Ce s-a intamplat la Asachi?

Manix

New Member
Ma lamureste cineva normal ce s-a intamplat cu liceenii ceia de la Asachi. Am citit ca tipa li s-o intentat dosare penale deoarece au facut cela la o inscriptie cu cuvantul "moldo"?!?! Astept detalii. Thanks
 
din cate stiu eu, conducerea liceului a schimbat denumirea din "roman-francez" in ceva de genul "moldo-francez" && elevii s-au revoltat, schimband "moldo" cu "roman"...
 
Avocatul elevilor de la Liceul „Gheorghe Asachi”, cercetati de politie pentru deteriorarea inscriptiei „moldo” de pe frontispiciul institutiei, sustine ca dosarul intentat ar trebui sa fie clasat din lipsa componentelor infractiunii. Gheorghe Starcea, care este si tatal unuia dintre liceeni, a declarat ca saptamana trecuta, la „Gh. Asachi” nu a fost comisa nici o infractiune, iar liceenii si-au exprimat drepturile.
Comisariatul de politie al sectorului Centru din capitala a intentat un dosar penal in cazul deteriorarii inscriptiei de pe frontispiciul liceului „Gh. Asachi”, in temeiul art. 287 al. 2 al CP. Saptamana trecuta, un grup de liceeni a inlaturat cuvantul ”moldo” din noua inscriptie afisata de administratia institutiei, in semn de protest fata de modificarea titulaturii liceului din „roman-francez” in „moldo-francez”. Suspectati de savarsirea a ceea ce politia califica drept „act de huliganism agravant comis in grup” sunt 4 elevi, care au fost citati la comisariat pentru depozitii. Comisarul Dumitru Rusu a declarat presei ca politia cerceteaza acest caz la sesizarea directorului liceului “Gh. Asachi”. Prejudiciul material cauzat de elevi ar fi de circa 2 mii de lei.

Intre timp, administratia liceului a inaintat in adresa politiei un alt demers prin care informeaza ca institutia nu are pretentii referitor la prejudiciul cauzat pe motiv ca cheltuielile pentru inscriptia de pe frontispiciul liceului au fost suportate de parinti.

La randul sau, directorul liceului, Boris Volosatii spune ca era obligat sa sesizeze politia, in calitate de director al unei institutii de stat.

Deşi nu mai e de mult copil,

ministrul Ţvircun spune lucruri trăsnite



Poziţia Ministerului Educaţiei, Tineretului şi Sportului n privinţa schimbării denumirii liceelor care au n nume cuvntul „romno” este bine cunoscută - suntem cetăţenii unui stat independent, care se numeşte Republica Moldova şi instituţiile de nvăţămnt care-i aparţin nu pot să poarte numele unei ţări străine, adică al Romniei. Fapt pentru care trebuie „moldo”venizate. Cnd li se aminteşte că acest cuvnt face parte din sintagmele: „moldo-francez”, „moldo-englez” sau „moldo-german”, ceea ce formează un paradox n contextul declaraţiilor lor, reprezentanţii ministerului se oferă să ne facă şi o surpriză: „E vorba despre spaţiul geografic, dar nu despre limba de instruire, pentru că n lista obiectelor studiate din diplomele de absolvire, limba maternă va rămne cea romnă”.

O examinare atentă a declaraţiilor echipei lui Victor Ţvircun ne arată că acestea reprezintă, de fapt, nişte acţiuni de separatism politic şi, n consecinţă, nişte atacuri directe la independenţa RM. Or, declarnd că n sintagmele „moldo-francez”, „moldo-german” sau „moldo-englez”, cuvntul „moldo” se referă la denumirea ţării, ministerul dă de nţeles că este gata să cedeze teritoriul RM unor ţări străine, precum: Franţa, Germania sau Marea Britanie.

nsă o nouă surpriză a ministrului Ţvircun a dat peste cap propriile-i declaraţii anterioare, descoperind clar ce se ascunde sub capacul cu nebuloasa inscripţie „moldo” n denumirile liceelor din RM. Este vorba despre Hotărrea ministerului nr. 264, din 27 aprilie 2006, publicată n „Monitorul Oficial” de vineri, 12 mai, cu privire la acreditarea Liceului Teoretic Rus „Petru cel Mare” din Chişinău. Să fi primit Ţvircun asemenea mputerniciri de la Vladimir Voronin, nct să-şi permită să ofere Federaţiei Ruse teritoriul unei şcoli? Şi aceasta n condiţiile unor relaţii conflictuale dintre ţările noastre, nregistrate n ultimul an!

