Ce reclame va plac sau v-au placut

Sam;163530 said:
Reclama nu tre sa-tzi zica Poveshti, reclama trebuie sa vynda :D

Exemplu classic e Campania Promotionala a Budwiser-ului in Statele Unite, unde toata lumea tzipa Wha...zaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!! (dupa spoturile arhicunoscute yn toata lumea), dar vynzarile produsului au scazut cu aproximativ 5%, ceea ce pentru piatza Americana reprezinta o suma imensa :D Asa ca reclama trebuie sa vynda nu sa cyshtige premii, sau ideal ar fi shi sa vynda shi sa cyshtige premii :)

Fireste ca trebuie sa vanda,insa aici vorbim despre reclame care ne-au placut,si nu stiu la cat lume place simpla promovare a produsului,gen,"cel mai tare detergent,cumpara-l si nu vei regreta".Daca reclama te-a frapat,vei dori mai mult sa iti achizitionezi detergentul respectiv.Ca si la bere,din cauza reclamelor misogine,unele femei nu vor consuma un anumit tip de bere,daca era altfel promovat produsul,era alta poveste.

O reclama care m-a amuzat,cea la Axe in care protagonist e un detectiv afro-american.(cred ca e actorul care a jucat in Seven,dar nu sunt sigura)
 
Sam te contrazici, o reclama ca sa vanda trebuie sa impresioneze. Si cum sa impresioneze, daca nu prin ceva poveste sau doar o poanta reusita.
De aia , reclamele sunt judecate dupa cata priza au la public. Daca aia cu whats up !! nu aveau reclama aia, probabil ca scadeau cu 50% nu cu 5%
 
lvl100, trebuie sa te impresioneze pentru ca asta vrei tu... insa poate sa fie spotul publicitar cat de bun n-ar fi, caci eu am alte criterii dupa care imi fac cumparaturile...
iar de la publicitate ashtept ceva impresionant ca sa nu-mi tai venele pana se incepe emisiunea sau filmul

posle scris: reclama aia cu moldcell cu paraplanul... ii cam albastra... da cantecu ma scotea din sarite... cred ca mai proasta piesa nu se putea de ales... zgarie la creier... (parere pur personala shi subiectiva)
 
lvl100;163674 said:
o reclama ca sa vanda trebuie sa impresioneze. Si cum sa impresioneze
este o diferentza intre a impresiona pentru a face pe cineva sa cumpere ceva shi a impresiona doar ca sa distrezi pe cineva, nu?
 
Imi placea si una romaneasca la o bere, paremi-se Bergenbier, cu unul care bea bere cu drugii si nu reuseste sa cumpere cadou iubitei ( saraca ) de Craciun si ii aduce un ciine vagabond. Ador cum se schimba expresia fetstei fetei cind deschide usa si vede "cadoul".

Aia cu Stella Artois ( deja veche),cum unul vrea sa-i cumpere mamei pantofi de ultimii bani in lokul pantofilor ei vechi, si in schimb isi ia bere, astupind gaura din pantoful mamei cu suportul de hirtie pt Stella Artois. good one
 
khama;163697 said:
este o diferentza intre a impresiona pentru a face pe cineva sa cumpere ceva shi a impresiona doar ca sa distrezi pe cineva, nu?

Tocmai asta e, ca in advertising nu prea exista diferenta pomenita de tine. Reclama trebuie sa impresioneze intr-un fel sau altul clientul si astfel se va vinde.

Pentru ca iti place, chiar si numai la nivel distractiv, iti va intra de multe ori in subcostient si te va ajuta la luarea unor decizii.

Asta este unul din motivele pentru care advertiserii incearca sa creeze modele care sa influenteze potentialul client de multe ori fara chiar si el sa isi dea seama.

