cine si la ce monitor lucreaza?

Salutare. Vreau sa-mi raspundeti la intrebarea de mai sus - cine si la ce monitor lucreaza? de cat timp si care sunt principalele avantaje/dezavantaje care ies la suprafata?

la randul meu - Fujitsu x177 (17", Sony Trinitron) - dezavantajul principal ar constitui ecranul putin curb si culorile (foarte aprinse - totusi Sony) dar putin spalate - dezavantaj care se transforma in avantaj in timpul lucrului cu grafica pe calculator. Avantaj principal - pretul si rezolutia inalta la frecventa acceptabila - pana la 1600x1200 la 71Hz.

_________________
<font color='#ff6600'>http://www.yam.ro</font>
<font color='#ff6600'>Merita un click!</font>

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: vitalie pe 2001-04-19 01:33 ]</font>
 
am avut si am lucrat la multe monitoare, dar cam 80% au fost sony chiar sony, nu doar cu tub.

am ajuns la concluzia ca merita sa platesc mai multi bani pentru un monitor bun chiar daca m-ar costa din banii alocati pentru mincare :wink: decat sa sufar dupa aceasta.

La lucru am 3 ecrane la care permanent lucrez inca unul la care mai rar lucrez, si unul care acuma e in stadiu de instalare.

Computerul care este statia mea de lucru este un Micron (un model nou, l-am comandat doar cateva saptamini in urma) si are tub Sony 19". (lucrez deobicei la 1152x864)
Serverul pe care sta acest forum este un Compaq si are un monitor cu Sony 17".
Am un sony vaio notebook care are un LCD de 15.2" si nu imi place deloc. Cel mai bun LCD pentru un laptop pe care l-am vazut a fost la un NEC.
Mai exista o statie grafica care are acelasi monitor ca si serverul, si acuma fiindca am comandat un server nou, am luat alt monitor cu el din generatia mai noua, tot 17" Sony, dar total plat ca si acela de la prima statie.

Cel de acasa este un Sony G400 cu 19" si un rahat de Acer Acerview 34T (14") care sta la serverul meu local. Nu-l folosesc aproape niciodata totusi pentru ca nu prea am multe de facut la computerul cela. El si singur se descurca.

Inainte de Sony'ul acesta am avut un MAG 800V de 19" cu tub de MAG si care era un rahat total, dar totusi primul meu monitor de 19"......

Cand eram in Moldova am avut un Sony model mai vechi de 15" care imi placea si un Panasonic de 15" care inca ii serveste lui tat'meo....

Concluzia: Nimic nu se compara cu Sony.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: madwolf pe 2001-04-18 18:48 ]</font>
 
primul meu monitor si pina cind si ultimul care sper ca mai sede pe undeva pe acasa este un Sony 100GST,

la moment sed si lucrez la tot felul de calculatoare mai mult sau mai putin stranii, in principal sunt Dell sau HP (ambele Trinitron) sau Compaq, putin mai slabe, si cu care nu discut prea des...
 
da eu ce sa spun daca am 3 compuri unu in md di unu in frantza si unu sora mi lo confiscat :sad: (un portativ vechi Toshiba) Cele mai bune sunt acele jitko kristalnie ca la portative da la compuri normale mag-u eu cred.
In orice caz la atitea numa am lucrat :lol
 
Cred ca face sa dai 1000$ si sa-ti cumperi unul LCD (recomandat in special celor care dorm si cu monitorul), nu te dor ochii (cee ce e foarte necesar) si rez cred ca e bine sa ai 17" cu 1024x768 minim pentru cei care fac design ca ceilati pot sa culeaga si la 640x480 :smile:
 
Eu ce sa va spun am acasa un Samsung Samtron 5bi cam parsiv da parca nu-mi obosesc ochii cind lucrez. Il am de vreo doi ani si cum eu cam de 2 ani sunt cam rar pe-acasa altul nu-mi trebuie. La scoala de obicei lucram la fel de fel de magarii mai ieftine tip MAG, AOC, HP si DEll nu sunt chiar totalmente gunoi da nici mare tehnologie avansata. :grin:
 
Eu stau la Targa 15" si sunt tare multumit...
stau pe 1024x768 ceea ce este bine pentru vederea mea... mai mult nu am nevoie!
 
Back
Top