Ce fac moldovenii nostri peste hotare?

Imi pare bine ca stai de 6 in Eu. Dar sunt curios cum? To cumparat tata viza, sau ai sveaziuri? Vad eu ca e scris europa, insa ia e mare. Daca mai scrii ceva despre picnicuri atunci te rog sa fii mai concret; sa scrii de exemplu denumirea celui mic oras european( cine stie poate am fost si yo acolo?) ca altfel asa"articole" mai mult seamana a birfeli inspirate din deget.( scuza dar asa impresie am).
Cit priveste deportatiile- am stat la puscarie,(la cea de deportare) asa ca despre deportatii stiu TOTUL. ( am avut avocat care a supt din mine 1200 euro si nu a facut nimic!)
Sunt eu constient ca noi- moldovenii aripi nu avem, si nici cu miere nu suntem unsi, dar de ce crezi tu ca ei- europenii sunt mai buni, oare nu sunt betivi pe aici ?sau hoti, sau ucigasi? Sau crezi ca pe aici cersesc numai romanii? Stii ce e ziarul "Stutze" sau " Motz"?
Spre deosebire de tine eu cunosc nu numai o parte a monedei, stind aici ilegal am multi cunoscuti studenti moldoveni( banuesc ca faci parte din ei). Pe de o parte inteleg pozitia ta: invatind la universitate undeva in Franta sau Belgia comunici numai cu elita si ti se pare ca toti sunt asa, omil! Astea sunt o minoritate. Mozoritatea sunt oameni mici care si beau ,si consuma droguri, si violeaza . Dar si au familii, isi iubesc copii si sotiile..... Mai pe scurt- un moldovean de miina mijlocie nu se deosebeste cu nimic de un europen. Doarde ca ei sunt mai bogati.
P.S. De unde aveti ura asta, dispretul fata de propria natiune? Urindul pe Ion care muchliueste te urasti pe tine. Si dispretuindul tot pe tine de dispretuesti.

P.P.S. Despre Ion Camila nu team mintit. Numai ca in Ziarele "Bild" si "b-z" figura un turc ilegal. Redactorii acestor ziare ( cum sa dovedit pe urma) sau inteles sa scoata acest articol in aceias zi- ca sa arate a adevar. Ambele ziare au platit amenzi si au fost date in judecata de catre societatea turceasca din Berlin( de la ei sa iai exemplu).
 
Ieh :) Nu urasc eu nici un moldovean, fii pe pace :) Doar ca dispretuesc pe unii care vor ca capete ceva fara sa depuna efort. Informatie despre mine nu intentionez sa-ti dau (doar ca.. cu toate ca am facut facultate, insa am stat tot timpul pe baza cntractului de munca), ai tot dreptul sa nu ma crezi, si nu vreau sa te conving ceva.
Pot doar sa-ti zic ca diferenta intre pozitia celor ca mine, si celor descrisi de tine - consta in faptul ca noi odata ajunsi aici am incercat mai mult sau mai putin sa ne integram in societatea in care am intrat. Pe cand ei au dorit 'sa primeasca bani ca aici, dar sa traiasca ca acolo'. Traitul ista ca acolo include betiile in grup, chefurile, crimele, nelegalitatea, comunitatile, neinvatatul limbii (exista o groaza de lume care dupa ani intregi de trai nu reusesc sa lege doua vorbe in limba locala - cum crezi ca astia pot sa se descurce ca sa ajunga si ei mai sus?) si restul.
Asa ca e deajuns sa vrei - si sa depui efort, ca occidentul le da la toti posibilitate. Chiar si la cei ajunsi in mod ilegal aici.
Si comparatia intre europenii care beau si moldovenii care beau cade si la cea mai mica critica. Macar si pentru ca europeanul cel descris de tine, la el acasa, cu burta mare, contrul in banca, familie, etc. - isi poate permite s-o faca, pe cand moldoveanul cu datoriile de acasa, politia la fund, criza de posturi de munca, ilegalitate etc. - n-ar trebui sa-si permita.
 
Mie imi pare ca lucrurile stau putsin altfel....

