Ce-i cu economia noastra?

militant;156771 said:
Sa nu confundam sistemul economic cu sistemul politic sunt doua lucruri diferite, independente unul fata de altul. Nu are nimic clasa politica cu evolutia economica.

eu cred ca este total incorect ceea ce zici; toate procesle care au loc intr-un stat sunt strans legate unul de altul. daca demnitarii nostri dragi voteaza vreo lege in care se spune ca exportul de grau sau legume este interzis si ca taranii sa vanda produse la preturi reduse doar la o intrerpindere care e a cuiva, atunci de ce zici ca nu e asa, daca e asa si toti o stiu?


zorzonel;157080 said:
economia - adica rezultatele economice, adica produsele materiale - depind de acei care le produc. acei care le produc nu sunt in stare sa produca ceva care se cumpara, se consuma...salvarea este in produse/servicii noi, produse industriale competitive care sa aiba cumparatori garantati.mai bine ganditi ce produse/servicii noi poate propune inteligentia voastra...

eu cred ca nu e vorba numai de cei ce produc...eu cred ca sistemul si cultura manageriala trebuie schimbata in primul rand...conditiile pentru investitorii autohoni si straini..

Arina;158446 said:
25 decembrie 2006

Guvernul recunoaste ca
Potrivit raportului, in ianuarie-


Potrivit raportului, diminuarea volumului
Premierul mentioneaza ca, la incheierea
Potrivit lui Tarlev, este vorba, in primul rand,
In acelasi context, sustine Tarlev,

Prim-ministrul a mai amintit despre Strategia

Potrivit premierului, consultarile cu Comisia Europeana
citesc si inteleg ca e rau de tot si imi vine greata de ceea ce ne inconjoara...de atata demagogie.



eu nu stiu, dar cred ca solutie exista oricand, iar iata dorinta nu este!
 
Originally Posted by militant View Post
Sa nu confundam sistemul economic cu sistemul politic sunt doua lucruri diferite, independente unul fata de altul. Nu are nimic clasa politica cu evolutia economica.

Chiar asa. Ce legatura are politicul care creeaza si urmareste corecta aplicare a tuturor legilor tarii dupa care se conduce economia cu economia ? :)

Romanii s-au dat cu capul de grinda in `96, cand coruptia generalizata, neo comunismul si situatia economica precara ia obligat pana si pe cei mai sceptici sa renunte pentru moment la "salvatori ai neamului" gen Ilici Iliescu si sa incerce si alte directii.
Poate situatia actuala din RM va trezi la realitate destula lume ca sa nu mai faca atatea greseli ca pana acum. Ca se pare ca asta e o caracteristica tipica romanului, indiferent de ce parte a Prutului se situeaza, pana nu se da cu capul de grinda nu isi pune nici un fel de probleme si se complace in aceasi situatie.
 
Vad ca si Moldova (noul program al comunistilor) a ajuns la "modelul suedez"
Hahaha.. si pe romani i-a chinuit sintagma asta fo' 7-8 ani si pina la urma tot model romanesc ne-a iesit.
 
Din pacate economia Moldovei se duce din ce in ce mai mult spre sistemul centralizat, specific statelor cu regim dictatorial.

Culmea, modelul nu este promovat doar de comunisti. Am citit azi in Flux rezolutiile pe diverse teme ale lui Iurie Rosca (+ PPCD, prea putin conteaza). La situatia invatamintului, Rosca cerea aparitia unei legi prin care absolventii din invatamint sa primeasca locuri de munca.

Suna bine, intr-adevar, dar cererea ascunde o maaaaare problema: stiti in ce fel de societati se asigura un loc de munca, obligatoriu?
 
popej27;205162 said:
Din pacate economia Moldovei se duce din ce in ce mai mult spre sistemul centralizat, specific statelor cu regim dictatorial.

Eu cam ofighesc cand vad jiudecati atat de experte. Ia te rog se ne expui argumentat : unde ai constatat tendinte, de ordin sistemic, de centralizare in economia R. Moldova ? In comparatie cu care perioada ? Cifre, exemple, analize ?


popej27;205162 said:
Suna bine, intr-adevar, dar cererea ascunde o maaaaare problema: stiti in ce fel de societati se asigura un loc de munca, obligatoriu?

Rosca are multe metehne dar la acest capitol spune o chestie de bun simt. Din momentul in care Constitutia recunoaste fiecaruia dreptul la munca, ar fi logic ca acest drept sa fie garantat prin anumite masuri. E un ideal greu de atins ? E posibil. Dar nu e nicidecum vorba de o reactualizare a ideologiei comuniste.
 
