CNSAS-ul... dosariada din Romania

Politicienii care au colaborat cu securitatea trebuie exclusi din viata politica?

  • Nu ma intereseaza acest subiect

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    16

adrenalina

fara aripi
in ultimele saptamani avem parte de o adevarata parada a politicienilor care au avut colaborari cu securitatea in timpul comunismului... se vehiculeaza foarte mult termenul de "POLITIE POLITICA"... ceea ce inseamna ca acesti oameni au oferit informatii personale si incriminatorii despre cetatenii tarii noastre :)
au inceput sa reactioneze si partidele, apar demiteri si apar si demisii... punctul culminant a fost dosarul Monei Musca... care a pierdut si sprijinul PNL, desi inca CNSAS-ul nu a dovedit vinovatia acesteia... si totul pentru ca imaginea PNL este deja destul de sifonata. Mona mUsca mi se pare o victima in acets moment, deoarece acest dosar a aparut acum cand popularitatea ei este atat de mare in randul cetatenilor Romaniei, acum cand ea este contra politicii duse de Tariceanu, fiind persona non-grata in PNL impreuna cu Stolojan....

va invit sa discutam pe acesta problema a colaborarii cu securitatea, ce intelege fiecare ca inseamna acesta colaborare si care este limita intre acceptabil si condamnabil. aveti la dispozitie si un sondaj... precum ce credeti, CNSAS-ul este influentat de politiceni?
 
Din ce vad in mass-media, am senzatia ca in prezent se incearca inducerea ideii ca oricine a colaborat cu securitatea a facut automat si politie politica, deci trebuie pus la zid. Personal, fac destul de clar distinctie intre colaboratori care au facut "politie politica" (au asigurat "securitatea" regimului si a conducatorului mult-iubit fata de romanii care, macar si in vis, admiteau ca in tara asta ceva nu este in regula) si colaboratorii care au contribuit la asigurarea securitatii statului roman (impotriva unor "dusmani" externi cum ar fi CIA) sau care, eventual, au desfasurat activitati de spionaj/contraspionaj. Dupa mine, acestia din urma pot sa doarma in continuare linistiti. Pe primii (cei cu politia politica) ii consider, in schimb, condamnabili.
Cat despre Mona Musca, cred ca este "lucrata", doar ca nu de Tariceanu ci de Basescu. Sa vedem si noi verdictul CNSAS, cu toate ca imaginea sa este deja compromisa, si nu sunt sigur daca Mona Musca va reusi sa si-o reabiliteze.
 
de ce crezi ca de Basescu... ii o afirmatie destul de grava, care nu are nici un fundament in mesajul tau. niste argumente ar fi bine venite....
 
radub;145566 said:
... colaboratorii care au contribuit la asigurarea securitatii statului roman (impotriva unor "dusmani" externi cum ar fi CIA) sau care, eventual, au desfasurat activitati de spionaj/contraspionaj. Dupa mine, acestia din urma pot sa doarma in continuare linistiti.
Iar americanii, Radule? Da' rusii ne erau prieteni, chiar si pe timpul comunismului?
Cat despre Mona Musca, cred ca este "lucrata", doar ca nu de Tariceanu ci de Basescu.
Pai parca ziceai ca traiesti in Ro. Chiar nu stii ca Mona Musca si Stolojan sunt considerati de toata lumea amicii din PNL ai lui Basescu si, prin urmare, inamici ai lui Tariceanu?
 
Sfinx;145581 said:
Iar americanii, Radule? Da' rusii ne erau prieteni, chiar si pe timpul comunismului?
I-am dat doar ca un exemplu. KGB-ul (GRU) ar fi fost la fel de bun (sau Mossad-ul :) )

