"Comentarii si intrebari la cartea "Conceptul de Dumnezeu in marele religii"

Citat:
Adaugat initial de Palestina Afiseaza mesajul
CATEGORIZAREA MARELOR RELIGII

Religiile lumii pot fi categorizate in religiile semitice si non-semitice. Religiile non-semitice la randul lor, pot fi impartite in religiile ariene si religiile non-ariene.

Religiile Semitice.

Religiile semitice sunt religiile ce au originat in popoare semitice. Conform Bibliei, Profetul Noe (pace fie asupra sa) a avut un fiu numit Sem (Shem). Descendantii lui Sem sunt cunoscuti ca semiti. Iar religiile semitice sunt religii care si-au originea la evrei, arabi, asirieni, fenicieni etc. Principalele religii semitice sunt Iudaism, Crestinism si Islam. Aceste religii sunt religii profetice, intrucat cred in Calauzirea Divina trimisa prin profetii Lui Dumnezeu.

.
Buna seara ,
Aceasta clasificare arata a clasificare de 'laborator "facuta de cineva care studiaza istoria religiilor si nu Adevarul.
Daca religiile au "originat 'intr-un popor inseamna ca nu sunt divine ci sunt realizari umane .
Eu cred ca Iudaismul si Crestinismul sunt divine si nu semitice ,celelalte puteti sa le clasificati cum vreti .

12-14-2009 09:22 PM
Palestina
Re: "Conceptul de Dumnezeu in marele religii" de Dr. Zakir Naik
CONCEPTUL DE DUMNEZEU IN CRESTINISM

Crestinismul este o religie semitica ce se presupune ca ar avea aproape doua miliarde de adepti in toata lumea. Crestianismul ii datoreaza numele sau lui Isus Hristos (pace fie asupra lui). Isus (p.f.a.l.) deasemenea este o persoana venerata si in Islam. Islamul, de fapt, este unica credinta non-crestina ce prescrie credinta in Isus (p.f.a.l.).

Inainte de a incepe discutia asupra conceptului de Dumnezeu in Crestinism, sa examinam pozitia lui Isus (p.f.a.l.) in Islam:

(i) Islamul este singura religie non-crestina in care credinta in Isus (p.f.a.l.) reprezinta un articol al credintei. Nici un musulman nu poate fi considerat musulman adevarat daca nu crede in Isus (p.f.a.l.).


A avea "credinta IN cineva" inseamna ati pune nadejdea in cineva ,a te bizuii pe puterea si cuvantul cuiva ,a astepta in liniste si pace promisiunile date de acea persoana , a apela la acel cineva intr-o situatie dificila .
A crede in existenta cuiva nu inseamna ca si iti pui nadejdea in el sau ca acea persoana te va ajuta cu ceva .
Apeleaza vreodata musulmanii la ajutorul Domnului Isus ?
Nu stiu cum crede in Domnul Isus autorul dar poate ne spune traducatorul cum crede el in Domnul Isus .
Numai bine
 
2009 Theophilos;222852 said:
Buna seara ,
Aceasta clasificare arata a clasificare de 'laborator "facuta de cineva care studiaza istoria religiilor si nu Adevarul.
Daca religiile au "originat 'intr-un popor inseamna ca nu sunt divine ci sunt realizari umane .
Eu cred ca Iudaismul si Crestinismul sunt divine si nu semitice ,celelalte puteti sa le clasificati cum vreti.

Buna seara,

sunt partial de acord cu d-voastra, poate nu e prea reusita fraza "au originat", cateodata se mai pierde cate putin din sensul original cand traduci intr-o alta limba. Nu vreau sa ma compar cu "traducatorii" din greaca a autorilor anonimi Marcu, Matei, Luca si Ioan, dar aceata cam se refera si la operele lor. :) Poate ar fi mai bine de spus ca religiile date "au aparut" in mediul popoarelor respective, sau poate inca mai bine, ca Dumnezeu a trimis profetii sai la popoare respective. Deoarece Allah ne spune in Coran ca absolut toti profetii au fost trimisi cu acelasi mesaj principal, de supunere Unicului Dumnezeu, care nu are asociati, deci strict vorbind religia, sau adevarul daca vreti, este tot unul singur, si Allah a numit aceasta religie Islam (Supunere vointei Lui Allah). De fapt Islamul nu este o religie in sensul in care multi oameni percep acest cuvant, cel mai apropiat cuvant in araba este "Deen", ce inseamna "Cale", si acesta Cale (Islam) cuprinde absolut toate aspecte ale vietii omului, incepand de la reguli igienice si alimentare, relatii in familie, relatii intre prieteni si vecini, educatia, credinta, interactiunea intre sexe, reguli privind casatorie si divort, mostenire si conducerea etica a afacerilor, rolul individului in societate, viata economica, juridica si cea politica a societatii si a statului, distribuirea veniturilor, apararea si solutionarea conflictelor, si multe, multe alte. In alte cuvinte, Islamul este o cale, un mod de viata ce cuprinde toate aspecte ale vietii omului si a societatii.