Nu e logic ca dreptul la munca sa fie o garantie. Din cite stiu, o economie sanatoasa are o rata de somaj "naturala" de aproximativ 5% care mentine piata de munca intr-un echilibru relativ. Si tot din cite cunosc eu, doar sistemul comunist in perioada moderna a incercat sa revolutioneze stiintele economice si sa aduca rata somajului la 0%.

Despre "centralizarea" economiei, poate era o metafora care facea referinta la concentrarea capacitatii decizionale in unele ramuri ale business-ului in miinile unui numar redus de investitori,nu mai teroriza si tu spamerii de aici :))
 
Umbreon, multam de ajutor dar nu, nu m-am referit la imbogatitii peste noapte in afaceri cu statul (avem si in Romania o gramada) ci m-am referit exact la ce am spus: implicare statului in economie.
 
MirK;205343 said:
Eu cam ofighesc cand vad jiudecati atat de experte. Ia te rog se ne expui argumentat : unde ai constatat tendinte, de ordin sistemic, de centralizare in economia R. Moldova ? In comparatie cu care perioada ? Cifre, exemple, analize ?

Nu dispun in acest moment de cifre deoarece si sistemul de raportare al indicilor economici ai Rep. Moldova este deficitar. Dar pot sa spun din ce vad in ziare.

Nu stiu in ce masura citesti tu "Moldova Suverana" dar eu il citesc si ma minunez continuu. Vad stiri de genul:
- Tarlev a inaugurat cea de-a 170-a baza agricola. De stat desigur.
- Voronin a trasat indicatii pentru sporirea numarului de angajati in intreprinderi. De stat desigur.
- Acum citeva zile s-a aprobat planul de dezvoltare economica pentru 2008-2011. Cu date legate de realizarea indicilor economici . Intr-o tara cu economie libera acesti indici pot fi influentati prin metode indirecte, nu prin interventia DIRECTA a statului in economie.

Si as putea sa iti fac o lista lunga dar mi-e lene sa ma uit pe articolele alora acum.




MirK;205343 said:
Rosca are multe metehne dar la acest capitol spune o chestie de bun simt. Din momentul in care Constitutia recunoaste fiecaruia dreptul la munca, ar fi logic ca acest drept sa fie garantat prin anumite masuri. E un ideal greu de atins ? E posibil. Dar nu e nicidecum vorba de o reactualizare a ideologiei comuniste.

Aici te inseli complet. Nu e logic citusi de putin ca recunoasterea dreptului sa duca la obligativitatea lui. Ca exemplu: in Romania minoritatile sexuale sint recunoscute dar din fericire nu este nimic obligatoriu.
De aceea afirm din nou: obligativitatea oferirii de locuri de munca este caracteristica economiilor din state dictatoriale.
 
Umbreon;205344 said:
Nu e logic ca dreptul la munca sa fie o garantie.

Sa nu confundam garantarea dreptului la munca cu obligativitatea muncii. Ce inseamna a garanta dreptul la munca, in speta, dreptul la munca al profilor ? Inseamna ca statul stabilieste o seama de conditii, indeplinirea carora conduce la obtinerea unui loc de munca. Una din aceste conditii poate fi concursul. Ministerul invatamantului, facandu-si socotelile, propune in fiecare an un numar definit de posturi. Se organizeaza un concurs in urma carora sunt selectionati candidatii cei mai apti. Simplu si frumos. Bine, asta e valbil cand e vorba de instutii publice, in sfera educatiei private, treaba e nitel diferita.



Umbreon;205344 said:
Din cite stiu, o economie sanatoasa are o rata de somaj "naturala" de aproximativ 5% care mentine piata de munca intr-un echilibru relativ.

Fals, draga Watson. Nu exista somaj natural. Ceea la ce te referi e un somaj zis functional, adica un somaj temporar, de scurta durata (!) care defineste perioada intre intreruperea unei activitati profesionale si inceperea unei activitati noi. Rata acestui somaj, intr-o economie echilibrata si sanatoasa, ar trebui sa fie sub 1%. Rolul statului in mentinerea unei rate de somaj atat de joase este preponderent. Anume statul asigura salariatilor mijloacele de a face fata schimbarii conjuncturii de piata, creand si finantand programe de recalificare a salariatilor, creand centre de formare profesionala continua (continuing education (eng), formation continue (fr)), etc.


Umbreon;205344 said:
Despre "centralizarea" economiei, poate era o metafora care facea referinta la concentrarea capacitatii decizionale in unele ramuri ale business-ului in miinile unui numar redus de investitori,nu mai teroriza si tu spamerii de aici :))

Pai daca asta e centralizare atunci Moldova e un mic copil pe langa amploarea centralizarii, "in anumite ramuri", pe care o abservam in anumite economii occidentale. In Franta piata telefoniei mobile e dominata de doar 3 operatori ; piata distrubutiei de electricitate e apropae monopolizata de EDF ; in Italia distrubutia gazelor naturale e aproape in intregime in mainile companiei ENI ; etc, etc. Moldova nu e nici mai centralizata nici mai descentralizata economic decat alte state europene cu o economie de piata functionala.
 
