Ce spectacole atzi vazut?

Pai primul act mi sa parut amuzant doar spre sfarsit, pe cand inceputul... multe discutii unde lucrurile amuzante erau bazate doar pe cunoscutul deja text si nu pe regie...
 
Ruxanda;178228 said:
... multe discutii unde lucrurile amuzante erau bazate doar pe cunoscutul deja text si nu pe regie...

desi rascunoscut, acest text e cu timput doar mai actual, de aceea nu mi-a parut rau sa-l mai aud; dealtfel nu pot zice ca lipsea o interpretare mai noua cel putzin pt balansarea pe muchia vulgaritatzii
in fine, ceea ce vreau sa zic e ca as merge inca o data la acest spectacol;)
 
azi "anul II" de la Facultatea Arte Dramatice si Management Artistic, Catedra "Arta actorului" shi`a sustinut examenul final... au fost prezentate fragmente din cehov, sheakespeare, tolstoi, caragiale shi altii
super interesant, iti da stimul de a citi mai multa dramaturgie :)
 
Am fost joi, in sfirsit, la “Chirita in provincie”, la “E. Ionesco”, in regia lui Petru Vutcarau. din tot spectacolul am retinut doar decorul. Chestia cu peretii din panza, pictati in stil Goya, a fost remarcabila. E o economie utila a scenografiei care permite sugestii de tot soul. Peretii au simbolizat miscare, repaos, mediu urban, rural, incapere, campie etc.
La fel mi-au placut si “oaspetii chiritei”, trasi parca la Xerox cu totii...hainele lor de polietilena, constitutia binisor “presata”, fetele-tip, toate astea mi-au parut mai subtile decat “te pricalesti” al Chiritei…
chirita mi s-a parut plicticoasa, foarte brutala si uneori plata. Poate am obosit de moldovenismul ei, pe fonul caruia profesorul de franceza al lui Gulita este o entitate inexplicabila. O chirita moderna ar fi trebuit sa-si impuna copilul sa invete engleza sau calculatorul, ori dreptul, ca asa fac chiritele moldave. Astfel, unicul element novator in spectacol este jargonul moldavo-rusesc al chiritei…totusi, mi-a placut Safta, adica Alina Lungu-Ţurcanu, de departe cea mai buna prestatie.
 
Saptamina aceasta am fost la teatrul Luceafarul la spectacolul "O istorie din cartierul de vest", sau schimbat multi actori, dar e la fel de interesant.
Vroiam sa ma duc azi la "Livada de visini", dar nu am ajuns:(.Poate merge cineva ?
 
Back
Top