Sfinx;145581 said:
Pai parca ziceai ca traiesti in Ro. Chiar nu stii ca Mona Musca si Stolojan sunt considerati de toata lumea amicii din PNL ai lui Basescu si, prin urmare, inamici ai lui Tariceanu?
Sfinx, stiu foarte bine ca atat Stolojan cat si Mona Musca sunt considertati a fi in tabara lui Basescu.
Doar ca:
1) Tariceanu nu mi se pare (cel putin pana in prezent nu a aratat ca ar fi) capabil de un asemenea "modus operandi" si sa-si atace contraopinentii sai pe la spate (indiferent daca sunt sau nu colegi de partid). El este mai degraba un om de afaceri care a ajuns sa faca si politica (printr-o conjunctura oarecare), decat un politician care mai face, printre altele, si afaceri.
2) Basescu imi lasa impresia ca este intr-o continua campanie de imagine, in detrimentul oricarui eventual contracandidat, de la care poate "fura" cateva procente. Nu cred ca Mona Musca este exceptata din aceasta lista, cu atata mai mult cu cat in ultimul sondaj (realizat inainte de scandal) era clasata a 2-a in increderea/simpatia populatiei, dupa Basescu.
3) Daca am inteles corect, solicitarea de a desecretiza dosarele de claboratori ai securitatii care sa vizeze siguranta nationala a venit din "tabara" lui Basescu.
 
radub;145583 said:
1) Tariceanu nu mi se pare ... capabil ... sa-si atace contraopinentii sai pe la spate (indiferent daca sunt sau nu colegi de partid).
Poate n-a facut-o el. Poate nici altcineva din gruparea al carei exponent este. Dar cu siguranta Tariceanu s-a simtit razbunat si, evident, s-a bucurat !
2) Basescu imi lasa impresia ca este intr-o continua campanie de imagine, in detrimentul oricarui eventual contracandidat ...
Basescu are nevoie de o alternativa la Tariceanu in PNL atata timp cat mai spera sa schimbe guvernul printr-o motiune de cenzura. Pentru ca, totusi, PNL a obtinut mai multe voturi decat PD la alegeri. Or, aceasta alternativa nu poate fi constituita decat din oameni loiali lui, cum s-au dovedit a fi pana acum Musca si Stolojan.
3) Daca am inteles corect, solicitarea de a desecretiza dosarele de claboratori ai securitatii care sa vizeze siguranta nationala a venit din "tabara" lui Basescu.
Eu cred ca, pe langa presiunile mai vechi ale societatii civile, au contat decisiv presiunile venite din partea partenerilor occidentali. N-am remarcat la politicienii nostri, indiferent de culoare, un entuziasm deosebit pentru deconspirarea securistilor ...
 
Nu inteleg de ce toata lumea il considera pe Tariceanu asa de bleg... omul asta este foarte destept si diplomat... a stiut sa isi creeze o anumita imagine de om incapabil de a face rautati, pe cand sub acea masca este capabil de orice... cel putin asta este impresia mea... si a demonstrat-o in episodul Basescu-Becali... eu prefer un om care sa spuna lucrurilor pe nume, nu unul care se ascunde in spatele unei masti foarte bine gandite. ca sa nu mai discutam incapabilitatea lui ca prim-ministru.

faptul ca acest dosar al Monei Musca a aparut abia acum ma pune pe ganduri... cand ea avea deja probleme in PNL... cand ea devenit deja deranjanta pt multi de acolo... acum, in loc ca partidul sa o sprijine, ii retrag sprijinul fara a astepta macar decizia CNSAS... ceea ce in ochii mei scade si mai mult credibilitatea PNL...

Sfinx, indiferent de ce a fost la alegeri, acum PD are pozitia fruntasa in sondaje, PSD este pe doi (foarte suprinzator) si PNL abia pe 3, aproape la egalitate cu PRM... asa ca nu sta chiar asa de bine... si acum se folosesc de asta pt a o distruge pe Mona MUsca... asa ca nu vad de ce Basescu ar avea motive... sa fim seriosi... oricum deja s-a inceput discutia despre dosarul presedintelui.... cineva sapa rahatul aici si am impresia ca ii opozitia. pana acum PSD a fost intr-un con de umbra ingropat in scandaluri... acum avem coalitia... parca ii platire de conturi acum. si cine castiga de pe urma asta? tot PSD care mai castiga din credibilitate. a aparut si Ion Iliescu sa-si dea cu parerea si sa emita judecati... toti apar sa arunce cu rahat unul in altul. doar da-le motiv.
 
