CE GANDESC FEMEILE

si mai spuneti ca eu dau tematici aiurea. arina cu Fr3Zy discuta despre totalmente altceva...

va rog reveniti la tema...


bun, mai departe, ce vream eu sa spun de fapt... sunt de-accord ca o femeie poate spune mai multe lucruri la aceasta tematica, lucruri mult mai aproape de adevar, dar oricum subiective. pentru ca exista cateva trasaturi comune, asa numite feminine, dar personalitatea, intelectul, mediul de provenienta,etc. isi pun stampila foarte diferit asupra fiecarei individe in parte.
dar barbatii ating performanta de a cunoaste latura feminina destul de profund, dar problema este tot in subiectivism. interpretarea se face printr-o gandire si simtire masculina, insa nu inseamna ca este gresita, pentru ca este inca o perspectiva din care poti sa privesti problema. si cadn te gandesti ca barbatii asta vad si asta inteleg, pe undeva trebuie sa o iei de buna, pentru ca este destul de greu sa schimbi ceea ce este instinctual. pur si simplu acum anumite simtiri si pareri sunt tinute bine in frau, pentru ca asta cere societatea. pentru ca oamenii au evoluat spre alte tipuri de societati decat cele neandertale, medievale, sau societatile antice, in care femeia era doar o epubeta de facut urmasi. noi purem analiza doar din punct de vedere a educatiei actuale... dar oricum raman genele...http://www.moldova.net/images/icons/icon7.gif

arina, tot pe site ai sa gasesti o replica feminina la ceea ce a scris Catalin. se numeste "A fost o dat ca niciodata", scris de Lenuta si Jenca. poti sa il citesti si sa vezi cum au reactionat femeile le cele spuse de Catalin.
 
Ideea Arinei cu articolul dialog intersexist pare mult mai interesanta . Si unul in care amandoi sa poata avea intiativa interpretarii , nu femeile doar sa reactioneze la jenialitatzile aluia . :D
 
Codrin said:
Ideea Arinei cu articolul dialog intersexist pare mult mai interesanta . Si unul in care amandoi sa poata avea intiativa interpretarii , nu femeile doar sa reactioneze la jenialitatzile aluia . :D
cam greu sa organizezi un debate prin articole. pe forum ii mai simplu, dar cand esti limitat de spatiu si in plus exista un format care trebuie respectat.

dar oricum nu este o idee rea. ar trebui sa ma gandesc mai serios la asta...

mersi de idee
 
Am incercat sa inteleg ce gindeshte profa mea de contabilitate ....

Nu am reusit ....

Banuiesc ca nu gindeste deloc ,de asta ....
 
Sau mai probabil ca ti-ai pierdut tu formulele de psihologie matematizata de care pomeneai , si cum nime nu le mai stie in afara de tine si vrajitorul Merlin , sarmana profesoara de contabilitate va ramane in veci ne-...citita .
 
Tre' sa il caut pe Merlin ,daca le cunoste si el ,poate ma ajuta ...

Negi faptul ca psihologia umana tinde sa devina stiinta exacta ?
 
Nu neg ca tinde , neg ca va deveni .

Ai citit " Fundatia " lui Asimov ? Ala nu era doar un scriitor cynd a creat ideea psihoistoriei , dar un om de stiinta respectat in mai multe ramuri ale acesteia . Preconiza ca peste cateva sute de mii de ani omenirea va avea nevoie de o planeta plina de computere care sa calculeze toate variabilele in continuu , doar pentru a face niste preziceri vagi ce tzin de intreaga societate si in nici un caz de individualitatzi .
 
Si daca idealizezi conceptul de cunoastere ,atunci kiar din cele ce ai zis mai sus rezulta ca ar fi posibil :)

Eu doar vorbeam la nivel ideologic ,si nu practic ....

Ideea era cam aceeasi cu cea exprimata de tine mai sus ....

Iar daca tinde ,prin axioma odata si odata va deveni :)
 
Codrin said:
Nu neg ca tinde , neg ca va deveni .

Ai citit " Fundatia " lui Asimov ? Ala nu era doar un scriitor cynd a creat ideea psihoistoriei , dar un om de stiinta respectat in mai multe ramuri ale acesteia . Preconiza ca peste cateva sute de mii de ani omenirea va avea nevoie de o planeta plina de computere care sa calculeze toate variabilele in continuu , doar pentru a face niste preziceri vagi ce tzin de intreaga societate si in nici un caz de individualitatzi .


crud, dar foarte adevarat. eu sunt studenta la psiho si m=am lovit cu asemnea absurditati...
aveam la psihologie sociala un prof care a incercat sa ne demonstreze asa o teorema: orice comportament, emotie, sentiment care poate fi descris in minimum 7 propozitii poate fi simulta de calculator...
 
Back
Top