucrez la o firma mare de soft.Castig in jur de 20 mil pe luna,bani care exista si pe cartea de munca.Pe langa cei 20 de mil mai imi intra in jur de 6-7 ca prime,prime care nu se regasesc in nici un act.Si acum un articol care a fost scris bazandu-se pe datele de institutul national de statistica.http://cotidianul.ro/index.php?id=8002&art=20696&cHash=7a6ce1945c
 
bai tata, tot demagogi ati ramas, eu am zis ca vasluiul nu e cel mai sarac iar voi ati inceput sa va dati rotunzi ca ardealul face si drege. Ideea era ca nu trebuie sa comparam Basarabia cu vasluiul intrucat sunt multe alte judete mai sarace.

P.S. Timisoara si Clujul sunt intr-adevar mai saltate, insa restul judetelor nu depasesc nivelul Iasiului sau al Bacaului, cat despre Arad sau Bihor niciunul nu depaseste Bacaul. Puteti verifica, datele sunt disponibile on-line.

P.S.2 nivelul salariilor nu are nici o relevanta in ceea ce priveste puterea economica a judetului, la fel nici PIB-ul pe cap de locuitor. Prin comparatie, Luxemburgul are un PIB pe cap de locuitor enorm, insa pe plan mondial e un nimeni.
 
dan123;166754 said:
bai tata, tot demagogi ati ramas, eu am zis ca vasluiul nu e cel mai sarac iar voi ati inceput sa va dati rotunzi ca ardealul face si drege. Ideea era ca nu trebuie sa comparam Basarabia cu vasluiul intrucat sunt multe alte judete mai sarace.

P.S. Timisoara si Clujul sunt intr-adevar mai saltate, insa restul judetelor nu depasesc nivelul Iasiului sau al Bacaului, cat despre Arad sau Bihor niciunul nu depaseste Bacaul. Puteti verifica, datele sunt disponibile on-line.

P.S.2 nivelul salariilor nu are nici o relevanta in ceea ce priveste puterea economica a judetului, la fel nici PIB-ul pe cap de locuitor. Prin comparatie, Luxemburgul are un PIB pe cap de locuitor enorm, insa pe plan mondial e un nimeni.

De ce vorbesti fara sa ai date complete?La bugetul de stat BC contribuie cu 947 mil ron,IS 1196 mil ron,BH cu 1976 mil ron si AR cu 1603 mil ron.Cred ca nu are rost sa-ti scriu cat produc TM sau CJ.Datele sunt furnizate de catre ANAF.Daca nu vrei sa cauti pe siteul ANAF foloseste linkul pe care l-am pus in ultimul meu post.
 
P.S.2 nivelul salariilor nu are nici o relevanta in ceea ce priveste puterea economica a judetului, la fel nici PIB-ul pe cap de locuitor. .

Acuma serios, apucate de fotbal , tenis sau poate sah sau ce vrei tu. Dar lasa-te de comentariile de natura economica ca nu ai nici o tangenta.

PIB pe cap de locuitor este principalul indicator al nivelului economic si bunastarii unei tari/regiuni.
Prin PIB se observa cantitatea de bani produsa, deci in final puterea economica. Iar prin impartirea lui la numarul de locuitori se poate analiza nivelul de trai al acestora (un PIB de 10$ poate insemna bogatie pt tara cu 1 om, saracie pentru tara cu 100 de oameni)


Prin comparatie, Luxemburgul are un PIB pe cap de locuitor enorm, insa pe plan mondial e un nimeni.

Deci in concluzie vai de kuru celor din Luxemburg. Cui ii foloseste ca pana si o femeie de serviciu are 10.000 $ /luna (PIB mare deh.), atata vreme cat ei nu ataca Somalia sau nu taie gazele la americani cand vor ei ?

De unde le scoateti mai fratilor ?
 
Nu inteleg ce se tot bat campii pe aici: Moldova si Oltenia sunt cele mai sarace regiuni din tara, iar Ardealul = spatele tarii este un alt mit. Bucurestiul se afla pe primul loc si face mai mult decat urmatoarele 5 judete din ierarhie, iar primele 3 judete sunt Constanta, Prahova si Timis. Learn to live with it!

Cotidianul said:
Click mai sus si lamuriti-va o data pentru totdeauna, stimati colegi. Aici parca se discuta o cu totul alta problema decat micile orgolii regionale.
 
Husky40;166795 said:
Nu inteleg ce se tot bat campii pe aici: Moldova si Oltenia sunt cele mai sarace regiuni din tara, iar Ardealul = spatele tarii este un alt mit. Bucurestiul se afla pe primul loc si face mai mult decat urmatoarele 5 judete din ierarhie, iar primele 3 judete sunt Constanta, Prahova si Timis. Learn to live with it!


Click mai sus si lamuriti-va o data pentru totdeauna, stimati colegi. Aici parca se discuta o cu totul alta problema decat micile orgolii regionale.