Spre deosebire de Islam, alte religii nu sunt la fel de cuprinzatoare, daca sa judecam dupa scripturile lor. Deci, mai degraba acest "Deen", aceasta Cale este cu adevarat Divina, Calea pe care Dumnezeu a numit-o Islam, si nu Crestinism sau Iudaism, care isi deriva numele lor de la urmasii lui Hristos si de la poporul iudeu. Adica oamenii le-u denumit astfel (Iudaism si Crestinism) si nu Dumnezeu. Mesjul tuturor profetilor incepand cu Adam si terminand cu Mohammed (pace fie asupra lor toti) este Islamul - supunere vointei Lui Allah.


2009 Theophilos;222852 said:
A avea "credinta IN cineva" inseamna ati pune nadejdea in cineva ,a te bizuii pe puterea si cuvantul cuiva ,a astepta in liniste si pace promisiunile date de acea persoana , a apela la acel cineva intr-o situatie dificila .
A crede in existenta cuiva nu inseamna ca si iti pui nadejdea in el sau ca acea persoana te va ajuta cu ceva .
Apeleaza vreodata musulmanii la ajutorul Domnului Isus ?
Nu stiu cum crede in Domnul Isus autorul dar poate ne spune traducatorul cum crede el in Domnul Isus .
Numai bine

Unul din articole de baza a credintei in Islam este credinta in toti profetii trimisi de Allah, printre care se numara si profetul Isus (pace fie asupra lui). Credinta in ei inseamna credinta in mesajul lor cu care le-a trimis Allah, mesajul de Unicitatea Lui Dumnezeu. Credinta in ei inseamna credinta in Scripurile date profetilor speciali, mesageri ai Lui Allah, precum au fost Noe, David, Moise, Isus si Mohammed (pace fie asupra lor toti) carora la rand cu mesajul le-au fost date si Scripurile de la Dumnezeu. Credinta in primul rand inseamna credinta ca ei au fost profeti si mesageri ai lui Dumnezeu.
Credinta in ei poate inseamna "sa te bizui pe cuvantul lor", "sa astepti in liniste si pace promisiunile" (profetiile) date de ei, caci pana la urma, aceste promisiuni vin de la Dumnezeu si datoria lor era sa le transmita. Insa credinta in profeti nu inseamna ca trebuie sa apelam la dansii si sa ne rugam lor, caci ei sunt deja morti (cu exceptia lui Isus, care nu a murit si a fost inaltat la Dumnezeu) si nu ne aud. Sa apelam la ajutor, sa ne rugam si sa ne inchinam putem numai Unicului Dumnezeu.

Deci cam asa crede in profetul (si nu Domnul) Isus (pace fie asupra lui) "traducatorul" :)
Si sunt sigur ca cam tot asa crede si autorul Zakir Naik, si musulmanii care urmeaza Coranul si Sunna (relatarile, invatatura si exemplul) profetului Mohammed (pace si binecuvantarea fie asupra sa).
Si Allah stie mai bine.
 