De exemplu, ai 2 reclame la ciocolata
O reclama care iti enumera sec ca are cele mai bune alune, cu 10% lapte mai mult si un pret mult sub concurenta. Intradevar poate fi un produs foarte bun si care iti atrage atentia imediat. Dar nefiind pus intr-un ambalaj impresionant este foarte usor sa-l uiti peste 10 minute in avalansa de alte reclame care vin

In timp ce o reclama care creeaza efectiv intrari in mentalitatea si limbajul zi de zi cu zi poate avea un efect fantastic. In Romania, :fraza " si marmota invelea ciocolata in staniol" din reclama de la Milka este intrata deja in vocabularul de zi cu zi.

Acuma , cand o sa alegi dintre ciocolata f buna dar despre care exista 10% sanse sa iti aduci aminte sau Milka , care poate ca este mai putin buna dar in schimb te pufneste rasul gandindu-te la marmotele alea idioate, care crezi ca din ciocolatele astea are mai mare sansa sa fie cumparata ?
 
vreau sa cred ca fac parte din cei ce cumpara dupa gust... chiar nu ma intereseaza publicitatea, chiar o urasc... aleg dupa gust, shi posibilitatzi...
publicitatea la tv e foarte superficiala, ea introduce doar produsul, dupa care daca ai cap incepi sa-l studiezi...
 
khama;163716 said:
vreau sa cred ca fac parte din cei ce cumpara dupa gust... chiar nu ma intereseaza publicitatea, chiar o urasc... aleg dupa gust, shi posibilitatzi...
publicitatea la tv e foarte superficiala, ea introduce doar produsul, dupa care daca ai cap incepi sa-l studiezi...


Una din motivele pentru care reclamele sunt asa populare, pe langa motivul evident de promovare, este si cel al usurarii alegerilor.

Daca tot am dat exemplul cu ciocolata, hai sa ramanem aici. Sunt sute, daca nu mii de marci de ciocolata. Chiar ai timp sa le incerci pe toate, sau macar sa te uiti pe eticheta sa vad ce contin ? Nu, vei cumpara tot una care iti suna familiar de la tv sau una care arata mai atractiv (ambalajul contribuie si el la reclama)
Ne convine sau nu, in general tot reclamele ne conduc , constient sau inconstient cand cumparam. Acuma tot ce putem spera e sa alegem reclama si produsul corect :)
 
Despre reclama se poate scri mult si bine. E efectiva, de altfel nu s-ar baga atita banarit in ea. Numai cite companii incearca sa impuna prin reclame idea ca esti cool daca folosesti un anumit produs. Snickers, Axe, Coca-Cola.. Reclama e o putere mare ( reclama reusita si scumpa, bine gindita), putini numai constientizeaza asta.
Eu am scris teza anuala pe Reclama, mereu m-a interesat teoria privind al 11-lea cadru ( parca asa e), ca cica multe reclame au 10 cadre si al 11-lea e cel mai important, intr-un mod mai activ receptionat de creier, ceea ce si ramine in cap. Asa si n-am ajuns sa caut destula informatie la tema asta.
Cautam.
 
aia cu nu stiu ce praf de spalat care scoate si pete de sirop de tuse... asta iti tre oleaca de creier ca sa te gandesti ca mujyku cela care cade din apartamentul lui pana in farmacie... cred ca multi ati vazut-o. e des pe tv romanesti.

un timp erau reclamele cu gainile... era intr-una ca ii dadea unei femei cu gaina in cap si aia nu reactiona.

era o reclama pe care am vazut-o doar la festivalul "cronograf"...in 2005 sau 2004... era o fraza "moldoveni, incalziti-va cu dina cocig"... reclama la cazane. tin minte ca am ras mult la faza aia. era un cazan cu mustati, cu palarie, dansa etc... si firma se chema "dina cociug"
 
Arina;163742 said:
aia cu nu stiu ce praf de spalat care scoate si pete de sirop de tuse... asta iti tre oleaca de creier ca sa te gandesti ca mujyku cela care cade din apartamentul lui pana in farmacie... cred ca multi ati vazut-o. e des pe tv romanesti.