Spre articolul tau am dat si eu linkul.Este un clasament mai mult decat normal.Buc are peste 2 mil loc si este capitala ar fi de toata rusinea sa nu produca cat 4-5 judete.CT are cele mai mari si mai multe investitii de stat din Ro(facute pe vremea lu cesca si continuate dupa revolutie)din nou este cat se poate de pertinent locul ocupat.Cat despre Prahova este judet petrolier are nu stiu cate rafinarii si ca atare este normal sa produca la nivelul la care produce.Urmeaza judetele din vest care s-au ridicat in principal prin investitii straine.Avand in vedere ca nici in TM,AR,BH sauCJ nu s-a investiti mai nimic din bani publici consider ca este o mica minune locul pe care il ocupa in clasamentul respectiv.
 
CCA tu incerci sa ne convingi ca ardelenii sunt cei mai harnici romani?
Bucurestenii sunt cei mai harnici romani, cu un PIB pe cap de locuitor de 3 ori mai mare decat ardelenii, cat despre faptul ca ardelenii sunt marginalizati si ca nu se fac investitii, nici ca puteam sa aud ineptie mai mare, fondurile sunt distribuite relativ uniform in tara, chiar daca la prima vedere nu pare asa. E normal ca judete precum constanta sau prahova sa fie foarte sus in top datorita amplasarii geografice, la fel cum si Timisul are o amplasare geografica foarte buna si o populatie de peste 600000 de locuitori, asa ca sa lasam la o parte mandriile astea regionale.

Cat despre importanta PIB-ului pe cap de locuitor, nu are rost sa vorbim, bunastarea de tip luxemburg e cat se poate de fragila, bunastarea de tip china e ceva pe care te poti baza, PIB-ul per ansamblu da putere unei tari, PIB-ul pe cap de locuitor e un indicator bun de prezentat prostimii.
 
dan123;166879 said:
CCA tu incerci sa ne convingi ca ardelenii sunt cei mai harnici romani?
Bucurestenii sunt cei mai harnici romani, cu un PIB pe cap de locuitor de 3 ori mai mare decat ardelenii, cat despre faptul ca ardelenii sunt marginalizati si ca nu se fac investitii, nici ca puteam sa aud ineptie mai mare, fondurile sunt distribuite relativ uniform in tara, chiar daca la prima vedere nu pare asa. E normal ca judete precum constanta sau prahova sa fie foarte sus in top datorita amplasarii geografice, la fel cum si Timisul are o amplasare geografica foarte buna si o populatie de peste 600000 de locuitori, asa ca sa lasam la o parte mandriile astea regionale.

Cat despre importanta PIB-ului pe cap de locuitor, nu are rost sa vorbim, bunastarea de tip luxemburg e cat se poate de fragila, bunastarea de tip china e ceva pe care te poti baza, PIB-ul per ansamblu da putere unei tari, PIB-ul pe cap de locuitor e un indicator bun de prezentat prostimii.

Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic.Iti dau mai multe exemple concrete:
In mod cert Buc este mult mai puternic decat orice alt judet,din mai multe motive.Primul ar fi ca este un oras cu 2 mil oameni.Orice alta competitie in care vorbim de PIB/cap locuitor este din start pierduta,fiindca de ex Timisul cu toate ca are 600000 locuitori doar vreo 350000 traiesc la oras.
Un alt exemplu:in Timisoara exista o fabrica Procter&Gamble care produce detergentul Ariel pt toata Europa de Est.Cum sediul Procter&Gamble este la Buc contabilitatea fabricii se tine la Buc iar productia in bani urca PIB-ul Buc.
In materie de fonduri distribuite uniform...
In CT exista o centrala nucleara,o rafinarie,porturi ,santiere navale etc.Numai centrala nucleara pana acum a costat vreo 3 mld $.O asemenea investie misca o regiune intreaga.In tot Ardealul si Banatul la un loc eventual(desi nu cred) probabil a investit statul atat.
Un ultim exemplu:Bacaul a avut strazile reabilitate cu bani de la bugetul de stat pe vremea cand erau mari si tari fratii Sechelariu.In Timisoara s-au reabilitat vreo 60 km de linii de tramvai si retele de distributie de apa calda/rece(de sub linii) din bani,(incredibil nu-i asa) de la BERD(Banca Europeana de Reconstructie si Dezvoltare)
 
hai ca se fac autostrazile alea in transilvania care vor costa mai mult decat centrala atomica sau cativa km de strada reabilitata. in moldova de exemplu autostrazile se vor face cu fonduri private, asa ca exista echitate.
 
dan123;166933 said:
hai ca se fac autostrazile alea in transilvania care vor costa mai mult decat centrala atomica sau cativa km de strada reabilitata. in moldova de exemplu autostrazile se vor face cu fonduri private, asa ca exista echitate.

Da ai dreptate in priviinta autostrazilor.Parca incepe si statul roman sa constientizeze ca tara e putin mai mare decat credeau pana acum.Ca fapt divers pana acum in reabilitarea de trasee (tramvai,apa rece/calda,canalizare si strada) s-au cheltuit 450 mil euro.Acesti bani vor fi platiti strict de timisoreni fiind un imprumut luat de primarie.Partea proasta e ca au facut doar putin peste jumate
asa ca si anul orasul va arata ca dupa bombardament.
Repet iti dau dreptate dar puteau sa fie echitabili guvernantii mai demult.
 