Multumesc mult ptr traducere,

ceva la subiect, mi se pare mie sau Iudaismul, Crestinismul si Islamul au aceeasi radacina, ba mai mult ca atat, ingerii despre care se vorbesc sunt cam aceeasi, in Iudaism Arhanghelul Mihail este considerat ca fiind ingerul pazitor al Israeulului daca nu ma insel, in Crestinism Arhanghelul Mihail este cel mai intalnit inger in rugaciuni, icoane, in Islam deja il intalnim pe Arhanghelul Gabriel, se vede ca a fost chiar ingerul pazitor al lui Mohammed.

misiunea lui Hristos a fost sa arate lumii ca Dumnezeu este mai intai de toate Iubire, caci asta spunea el cel mai des "O noua lege va dau acum, Iubiti-va, si sa va iubiti unul pe altul, asa cum v-am iubit eu" invatatura lui este simpla si se adreseaza in primul rand oamenilor simpli, fiiindca Iubirea si Iertarea sunt accesibile tuturor, si nu in ultimul rand cele mai simple modalitati de a ajunge la Dumnezeu. Mesajul lui Mohammed asa cum se spune a fost sa arate lumii ca exista un singur Dumnezeu si doar Unul, Allah insemnand UNUL,sau desemnand calitatea principala a Lui Dumnezeu, Unicitatea. (daca nu e ceva corect in privinta numelui Allah, sa ma scuzati, asta e cam ceea ce am inteles eu)

Mai mult ca atat Arhanghelul Gabriel a fost ingerul care i-a ajutat lui Mohammed sa scrie ceea ce se cunoaste a fi Coranul. Si nu oare era Arhanghelul Gabriel acel inger care a dat la o parte piatra de pe mormantul lui Iisus Hristos? si nu oare Arhanghelul Gabriel a fost ingerul care i-a dat vestea ce buna celor care au intrat in grota dupa corpul lui Iisus Hristos? sunt similitudini cate vrei. Si daca e sa luam dupa marea sarbatoare crestina care-i sarbatoreste pe ambii arhangheli, Sf Arhanghel Mihail si Sf Arhanghel Gabriel, si in icoane sunt mereu reprezentati impreuna.
 
Express,daca tot ai facut asa un ghiveci (nu te supara,dar fa-ti lectiile altadata),
vreau sa te anunt ca misiunea lui Dumnezeu a fost cum a fost,cert este ca s-a razgandit imediat si si-a luat fiul inapoi,a lasat de-o parte si mantuirea omenirii si tot, si-a inviat fiul si l-a inaltat la ceruri...
probabil ca s-a ingrozit si el ce hal de oameni a creat si i-a lasat in plata lor sa-si sparga capul singuri.
 
Nu stiu cine aici are nevoia cea mai mare sa-si faca lectiile. Sper sa-si dea seama singur/a.

ExpreSS;222923 said:
Multumesc mult ptr traducere,

ceva la subiect, mi se pare mie sau Iudaismul, Crestinismul si Islamul au aceeasi radacina, ba mai mult ca atat, ingerii despre care se vorbesc sunt cam aceeasi, in Iudaism Arhanghelul Mihail este considerat ca fiind ingerul pazitor al Israeulului daca nu ma insel, in Crestinism Arhanghelul Mihail este cel mai intalnit inger in rugaciuni, icoane, in Islam deja il intalnim pe Arhanghelul Gabriel, se vede ca a fost chiar ingerul pazitor al lui Mohammed.

Sigur ca aceste religii au aceeasi radacina, aceeasi sursa- Unicul Dumnezeu. Si ingerii sunt tot aceeasi, nu pot fi diferiti. Ingerii Jibril (Gabriel) si Mikaaiyl (Mihail) sunt doi din cei patru ingeri principali (arhangheli).

1)Ingerul Gabriel insa nu este inger pazitor. El este responsabil de transmiterea mesajului lui Dumnezeu catre profeti, care la randul lor trebuia sa-l transmita oamenilor. Ingerul Gabriel a fost acel care i-a revelat cuvintele lui Dumnezeu (Coranul) lui Mohammed, tot el a fost acel care i-a revela Injeel-ul (Evanghelia) lui Isus si Tora lui Moise (pacea fie asupra lor) precum si revelatii la alti profeti.

2)Ingerul Mikaaiyl (Mihail) este responsabil pentru ploaie si trasnet, precum si pentru distribuirea recompensei in viata de pe pamant oamenilor.

3) Ingerul Israfil (Rafael) este acel care va sufla in trompeta cand va veni Ceasul, adica Ziua Judecatii.

4) Ingerul Izrael (Asrael) aka Malak al-Maut sau Ingerul Mortii este responsabil pentru separarea sufletului de corp.

