ce este REALITATEA?

Ce este realitatea?

  • Creatie divina

    Votes: 8 44.4%
  • Matrix

    Votes: 3 16.7%
  • Fictiune

    Votes: 1 5.6%
  • Idee nu am

    Votes: 6 33.3%

  • Total voters
    18
grea tema...nush ce este shi nici nu vreau sa aflu...atat timp cat eu sunt oki shi nu am probleme metafizice legate de ea sau alte intrebari fara raspuns prefer sa stau deoparte...filozofia e doar pt cei care sunt puternici astfel inkt sa duk o viatza normala indiferent de framantari..eu nu ash putea...
 
SweetKeo;152902 said:
grea tema...nush ce este shi nici nu vreau sa aflu...atat timp cat eu sunt oki shi nu am probleme metafizice legate de ea sau alte intrebari fara raspuns prefer sa stau deoparte...filozofia e doar pt cei care sunt puternici astfel inkt sa duk o viatza normala indiferent de framantari..eu nu ash putea...

viata nu este neaparat grea de trait daca iti pui intrebari de acest gen precum aceasta tema poate din contra sa-ti dea un suflu pentru a intelege ca viata emult mai simpla si adesea nu constientizam ca ea este foarte scurta si nu prea este timp de pierdut pentru prostii...
dar marog, fiecare percepe binele in felul sau, si vorba din popor ne spune:"cum iti vei asterne asa vei dormi"
 
dimpotriva..viatza e mult mai complexa...realizezi k intre problemele de zi cu zi shi acele probleme interioare pe care tzi le pui, exista lacune uriashe shi nu totul se rezuma la a manca, a face sex, etc. e mult mai mult decat atat
 
cu toate ca nu-s mare filozoafa, cineva o spus ca am stofa, da oricum nu tind sa-l cred
mm..pana acum o luna pot sa spun ca am trait undeva departe de tot ce-i palpabil, am trait intr-o sera protejata de tot ce-i malefic bla bla..acum recent..hop shi cineva mi-o distrus sera sh mi-o aruncat realitatea in ochi ca o nuca-n frunte..shi eu cat de visatoare shi fraiera eram mai nu m-am facut shi mai fraiera shi am vrut sa dau naibii tot shi s m-arunc sub tren - in cel mai rau caz, di fapt era vorba despre cateva somnifere puternice..shi asta tot "datorita" realitatzii..ea e mult mai exorbitanta cand nu eshti pregatit,cand itzi pare ca tot ii roz shi nu ca itzi pare..da eshti invatzat ca asha shi trebuie sa fie..
m-o dezamagit tare mult oamenii..mai exact cineva apropiat..si nu numai pe mine..dar si pe familia intreaga..dar in pofida a tot treb de acceptat realitatea..care chiar e batjocoritoare shi deplorabila in raport cu iluzia in care am trait.
in poll nu-i optziunea potrivita asha ca n-am idee..
 
Back
Top