Un alt exemplu:in Timisoara exista o fabrica Procter&Gamble care produce detergentul Ariel pt toata Europa de Est.Cum sediul Procter&Gamble este la Buc contabilitatea fabricii se tine la Buc iar productia in bani urca PIB-ul Buc.

Te inseli aici...productia este raportata pe timis, acolo se platesc si taxele si impozitele pe venit sau profit,pe salarii, cas si sanatate, tot ce se presupune la un punct de lucru. Ce zici tu despre bucuresti se refera la sediul central unde se face raportarea dinspre mai multe puncte de lucru, dar nu are nimic de-a face cu ceea ce zici tu...pai daca ar fi cum zici tu atunci si Bucurestiul ar fi privat de toti banii companiilor straine care au punct de lucru in romania pt ca raportarea o fac extern catre compania mama.
 
radoolian;167126 said:
Te inseli aici...productia este raportata pe timis, acolo se platesc si taxele si impozitele pe venit sau profit,pe salarii, cas si sanatate, tot ce se presupune la un punct de lucru. Ce zici tu despre bucuresti se refera la sediul central unde se face raportarea dinspre mai multe puncte de lucru, dar nu are nimic de-a face cu ceea ce zici tu...pai daca ar fi cum zici tu atunci si Bucurestiul ar fi privat de toti banii companiilor straine care au punct de lucru in romania pt ca raportarea o fac extern catre compania mama.

In minunata noastra tara toate raportarile se fac unde are compania sediul fiscal.De ce crezi ca CJ era disperat cand Banca Transilvania a vrut sa-si mute sediul fiscal?Nici eu nu am stiut pana atunci de treaba asta,eram convins ca si tine ca daca e punct de lucru plateste impozitele in loc unde lucreaza.Am ramas cu gura cascata,initial nu am stiut ce dracu fac asa scandal clujenii.
 
cca;167257 said:
In minunata noastra tara toate raportarile se fac unde are compania sediul fiscal.De ce crezi ca CJ era disperat cand Banca Transilvania a vrut sa-si mute sediul fiscal?Nici eu nu am stiut pana atunci de treaba asta,eram convins ca si tine ca daca e punct de lucru plateste impozitele in loc unde lucreaza.Am ramas cu gura cascata,initial nu am stiut ce dracu fac asa scandal clujenii.

asa e! e o tara prea centralizata.insa cred ca productia dintr-un punct de lucru al unei firme se trece la PIB-ul regiunii respective.
 
radante;167259 said:
asa e! e o tara prea centralizata.insa cred ca productia dintr-un punct de lucru al unei firme se trece la PIB-ul regiunii respective.

Nu stiu ce sa zic daca nu ii afecta cu nimic mutarea sediului fiscal de ce au tinut neaparat sa il pastreze la CJ?Explicatia data de oficialitatile clujene a fost ca mutarea sediului fiscal ar fi insemnat ca impozitele pleaca in localitatea unde este sediul fiscal.De aici deduc ca si PIB-ul se va raporta tot in localitatea unde e sediul fiscal.
 
PIB-ul este produsul intern brut, a se retine notiunea de produs. Taxele platite sunt cu totul altceva, poti sa ai PIB-ul de 1 trilion de dolari dar daca taxele se paltesc la bucuresti, tu ca primarie nu te alegi cu nimic. Din cauza asta erau disperati clujenii. Insa ce trebuie sa retinem este ca ceea ce se produce intr-un loc, la PIB-ul acelui loc se adauga, statistic vorbind.
 
dan123;167283 said:
PIB-ul este produsul intern brut, a se retine notiunea de produs. Taxele platite sunt cu totul altceva, poti sa ai PIB-ul de 1 trilion de dolari dar daca taxele se paltesc la bucuresti, tu ca primarie nu te alegi cu nimic. Din cauza asta erau disperati clujenii. Insa ce trebuie sa retinem este ca ceea ce se produce intr-un loc, la PIB-ul acelui loc se adauga, statistic vorbind.

In concluzie exemplul meu Procter&Gamble Timisoara cu sediul fiscal la Buc in afara de locuri de munca in TM nu e de nici un folos comunitatii,in sensul ca nu plateste nici o taxa in TM.Uite genul asta de magarii ma fac sa "iubesc" foarte mult actuala organizare politico-economica a tarii.Un produs se fabrica intr-o intreprindere dintr-un oras,cu oameni din respectivul oras,in schimb taxele se platesc in contul altui oras care nu contribuie cu nimic la fabricarea respectivului produs.Nice...
 
n-ai inteles nimic. e absolut normal ca sediul companiei sa fie in capitala tarii, orice firma serioasa face asa, si daca ar avea autonomie completa Ardealul, ar fi si mai rau, ca nici bani din taxe n-ar primi si nici bani de la buget.Asa ca...
 
Back
Top