Comertul stradal

partizan131

New Member
http://www.azi.md/comment?ID=40314

Situatia comertului stradal vazuta de o provinciala inca neadaptata cu viata urbana... a fi servit imediat ce iesi din troleu sau a cumpara limonada direct pe strada asta imseamna in viziunea autorului beneficiul suprem a vietii urbane.

Iar incercarea de a sensibiliza cititorii cu istoria sotilor, care nu se vor mai putea intretine imi pare jalnica... am impresia ca se incearca din rasputeri sa se justifice o situatie anormala pt. un oras.

Pina una alta, unul din chioscurile de tigari din zona mag. "Nunta" a fost reamplasat, iar altele doua au disparut.
 
partizan131;145339 said:
http://www.azi.md/comment?ID=40314

Situatia comertului stradal vazuta de o provinciala inca neadaptata cu viata urbana... a fi servit imediat ce iesi din troleu sau a cumpara limonada direct pe strada asta imseamna in viziunea autorului beneficiul suprem a vietii urbane.

Iar incercarea de a sensibiliza cititorii cu istoria sotilor, care nu se vor mai putea intretine imi pare jalnica... am impresia ca se incearca din rasputeri sa se justifice o situatie anormala pt. un oras.

Pina una alta, unul din chioscurile de tigari din zona mag. "Nunta" a fost reamplasat, iar altele doua au disparut.

Sunt unele chestie care din punct de vedere estetic nu sunt agreabile insa sunt o necesitate.
Asta e. O mare parte din populatia Chisinaului nu este in stare sa cumpere marfuri din supermarkete (care sunt dealtfel de o calitate cu mult mai proasta decat marfurile de pe strada) si nici nu sunt in stare sa-si deschida un butic, cu atat mai mult un supermarket.

Suntem intr-o noua faza a capitalismului "pestii mari inghit pestii mici". Se incearca instaurarea unui monopol in Chisinau de aia si se lichideaza vanzatorii ambulanti.
Unicii care vor avea de castigat din toata afacerea aceasta sunt 2-3 oameni de afaceri din Chisinau.
Restul vor fi nevoiti sa cumpere marfuri scumpe de o calitate indoielnica de la supermarkete iar cineva va continua sa se umple de grasime.

Eu spre exemplu prefer sa cumpar carnea si fructele de la piata (sunt naturale si nu contin tot felu de porcarii).
 
"Noua faza a capitalismului" este un aspect a problemei,

carnea si fructele de la piata (sunt naturale si nu contin tot felu de porcarii)
Da, desigur, mai ales carnea din Polonia, dar cu certificate de provinienta din Moldova.
 
cred ca pietele au sa exista in md inca mult timp inainte, sintem o tara agricola pina la urma. probabil insa ca pietele au sa fie mai regularizate decit sint acum desi deja de ceva timp pentru a vinde in multe din pietile din capitala e necesar un control al marfurilor... dar asta ii pina la urma pentru al proteja pe acelasi militant de la produse mai suspecte, executate in conditii casnice nesigure. gasesc totusi putin ironic faptul ca sintem dintro tara unde putem sa ne permitem alimente mai ieftine si totusi multi aleg alternativele mai scumpe. probabil ca vrem sa traim ca si lumea din vest, in luxul produselor impachetate oficial...
 
Pe mine pietile din RM nu ma deranjeza deloc, pe mine ma deranjeaza comertul stradal propriu-zis, cu masuta sau mai curind cu tzoliku pe marginea drumului, la statie, e iritant pur si simplu.
Pietile daca is special amenajate pai sa existe mai departe, atit ca e nevoie de un control mai sever al marfurilor, iar carnea pe care o cumpara militant de la piata, m-am ferit mereu de ea. In general in Md nici nu prea mincam carne, e strasnic cum e pastrata carnea la piata centrala, vara - mustele o byzie, bucatoiul de porc de exmplu, dimineata, e dus pe umara, apoi aruncat pe jos apoi pus in cirlig , ujaaaassss.... Nici la lactate nu am inceredere, chiar le prefer pe cele impachetate de la magazin, cel putin nu vad cum se jaoca cineva cu miinele prin ele....

