Ce trebuie vazut in Basarabia?

Wolfram

New Member
"Buna" tuturor,

sunt student din Viena (istorie, teatrologie si romana) si o sa merg in Basarabia saptamana ce vine. Am deja fost aproape oriunde in "Romania dincoace de Prut" in cursul anilor trecuti, am si stat un semestru la UBB Cluj, si acum tin ca e timp sa vad si provincia din rasarit (daxa permiteti sa spun asa..)

Am mai nevoie de cateva informatii, este cineva care poate sa-mi le dea? Sunt greu de gasit in internet, deci poate e mai bine sa
intreb direct pe lumea de acolo.

Pe lista mea a oraselor unde vrea sa ma duc sunt pana acum Chisinau (3-4 zile), Orhei, Soroca, Balti si Tighina.

Mai lipseste ceva?
Sunt obiecte, cladiri sau altceva de interes comun sau istoric undeva "in
provincie", peste tara?

La Lapusna, mai e ceva de vazut? Stiu ca fostul judet si-a tras numele de
localitatea aceasta, dar cum arata astazi? Exista vreo cetate, piata sau cladiri
istorice, un muzeu interesant sau altceva important acolo?

La fel de Cahul - ceva care trebuie vazut acolo?

Cum stau lucrurile cu Tighina? La surpriza mea mare am aflat abia deunazi ca
este occupata de catre rusi, desi situata dincoace de Nistru!? Este asa? Pot sa
merg acolo fara alte probleme (mai ales ca cineva care nu vorbeste nici un
cuvant rusa..)? Exista un "punct de control vamal", chiar daca ar fi unul
ilegal? (Am doar o viza pt una intrare in Md)

Si, in fine - unde este peisajul cel mai frumos din tara? Adica, daca ati trebui
sa alegeti un motiv care sa reprezinte Basarabia in cel mai bun mod, care sa
arate partea cea mai frumoasa a tarii - unde ati face fotografia?

Va multumesc pt orice informatie (si sper ca intelegeti ce-am scris...),
salutari, Wolfram
 
As zice ca ai scris foarte bine, se intelege perfect. Felicitari!
Nu-ti dau prea multe sfaturi, dar pare ca ai scapat din vedere beciurile Cricovei, cele mai mari galerii de vinuri di lume ;)
Vad ca mesajul tau e din iunie, sper ca nu ti-am raspuns prea tarziu.....
Calatorie placuta pe meleagurile Basarabiei!
 
cristal mesajul lui e de ieri :p

Wolfram ai ales locuri bune: Soroca, Orhei, sper sa mergi si la Orheiul vechi, de vei incerca sa vb cu vreun localnic ''risti'' sa fii invitat la un pahar de vin :), is foarte ospitalieri oamenii pe acolo.

De mergi la Soroca nu ezita ,sa treci si pe la Cosauti, peisajul e foarte frumos, este o manastire acolo, e un loc istoric si ala, a fost o manastire acolo,care a fost distrusa, acum e alta noua in loc, in plus e la 7 km de Soroca.

Ai putea sa mergi la Rudi la vreo 40 km de Soroca. La Rudi ai ce vedea la fel o manastire, e de maicute, are in ograda o cladire destul de frumoasa, veche, dar cam distrusa, padurea e deosebita la Rudi, in plus mai este o cascada secata, dar f. frumoasa, si mai este o pestera.

Nustiu daca vei putea merge la Tighina, cel putin, noi cei din RM sintem nevoiti sa trecem pe la un ''punct de control'' unde platim vreo 6 lei MD si avem nevoie pare-mi-se de buletin de identitate. Referitor la faptul ca ai dreptul sa intri doar odata in RM nu cred ca ar fi o problema pt tine, mai ales ca Tighina legal, face parte din RM, si logic ar fi ca nu iesi din RM sa intri in alta tara ''Transnistria'' tu oricum esti pe teritoriul RM chiar si in Tighina. Incearca sa vezi, cu nr de intrari nu ar trebui sa ai nicio problema.

La Cahul, nustiu, poate Universitatea, care e o cladire veche :)

Cristal avea dreptate, posibil ti-ar face placere sa vezi oraselul ,din Cricova, subteran al vinului, din cite imi amintesc cam vreo250-350 lei MD intrarea, nu sint sigura, poate stie altcineva.

Linga Chisinau este Cojusna, ei au niste beciuri cu vin, si niste sali subterane care impresioneaza, sa nu uiti sa scrii niste impresii in cartea pt oaspeti ;) (eu voi mai trece pe acolo sa vad ce-ai scris :D).

Cel mai frumos loc din tara, care sa reprezinte Basarabia???... mi-ar fi cam greu sa ma decid, eu prefer Soroca (nu ca ar reprezenta Basarabia, ca mai mult de jumate de oras e locuit de tigani si nu as fi obiectiva :)), chiar daca in ultimul timp nu e chiar cel mai curat acolo, cu vreo 4 ani in urma era mai curat, asta e...
 
Moldova - Links ... asta asa, pt. idei generale...

De mergi la Soroca nu ezita ,sa treci si pe la ... cetate. Este printre putinele cetati de clasa sa ramasa in stare buna. Valabil si pt. Tighina, dar nu stiu, care-i situatia cu accesul, problema este ca in cet. este dislocata o unitate militara rusa.

La intrare in Transnistria vei plati vreo 7/8 lei, un fel de taxa. Cere bonuri, cecuri si alte hartii, asa va fi mai sigut.

Succes!
 
dictionar said:
cristal mesajul lui e de ieri :p

mdaaaaa.....eu cascata m-am uitat la join date :)
Ei da sper sa mi se dee iertare, ca eram dupa tura de noapte si inca nu-mi revenisem...
 
Mersi tuturor pt sfaturi.

Plec cu trenul la Bucuresti diseara si mai departe la Chisinau duminica.
Incerc sa vad tot ce-i posibil in 10 zile,
adica 9 zile sunt reservate pt "lucruri serioase" si apoi (daca Rusii ma vor fi lasat la viata...) merg la beciuri.
Sper ca vinul e dulce, nu asa un otet cum e moda aproape oriunde in afara Frantei..!

Si ...daca mai sunt in starea s-o rup cumva pe romaneste dupa aceea ...
o sa scriu si niste randuri in cartea pt oaspeti de pe Cojusna..

salut, W.
 
Back
Top