Stai ca nu inteleg ceva: vad ca dai exemple din domenii bugetare. Pentru tine economia inseamna sfera bugetara?

In plus faci confuzii grave intre termenele de "concentrare economica" si cea de "centralizare a economiei"
 
popej27;205353 said:
Stai ca nu inteleg ceva: vad ca dai exemple din domenii bugetare. Pentru tine economia inseamna sfera bugetara?

Iata-ne acuzati implicit de etatism. Nu, bre, nu reduc economia la sfera bugetara. Am luat exemplul cu profii, caci la el se referea Rosca, si am aratat cum statul poate contribui la garantarea dreptului la munca in acest caz precis, stiindu-se ca in R. Moldova marea majoritatea a profilor sunt formati in universitati de stat si lucreaza mai tarziu tot institutii de invatamant finantate de buget. Apoi, am mai adaugat, iesind din domeniul bugetar, ca statul poate fi la originea altor masuri sau forme de garantare a dreptului cu pricina luand asupra sa o buna parte din procesul de recalificare, de formare a salariatilor. Un alt exemplu in acest sens este crearea unei agentii nationale care centralizeaza ofertele de munca si propune o asistenta somerilor in vederea obtinerii unui loc de munca.


popej27;205353 said:
In plus faci confuzii grave intre termenele de "concentrare economica" si cea de "centralizare a economiei"

Of, pesemne ca e nevoie si aici de o explicatie de text. In exemplele citate de mine ai si companii cu capital majoritar de stat (EDF), adica exemple de centralizare economica, cat si exemple de monopol sau cvasi monopol din partea unor actori economici cu capital preponderent privat, ceea ce ar corespunde concentrarii economice, in distinctia care ti-e atat de scumpa. Amu', eu te desfid sa-mi demonstrezi ca in R. Moldova gradul centralizarii, daca e sa ne oprim doar la ea, ca sa-ti facem placere, e mai important decat in alte economii de piata functionale.
 
MirK;205354 said:
IAm luat exemplul cu profii, caci la el se referea Rosca, si am aratat cum statul poate contribui la garantarea dreptului la munca in acest caz precis, stiindu-se ca in R. Moldova marea majoritatea a profilor sunt formati in universitati de stat si lucreaza mai tarziu tot institutii de invatamant finantate de buget.


Inteleg ca esti un simpatizant al PPCD-ului dar din pacate nu citesti cu atentie.

Iti voi da citatul exact cu obligativitatea care nu se refera la un domeniu ci este generalizat.
De asemenea iti voi da si date legate de influenta statului in economia moldoveana.

Din pacate nu o pot face in acest moment din motive ce nu tin de mine: nu pot accesa site-ul Fluxului pentru ca se pare ca Rosca nu si-a platit factura la net.
Daca o face in timp util pot accesa si eu rezolutia cu pricina.
 
MirK;205354 said:
In exemplele citate de mine ai si companii cu capital majoritar de stat (EDF), adica exemple de centralizare economica, cat si exemple de monopol sau cvasi monopol din partea unor actori economici cu capital preponderent privat, ceea ce ar corespunde concentrarii economice, in distinctia care ti-e atat de scumpa.

Din nou: iti scapa complet diferenta dintre "concentrare economica" si "centralizare a economiei". Si cazul tau cu EDF este tot un caz de "concentrare economica".
 
MirK;205351 said:
Fals, draga Watson. Nu exista somaj natural. Ceea la ce te referi e un somaj zis functional, adica un somaj temporar, de scurta durata (!) care defineste perioada intre intreruperea unei activitati profesionale si inceperea unei activitati noi. Rata acestui somaj, intr-o economie echilibrata si sanatoasa, ar trebui sa fie sub 1%. Rolul statului in mentinerea unei rate de somaj atat de joase este preponderent. Anume statul asigura salariatilor mijloacele de a face fata schimbarii conjuncturii de piata, creand si finantand programe de recalificare a salariatilor, creand centre de formare profesionala continua (continuing education (eng), formation continue (fr)), etc.