Din articolul prezentat mai sus vad ca autorul se refera la faptul ca este servit, direct, cu apa , la statia de troleibus... ori e oras ori e piata... chiar trebuie sa intindem piata pe toate strazile orasului? Sau cazul cu masuta cu carti, s-o facut piata de carti inseamna ca in piata de carti sa vinda cartile si gata. Sau daca nu e de-ajuns, sa li se mai amenajeze asa un loc.

De-alungul strazilor tot numai mese cu reviste, carti, gume de mestecat, seminte de floarea-soarelui,bomboane, bulocika calda pe marijinea drumului, gherete cu inghetata etc., poate si in aceasta si consta farmecul nostru :D...

Dune, sintem noi tara agrara, dar produsele impachetate tot par mai curate, cred ca stii stituatia uleiului de la piata, care e turnat in sticle din plastic de la babele care le ingramadesc de la gunoi, atunci eu aleg produsul impachetat, cel putin cred ca sticlele propuse de fabrica nu-s de la gunoi...
 
da sa stii ca uneori prind si bine..ai nevoie urgenta de niste batistute de unica folosinta..si nai timp s amai mergi pina in supermarket...sau de o bricheta..etc....
nu cred ca incurca cu ceva..doar sa mentina curatenia...asta e problema da a intregului oras..nu numai a celor ce vind pe strada
 
miar conveni sa lase kioshcurile de presa in strada... sau astea cu apa.... nu shtiu, uneori chiar poate sa te apuce asha o sete mareeeee....... ;)
 
Mda, e stranie situatia. Dintr-o parte, nu-mi place ca sunt atit de multi si dezorganizati; iar din alta: stiu ca ei trebuie sa-si intretina familiile cumva.


Despre dezorganizare, iata un exemplu: in regiunea in care locuiesc este o piata care s-a extins foarte mult, acolo poti cumpara cam tot ce-ti trebuie; daca iesi din piata, vezi 2 chioscuri in care se vind tigari, apoi chioscuri in care se vind diverse produse alimentare; iar apoi urmeaza babe sau femei mai tinere sau copii care vind oua, legume, fructe, lactate, ulei.

- absolut toate aceste produse pot fi gasite in piata
- FBC (femei/babe/copii) vind produse identice, la acelasi pret


Eu nu stiu ce fel de studii economice au FBC, insa daca ei le-ar fi avut, atunci e sigur ca ar fi activat intr-un alt fel. De exemplu, stau 2 babe care vind oua, una linga alta, ouale sunt de aceeasi forma si culoare, si pretul este acelasi - de la care sa cumpar?

Eu nu cumpar de la nici una, pentru ca:
- careva din ele ar trebui sa ma convinga ca e mai bine sa cumpar de la ea (sau pret mai mic, sau calitate mai mare)
- in incinta pietii acelasi produs costa tot atit, sau mai ieftin

Daca ele nu se obosesc sa atraga cumva clientii, atunci imi fac concluzia ca lor nu le pasa de alegerea mea, deci nu le pasa nici de profitabilitatea propriei afaceri.