ExpreSS;222923 said:
misiunea lui Hristos a fost sa arate lumii ca Dumnezeu este mai intai de toate Iubire, caci asta spunea el cel mai des "O noua lege va dau acum, Iubiti-va, si sa va iubiti unul pe altul, asa cum v-am iubit eu" invatatura lui este simpla si se adreseaza in primul rand oamenilor simpli, fiiindca Iubirea si Iertarea sunt accesibile tuturor, si nu in ultimul rand cele mai simple modalitati de a ajunge la Dumnezeu. Mesajul lui Mohammed asa cum se spune a fost sa arate lumii ca exista un singur Dumnezeu si doar Unul, Allah insemnand UNUL,sau desemnand calitatea principala a Lui Dumnezeu, Unicitatea. (daca nu e ceva corect in privinta numelui Allah, sa ma scuzati, asta e cam ceea ce am inteles eu)

Tot Isus a spus, daca sa credem Bibliei, ca nu a venit sa strice legea data inaintea lui, ci sa o implineasca. Adica, sau a venit cu o lege noua, sau a venit sa o implineasca pe cea veche. O mica contradictie, paremise, ce demonstreaza inca odata ca Biblia totusi a fost schimbata pe alocuri. Coranul insa ne spune ca profetul Isus (pace fie asupra lui) a venit cu acelasi mesaj principal cu care au venit toti prorocii - mesajul de Unicitatea lui Dumnezeu. Allah intradevar inseamna Unicul Dumnezeu, un nume unic ce nu are nici plural, nici gen (masculin sau feminin)

ExpreSS;222923 said:
Mai mult ca atat Arhanghelul Gabriel a fost ingerul care i-a ajutat lui Mohammed sa scrie ceea ce se cunoaste a fi Coranul. Si nu oare era Arhanghelul Gabriel acel inger care a dat la o parte piatra de pe mormantul lui Iisus Hristos? si nu oare Arhanghelul Gabriel a fost ingerul care i-a dat vestea ce buna celor care au intrat in grota dupa corpul lui Iisus Hristos? sunt similitudini cate vrei. Si daca e sa luam dupa marea sarbatoare crestina care-i sarbatoreste pe ambii arhangheli, Sf Arhanghel Mihail si Sf Arhanghel Gabriel, si in icoane sunt mereu reprezentati impreuna.

Ingerul Gabriel nu i-a ajutat lui Mohammed (pace fie asupra lui) sa scrie din simplul motiv ca acel din urma nu stia nici a scrie, nici a citi. El i-a relevat Cuvantul lui Dumnezeu (Coranul) lui Mohammed (pace fie asupra sa), care la randul sau l-a memorizat si l-a transmis oamenilor. Sfantul Coran (in araba originala) reprezinta deci unica revelatie divina care nu a fost schimbata de catre oameni din momentul revelarii sale.
 
Palestina;222857 said:
Buna seara,

Deci cam asa crede in profetul (si nu Domnul) Isus (pace fie asupra lui) "traducatorul" :)
Si sunt sigur ca cam tot asa crede si autorul Zakir Naik, si musulmanii care urmeaza Coranul si Sunna (relatarile, invatatura si exemplul) profetului Mohammed (pace si binecuvantarea fie asupra sa).
Si Allah stie mai bine.

dumnzeu,cand a vazut ce pocinog a facut si ce oameni a creat s-a rasgandit repede din mantuirea omenirii,si-a inviat fiul,si l-a urcat la el la ceruri repede-repede,lasand oamenii sa-si bata capul singuri...
acum,daca afla Isus saracul ca e si profet.....cand el s-a nascut evreu,iar crestinii l-au "transformat" prin hocus-pocus-fiu de virgina plantat acolo de un duh.....(!)
apoi va asigur ca mai moare odata si cine stie daca de data asta mai invie......!!!!!

si eu stiu mai bine....
 
Abu, draga
celor ca tine trebuie sa li se raspunda pe masura de catre oamenii cu principii si morala sanatoasa in felul urmator:
SA NU TE BAGE IN SEAMA SI NICI SA-TI DEA RASPUNSURI;
Cam asa se procedeaza cu ignorantii,aroganti fara pic de cultura generala...ce sa mai vorbim de alt gen de cultura?!!!!
 
