Ce e basarabeanul fr rusisme?

Nu e vorba de gndire direct, ci de absurditatea mprumuturilor de acest fel, care sunt ridicole, mai ales atunci cnd limba romn ofer destule mijloace la fel de plastice pentru a te exprima. :)
 
mie imi suna haios faza cu luat'o in maini, si am spus'o cuiva aici in timis si a inteles...depinde cui yi spui si cata imaginatie are :)
 
lia, oricum, limbile contin o multime de influente, imprumuturi etc....si de ce sa nu aducem si noi o astfel de contributie :lol:

cand e cineva foarte agitat, nervos....ii zici "calmeaza-te" - e mult mai serios, ii zici "ia-te in mani" - suna mai ironic, de parca cauza nervozitatii lui e nefondata.
 
Apropo de imaginaie.... e lips de creativitate s traduci astfel de expresii mot-a-mot. Un om creativ ar gsi foarte uor echivalentul n romn. Dac TIE romna, desigur.
 
apropo, este foarte simplu sa imprumuti expresiile folosite in Basarabia, mai ales daca traiesti printre ei... si argumentez de ce... in prima faza, pt a putea intelege ce vorbesc trebuie sa le inveti, sa le intelegi sensul.... pt a le intelege sensul trebuie sa exersezi folosirea lor (avand in vedere ca nu cunosti limba rusa)... si la un moment dat iti intra in vocabularul de zi cu zi... dar numai cu oamenii apropiati.... si asta nu inseamna ca uiti limba romana.... eu ca romanca venita in MD pot sa vorbesc tipic ca un basarabean sau pot sa vorbesc limba romana literara.
 
Back
Top