Ce credeti despre [magie(alba/neagra) + vraji ] utilizate i

Baronul

New Member
Am impresia ca lumea inainte de a-si cauta propriu EU incerca prin diferite mijloace sa apeleze la vraji (vrajito[a]r[i/e]). Cred ca este o prostie pentru cei care o fac (nu stiu daca pot afecta intr-un fel persoana avizata, asta astept de la voi), si o sursa inepuizanta de a imbogatire a acestor "vrajito[a]r[i/e]". Intrebarea mea este: sunt intradevar vrajitori sau totul este o vrajeala. Tocmai de aici a plecat si termenul? Doamne fereste sa te blesteme amanta sau sa iti faca vraji nevasta sau prietena. Problema este ca daca toate aceste fac vraji, ce se poate intampla.

Hi, Hi

Si acum ceva mai vesel:

"Un profesor de filozofie statea in fatza studentilor sai avand cateva obiecte in fatza lui! Cand a inceput ora, fara sa spuna un cuvant, a luat un borcan mare de la maioneza si a inceput sa-l umple cu pietre cu diametrul de aproximativ 5 cm.
Apoi i-a intrebat pe studenti daca borcanul este plin! Au fost cu totii
de acord ca este plin! Apoi a luat o cutie cu pietricele si le-a turnat in borcan,
scuturandu-l usor.
Desigur ca acestea s-au rostogolit printre pietrele mari si au umplut spatiile ramase libere. Apoi i-a intrebat pe studenti daca borcanul este plin! Au fost din nou de acord ca este plin! Si au ras.
Apoi a luat o cutie cu nisip si l-a turnat in borcan, scuturandu-l usor.Desigur nisipul a umplut spatiul ramas liber. Acum, spuse profesorul, vreau sa recunoasteti ca aceasta este viatza voastra. Pietrele mari sunt lucrurile importante: familia, partenerul,
sanatatea si copiii vostrii, lucruri care, chiar daca totul este pierdut, si numai ele au ramas, viatza voastra tot ar fi completa.
Pietricelele sunt celelalte lucruri care conteaza: slujba, casa si masina.
Nisipul reprezinta lucrurile mici care completeaza restul. Daca puneti
in borcan mai intai nisipul, nu mai ramane loc pentru pietrele mari si pentru pietricele.
La fel se desfasoara si viatza voastra, daca va consumati timpul si energia cu lucrurile mici, nu veti avea niciodata spatiu pentru lucrurile importante. Fiti atenti la lucrurile care sunt esentiale pentru fericirea voastra.
Jucati-va cu copiii vostrii, faceti-va timp pentru controale medicale,duceti-va partenerul la dans. Va ramane mereu destul timp sa mergeti la servici, sa faceti curat in casa, sa dati o petrecere sau sa duceti gunoiul. Aveti grija de pietrele mari in primul rand, de lucrurile care intr-adevar
conteaza. Stabiliti-va prioritatile, restul este doar nisip.
Acum urmeaza partea comica a povestirii! :smile:)
Un student a luat borcanul, care cu toti erau de acord ca este plin, si a turnat in el o sticla de bere! Berea a umplut spatiile ramase libere si a umplut cu adevarat
borcanul!
MORALA: Nu conteaza cat de plina iti este viatza, mereu ramane loc pentru o bere! :smile:)"

Baronul



_________________
Baronul

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: baronul pe 05-03-2002 10:10 ]</font>
 
uite ca asta chiar mi-a placut! primul mesaj shi asha de frumos... :smile:
cit despre vraji, etc. sunt in totalitate contra, iar daca se fac sper sa nu atrag atentsia...
 
eu cred ca cei care ajung sa mearga la vrajitori sunt deja nishte oameni disperati, de tipul la fetele care nicidecum nu pot tine e relatie, sau poate nu pot sa ishi gaseasca un partener.......
sau mai mereu s-a dezamagit in dragoste

cind deja nu mai au nici o sperantza ei recurg la metode timpite din astea
 
Daaa,mia fost odata legata cununia dar nu vreau sa vorbesc despre asta.Un lucru vreau sa va spun feritiva de fete intalnite la ocazie.....mult rau poate sa va faca (baietilor)
 
eu cred in magie si cred ca cineva iti poate face rau astfel, in asa fel incat sa ajungi cu adevarat si pe buna dreptate la disperare
 