Palestina;222937 said:
Tot Isus a spus, daca sa credem Bibliei, ca nu a venit sa strice legea data inaintea lui, ci sa o implineasca. Adica, sau a venit cu o lege noua, sau a venit sa o implineasca pe cea veche. O mica contradictie, paremise, ce demonstreaza inca odata ca Biblia totusi a fost schimbata pe alocuri. Coranul insa ne spune ca profetul Isus (pace fie asupra lui) a venit cu acelasi mesaj principal cu care au venit toti prorocii - mesajul de Unicitatea lui Dumnezeu. Allah intradevar inseamna Unicul Dumnezeu, un nume unic ce nu are nici plural, nici gen (masculin sau feminin)



Ingerul Gabriel nu i-a ajutat lui Mohammed (pace fie asupra lui) sa scrie din simplul motiv ca acel din urma nu stia nici a scrie, nici a citi. El i-a relevat Cuvantul lui Dumnezeu (Coranul) lui Mohammed (pace fie asupra sa), care la randul sau l-a memorizat si l-a transmis oamenilor. Sfantul Coran (in araba originala) reprezinta deci unica revelatie divina care nu a fost schimbata de catre oameni din momentul revelarii sale.

Buna ziua si
fie ca Sarbatoarea Nasterii Domnului Isus sa va aduca bucurii (aceasta urare este numai pentru cei ce cred )
Intradevar Domnul Isus a implinit Legea ,adica a trait conform tuturor preceptelor Legii ,dar in acelasi timp El este si sfarsitul Legii .Crestinii nu au alt Dumnezeu, este acelasi care s-a revelat pe Muntele Sinai .Ca nu mai avem aceleasi precepte riguroase ca in Vechiul Legamant este o realitate ,si asta este confirmat si de Coran
Chiar daca "mesajul Coranului " afirma"Unicitatea lui Dumnezeu " obligatiile aduse de Coran sunt mult diferite de mesajul Vechiului Testament si mai ales de mesajul adus de Domnul Isus .Mesajul Coranului este total diferit de mesajul Bibliei .

Sunteti siguri ca Mahommed nu a uitat nimic din ceea ce a fost"revelat "?
Coranul ( in araba ) nu arata asa din timpul lui Mahommed ,in timpul lui,ayatele nu erau stranse intr-o singura carte ,ci din timpul lui Uthman .

Numai bine
 
Merci, Palestina, ptr lamuriri, sunt doar pareri si cercetari, incercand sa faca legatura din toate ))

iar faptul ca legea noua a Lui Hristos pare ca o contradictie, mi se pare nu prea a contradictie, atata timp cat Lui Dumnezeu Tatal dintotdeauna i-a placut Iubirea, si asta fiind si esenta sa, Iubire Pura.

daca mi-ai spune ce inseamna Allah Ekbar? sau Akbar? ))
 
ExpreSS;223094 said:
Merci, Palestina, ptr lamuriri, sunt doar pareri si cercetari, incercand sa faca legatura din toate ))


daca mi-ai spune ce inseamna Allah Ekbar? sau Akbar? ))

Ai sa auzi asta inainte ca un X sa se explodeze......!!
Preferabil insa sa fi departe si sa nu auzi.....
 
Cu ajutorul Domnului am terminat traducerea cartii "Conceptul de Dumnezeu in marele religii" de Dr. Zakir Naik. Tot ce este bine in aceasta lucrare este de la Allah, si tot ce este incorect, greselile si erorile sunt de la mine si de la Dr. Zakir Naik.

Sper ca aceasta lucrare sa fie informativa si sa contribuie la un dialog calm si productiv dintre adepti ai diferitor religii si crezuri.
 
Palestina;223205 said:
Cu ajutorul Domnului am terminat traducerea cartii "Conceptul de Dumnezeu in marele religii" de Dr. Zakir Naik. Tot ce este bine in aceasta lucrare este de la Allah, si tot ce este incorect, greselile si erorile sunt de la mine si de la Dr. Zakir Naik.

Sper ca aceasta lucrare sa fie informativa si sa contribuie la un dialog calm si productiv dintre adepti ai diferitor religii si crezuri.


Allah sa te binecuvinteze pt efortul tau,enshallah.
 
Back
Top