ce credeti despre unirea Moldovei asa cum era pe vremea lui Stefan

Mih@

New Member
Eu cred ca numai atunci cind se va realiza acest eveniment Moldova va putea rasufla,(da nu cum acum),vom avea si MUNTI si MARE si va aparia patiotismul ETC.
 
Re: ce credeti despre unirea aMoldovei asa cum era pe vremea lui Stefan

sunteti geniali
ne chinuim secole sa ne unim, iar acum vreti sa ne dezbim din nou!

Daca singuri nu observati regresul atunci e prea tarziu pentru a fi salvati!
 
Re: ce credeti despre unirea aMoldovei asa cum era pe vremea lui Stefan

Ar fi super, dar imi este mila de Bucurestiul care este al nostru si totusi este locuit de tot felul de rapan...
Solutia finala...basarabenizarea Romaniei!
 
Re: ce credeti despre unirea aMoldovei asa cum era pe vremea lui Stefan

si in sfarsit veti avea limba moldoveneasca si o sa puteti sa va rusificati linistiti in continuare ocrotiti de patria muma, Rusia...

ca vad ca patriotismul consta in forme de relief, nu in apartenenta si traditii, istorie comuna...
sincer m-am enervat la culme aceasta tema, tocmai pentru nesimtirea de a avea pretentii la un teritoriu care nu va apartine... in genere, mi-i scarba de gandirea asta si de faptul ca in MD raman doar oamenii care au valoarea celor de mai sus... si dupa aia ne ma miram ca este un teritoriu pustiit intelectual si cultural, ca lumea fuge mancand pamantul de aici si nici macar nu are regrete... dar de fapt fug de aici din cauza ca nu avem forme de relief ca muntele si marea... ca de le-am avea toti am trai fericiti pana la adanci batranete.
 
Mih@;167347 said:
Eu cred ca numai atunci cind se va realiza acest eveniment Moldova va putea rasufla,(da nu cum acum),vom avea si MUNTI si MARE si va aparia patiotismul ETC.

Si cum ai de gand sa faci miscarea asta ne declari razboi?Avand in vedere ca aproape jumatate din populatie e plecata din tara "de prea mult bine" in mod sigur e un lucru perfect realizabil.Tu esti ceva ruda cu dobitocul de voronin?Intreb fiindca tocmai am vazut ultimele declaratii ale mult iubitului conducator si mai un pic trimite peste noi marea armata moldoveneasca sa ne bage mintile in cap.
 
Ian nu va speriati... inca.:D ... Yo dzyk ca Mih@ cu haholii planuieste razboi mai-nainte. Recuperam dintr-un singur avant voinicesc toate teritoriile talharite : Basarabia de sud { pentru mare } , Bucovina, Tinutul Hertei si Maramuresul Istoric { pentru munti si pentru ca de pe-acolo ne-au venit descalecatorii, nu ? }, Pocutia pentru datoria aia pe care nu au platit-o polonezii lui Stefan { sa dea amu ukrainienii garantia, nu sunt moldovenii lamerii satului sa ramana cu datoriile neachitate } si apoi, dupa ce o sa aiba Moldova flota militara si zece divizii de vanatori de munte, o sa mai vedem cum o sa mutam langa Capriana si manastirile celea fara bulbi de ceapa rusesti, uitate peste hotare. ... Panacand pitica Transinstrie ce ne cam incurca in astfel de planuri de expansiune maretze, ca in rest tat tat tat am maci. :cool:
 
...de la haholi poti s-o iei in coarne, repede si cu efect... e mai simplu sa latri peste Prut si sa ceri ce nu-ti apartine... da' asta-i alta discutie... Cea mai mare problema este insa cum vom numi I-ul crucisator moldovenesc, varianta "Stefan cel Mare" nu se accepta... ceva mai fioros trebu'...
 
Eu zic sa reunim Gondwana si sa eliberam aceasta lume de africani, australieni, asiatici, americani si europeni!

Sau, mai bine reunim Imperiul Roman cu cel Otoman, cu exceptia Mesopotamiei pe care o dam Califatului. Iar restul sa o ia Hoarda de Aur sa rasufle si ei usurati. In tarile scandinave, in schimb vom reuni Vikingii cu Rusia Kieveana!

Urrra tovarasi!

Intre timp judetele au fost dezbinate in 40 de raioane...

Traiasca democratia, ca prosti is multi!
 