Cu alte cuvinte, acesti oameni nu par a fi suficient de convingatori. Din punct de vedere economic, strategia lor este ineficienta... Macar si-ar fi plasat tarabele in diverse colturi a strazii, atunci unii lenesi vor alege de acolo unde e mai aproape, si eventual se va depista ca unul din locuri este mai optimal decit celalalt. (Probabil ca asa a fost la inceput, si FBC-non optimala s-a intors la FBC-optimala, si acum au devenit concurenti egali, va ceda cel mai slab) (-:

De ce statul trebuie sa sustina astfel de intreprinzatori, care de fapt nu au calitati antreprenoriale? Aceasa nu este bine pentru stat. De ce statul trebuie sa sustina si sa incurajeze aceasta redundanta? (i.e. pe o suprafata de 5 m^2 gasesti 45 de locuri unde se vinde acelasi produs)

Desigur, noi nu stim adevaratul motiv din care autoritatile incearca sa 'elimine' acesti oameni, de aceea nu spun ca oamenii ar trebui sa se lase de afacerile lor. Oricum, majoritatea problemelor le va rezolva concurenta si economia de piata, e doar o problema de timp pina cind FBC isi da seama ca nu are suficiente vinzari pentru a fi 'in plus'. Insa problema statului, care pretinde ca face una, dar de fapt face alta, e mai grava, si nu se va rezolva de la sine.
 
gr8dude;145996 said:
Eu nu stiu ce fel de studii economice au FBC, insa daca ei le-ar fi avut, atunci e sigur ca ar fi activat intr-un alt fel. De exemplu, stau 2 babe care vind oua, una linga alta, ouale sunt de aceeasi forma si culoare, si pretul este acelasi - de la care sa cumpar?

.

aci nu intelegi tu...
oula de la babe sunt oua de casa..care sunt mult mai bune...si culoarea galbenusului este mai galbena...sunt mai bune ouale de casa...
iar cele din supermaarket sunt cele care sunt....
desi niciodata nam cuparat lactatete de pe marginea drumuluui si nam so fa vreodata...igiena lasa de dorit....
iar in ceea ce priveste competitia???:)))
babele sa stie de ea cind au trait in colhoz?????:)
fii serios....
 
gr8dude;145996 said:
Desigur, noi nu stim adevaratul motiv din care autoritatile incearca sa 'elimine' acesti oameni, de aceea nu spun ca oamenii ar trebui sa se lase de afacerile lor. Oricum, majoritatea problemelor le va rezolva concurenta si economia de piata, e doar o problema de timp pina cind FBC isi da seama ca nu are suficiente vinzari pentru a fi 'in plus'. Insa problema statului, care pretinde ca face una, dar de fapt face alta, e mai grava, si nu se va rezolva de la sine.

De ce statul trebuie sa sustina astfel de intreprinzatori, care de fapt nu au calitati antreprenoriale? Aceasa nu este bine pentru stat. De ce statul trebuie sa sustina si sa incurajeze aceasta redundanta? (i.e. pe o suprafata de 5 m^2 gasesti 45 de locuri unde se vinde acelasi produs)


Un stat normal tre sa protejeze in primul rand proprii sai cetateni si nu grupurile financiare. Ce fel de democratie este intr-un stat in care o minoritate este preferata majoritatii?

Cumparand de la oameni de strada contribui la cresterea nivelului de trai (uneori un copil sau o femeie care vind in marginea drumului mor de foame anume pentru ca cineva a preferat sa cumpere de la un "om de afaceri" din magazin sau piata.

Desigur sunt anumite preferinte a cumparatorului dar totusi cred ca nu ar trebui sa fim atat de egoisti si nepasatori cand este vorba de o mama care incearca sa-si hraneasca copiii cu o munca cinstita.

Cumparand de pe strada intr-un fel dam si o mana de ajutor celor care sunt mai nevoiasi decat noi.