eaca aici am sa va spun o chesti prin care am trecut eu personal.
Am fost cu inca un baiat intr-un loc shi o dminshoara din anumite motive a pus niste cestii din aea dea lor in vin shi ne-a servet pe ambii. Tin sa mentionez ca cind ne-am dus la ea eu eram bet crita shi tocmai adormisem la volan shi am facut un accident. Caroce m-a intilnesc dupa citeva zile cu patanul cela dupa citeva zile shi cind l-am vazut m-am speriat. Era galben tot shi spunea ca dupa seara ceia nu se simte bine. Caroce eu pina atunci nu credeam in asa ceva dar dupa seara ceia m-am convins. Nu stiu cum de nu m-a luat shi pe mine pentru ca bausem dintr-un cob ambii :smile:
Caroce mesajul meu ar fi fiti foarte atenti cu fetele. Nici o data sa nu fiti absolut siguri ca o cunoasteti in deajuns de bine.
 
Baronul, imi place filozofia ta:) Cea cu berea.

Despre vraji. E o prostie sa crezi in ele. Vrajile sunt o superstitie prin care toti nenorociti isi justifica esecurile. Daca nu se pot marita zic ca le este legata cununia. Daca nu se pot abtine de la un pahar cu vin zic iarasi ca li s-a facut ceva. Si daca barbatul e cam fustangiu, iarasi se da vina pe vraji babesti, "tarfa cutare vrea sa-mi strice familia, pentru ca ma invidiaza". Povesti. De fapt oamenii care spun chestiile acestea nu vor sa recunoasca ca primesc ceea ce li se cuvine pentru anumite slabiciuni, fapte scarboase sau pacate, daca vreti. Sunt ferm convins ca fiecare om primeste exact ceea ce merita si de la Dumnezeu si de la cel rau. Cred ca oamenii care cred cu adevarat sunt protejati de vraji, influente malefice si alte prostii din seria asta.
Punct
 
Buna tuturor,

Am peste 5 ai de actifitate in spiritualitata si cerd ca pot sa spun cite ceva despre acest lucru. Ma ocup de magie alba.
Magia exista chair daca noi nu credem in ea si se manifesta chiar daca nu credem.
Dar tipul magiei la care va refetiti in general este magia joasa si in special va referiti la cea rea.
Este perfet reala si din pacate face foarte multe rele.:sad:(
Din proprilemele carcetari am observat totusi ca peste 90% din cea ce multi spun ca este vraja sau facatura este dor inchipuirea lor sau cum sa spus pe forum este doar o forma de asi ascunde viciile.
Daca vreti puteti veni la http://www.magie.go.ro
si puteti intra in legatura cu mai multi care sunt interesati in acest subiect.

Glaring Wolf
 
Am mai revenit cu o rugaciune ff puternica mai ales daca este precedata de Acatistul corespunzator.Acatistul Sfintului Ciptian.
Din pacte aveti aici doar Rugaciune.Rugaciunea Sfantului Ciprian