Pentru Mih@ ca poate ii plac suguielile:
Un ungur si un roman, aflati la vanatoare, impusca o ratza... Pentru ca nu prea stiau cum sa faca s-o imparta, romanul zice: -Bai, ungure, uite cum zic eu sa facem: ne tragem unul altuia cate un picior in testicule si cine se vaita cel mai putin, ia ratza!... Isi ia romanu avant si ii da un sut incredibil de puternic in testicule ungurului... Dupa o ora, cand isi mai revine putin, lesinat de durere, ungurul spune: -Acum e randul meu, romane!... La care, acesta raspunde zambind: -Lasa, ba', ungure!... Ia tu ratza!...

Mih@ , vrei si tu o ratza?
 
misto bancul:)?
oricum ce sa mai alipesti la romania??? un teritoriu saracit dea lungul timpului?? lipsit de vlaga???unde oamnenii "nau idee cine sunt si ce maninca"???...eu una n-as mai fugi dupa rata:)
 
alyyy;167470 said:
misto bancul:)?
oricum ce sa mai alipesti la romania??? un teritoriu saracit dea lungul timpului?? lipsit de vlaga???unde oamnenii "nau idee cine sunt si ce maninca"???...eu una n-as mai fugi dupa rata:)

In primul rand oamenii. Chiar daca unii nu mai stiu ce sunt si incotro vor sa mearga merita sa avem rabdare cu ei. Ar fi pacat sa se piarda o parte a poporului roman care a dat destui oameni de arta, stiinta, mari politicieni. Cu teritoriul este alta treaba. Romania nu se uita la Transnistria pentru ca nu a fost a noastra niciodata. Ne-ar fi greu o vreme si apoi ne-ar fi bine la toti. Dar nu in aberatia Moldovei lui Stefan cel Mare.
 
Pe ce limba vorbesti?Din cate am inteles pe forum ar fi si rusi.Spre cinstea lor vorbesc o romana mai mult decat inteligibila,lucru ce nu poate fi spus despre tine.Mergi ia un dictionar,foloseste-l si dupa aceea hai sa stam la povesti.
 
Mih@;168611 said:
Voi toti de unde sunteti si cine credeti ca sunteti?

Intrebarea este retorica sau astepti raspuns la ea? Acum doua zile pe Aeroportul din Timisoara o asteptam pe verisoara mea care venea din Elvetia.Are o fata de 4 ani care la iesire s-a impiedicat.Am reusit sa o prind si i-am spus sa aiba grija sa nu cada.Raspunsul ei a fost extrem de simpatic:nu cad ca ma tin de(nu stiu cum il cheama) ursuletul pe care il avea in mana.
Intrebarea ta seamana foarte mult cu ce a spus fetita verisoarei mele.
Imi permiti sa te intreb tot 4 ani ai si tu?
 
Mih@;168611 said:
Voi toti de unde sunteti si cine credeti ca sunteti?



Primul lucru pe care trebuie sa-l intelegi, e sa respecti dreptul celorlalti de a avea o opinie! Chiar daca este opusa ideii tale! Apoi, daca ai ceva de combatut la ceea ce afirma altcineva, combate ideea, nu persoana care a lansat-o!

Acum revenind la cele scrise de tine (e adevarat ca intr-o limba numai de tine inteleasa; cred ca ai trece cu greu chiar si un examen de "limba molodveneasca"), sunt cateva lucruri de spus:

- E adevarat ca s-au dus batalii grele in unele perioade intre moldoveni si turci (asa cum s-au dus si cu tatarii si cu lesii, ba chiar si cu valahii), dar la fel de adevarat este ca Moldova, ca si Valahia, au fost state sub suzeranitate otomana. Asta inseamna ca aveau dreptul de a avea domni autohtoni, dar asta numai dupa ce obtineau firmanul de la Inalta Poarta. In plus erau obligati sa plateasca anual tribut Inaltei Porti. Asa ca se poate spune ca ambele tari romanesti au avut mai degraba o autonomie limitata, decat o independenta veritabila.

- Apoi sa nu uitam cum s-au petrecut lucrurile in 1940! S-a incheiat Pactul intre rusi si nemti, iar in urma acestui pact, rusii au ocupat fara probleme o serie de teritorii, printre care si Basarabia, Bucovina si tinutul Herta! In acelasi timp armata si autoritatile romane, s-au retras din Basarabia, fara nici un pic de opozitie, ceea ce este intr-adevar de condamnat!

- In fine, daca prin absurd s-ar forma Moldova mare, ati avea o mare problema! Pentru ca s-ar uni cea mai saraca tara din Europa (Republica Moldova) cu cea mai saraca regiune din Romania (Moldova)! Ce ar iesi, numai Dumnezeu ar stii!
 
Back
Top