Ce sa faci cind nu ai nici 1Leu in buzunar?

cind n-ai bani, trebuie sa
-suni la toti care ti-s datori si sa le amintesti ca trebuie sa faca cite ceva ;)
-sa treci pe la ex-locurile de munca sa vorbesti cu sefii care au uitat sa achite unele parti din salariu.

am asa impresie... daca scot toti banii de la oamenii care-mi sunt datori, voi acumula mai mult decit am acum.. :)

totusi nu in bani e fishka.. nu inteleg unii oameni, de ex coolgreetings, care se axeaza pe prezenta\absenta finantelor.

la mine e altfel, totul se masoara in actiune: ai facut ceva pentru cineva [dar sa faci bine, din suflet...], ai ajutat pe cineva cind avea nevoie... cind ajungi si tu in asa situatie - ai pe cine conta.

cineva a scris in primele post'uri ca 'banii sunt prima prioritate'. nu, nu gindesti corect. banii iti trebuie ca sa obtii ceva: mincare, haine, distractie, sa platesti internetul etc.. din punctul meu de vedere, prima prioritate este "mincare+haine+......" iar banii sunt una din caile de a obtine aceasta. o alta cale este serviciu pentru serviciu.

iar celora care n-au bani, si imprumuta ca sa-i keltuie la yellow submarine - eu consider asta lipsa de responsabilitate. e bine cind ai de la cine imprumuta.. dar trebuie sa-ti dai seama ca atunci cind n-ai in genere bani, yellow submarine se duce pe ultimul loc, iar pe primul loc vin facturile si "copkiii cer mincare". desigur ca un om care n-a avut aceasta grija nu are cum sa inteleaga.

shi vashe au fetele cu banii? daca se duce fata de la tine cind n-ai bani, inseamna ca ea nu era cu tine, ci cu banii tai. logic, nu? :cranky:

in rest... e bine sa ai bani.. dar e si mai bine atunci cind stii cum sa-i investesti corect si la timp
 
Back
Top