Stapane Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Creatorule si Chivernisitorule a toate, Sfant si slavit esti; Imparatul imparatilor si Domnul domnilor, slava Tie. Tu, Cel ce locuiesti in lumina cea nepatrunsa si neapropiata, pentru rugaciunea mea, a smeritului si nevrednicului robului Tau, departeaza demonii si stinge viclenia lor de la robii Tai; revarsa ploaie la buna vreme peste tot pamantul si fa-l sa-si dea roadele lui; copacii si viile sa-si dea deplin rodul lor; femeile sa fie dezlegate si eliberate de nerodirea pantecelui; acestea si toata lumea mai intai fiind dezlegate, dezleaga si toata zidirea de toate legaturile diavolesti. Si dezleaga pe robul Tau (numele) impreuna cu toate ale casei lui de toate legaturile satanei, ale magiei, ale farmecelor si ale puterilor potrivnice.
Impiedica Tu, Doamne Dumnezeul parintilor nostri toata lucrarea satanei, Tu Cel ce dai dezlegare de magie, de farmece, de vraji si de toate lucrarile satanicesti si de toate legaturile lui, si distruge toata lucrarea vicleana prin pomenirea Prea Sfantului Tau nume.
Asa, Doamne, Stapane a toate, auzi-ma pe mine nevrednicul slujitorul Tau si dezleaga pe robul Tau (numele) de toate legaturile satanei si daca este legat in cer, sau pe pamant, sau cu piele de animale necuvantatoare, sau cu fier, sau cu piatra, sau cu lemn, sau cu scriere, sau cu sange de om, sau cu al pasarilor, sau cu al pestilor, sau prin necuratie, sau in alt chip s-au abatut asupra lui, sau daca din alta parte au venit, din mare, din fantani, din morminte, sau din orice alt loc, sau daca a venit prin unghii de om, de animal, sau gheare de pasare, sau prin serpi (vii sau morti), sau prin pamantul mortilor, sau daca a venit prin strapungere de ace, dezleaga-le pentru totdeauna, in ceasul acesta, Doamne, cu puterea Ta cea mare.
Tu Doamne, Dumnezeul nostru, Care cunosti si stii toate, dezleaga, sfarama si distruge, acum, lucrarile magiei, iar pe robul Tau (numele) pazeste-l cu toti ai casei lui, de toate uneltirile diavolesti. Zdrobeste, cu insemnarea cinstitei si de viata facatoarei Cruci, toate puterile potrivnicilor. Pustieste, distruge si departeaza, pentru totdeauna, toate lucrarile magiei, vrajitoriei si fermecatoriei de la robul Tau (numele).
Asa, Doamne, auzi-ma pe mine pacatosul slujitorul Tau si pe robul Tau cu toti ai casei lui, si dezleaga-i de demonul de amiaza, de toata boala si de tot blestemul, de toata mania, nenorocirea, clevetirea, invidia, farmecele, nemilostivirea, lenea, lacomia, neputinta, prostia, neintelepciunea, mandria, cruzimea, nedreptatea, trufia, si de toate ratacirile si gresalele, stiute si nestiute, pentru Sfant numele Tau, ca binecuvantat esti in veci.

Amin.

Sa va fie cu folos.
 
Da filosofie interesanta cu berea! Pot sa adaug ca magie v nature exista!! Nu importa de care!! Shtiu multe cazuri de tipul ista!! Am nishte bunici batrine care pot sasti povesteasca toata noaptea cazuri de tipu ista!
 
mda...Ma trec fiorii cind citesc chestii de genul asta .Nemaivorbind de faptul ca le shi intilnesc in viata rela! Nu de mult am aflat ca din cauza unei babe nici nu aveam sa ma nasc , i-a facut nishte kestii bunicii ca avea sa se duca de apa simbetei. Si deshi instinctiv nu cred in asha ceva trebuie sa recunosc ca exista , o spun cu toata certitudinea .
 
Bine, eu cred ca intr-adevar exista ceva forte supranaturale care ne ghideaza in viata si intr-un fel,ne-o controleaza, dar cred ca e o prostie sa ne bazam 100% pe aceste forte.Eu cred ca cel mai important rol in hotarirea destinului nostru il joaca felul nostru de a fi, de a judeca si de a actiona.
Cit despre primul mesaj al Baronului,tu inveti la USM,la profesoara Matei Tamara?
 
la miez de noapte am hotarit sa redeskid aceasta tema, ce a fost odata inkisa....

de ce? nu stiu....
puteam sa gasesc oricare alta tema.....eu insa vreau ceva supranatural....

e ca o carte de vraji uitata undeva in pod, plina de praf...pe care mai demult nu ai avut curaju sa o deskizi....dupa asta ai uitat de ea...si uite abia acum.....stii cum so folosesti......

pacat ca unii nu cred in puterea vrajilor.....oooo, daaa...asta e o alta forta care misca.....
mai puternica decat cea a credintei si decat cea a gandului.....

si nu ai cu sa scapi....


..feritiva
 
poate cineva sa aduca un exemplu simplu de magie, care poate fi pusa in practica.. adica vreau sa efectuez un experiment si sa ma conving ca e adevarat.
 
Melania - hai.

dar cred ca se vor interesa si altii, deci vei avea de scris de mai multe ori una si aceeasi, sau sa scrii de la bun inceput in zona 'publica'


lia - probabil ca asta e scuza principala a acestor oameni pentru situatia in care ceva nu se primeste cum ar fi trebuit. oricum, pot sa ies din casa daca trebuie :)


catre toti, ati vazut in oras bannere cu "doamna Elena", care face tot felul de vraji hi-tech.... undeva jos scrie "Certificat #...." sau "Diploma seria.....". intrebare: ce fel de autoritate ofera astfel de certificate / ce fel de institutie de invatamint elibereaza astfel de diplome?
 
Back
Top