adrenalina;145599 said:
faptul ca acest dosar al Monei Musca a aparut abia acum ma pune pe ganduri... cand ea avea deja probleme in PNL... cand ea devenit deja deranjanta pt multi de acolo... acum, in loc ca partidul sa o sprijine, ii retrag sprijinul fara a astepta macar decizia CNSAS... ceea ce in ochii mei scade si mai mult credibilitatea PNL...
PNL nu putea s-o sprijine pe Mona Musca, din doua motive. In primul rand, gruparea dominanta de acolo nu-i poate ierta faptul ca "s-a dat cu dusmanul". Cu Basescu adica. In al doilea rand, PNL strigase cel mai tare ca vrea deconspirare. Recunosc ca si eu am simpatizat-o pe Mona Musca, dar m-a dezamagit profund faptul ca a ascuns atata timp colaborarea sa cu securitatea.
Cat despre credibilitatea PNL, aceasta e de mult la pamant. Mai precis, cam de cand la putere a venit gruparea Tariceanu-Patriciu.
Sfinx, indiferent de ce a fost la alegeri, acum PD are pozitia fruntasa in sondaje
Asa este, dar inca mai e valabil protocolul incheiat intre PNL si PD care stipuleaza ca premierul trebuie sa fie desemnat din partea liberalilor("Art.2.5.1.2. In cazul in care Copresedintia nu ajunge la un acord, candidatul Aliantei pentru postul de Prim Ministru se desemneaza de catre partidul cu cel mai mare numar de parlamentari"), in situatia in care presedinte a fost ales un democrat. Eu vorbeam de cazul rasturnarii guvernului printr-o motiune de cenzura, nu de noi alegeri, la termen sau anticipate.
 
apropo de securisti care au muls prea mult dupa revolutie, pun aici un articol despre declaratiile magarului comunist si bolsevic Ion Iliescu, care nu inteleg cum naiba mai are curajul sa isi arata fata aia de trantor la televizor si inca cu un tupeu nebun... scrabos... oare oamenii astia nu o sa plateasca niciodata pentru cei 12 ani de guvernare comunista mascata in care au reusit sa agraveze aproape iremediabil dezastrul produs de comunisti... si astfel de oameni apar si nimeni nu ii judeca...

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=6547&art=16384&cHash=4321d7a443
 
PNL nu putea s-o sprijine pe Mona Musca, din doua motive. In primul rand, gruparea dominanta de acolo nu-i poate ierta faptul ca "s-a dat cu dusmanul". Cu Basescu adica. In al doilea rand, PNL strigase cel mai tare ca vrea deconspirare. Recunosc ca si eu am simpatizat-o pe Mona Musca, dar m-a dezamagit profund faptul ca a ascuns atata timp colaborarea sa cu securitatea.
Cat despre credibilitatea PNL, aceasta e de mult la pamant. Mai precis, cam de cand la putere a venit gruparea Tariceanu-Patriciu
.
singura problema pe care nu o inteleg este de ce nu a spus nimic cand politicienii au dat declaratii in legatura cu existenta unei colaborari cu securitatea. ma gandesc totusi ca aceasta femeie are circumstante atenuante pt faptul ca daca ea se cosnidera nevinovata ere dreptul ei sa spuna sau sa nu spuna acest lucru. faptul ca aiesit cu o conferinta de presa curajoasa si ca este gata sa lupte in continuare pe mine ma face sa ii mai scad din bulinele negre. poate nu este o gandire sanatoasa, insa eu vreu in acets oameni capabili la conducere, indiferent ca au avut parte de anumite episoade discutabile in regimul comunist... prea mult se vehiculeaza acum acest termen de politie politica... parca oamenii care il folosesc ar fi cool... pe langa faptul ca acum este foarte usor sa judeci aceste persoane care au anumite colaborari cu securitatea... cel mai tare ma enervea ca oameni de gen Dinescu, Vadim Tudor si altii sunt convinsa ca au avut si ei contributia lor, ca doar erau scriitori si trebuiau sa traiasca din ceva... acum au devenit Inchizitori... ca doar ei au o scuza mai buna....

