ceaiuri

adrenalina

fara aripi
Re: Supergirls don`t cry .. doar se ascund in tufari si birfesc

da mi-i dor de ceai verde... pe aici oamenii nu stiu sa faca ceai verde :)...
 
Re: Supergirls don`t cry .. doar se ascund in tufari si birfesc

esti acasa?
...oricum, in romania e mare jale cu ceaiul :)
 
Re: Supergirls don`t cry .. doar se ascund in tufari si birfesc

da, sunt acasa... si ai drepate... nu poti sa gasesti un loc unde sa faca ceai calumea... ce sa mai spun in magazine... nu am gasit ceai negru... :D
 
Re: Supergirls don`t cry .. doar se ascund in tufari si birfesc

da eu am ceai, negru sihini vre? :D Cel de zmeura l-am terminat ieri :D Verde am baut mult :D
 
Re: Supergirls don`t cry .. doar se ascund in tufari si birfesc

iara eu recent am dat de o colectie buna de ceaiuri - forsman tea... producator finlanda... da' tara de origine e india, sri-lanka si china

un amic mi-a recomandat un fel de ceai chinezesc... se citeste puăr... adevarat ceai negru, caci ceea ce credem noi ca e negru adica e rosu :D da' asta puar e de pamant, nu stiu cum...si are alte efecte decat asta rosu :)
am cautat pe la noi...inca n-am gasit.

p.s.: ei, fut... aici se pierde farmecul sponatanietatii discutiei...
 
Re: Supergirls don`t cry .. doar se ascund in tufari si birfesc

se scrie pu-erh.
Deschis tema despre ceaiuri, sunt o gramada de discutat.
 
Re: Supergirls don`t cry .. doar se ascund in tufari si birfesc

mersi, solara :)

acum discuti despre ceai ca te-a apucat... de deschis o tema cu ceaiuri... in tema aia vor fi 2-3-4 posturi si se va termina vorba... ca doar nu se va apuca cineva sa ne invete care-i toata faza cu ceaiurile... da' daca se apuca, va fi binevenit de mine :)
 
Re: Supergirls don`t cry .. doar se ascund in tufari si birfesc

O sa scriu cand o sa-mi fie mai putin somn. despre pu-erh (favoritul meu), despre cum se face un ceai bun (va astept cu sfaturi), despre efecte, despre alte tipuri de ceaiuri (inclusiv mat).
 
eu ador ceaiurile verzi..fac atat de bine dispozitiei..nemaivorbind de burtica..mm nush beau mai multe tipuri..dar cel mai des Greenfield..inca nu-s multzumita 100% de nici unul dintre ele shi daq voi shtitzi un tip bunicel spunetzi shi mie pls :ciupos:
 
nush... eu nu pot suporta ceaiul verde... ymi place tare, ynchis la culoare... roshu de exemplu... acu am kikat pe valnaua cu ceai de zmeura, cranberry shi elder flower(shob ia znal shi-i asta) - tare fain... mi-a placut shi ceaiul de iasomie doar ca cand am vazut lichidul incolor, nu prea mi-a creat impresie buna, dar le gust shi miros e fenomenal...
yn bucureshti sant localuri unde se fac ceaiuri bune, cel putzin asha mi s-a spus... un local ar fi Valea Regilor...
a propos, turcii au un fel de ceai tare - cefir... a yncercat cineva?
 
mie imi place foarte mult ceaiul verde cu iasomie... :D mai ales cand sunt stresata sau suparata, pica foarte bine. imi place marca Greenfield... pana acum acesta este preferatul meu... si cand te gandesti ca inainte sa pun piciorul in MD, nu suportam sa beau ceaiuri...

totusi cel mai mult beau ceai negru... cu bergamot, habar nua m cum se spune in romana, prima data cand am auzit termenul a fost tot la voi in MD. si imi place ceaiul tip infuzie mai mult de cat cel al plic, desi cateodata ma enerveaza ca ia prea mult timp... asa ca avem tot timpul doua feluri de ceai... la pchet si pentru infuzie.
 
Prefer ceaiul de fructe de padure,cel verde il folosc numai in cazuri extreme,cand tin vreo dieta sau cand vreo fusta nu ma incape:D
 
:) mdea..el e bun pt sanatate dar shi ajuta in mika parte la mentzinerea siluetei, mai depinde shi de matabolism :ciupos:
 
in vremurile de mai demult cind viata-mi era mai linistita, cred ca momentul cind se pregatea ceaiul seara era printre putinele momente de liniste si pace din juru meu. era ca un fel de intrerupere de la toate gindurile vietii...

acuma lucrurile sint mai confuze, timp pentru ceai nu am, si chiar daca am, se pare ca momentul a trecut, insa mai pastrez placerea ceaiului din flori de tei, mai ales cu miere din flori de tei sau romanita...
 
aha dune,ceaiul de flori de tei mie imi provoca somnolenta,cel de musetel ma trezea din somn,iar de codita soricelului ma relaxa:he:
 
:)) mie imi place mult din mushetzel..miroase specific..unora nu le place aroma lui..dar mie la nebunie
..parq imi da viatza
 
iaka dune mi-o amintit ceaiul dupa care ma tarai cel mai tare - cel de flori de tei... mor ce-mi place...
 
Totusi numesc ceaiuri pe cele facute din planta "ceai" (camellia sinensis), celelalte se numesc "infuzii" (daca-s facute prin oparirea plantei; daca-s facute prin fierbere, habar n-am cum se numesc, io le zic "fierturi"). Ceaiul se face cu apa la 80 grade, adica cand "da in dunga" (cand apar unde la suprafata apei). Exceptia e pu-erh care se face cu apa clocotita.
Ceaiul verde e nefermentat, oolong e partial fermentat, cel negru sau rosu e fermentat. Pu-erh e singurul tip de ceai invechit chiar si cativa ani.

Cel verde imi face greata. Un bautor de ceai mi-a zis sa nu las frunzele la infuzat mai mult de 3 minute pt ca ies substante amare. Intr-adevar e mai putin gretos dupa 2min jumate, dar are si-un gust slab si neinteresant.
Din ceaiul negru imi place ala cu bergamota si cel "irish cream" (cu parfum de caramel). Vreun alt fel negru mai deosebit n-am incercat, de obicei beau unul ordinar turcesc pe care sunt tentata sa-l fierb macar putin, dar amestecat cu lapte ;)
Intotdeauna fara zahar, indiferent de ceai. Cred ca am sa incerc sa indulcesc o cana de "irish"

Voi cum vi-l preparati? Ma refer la tot: temperatura apei, +/- zahar sau rom sau scortisoara sau lapte...
 
Back
Top