Cel mai important lucru in viata

eu aveam in vedere, ca caatare scopul tuturor fiintzelor vii ii genetic scris in ei (instincte), insa omul a evoluat intratit incit deam poate sa se intrebe "oare intradevar ceea scopurile pe care mi le shopteshte maica natura, ceea ce e best for all, ii shi best for me?" shi atunci apar chiar intregi generatzii cu idei tipa "live fast, die young".... totul e relativ
instinctele sunt reflexe innascute, mai sunt cele dobandite in timpul vietzii (care s cu mult mai multe... si care am inteles ca se transmit si genetic). "Trecut si viitor traiesc in mine cum e padurea intr un sambure de ghinda" ;] .

cel mai important lucru in viatza e sa nu intreci masura :/
 
Spencer;175632 said:
instinctele sunt reflexe innascute, mai sunt cele dobandite in timpul vietzii (care s cu mult mai multe... si care am inteles ca se transmit si genetic). "Trecut si viitor traiesc in mine cum e padurea intr un sambure de ghinda" ;] .

cel mai important lucru in viatza e sa nu intreci masura :/

Reflexele dobandite in timpul vietii sunt reflexe conditionate si nu se transmit genetic.

Despre MASURA, de acord.
 
QoderoBay;152503 said:
Care este cel mai important lucru in viata noastra mica de 90 de ani, din care 15 ani noi nu putem modifica nimic. Asa ca ne raman vreo 75 de ani de trait. Si atunci de ce noi traim? Oare ce este cel mai important? Oricum vom muri cu totii.

Iaka shi eu ma intrebam asta...

Probabil, modu nostru de afirmare aici determina modul de existentsa acolo. Doar suntem. Nu putem sa nu fim. Can't create it, can't destroy it.
 
azi eram intr-o plimbare prin oras (Iasi), si undeva in centru, era un panou mare, unde fiecare isi putea scrie cele mai importante 3 lucruri din viata..niste exemple:
1.licenta in marketing,2 berea Tuborg,3. B.U.G. Mafia :P
alte exemple: Maria din Rep. Moldova, siretul meu rosu, pensia bunicii mele..etc :)
 
Am sa scriu la personal:
1. Familia - sotia, fiica si parintii.
2. Om - eul personal, dezvoltat in fiece zi. Construirea eu-lui, brandului personal reconuscut de cei din jur, stimat sau injurat - dar al meu unic.
 
solara;179558 said:
E vorba de campania facuta de Realitatea TV?
Da Solara, asta am aflat abia azi de la niste colegi..eh..daca nu am vazut TV de jumatate de an in fata ochilor
 
da asa cred eu ...............dar daca traiesti frumos inseamna ca ai tot ce vrei si iti permiti ce vrei.........ceea ce inseamna ca deja esti fericit............
 
kraft_natasha;183872 said:
frumusetea are un sens prea larg, trebuia sa specifici... in opinia unora shi crima e frumoasa

Nu, crima nu poate fi frumoasa niciodata. In primul rand frumusetea presupune iubire, altruism, etc.
 
Putere, Frumusete ?

1. "Sa fii puternic pe pozitia ta" post #52
- Daca esti prea puternic vei fi rupt, daca vei fi prea slab, vei fi calcat, trebuie sa fie un echilibru. Un copac mare si puternic nu va rezista unei furtuni puternice, dar o trestie se va apleca in fata furtunii, va rezista, si apoi se va scula din nou, cu fata la soare.

2. "Frumusetea" post 53
- Cine oare este mai frumos, o doamna plina de silicoane, pe nota 10 la exterior, dar rea, vipera, face totul numai pentru bani, este gata sa-si vanda corpul celui care plateste mai mult, dispretuieste pe cei slabi, si se inchina la cei puternici,
Sau, o persoana, buna la suflet ca painea calda, nu e prea frumoasa (desi daca sufletul e frumos, corpul la fel e frumos, poate nu la prima vedere) care nu se considera mai superior decat cei saraci, desi este miliardar, sau nu se considera mai inferior fata de cei puternici, desi nu are prea multi bani.
Frumusetea este Foarte relativa, sunt de acord cu kraft_natasha.
 
Back
Top