Sfinx;145601 said:
Asa este, dar inca mai e valabil protocolul incheiat intre PNL si PD care stipuleaza ca premierul trebuie sa fie desemnat din partea liberalilor("Art.2.5.1.2. In cazul in care Copresedintia nu ajunge la un acord, candidatul Aliantei pentru postul de Prim Ministru se desemneaza de catre partidul cu cel mai mare numar de parlamentari"), in situatia in care presedinte a fost ales un democrat. Eu vorbeam de cazul rasturnarii guvernului printr-o motiune de cenzura, nu de noi alegeri, la termen sau anticipate.
stiu ca este in vigoare acest protocol si de aceea ei si-au retras sprijinul... inca o dovada cat de convenabil a fost pt PNL aparitia acestui dosar.
 
adrenalina;145599 said:
Nu inteleg de ce toata lumea il considera pe Tariceanu asa de bleg...
In nici un caz bleg. Poate cu ceva mai mult mult bun simt decat ceilalti reprezentanti "de seama" din politicul romanesc (si, evident, diplomat si destept)
adrenalina;145599 said:
ca sa nu mai discutam incapabilitatea lui ca prim-ministru.
Dl. Nastase a fost departe de a fi un prim-ministru stralucit, dar a avut marele avantaj de a guverna singur si nu intr-o coalitie nefireasca.
adrenalina;145599 said:
faptul ca acest dosar al Monei Musca a aparut abia acum ma pune pe ganduri... cand ea avea deja probleme in PNL... cand ea devenit deja deranjanta pt multi de acolo...
chestie de economie - efect maxim cu efort minim (eventual si cu tinte multiple).
adrenalina;145599 said:
acum, in loc ca partidul sa o sprijine, ii retrag sprijinul fara a astepta macar decizia CNSAS... ceea ce in ochii mei scade si mai mult credibilitatea PNL...
adrenalina, nu cred ca ar trebui sa te surprinda - atat ii duce mintea, asta fac.
adrenalina;145599 said:
(...) toti apar sa arunce cu rahat unul in altul. doar da-le motiv.
:bravo: Pai cam asa inteleg actualii politicieni sa faca politica. iar faptul ca la alegeri sunt votati in continuare imi spune ca o buna parte din electorat chiar savureaza tot acest circ.

Sfinx;145598 said:
Basescu are nevoie de o alternativa la Tariceanu in PNL atata timp cat mai spera sa schimbe guvernul printr-o motiune de cenzura. (...) Or, aceasta alternativa nu poate fi constituita decat din oameni loiali lui, cum s-au dovedit a fi pana acum Musca si Stolojan
Cam prea multe vrea sa controleze mr. President al nostru. Daca pe o nava capitanul este, pe buna dreptate, "tartorele suprem", nu cred ca aceeasi abordare isi are locul si atunci cand esti presedinte de tara.

Dl Basescu a candidat din partea unei aliante si, in consecinta, trebuie sa-si respecte aliatii, nu sa le infiga pumnale in spate sau sa le impuna regulile proprii.
Pe de alta parte, daca e sa ne luam dupa anchetele aparute prin presa de-a lungul timpului, ar cam fi destui puscariabili in oricare din partide, coalitii, aliante sau gasti, nu doar in PNL sau PSD. Apropo de sondajul care plaseaza PSD pe locul 2 - tare mi-e ca intr-un viitor nu foarte indepartat, dupa ce mai erodeaza cu cateva procente imaginea PNL-ului, dl Basescu are sa se ia din nou de PSD (nu ca mi-ar parea foarte rau). Si nici nu-mi fac iluzii ca PNG/Becali sau PRM/Vadim au sa beneficieze in continuare de "clementa" d-lui Basescu daca au sa urce prea mult in sondaje.
 