Majoritatea covirsitoare a moldovenilor plecati in EU sunt clasa medie sau inalta. Adica au plecat (temporar la munca, sau cu totu) intelectualitatea si/sau clasa "activa" a societatii.....

Intelectualitatea sa miscat din loc ptr ca aici munca intelectuala e apreciata cam ca cea fizica, iar peste hotare activitatea mintala e la un alt nivel....si avind o calitate inalta a cunostintselor...nu prezinta un mare obstacol ptr un doctor in stiintse cu un CV impunator sa gaseasca un loc de munca care sa-i asigure lui si familiei sale o viatsa decenta peste hotare....

Clasei "active" ia fost mult mai greu sa ajunga acolo (de multe ori ilegal) ei sint cei ce pretuiesc mult ce au, despre ei spunea si viorel: se feresc de politie, sunt atenti, cunosc bine limba, modesti, platesc impozite, muncesc, inchiriaza si sunt membri deplini a societatsii. Acesti oameni pot fi numiti "aluatu" societatsii moldovenesti, oamenii pe care trebui sa se bazeze biznesu mijlociu in MD care la moment e preluat totalmente de lumea criminala, astia sunt in majoritate persoane cu studii superioare oamenii ce au spirite de intreprinzatori sau pur si simplu oameni energici, plini de idei li lucruri inovative. Ei ca sa ajunga acolo si-au rupt KURURILE ori pe la Bucuresti facindu-si cetatsanii(cu lunile), ori lucrind din geu sa faca 2500$ ptr vize. Si tare mii greu sa cred ca asa oameni ar fi capabili sa se imbete ca niste petici si sa faca prostii prin parcuri....Mult prea mult i-ar costa.....

Iar povestirile despre betiile moldovenilor de prin parcuri daca si exista mi se par nereprezentative...adica nu m-as apuca sa generalizez sau sa zic ca multi modoveni asa traiesc in EU. Cea mai mare parte de asfel de moldoveni continua sa suga "cozile da sapi" ocupindu-se pe la sate cu agricultura primitiva si distrindu-se cu astfel de betii in grup, dar nici de cum nu aveau cum sa aterizeze ei in cantitatsi mari in EU.

Gata.
 
totul ar fi bine, dar povestile nu-s povesti insa realitati :)
De cate ori ai fost tu peste hotare, sa te convingi cu ochii tai? :) Si iti pare ca aici ajung doar clasa medie si inalta? Poate in america si canada, ca-i departe, in europa insa, ajung toti. Si tarani, si tot felul de lepadaturi, etc.
 
Iaka-s curios sa aflu chiar cum trec oare tsaranii si lepadaturile hotarele: Moldo-Romina, Romino-Ungara, Ungaro-Austriaca....s.a..... :wtf:
 
ei cum :)
sunt acuma o groaza de firme "turistice" care organizeaza totul, ajunge doar sa platesti. 1-2000$, cam asa ceva, n-am cifre exacte. Ori iti face viza de turist/sportiv/schimb de experienta pe 7 zile, ori ceva de genul ista. (Dupa 7 zile clar ca nu se mai intoarce nimeni ;) )
Shap metode si mai nelegale - firme care iti fac pasaport fals romanesc si vperiod. Astai mai scump.
Da este si mai ieftin - prin paduri, pe jos, noapte, etc.
Ori faci legal(da dureaza mult) pasaport rusesc - pt. care capeti usor viza. Ori romanesc, pt. care nici viza nuti trebu.
Iaca si fac tati, si se imprastie ca lacustele prin toata europa :)
 
un moldovan a venit chiar cu bicicleta!!!! to cate putin cate putin a ajuns la londra :) mai sunt si din astia cu simtul umorului :)
 
NaE said:
Intelectualitatea sa miscat din loc ptr ca aici munca intelectuala e apreciata cam ca cea fizica, iar peste hotare activitatea mintala e la un alt nivel....si avind o calitate inalta a cunostintselor...nu prezinta un mare obstacol ptr un doctor in stiintse cu un CV impunator sa gaseasca un loc de munca care sa-i asigure lui si familiei sale o viatsa decenta peste hotare....

