Cei mai mari romani

adrenalina

fara aripi
postul TVr a lansat o campanie foarte interesanta, pentru a stabili care a fost cel mai mare roman al tuturor timpurilor. daca doriti sa votati, puteti sa o faceti pe siteul www.mariromani.ro.

in rest, putem sadiscutam si aci despre chestia asta si sa vedem ce va iesi la noi pe forum :)

eu ma gandeam ca l-as vota pe Mihai Viteazul pentru ca a fost primul care a savarsit unirea acestei tari... primul care ne-a dat sentimentul de neam :D

voi ce spuneti, care a fost cel mai mare roman?
 
Ghita Muresan, cu ai sai 2,3 m ! Ditamai omul, sparge tavanul! E clar! E cel mai mare roman. Eu am doar 1,8 m !!! :D
 
adrenalina said:
Vasile, fara suparare dar eu am deschis o tema serioasa... puteai sa pui o gluma, dar puteai sa fii si mai serios

Ok, il propun in primul rand pe Regele Carol I. A facut dintr-o Romanie balcanica si obscura un stat european civilizat (in masura in care a putut, desigur, am citit si Caragiale). Cu toate ca in vinele sale nu a curs sange romanesc a fost mult mai roman decat alti "etnici" romani: Vladimir Voronin, Ion Iliescu etc.

As mai adauga pe: Corneliu Coposu, Ilie Ilascu, Ion Gavrila Ogoranu si pe Elisabeta Rizea.

Ma opresc aici, ca altfel nu termin lista niciodata.
 
Mda...o initiativa misto si aici pe forum...din pacate vad ca de la inceput se transforma intr-o gluma la fel ca si site-ul ala tampit unde il gasesti la mari romani inclusiv pe Becali.
Eu una nu asa as fi facut sistemul de numire al celui mai mare roman...orice tampit manelist poate sa treaca orice nume pe site...si mi se pare penibil pur si simplu sa vezi la asa o tema nume de manelisti sau alti idioti :(

Eu una l-as numi pe Constantin Brancusi pentru ca a dus numele Romaniei pe toata planeta asta...
 
Cel mai roman este orice persoana care isi respecta si isi iubeste tzara, traditiile, istoria, cultura, este persoana care traieste si simte romaneste, care e mandru ca s-a nascut roman si care e alaturi de natiunea romana si la bine si la greu fiind chiar gata sa se sacrifice pentru idealul national.
 
poate scriem cate cuvinte despre fiecare... domeniul de activitate si catve cuvinte, asa va fi o tema cat de cat educativa, ce ziceti? :D
 
Acum sunt 10. Am votat cu Carol I. Motivul: a schimbat enorm de mutle lucruri in Romania, si a facut-o tara de imigratie pentru alti balcanici. Romania starnea adesea pana si admiratia vecinului Austro-Ungar...
Apropos, din cei 10 ramasi cred ca cea mai amre parte merita (eu personal nu as fi inclus pe Nadia Comaneci sau pe Mihai Eminescu). Ma surprinde intrarea lui Richard Wurmbrand pe lsita, sicner nu m-as fi asteptat.
ION ANTONESCU
MIRCEA ELIADE
CONSTANTIN BRNCUŞI
MIHAI EMINESCU
CAROL I
MIHAI VITEAZU
NADIA COMĂNECI
ŞTEFAN CEL MARE
ALEXANDRU I. CUZA
RICHARD WURMBRAND
 
am votat Ioan cuza...ati vazut topul mai departe? Becali,Hagi,Radoi,Lucescu,a tampit lumea de tot
 
Back
Top