Dacă ar fi aşa, pentru că numai la această concluzie ne pot trimite recentele declaraţii ale ministerului, de ce Liceul „Petru cel Mare” nu a fost numit „moldo-rus”, căci e la mintea cocoşului faptul că el se află n spaţiul geografic al RM? Răspunsul la această ntrebare apare instantaneu. Pentru că la „Petru cel Mare” vor nvăţa doar elevi ruşi, iar instruirea se va face numai n limba rusă. La fel cum la „Gheorghe Asachi” şi la „Mircea Eliade” elevii nvaţă n limba romnă şi studiază aprofundat franceza şi, respectiv, engleza. Dacă la liceul rus s-ar fi făcut lecţii şi pentru moldoveni, n limba romnă, atunci ministrul n-ar fi pregetat să numească liceul „moldo-rus”.

E imposibil ca Victor Ţvircun să fi uitat că, pe timpurile cnd era şi el şcolar, n Moldova existau o mulţime de şcoli „moldo-ruse”, care se numeau aşa nu pentru că făceau parte din URSS, ci fiindcă aici copiii nvăţau n „limba moldovenească” şi n cea rusă. Dar nici atunci nu era vreo şcoală cu titlul: „sovietică”. De unde se vede limpede că argumentele ministrului n susţinerea moldovenizării şcolilor nu sunt nimic mai mult dect o glumă neinspirată, rudimentară, o glumă care nu prinde şi care e n stare să provoace doar dezacordul generaţiei n creştere. Căci copiilor nu le place să fie minţiţi cu atta neruşinare.

Pavel Păduraru, Timpul

(materiale luate de pe rupere.com)
 
Mdeaa... ca se va ajunge deja si la asa ceva eu nu m-am asteptat niciodata. Mare idiot trebuie sa fie ministrul cela al educatiei sa spuna chestii de tipul acesta. Da elevii din alte licee ce fac?!?! tac malc sau au mai fost ceva proteste?!?! LAREME ce face?
 
Cel mai interesant este ca denumirea a fost schimbata inca in 1990 tot de aceeasi "anticomunisti" care si-au facut radacini in minister, aceeasi care si-au amintit abea peste 16 ani de decizia pe care o luasera candva.

Si tocmai astazi s-a ridicat problema asta, acum cand Voronin are cel mai putin nevoie de o astfel de bataie de cap.

Mai intreb, in sensul cel mai pragmatic, la urma urmei, cui convine toata trebusoara asta?

Manipulari, peste manipulari...
 
Nu stiu.... concluzia mea din toata afacerea asta e ca tineretul din Moldova "doesn't give a sh.t about" scoala, limba, traditii, istorie si alte chestii. Eu cel putin as fi indignat sa stiu ca de azi inainte trebuie sa invat intr-un liceu moldo-francez sau moldo-englez etc. in loc de roman-francez s.a.m.d. Nu exista nici un fel de solidaritate.... se pune intrebarea... ce fel de patrioti mai cresc in scolile de azi din Moldova daca ei nici macar nu-si pot apara mandria de licean dintr-un liceu de frunte din Chisinau?!?!

Eu sa fi fost in locul ministrului cela imi dadeam deja demisia dupa asa o prostie mare ca asta.... dar in fine, Moldova e Moldova.... tara paradoxurilor si nedreptatilor...
 
Eu cred ca ideea de a pune schimba denumirea in molod-francez, a fost bine analizata de catre conducerea liceului, era clar ca liceenii se vor revolta, cei de la Asachi nu au tacut niciodata. Chiar prin 2001, cam asa ceva, cind PCRM s-a ales cu o majoritate de voturi la parlamentare, elevii de la Asachi au organizat un protest, in fata liceului. Era foarte clar ca protestul va avea loc, directorul si-a facut datoria, a respectat legea, deja ce valori personale are el, este alta problema. Pacat ca elevii s-a ales cu dosare penale.


Ceva mie nu prea imi este clar, la alte licee tot s-a schimbat denumirea sau acest lucru s-a intimplat numai la Asachi???
 
dictionar said:
era clar ca liceenii se vor revolta, cei de la Asachi nu au tacut niciodata.

mare revolta nu au fakut akum... shtiu profii ashtia kum sa linishteaska... pin` la urma toti au devenit nishte oite birsane... kestia ku pastorul funktioneaza pretutindeni
 
kraft_natasha said:
mare revolta nu au fakut akum... shtiu profii ashtia kum sa linishteaska... pin` la urma toti au devenit nishte oite birsane... kestia ku pastorul funktioneaza pretutindeni
Ai vrut poate sa fac revolutzie ?? Pur si simplu nu merita, nu ar fi venit nimeni sa-i sustzina, si asa unora li s-au intentat dosare penale, e pacat...Sa nu ma intelegi ca trebuie de tacut, dar totusi cred ca e chestia de manipulare, ma face sa cred ca cei din conducerea liceului si-au dorit o zarva si mai mare, astfel le-ar mai fi dat de lucru comunistilor &co.
 
Back
Top