Niste colegi de-ai mei de facultate s-au dus in SUA vara asta la munca cam necalificata....Si nu orice mucea se ducea sa le spele vasele americanilor....Numa` aia cu medie pestre 8.50 (indiferent de facultate; ce mi-e ca faci economia, ce mi-e ca faci medicina - ca sa vinzi bilete in parcuri de distractii analfabetilor alora tre` sa fii student eminent) :crazy: ...Sper ca macar au facut banutzi, macar ca unii dintre ei s-au chinuit pe la ambasada pentru viza :-?
 
Heil. Sunt nespus de fericit ca este cineva care ma intelege.
In societatea noastra ilegala functioneaza legile capitalismului salbatic- cel lenes sau cel prost (incapabil sa invete limba) peste cel mult trei luni pleaca acasa. Selectie nu alta. Asa ca moldovenii descrisi de catre domnul xx 66 pur si simplu nu intra in schema. Sau crezi tu ca aici patronii isi pot permite niste putori la munca? Sau pe cineva care nu intelega limba? Ha-Ha. Te alunga si ia mine altul. si punct. si gata. Si daca esti netot si nu inveti limba - pizdauscas! cum se exprima lituanienii. Europa din lenesi face muncitori iar din prosti cel putin hitri ( dar rar de tot).
Iar omul..... tot homo(sapiens si nu prea) ramine , indeferent de natiune.
Vreai sa facem o competitie? Eu public linkuri cu crime savirsite de europeni, iar tu cu cele savirsite de moldoveni. Daca publici tu mai multe sunt gata sami pap bocancii de munca.
http://www.berlinonline.de/berliner-kurier/berlin/19967.html

http://www.berlinonline.de/berliner-zeitung/politik/281259.html

http://www.berlinonline.de/berliner-zeitung/politik/280337.html

http://www.berlin.de/polizei/Fahndung/Pantic.html

http://www.berlinonline.de/berliner-kurier/berlin/19148.html

http://www.berlinonline.de/berliner-zeitung/brandenburg/279486.html.
 
N-am negat niciodata ca ar fi mai multi localnici care fac crime decat cei straini(ceea ce oricum nu micsoreaza vina niciunuia din ei). Asa ca intrebarea cu vodka ramane valabila (de data asta aplicata ideii tale de a veni cu numaratul link-urilor :) ) As mai privi vreo statistica daca ar fi vorba de procentaj, adica numarul de criminali in raport cu numarul de extracomunitari. Dar asa, "care-s mai multi" e un fel de blah, blah, ca nu-i nimic obiectiv.

si in privinta limbii: exista o groaza de lume care vorbesc o limba ca negrii aia care nu erau in stare sa invete engleza (adica ziceau verbele doar la infinitiv, iar timpuri, declinari, conjugari nu existau). Si totusi ei sunt luati la munca, pentru ca is deacord sa munceasca la negru, si cu un salariu mai mic. Sa stii ca "a cunoaste limba" nu-i nicidecum egal cu "a te face inteles si a intelege"
 
NaE said:
nu prea vad legatura intre...citat si cele spuse mai jos de acesta, dar.....nu mai conteaza....

Pai tu spuneai ca intelectualitatea e tratata peste hotare mai bine ca la noi. Iar io ti-am zis ca numai studentii eminenti din Ro (probabil si alte tari esteuropene) sunt acceptati in posturi de munca necalificata in SUA. Aia ceva mai putin studiosi (asa, cam ca mine - invat, da` nu ma omor) n-au nici o sansa acolo pe asa posturi fantastice, de bine ce e apreciata intelectualitatea din Est. Got it?

(Despre cum se face scoala la noi, cum se iau notele, cum si ce se invata si mai ales cum stam cu practica - n-am sa vorbesc; subiectul ma frustreaza si ma complexeaza)
 
Ok, solara, acum ideia se vede mai bine....SI ce sa zic...? Cred ca ai dreptate... probabil cel mai importat product de americani sint mintsile lucide....exemplu dat de tine....o mai demonstreaza o data....