Da, asta buna, fiti atenti la mutra farmacistei cind il vede pe acela cazind jos. super faza
 
Otilia;163733 said:
Eu am scris teza anuala pe Reclama, mereu m-a interesat teoria privind al 11-lea cadru ( parca asa e), ca cica multe reclame au 10 cadre si al 11-lea e cel mai important, intr-un mod mai activ receptionat de creier, ceea ce si ramine in cap. Asa si n-am ajuns sa caut destula informatie la tema asta.
Cautam.
Defapt merge vorba despre al 25-ea cadru :)
 
Eaia cu nu stiu ce praf de spalat care scoate si pete de sirop de tuse... asta iti tre oleaca de creier ca sa te gandesti ca mujyku cela care cade din apartamentul lui pana in farmacie... cred ca multi ati vazut-o. e des pe tv romanesti.


Reclama asta mi s-a parut oleaca fortata, ea face parte dintr-o trilogie pentru detergent din seria " scoate cele 99 pete "
Geniala a fost prima reclama din seria asta. Cea cu "gasit una bucata bunic in mina de carbune" Apoi au inceput sa mai scada la calitate (a IIa era cu tipul care rade ca dintre cele 99 de pete scoate si ciorba de burta, aceasi intrebare cand am sa ma murdaresc cu asa ceva, si in timpul asta face un accident si intra cu masina intr-o cisterna care varsa pe el cam 1 tona de ciorba de burta)
Deci se pot face si reclame gandite la detergenti daca se vrea, nu numai prostiile alea cu "detergentul obisnuit a spalat de 5 ori mai putine rufe decat extraordinarul XXXXXX"
 
Otilia, am un material destul de dens si bun pe psiholgia reclamei, daca te intereseaza... ma anunti pe privat,

Khama, toate produsele isi fac reclama, asa ca tu oricum iti faci alegerile dupa acest lucru... nu ar avea reclama, nu ar fi cunoscute, nu s-ar vinde. simplu ca buna-ziua. bugetele de promovare sunt imense in orice companie care se respecta... pe langa faptul ca reclama nu inseamna numai ceea ce vedem la tv... pe langa presa, radio, internet, direct emailing, outdoor, sponsorizarea unor evenimente... suntem inconjurati de reclama si tu vrei sa spui ca nu te influenteaza... inclusiv reclama transmisa oral, din gura in gura inflluenteaza...

reclamele bine gandite se fac atunci cand se simte necesitatea. dar cand peste jumatate din public este atat de inteligent incat se uita la Din Dragoste, normal ca nu o sa te chinui sa cheltui bugete imense pt un public care nu are nevoie decat de aceste reclame simple si prostesti pentru a cumpara. TV este la putere si tot ce se arata acolo ii litera de lege :D

reclamele elaborate sunt pentru un public mai restrans si pentru produse care o data achizitionate aduc multi bani. normal ca si bugetul de promovare va fi pe masura... si creativitatea.
 
aha, eu oleaka am ingustat domeniul de publicitate ieri, caci eu nu privesc TV decat in ospetzie... da in rest - reclama dofiga...
 
Bergenier - Discovery (prietenii stiu de ce)
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=mrRNHm6T72k"]YouTube - Bergenbier -barbatii[/ame]
 
Arina;163742 said:
aia cu nu stiu ce praf de spalat care scoate si pete de sirop de tuse... asta iti tre oleaca de creier ca sa te gandesti ca mujyku cela care cade din apartamentul lui pana in farmacie... cred ca multi ati vazut-o. e des pe tv romanesti.

un timp erau reclamele cu gainile... era intr-una ca ii dadea unei femei cu gaina in cap si aia nu reactiona.

era o reclama pe care am vazut-o doar la festivalul "cronograf"...in 2005 sau 2004... era o fraza "moldoveni, incalziti-va cu dina cocig"... reclama la cazane. tin minte ca am ras mult la faza aia. era un cazan cu mustati, cu palarie, dansa etc... si firma se chema "dina cociug"

hehehe se poate un link?
 
Back
Top