cetatsanie

Pe 2002-01-21 13:28, ciofu a scris:
Iulik, fii sigur ca reputatia romanilor in Europa e mai buna ca a moldovenilor...

Pe de aea si lea-au dat voie lor (macar asa de okii lumii) sa mearga in europa fara viza, dar noua nu ...
 
Noi mai avem pana la realizarile din RO. Si cum merg treburile amu in MD, degraba nu vom ajunge la ceva succes.

_________________
Jus est ars boni et aequi

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: ciofu pe 30-01-2002 12:05 ]</font>
 
Da eu mi-am facut cetatenie romana!
Peste o saptamina urmeaza sa mi se elibereze buletinul de identiate (carte de identitate) romanesc. URA!

Da la pasapoarte inca nu ma duc ca acolo is rinduri tare mari. Si oricum n-am ce face acuma cu un pasaport romanesc caci nu ma pregatesc sa plec nicaieri din afara romaniei! Mie imi ajunge buletinul de identitate.
 
Romynii astea mai bine ar face la toti moldovenii pasapoarte romanesti si apoi liber anexeaza MD-ul la ro ... :grin:

Si poate s-a schimba si la noi ceva .... :smile:
 
Ca sa poti profita de toate drepturile pe care le are un roman in Romania iti trebuie cel putin buletin de identitate. Adica ca sa-l poti folosi in interiorul Romaniei. Dar cei mai multi isi fac si pasaport ca sa poata profita si mai mult, avind deci ocazia sa plece in strainatati fara viza.
 
Patzani, sa va spue ceva bagia: Stie cineva din voi ce inseamna cetatzanii? Sunt sigur ca numai aproximativ.
Cetatzanie R.M. inseamna :1. Om care are 20.000 datorii( vezi datoria externa). 2. Daca omul totusi dispune de ceva evreiasi sau baksi(100 pe zi) vezi teza N1. 3. Daca omul pleaca pe foae turistica atunci vezi teza N2.
Lumea in care existam se supune unei reguli de baza: la unul bogat revin 10000 saraci. (pentru ca sa vezi cine esti vezi tezaN1.) . Si vei ramanea cetatzian R.M. pentru toata viatza. Caci altfel cine va intoarce 20.000? Voronin? In lumea capitalista bancile nu-si iarta creditorii!
 
Viorel asta e o teorie pentru statele dezvoltate, la noi vova nu se gandeste la asa ceva, el amu sa faca cat mai multe parale
 
o rugaminte la persoanele care si-au luat recent cetatenie romaneasca sa-mi dea si mie niste lamuriri in tema ... adica ce trebuie facut ca procedura ... primele acte necesare ... de unde le iau ... unde se depun in romania .... stiu ca era la un moment dat schimbata procedura ... nu mai tebuia depus dosarul la bucuresti ci la politia judeteana unde ai domiciliul declarat ...
daca este cineva in paine si poate sa-mi dea mai multe informatii ii multumesc anticipat ...
merci :wink:
 
niko said:
o rugaminte la persoanele care si-au luat recent cetatenie romaneasca sa-mi dea si mie niste lamuriri in tema ... adica ce trebuie facut ca procedura ... primele acte necesare ... de unde le iau ... unde se depun in romania .... stiu ca era la un moment dat schimbata procedura ... nu mai tebuia depus dosarul la bucuresti ci la politia judeteana unde ai domiciliul declarat ...
daca este cineva in paine si poate sa-mi dea mai multe informatii ii multumesc anticipat ...
merci :wink:
du-te la consulatul Romaniei din Chisinau si o sa-ti raspunda la toate intrebarile. un lucru e sigur: o schimbat procedura-n asa fel incit nu mai trebuie sa faci o multime de drumuri pina la bucuresti - da mai putine. In rest pot sa-ti spun ca ei schimba procedura la fiecare jumate de an... Cum ii acuma e diferit de cum o fost in 2000 de ex.
 
merci mult pt raspuns ... dar daca totusi este cineva mai aproape de chisinau (ca eu sunt cam la cateva mii de km) si poate sa-mi dea niste informatii concrete ...
ma intereseaza, daca se poate, ambele proceduri .... adica prin chisinau si cea direct in romania unde am un domiciliu sa-l declar ...
merci mult ...
 
da, se vede ca nu prea multi sunt in situatia potrivita ...
oricum mai astept un pic ... poate apare persoana informata asupra subiectului :lol: :wink:
 
--------------------------------------------------------------------------------

Citat:

Pe 2002-01-21 13:28, ciofu a scris:
Iulik, fii sigur ca reputatia romanilor in Europa e mai buna ca a moldovenilor...



Pe de aea si lea-au dat voie lor (macar asa de okii lumii) sa mearga in europa fara viza, dar noua nu ...

Cred ca nu prea aveti dreptate, de vreo doi ani daca un patron din vest trebuia sa aleaga dintre un .ro si un .md alegea pe al nostru .de ce?
1. Romanii si-au stricat reputatia ca tigani si hoti
2. romanii erau mai destepti si negociau munca iar moldovenii nu mai sa aiba ce lucra chiar pe bani putini, asa ca patronii ii luau pe md ca robi
3.moldovenii is mai rezistenti la munca fizica iar daca aveai pasaport md rea mai bun decat cel .ro
4. mafia ruseasca ii luau pe moldoveni sub aripa ( bineinteles cu un procent [care ajungea si 100% deseori])
 
niko, date exacte acum nu-ti pot da nici eu, stiu insa ca totu se petrece prin posta acum, si expediezi mai intii cererea apoi astepti raspunsu cu invitatia la buc, din actele necesare trebuiesc adeverintele de nastere a buneilor (sau parintilor) care sau nascut intre 1918- 1940 in Romania mare.

Daca vb cu taica-meu iti pot spune mai precis.
 
Back
Top