Inca un exemplu(sunt cifre veridice):
Ambasada SUA din chisinau anul trecut a oferit burse a 75 cetatseni moldoveni, dintre care...4-ptr invatsatsi; 11-sociologi; 5-lectori universitari; 8-studentsi; 40-liceeni....printre cei 8 speram sa fiu si eu anul trecut dar....Din cei 300 de aplicantsi sau gasit 8 mai caposi ca mine... :(
S-a cheltuit ptr toata afacerea asta 1.3milioane de ?tugrici mongolezi? :)

2 xx:
Nustiu, poate eu n-am apucat periodale celea cind alcasii si tsaranii din moldova faceau cu usurintsa 2000 de baksuri.....Da iaka prin paduri si tufari pot sa mai intseleg...da totuna trebu anumite lucruri sa se petreaca ca sa se ridice lumea de la sat, de acolo unde "Vesnicia s-a nascut" cum zicea Blaga (daca solara nu greseste) :lol: :lol:
 
Nae, da ei nu-i fac, ei ii imprumuta la niste procente duble decat ar fi normal, cu gandul ca aici o sa-i faca imediat, si o sa se rasplateasca. Camatari care se folosesc de situatie au fost si vor fi mereu, astia si traiesc cel mai bine :))
 
Mda intr-adevar.. imprumutatu la procente se practica destul de lartg pe la sate...din cite eu stiu cam cu 10-15% nu mai mari.....
 
In privinta negrilor tu nu prea... asta. Am un prieten-Anton Bango care vorbeste franceza , germana, engleza si inca vreo 4-5 dialecte africane. Iar la bloc cu mine stau trei(3!) profesori de limba germana. Au apsolvit un. pedagogica I. Creanga. Apropo: ai muncit cindva la negru? Vad ca nu . Sa ma scuzi de expresie dar Louis Peres- un moldovean cu pasaport spaniol fals, merita sa fie pupat sub coada numai pentru faptul ca trimite in toata luna cite 300-500 $ acasa. Din banii astea exista Moldova.
Iar Vitalie care saptamina trecuta a muncit la carat mortar timp de 18! ore non-stop nici pe departe nu se compara cu un sobolan chor care vede viata din cabinetul caldut. Citind ziare. ( apropo: exista o parere ca munca la creat pe om.)
Nu inteleg ce doresti sa dovedesti? Ca moldovenii fac mai multe crime ca bastinesii? Procentual? Poftim!- timp de oluna sau de un an colectezi ziare si cauti in ele ceva despre moldoveni(porcul gaseste glod si in Antarctida). pe urma faci calcul. Sau ca moldovenii sunt mai needucati ca bastinasii?( apropo nemtii se besesc in locuri publice fara sfiiala). Sau mai prosti? Sau mai inferiori? Sau pur si simplu esti incapatinat?
Bun venit in lumea reala Neo.
 
de fapt eu nu incerc sa demonstrez nimic :) Tu ai inceput sa te tanguesti dupa ce am pus eu linkul cu nazdravaniile moldovenilor peste hotare. Ca ah, vai, cum indraznesc ei sa scrie asa ceva despe dragii nostri compatrioti. Care de fapt trebuiesc jeliti si ajutati. Si de atunci tot te chinui sa ma convingi ca europenii is si mai rai, si ca moldovenii is ingeri, si tot ce se zice despre ei e inventat de presa galbena :)
 
NaE said:
da totuna trebu anumite lucruri sa se petreaca ca sa se ridice lumea de la sat, de acolo unde ?Vesnicia s-a nascut? cum zicea Rebreanu (daca nu gresesc)

...adica Blaga.
 
http://www.europalibera.org/news/ro/archives/2003/10/10.ASP?tag=#94251

Creterea numrului infraciunilor comise n strintate de ceteni moldoveni

Numrul cetenilor moldoveni reinui sau arestai pentru infraciuni svrite n afara granielor Republicii Moldova a crescut cu 50%, n comparaie cu anul trecut - a anunat ministrul adjunct de externe de la Chiinu, Vitalie Slonovschi.

Potrivit lui, de la nceputul anului 724 de ceteni moldoveni au fost reinui n diverse ri, pentru furturi, treceri ilegale de frontier, falsificare de acte. n primele luni ale anului au fost expulzai 106 moldoveni, iar ase extrdai.
 
Motivarea..
Iata deosebirea cea astrala intre emigrantsii si bastinasii.....

Prin asta totu se explica.....absolut tot
 
Back
Top