Mona Muasca un Tap isasitor, din musca au facut elefant. Adevaratii colaborationisti tre de cautat in alta parti. Credeti ca actuala securitate nu face politie politica? face si inca mai mult ca securitatea ceausista. Asta si este destinatiea tutror "serviciilor de informatii" din intrega lume.
Deconspirarea informatorilor securitatii a devenit o arma in mana unor cercuri politice care foarte abil, in stil securist, isi intimideaza oponentii.
 
radub... ceea ce face Basescu este perfect normal in politica, ca si in afaceri :D. nu poti sa il blamezi ca vrea sa isi impinga partidul la inaintare... sau ca vrea sa isi conserve scaunul. nu putem fi naivi si sa credem ca politica este corecta. asa a fost intotdeauna... sti tu, instinctul de supravieturire.
voi plasa un link cu un artcol al dl Liiceanu care sa spunem ca mi s-a parut cam dur, daca nu chiar deplasat... poate discutam putin pe baza lui.

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=45&art=16361&cHash=e219ab0eef

mai jos voi pune parerea anumitor persoane despre acest articol:

Emil Hurezeanu, director Romania libera

„Este un document moral revoltat si o marturisire intelectuala subiectiva, un text de autor, cu un patetism asumat si, prin toate acestea, un text de referinta din punctul de vedere al atitudinii. Sint de acord cu multe dintre punctele de vedere mentionate de Gabriel Liiceanu, dar mie acum imi lipsesc mai ales textele de lamurire a situatiei, scrise fara minie si ura. E adevarat insa ca presiunea este prea mare pentru a pretinde astfel de texte, care necesita calm si luciditate. Un astfel de material, scris de un om precum Gabriel Liiceanu, fixeaza si clarifica nivelul de perceptie al opiniei publice, pentru ca avem de-a face cu o reactie spontana a unui filosof aflat intr-o pasa revoltata.“

Razvan Dumitrescu, director Gardianul

„Mi se pare o scrisoare mult prea lunga pentru o problema care e deja transata. Personajul in sine nu mai merita un interes atit de mare. E foarte probabil insa ca Gabriel Liiceanu sa aiba o frustrare legata de Mona Musca, alaturi de care a mers cot la cot in multe dintre actiunile sale, iar din acest punct de vedere il inteleg. Cit priveste lungimea scrisorii sau comentariile din ea, din punctul meu de vedere arata ca Mona Musca are mai mult de doua fete. Din aceasta cauza sint convins ca Mona Musca este un capitol inchis in politica romaneasca, pentru ca nimeni nu s-a mai prabusit asa ca ea, din virful muntelui in fundul prapastiei. Cazul Ioan Ghise, care a rezistat in politica, tot in PNL, dupa o astfel de dezvaluire, e diferit pentru ca el a stiut sa intepe cauciucul la timp, nu intr-o curba.“

Cristian Tudor Popescu, director Gandul

„E o scrisoare corecta, sint cu totul de acord cu ea, iar asta reiese si din textul pe care l-am publicat la rindul meu in Gandul de simbata. Se adreseaza unor persoane avizate moral si intelectual, nu omului simplu. Omul simplu nu citeste Cotidianul si nici genul de discurs al lui Liiceanu nu i se adreseaza. Gestul pe care l-a facut Gabriel Liiceanu este nu doar util, ci absolut necesar si face un mare serviciu in peisajul moral al Romaniei. Desi Mona Musca, daca va continua sa aiba acelasi tupeu pe care ni l-a aratat in ultimele zile, s-ar putea sa-si mentina o parte din increderea de care se bucura pina acum. Oamenii care au realizat in mod acut ce face Mona Musca sint putini, iar numarul celor dispusi sa uite si sa ierte nu e deloc.


