Ce fel de tara este Republica Moldova ?

Cred ca Statele Baltice sunt mai bine, sunt UE.

Ukraina si Georgia au avut revolutia trandafirii ce Moldova inca n-a avut.

Pentru restul, Moldova nu face rau.
 
Imi pare rau ca, desi pot citi in alfabetul chirilic si stiu ceva ruseste, am inteles foarte putin din articolul citat. Totusi ca sa raspund la intrebare, desi voi supara pe multzi din fratzii de peste Prut: Moldova nu este si nu poate fi o tzara. Ca nu este, o arata starea si evolutzia ei prezenta: nici macar nu poate sa isi pastreze integritatea teritoriala, iar clasa ei politica sa se tzina departe de orice influentze (rusa, romana, ori ucraineana). Din cauza ocupatziei si amestecului rusesc, DAR si din cauza imbecilitatzii clasei politice romaneshti, natziunea romana de pe ambele maluri ale Prutului se vede despartzita acum de o granitza europeana. Daca emigrarea a atins cote dramatice in Romania, peste Prut a dezradacinat si aproape desfiintzat Basarabia, afectand-o politic (de aia sunt comunishtii la putere si democratzii dezbinatzi), economic, social, etc. Pe un asemenea teren, influentzele ruseshti infloresc foarte usor si e chiar necostisitor pentru politica imperiala rusa sa controleze un stat in stare de faliment.
Poate sa ramana o tzara Moldova in viitor? NU, viitorul ei si cea mai naturala stare este de regiune cu statut special (cel putin pentru 30 ani) a Romaniei. Singura perspectiva REALA de integrare europeana RAPIDA a Basarabiei este prin unirea cu tzara - macar aici, Basescu a fost vizionar, desi la el a fost gargara si stia ca raspunsul va fi NU (el nu pregatise nimic in prealabil, ar fi trebuit ca propunerea sa fi fost o continuare a unor diligentze duse la UE si a unor convorbiri si oferte neoficiale facute celor de la putere din Chisinau). Altfel, Moldova NU va intra in UE mai devreme de 20 ani, timp suficient ca sa fie facuta faramitze la masa Rusiei si Ucrainei. Nu va fi cine sa o mai apere cu arma in mana, din cauza inertziei populatziei (s-au dus anii '90 din pacate), dar mai ales a imprastierii tineretului in toate zarile Pamantului (emigrare).
Romania trebuie sa CUMPERE Moldova incepand cu liderii ei (daca nici la asta nu ne pricepem...) si sa negocieze direct cu Rusia ori Ucraina (care da mai mult) in defavoarea celeilalte. Paradoxal, cred ca Rusia e mai aproape si cum avem teritorii de revendicat de la Ucraina, nu vad de ce ne-am infratzi cu ucrainenii (si sa repetam greseala Triplei Aliantze, abandonata ulterior); pe ei trebuie sa-i santajam si sa-i tinem in SAH. Pentru o astfel de politica insa, Romania trebuie sa isi intoarca privirile spre est si sa-si caute interesul natzional acolo unde este (e mai usor chiar decat inainte de 1918 cand trebuia sa cantarim intre est si vest, Basarabia si Ardeal, evident in final in detrimentul primei). Ne trebuie politicieni, ne trebuie diplomati, ne trebuie spioni. MULTI. Nu ne lipsesc, nici mijlocele, doar sa le focusam spre est,ceea ce nu facem. Asta pentru ca ne trebuie PATRIOTI in fruntea tzarii romanesti. MULTI. Asta nu avem.
 
Back
Top