ce citesc acum?

kraft_natasha;202206 said:
Amelie Nothomb - „Uimire şi cutremur”

dupa Shogun, dupa descrierea Japoniei feudale, in „Uimire şi cutremur” apare Japonia de azi – decorticata... invaluita in clisee, in principii morale, stereotipuri, si tot felul de coduri... totul e scris atit de lejer,iar umorul exceleaza prin finete si subtilitate... (e uimitor cum cele mai dispretuite lucruri iti pot provoca o delectare perversa)

dupa ce termin de citit din lista mea de carti mi-o imprumuti pe asta?:D...apropo..Shogun o ai la tine?
 
aseara a trebuit sa`mi picur niste chestii in ochi, pentru ca azi sa`i am cit de cit limpezi :D...
si Shogun l`am citit la fel, cu un an in urma, tot in fatza monitorului

apropo - Codrin mi`a recomandat`o, presupun ca o are :P
 
"Viata, Amorul, Moartea" de Schopenhauer. O viziune asupra vietii, dragostei, femeiii, casniciei, mortii, sinuciderii...

"Femeia este un animal cu par lung si minte scurta" (Cat de misogin poate sa fie...). Si nu numai asta. O recomand mai ales fetelor ;)
 
Dystopia;202219 said:
Omul cu sobolani - Sigmund Freud
(remarci asupra unui caz de nevroza obsesionala)

din cite am auzit despre carticica asta, ea e data pacientilor pentru a vedea daca sunt "lucizi" sau nu... si daca citeau bine mersi toate atrocitatile alea despre ce fac soarecii in corpul omenesc, erau bolnavi de`a binelea... tu pina unde ai ajuns? :rolleyes:

s`ar putea sa fiu informata gresit :P bagi un fragment?
 
John Brunner - Victimele novei

`romEo;202285 said:
Feodor Dostoevskii - Fratii Koromazovi

romEo nu te mai da destept, stim foarte bine ca nu stralucesti la acest capitol... tu macar coperta ai vazut-o? Daca ai fi vazut-o nu ai fi facut 10 greseli intr-o denumire.
 
"Shake hands with the devil"-Romeo Dallaire. O carte super-cutremuratoare despre conflictul rwandez.
 
Basarabinho;202422 said:
Noul Testament!!! Urmeaza Coranul...

serios??? P-u ce???
e2fb33ea0a183d35d4c54de11d7c7886.gif
 
kraft_natasha;202234 said:
din cite am auzit despre carticica asta, ea e data pacientilor pentru a vedea daca sunt "lucizi" sau nu... si daca citeau bine mersi toate atrocitatile alea despre ce fac soarecii in corpul omenesc, erau bolnavi de`a binelea... tu pina unde ai ajuns? :rolleyes:

s`ar putea sa fiu informata gresit :P bagi un fragment?

In carte, Freud explica de unde a aparut fiecare obsesie a pacientului (demonstreaza ca, de regula, obsesiile au radacini in inconstient, in amintirile frt vechi.. din prima copilarie) si cum s-a "cladit" nevroza lui. eu am terminat carticica in sine.. dar mai am de citit jurnalul analistului( poate voi gasi aici ideea pe care ai spus-o tu.. ca ar fi data cartea pacientilor.. ca test...).

Dezbate aici multe teme.. nu numai "atrocitatea "aia cu sobolanii. uite.. voi scrie cateva citate:

"noi stim ca indragostirea se percepe adesea ca ura, dragostea careia ii este refuzata satisfactia se transforma- in parte- in ura, iar poetii ne spun ca in stadiile pasionale ale iubirii cele doua sentimente pot coexista catva timp si pot rivaliza"

"un caz de elipsa care are de asemenea valoarea unui avertisment sau a unei interdictii ascetice : bolnavul avea o mica nepoata draguta, pe care o iubea foarte mult. intr-o zi i-a venit ideea < daca-ti cvei permite un coit, se va intampla o nenorocire cu Ella> (ea va muri). Sa adaugam ce fusese omis: < la fiecare coit, chiar si cu o femeie straina, vei fi obligat sa te gandesti ca raporturile sexuale din viata ta conjugata nu-ti vor aduce copii (sterilitatea iubitei lui) tu vei regreta atat de mult , incat vei fi gelos pe sora ta care o are pe Ella. aceste sentimente de gelozie vor aduce moartea copilului>"

"<Daca ma pot indoi de dragostea ta (si aceasta era doar o proiectie a incertitudinii propriei iubiri pentru sotul ei), ma pot indoi si de asta [adica de faptul ca pieptenele pe care tocmai il cumparare pentru fiica ei...nu il cumparase atunci.. ci era in posesia ei dintotdeauna. absurd, nu?] , ma pot indoi de tot.> Astfel ea ne-a relevat sensul ascuns al indoielii nevrotice"

Am incercat sa aleg citate fara termeni de specialitate si cu un sens care sa poata fi desprins usor.
E o carte buna si destul de grea ..eu o recomand celor care sunt interesati de psihicul uman.:)
 
Retorica in fata mortii- Dorian Furtuna... ultimele cuvinte spuse de oameni celebri in fata mortii... frumoase merita meditate... :)
 
Am gasit o carte electronika scrisa de: Odnan Oktar - un filozof turk care descifreaza mai detaliat Saurele (despre IAD - SFIRSITUL LUMII SI MOARTE) din Coran.
 
Back
Top