Teoria neoclasica zice ca 5% la "plein emloi" se vor afla in faza intermediara intre exercitiul a diferitor activitati profesionale, si vor fi cei care vor echilibra cererea si oferta pe piata de munca. Faptul ca acest somaj este "temporar" nu a negat-o nimeni, problema este ca rationamentul tau este unul microeconomic (individual) care ne traduce deductia macroeconomica de mai sus (Cind o parte din somerii care isi cauta de lucru vor gasi unul , o alta parte vor iesi la somaj si vor fi in cautare). Ma rog , poate fac eu vreo confuzie , dar din cite tin minte e cam asa.
 
popej27;205356 said:
Din nou: iti scapa complet diferenta dintre "concentrare economica" si "centralizare a economiei". Si cazul tau cu EDF este tot un caz de "concentrare economica".

Bine, lumineaza-ma. Sper ca nu te vei refugia indaratul argumentului cu lipsa de timp, cum ai facut mai sus.

Astept. :)
 
Se pare ca nu numai documentele PPCD-ului nu le citesti cu atentie dar nici macar raspunsurile mele. Nu am acuzat lipsa de timp ci faptul ca site-ul "Fluxului" este cazut.

Extrem de simplu:
Concentrare economica: pozitia de monopol sau tendinta de monopolizare a unui agent economic (indiferent de natura lui, de stat sau privat) intr-un domeniu sau ramura economica.
Centralizare a economiei: interventia PERMANENTA a statului in economie, interventie suficient de puternica pentru a afecta legea cererii si ofertei, specifica unei economii de piata.


De altfel un simplu search in google te-ar lamuri mai bine.
 
popej27;205360 said:
Se pare ca nu numai documentele PPCD-ului nu le citesti cu atentie dar nici macar raspunsurile mele. Nu am acuzat lipsa de timp ci faptul ca site-ul "Fluxului" este cazut.

Extrem de simplu:
Concentrare economica: pozitia de monopol sau tendinta de monopolizare a unui agent economic (indiferent de natura lui, de stat sau privat) intr-un domeniu sau ramura economica.
Centralizare a economiei: interventia PERMANENTA a statului in economie, interventie suficient de puternica pentru a afecta legea cererii si ofertei, specifica unei economii de piata.


De altfel un simplu search in google te-ar lamuri mai bine.

Iti sunt recunoscator pentru distinctie. In sfarsit vom putea clarifica lucrurile. Acum intervine momentul cel mai dureros pentru tine : in ce masura R. Moldova manifesta un grad de centralizare a economiei, "specific regimurilor dictatoriale", ca sa reluam extravaganta precizare de care te-ai facut vinovat mai sus ?

De fapt, daca ramaneai la distinctia pe care ti-am propus-o mai aveai ceva sanse sa te descurci, or daca prin centralizare intelegi economie planificata, cred ca ai dat-o grav in bara in privinta R. Moldova.

Nu ne ramane decat sa asteptam cifrele pe care ni le-ai promis pentru a-ti sprijini mult prea nasabuita afirmatie. :)
 
MirK;205364 said:
Acum intervine momentul cel mai dureros pentru tine : in ce masura R. Moldova manifesta un grad de centralizare a economiei, "specific regimurilor dictatoriale", ca sa reluam extravaganta precizare de care te-ai facut vinovat mai sus ?

Hai sa facem o conventie, da? Nu ii mai raspundem celuilalt decit DUPA ce ii citim postul.
Tu acum raspunzi dupa ureche.
Aia cu "economie specifica regimurilor dictatoriale" o spusesem la rezolutia PPCD-ului, nu la situatia economica a Moldovei.
Este a treia oara cind imi atragi atentia asupra unor afirmatii pe care nu le-am facut. Sper ca macar sa imi citesti postarile poti, da?


In aceste conditii afirmatia cum ca as face
MirK;205364 said:
prea nasabuita afirmatie. :)
o pun pe seama neatentiei si nu a lipsei acute de argumente.

Am spus ca voi veni cu lamuriri in momentul in care o voi putea face. Din pacate, din publicatiile online din MD pe care le urmaresc, doar doua au o "Arhiva" in adevaratul sens al cuvintului: Flux si Jurnalul de Chisinau. Poti verifica si singur sa vezi ca nici unul nu poate fi accesat.

Cind voi gasi o alta sursa de informatie iti voi da si datele pe care le doresti.

MirK;205364 said:
De fapt, daca ramaneai la distinctia pe care ti-am propus-o mai aveai ceva sanse sa te descurci, or daca prin centralizare intelegi economie planificata, cred ca ai dat-o grav in bara in privinta R. Moldova.


Pina acum tu ai fost cel care a confundat termeni. Stiu ce e aia economie planificata. M-ai vazut vreun moment ca am folosit termenul?
 
popej, nu are sens cu Mirk. este baiat destept, dar are o problema de viziune sau cel putin se va contra cu tine, pentru simplu fapt ca Mirk se crede Moldovean... si va fi in stare sa iti spuna ca Molodva este pamantul fagaduintei, numai ca sa iti faca in ciuda... :D
 
Back
Top