Radu Filipescu, disident

„Scrisoarea deschisa a domnului Liiceanu este foarte severa, dumnealui aduce acolo acuzatii grave, care sigur ca in mare parte sint adevarate. Lucrurile trebuie totusi nuantate, iar noi ar trebui sa dovedim o anume intelegere. Sa ne gindim la contextul istoric in care oamenii erau fortati sa faca lucruri pe care probabil ca le regretau chiar in momentele in care le faceau. Oamenii erau umiliti si degradati. Erau fortati sa practice un soi de prostitutie morala. Asta e ce facea comunismul din om. Cred insa ca daca Mona Musca ar fi administrat mai bine aceasta criza ar fi iesit mai putin sifonata din situatia in care se afla. Ce se intimpla cu Mona Musca este un semn pentru toti cei care au colaborat cu vechiul regim. Sa iasa in fata si sa marturiseasca public inainte ca adevarul sa ajunga la ei.“

Crin Antonescu, liderul deputatilor PNL

„Pentru prima data de la izbucnirea scandalului, am un sentiment de compasiune pentru Mona Musca. Nu-mi face cinste sa il marturisesc si, in fata unor lovituri asa de dure ca aceasta a lui Liiceanu sau a lui Cristian Tudor Popescu, aproape ca mi se pare prea mult, in sensul ca Mona Musca nu merita nici elogiile disproportionate dinainte si nici acuzatiile atit de dure ca acum. Mona Musca este prea mica pentru aceste atacuri. Pe de alta parte, dezamagirea din text este una atit de sincera, atit de impresionanta incit toti cei care facem politica dupa 1990 pina azi trebuie sa cadem pe ginduri.“

Varujan Vosganian, purtator de cuvint PNL

„Sanctiona- rea morala pe care o fac liderii de opinie la adresa Monei Musca arata ca PNL nu s-a grabit atunci cind a luat decizia sa-i retraga sprijinul politic. Ca scriitor insa, consider ca fermitatea etica este nepotrivita pentru ca trece in scepticism. Asa cum scria Hannah Arendt, bolsevicii si antibolsevicii ajung sa se acuze intre ei pentru intoleranta si patima. Uneori prin inversunarea tonului nu mai reusesti sa fii convingator. Admir stilul si argumentatia, dar nu sint de acord cu inversunarea!“

ce credeti voi?
 
Daca imi este permis, am sa citez o opinie de pe forumul "Cotidianului" in legataura cu scrisoarea deschisa a domnului Liiceanu.
(...) aceasta lapidare NU vizeaza, intr-o atit de mare masura, trecutul de turnatoare al Monei Musca - aceasta lapidare a fost generata de atitudinea de ACUM a tovarasei fata de atitudinea ei de atunci. (...) Si toate astea - multiplicate exponential de faptul ca Musca era considerata un etalon al moralitatii in politica...
Sigur ca pe scena politica sunt o multime (dl. Constantinescu spunea ceva de 60% din total) de fosti sau actuali colaboratori. Ca turnatoriile unora au avut efecte mai grave sau mai putin grave pentru persoanele urmarite, cred ca este irelevant. Dintre acestea, cazul Monei Musca iese in evidenta tocmai pentru ca dna "Musca era considerata un etalon al moralitatii in politica".
In acest sens, am sa-l citez pe dl Liiceanu:
Toata Securitatea, de la femeia care spala cu carpa coridoarele MAI-ului si pana la generalii de Securitate, de la persoana „contactata“ fara angajament, dispusa insa sa „flirteze“ cu ofiterul care o vizita, si pana la „angajatul“ cu acte in regula si cu nume de cod (ca d-voastra), de la „lucratorul“ dinauntrul tarii si cel care spiona, dinafara ei, „spre binele patriei“, cu totii, doamna draga, faceau sa functioneze sistemul cel mai perfectionat de represiune si de generare a fricii. Cu totii faceati cu putinta teroarea.
Sunt de acord cu cele afirmate mai sus - oricine a dat cu subsemnatul pe la Secu este condamnabil, cu precizarea, repet, ca nu ma refer la actiunile care vizau, intr-adevar, securitatea nationala sau spionajul industrial/economic - pentru a face aceasta diferentiere avem si CNSAS-ul.

In incheiere, am sa mai citez o data din scrisoarea d-lui Liiceanu:
(...) nedivulgandu-va singura, ati ratat sa urcati pe suprema treapta de moralitate la care poate accede azi un roman: sa spuna de bunavoie si in gura mare ca a fost turnator. Atunci ne-am fi induiosat cu totii, v-am fi gasit toate scuzele din lume, ati fi devenit, ce mai!, un adevarat erou moral. (...)
Sunt curios daca se va gasi vre-o unul din cei 60% care sa-si doreasca sa devina "erou moral". Sau vor prefera sa ramana la ciolan?
 
tot din seria dosariadei apar doua nume noi: Melesacnu si Ioan talpes, lucru care a dus la un mic scandal destul de colorat in presa. mai jos avetei articolul:
http://www.evz.ro/article.php?artid=269316

mai departe din seria: ASA CEVA DOAR IN ROMANAI II POSIBIL, un articol des[re cum aceasta plaga a dosariadei ocoleste exact cel mai putred patrird cu urmasi direct ai vechiului PCR... normal ca ma refer la PSD
http://www.evz.ro/article.php?artid=269314
 
adrenalina;146109 said:
(...)mai departe din seria: ASA CEVA DOAR IN ROMANAI II POSIBIL, un articol des[re cum aceasta plaga a dosariadei ocoleste exact cel mai putred patrird cu urmasi direct ai vechiului PCR... normal ca ma refer la PSD http://www.evz.ro/article.php?artid=269314
Personal, nu ma mira deloc (de fapt, m-ar fi mirat daca s-ar fi intamplat invers - PSD atacat, restul - lasati in pace)
PSD-ul are imaginea unui partid de nomenclaturisti (beneficiari ai sistemului instaurat de securitate) si mi se pare evident ca toti acesti mosnegei "simpatici" sa fi pus umarul, in limita posibilitatilor, la mentinerea unui sistem in care ei detineau locurile privelegiate. Ca sa-i identific, nu am nevoie nici de CNSAS, nici de dosariada, ci doar de CV-urile reale ale "distinsilor". In plus, sa nu uitam, in utlimii 16 ani in presa au circulat destule "zvonuri" despre distrugerea (arderea) intentionata, la momentul oportun, a unor dosare apartinand securitatii. Daca si 10% din numarul vehiculat este real, mi se pare logic sa nu se vorbeasca prea mult in aceasta dosariada despre PSD-isti - ca doar no fi fost prosti sa distruga dosarele lui Quintus, etc si sa le lase in pace pe cele proprii :) .
 
Declasificarea dosarelor a fost dorita in primul rand de catre societatea civila, pentru a se dezvalui nivelul de penetrarea a scenei politice de catre fosti agenti ai Securitatii (Dan Voiculescu, anumiti memebri PD...), nomenclaturisti inraiti (Ion Iliescu, Iorgovan, Vadim Tudor, A. Paunescu) si din criterii ce tin de moralitate...informatori.

Deoarece Revolutia din 89', jertfa romanilor din toata tara, nu a reprezentat decat un moment prielnic pentru comunistii din randul 2 (cei nesemnificativi, carora partidul le-a rezervat un loc in spate) sa preia puterea si sa simuleze democratia pentru 15 ani (desi si-ar fi dorit probabil un sistem precum cel din RM - neocomunist, acest lucru nu se putea, astfel s-au "adaptat la noile cerinte ale boborului"), iar incercarea elitei societatii post decembriste a fost curmata de catre interventia minerilor si a SRI-ului, la chemarea onorabilului tovaras Ion Iliescu, astazi Romania este condusa de aceeasi oameni care au lasat URSS-ul sa jefuiasca tara, iar apoi au jefuit-o ei insisi (din anii '60).

"Dosariada" a fost transformata cu mare grija de catre neocomunistii cu masca capitalista intr-un instrument "de partid". Capete au cazut...pentru ochii presei...poate vechi inamici politici (ex: Mona Musca), DAR ADEVARATII INAMICI AI PROGRESULUI STAU BINE MERSI, PROTEJATI DE SISTEMUL ALCATUIT IN 15 ANI, CARE-I HRANESTE CU MULT RAVNITA PUTERE!

Nu degeaba isi alege umanitatea conducatorii din elita societatii...un simplu taran (sau pantofar) nu va putea conduce niciodata o tara, iar ca exemplu concret observati politicianul roman post Decembrist: incult, fara constiinta, cu educatie "de om simplu", dar mai ales...FARA VIZIUNE!
 
Back
Top