Supermarkete nu fac decat sa dezvolte un spirit egoist la cetatean. Se deserveste singur intr-un magazin "de elita", este purtat in brate, pupat in fund...sa spun sincer imi este profund respingatoare astfel de institutii.
Prefer totusi sa cumpar de la "proletari" pentru ca stiu ca fiind astfel solidar cu ei voi ajuta niste copii sau batrani care mor de foame.
 
imi parea rau militant dar nu cred ca suntem egoisti astia care cumparam din supermarket... acolo produsele sunt testate si stiu ca ce cumpar ii cuart... si eu familie la care s ama gandesc si copii pe care nu doresc sa ii imbolnavesc cu tot felul de boli luate de la acesti oameni care nu au grija nici macar de ei, ce sa mai spun de produsele lor...

daca tu crezi ca astfel de isntitutii sunt scarboase te invit sa iti procuri tu hrana, sa vanezi, sa semeni si asa mai departe. cata vreme nu faci asta, nu iti pune stea in frunte ca esti mai putin egosit ca cumperi de la aia de pe strada.
si nu cred ca este egoist sa am pretentia ca produsul pe care dau banul meu muncit cu greu sa imi placa ca si calitate si ca ambalaj... ii dreptul meu militant... sau poate sa ne intoarcem in epoca de piatra?
 
militant, sunt de acord cu ideea ta generala, insa nu si cu implementarea ei. Stii, eu sunt un mare patriot si fac destul de multe pentru tara mea (nu voi mentiona ce anume), insa ceea ce ai scris nu este corect; iata citeva exemple:

uneori un copil sau o femeie care vind in marginea drumului mor de foame anume pentru ca cineva a preferat sa cumpere de la un "om de afaceri" din magazin sau piata
Un om nu ar trebui sa depinda intr-o masura atit de mare de alegerea mea. Daca el a ajuns la un grad de dependenta atit de avansat, atunci problema e in alta parte. Prin aceea ca am ales un alt vinzator, am decis ce fac cu banii mei, pe care i-am cistigat eu in urma alegerii unui alt om (sau a unui grup de oameni); i.e. eu prestez un serviciu, am fost ales de altii, am primit bani. Daca nu ma alegeau, inseamna ca calitatea serviciului e rea si trebuie sa avansez, sa studiez concurentii, sa ma schimb inspre bine.... spionaj industrial, orice.. dar nu dai vina pe consumator.


Eu as cumpara in strada daca as fi sigur ca calitatea e la nivelul de care am nevoie, si daca apare o problema, pot initia un 'contra-atac'. Ce sa fac in cazul cu FBC? S-o dau in judecata si sa vad cum copii CHIAR mor de foame?

Lucrurile stau asa: daca un om activeaza bine si are multi clienti, atunci isi va extinde afacerea, gama de servicii/produse, etc. Daca nu reuseste s-o faca, inseamna ca exista altii care o fac mai bine. De ce trebuie sa sustin artificial o structura redundanta, ineficienta? Crezi ca asta e bine pentru stat si societate?

Sustinerea de care spui tu nu este una sanatoasa. Obiectivul la care doresti sa ajungi (armonie in stat si bunastarea societatii) poate fi atins prin mai multe cai, calea ta nu este optimala; chiar pot afirma ca este daunatoare.

Daca un om vinde si vede ca nu cumpara nimeni de la el, ar trebui sa se intrebe de ce se intimpla asa.Poate ar trebui sa se ocupe cu altceva, sa-si valorifice potentialul intr-un alt gen de activitate? (hint: una in care nu sunt concurenti)
 
militant;145340 said:
Asta e. O mare parte din populatia Chisinaului nu este in stare sa cumpere marfuri din supermarkete (care sunt dealtfel de o calitate cu mult mai proasta decat marfurile de pe strada) si nici nu sunt in stare sa-si deschida un butic, cu atat mai mult un supermarket.

Suntem intr-o noua faza a capitalismului "pestii mari inghit pestii mici". Se incearca instaurarea unui monopol in Chisinau de aia si se lichideaza vanzatorii ambulanti.
Unicii care vor avea de castigat din toata afacerea aceasta sunt 2-3 oameni de afaceri din Chisinau.
Restul vor fi nevoiti sa cumpere marfuri scumpe de o calitate indoielnica de la supermarkete iar cineva va continua sa se umple de grasime.

Eu spre exemplu prefer sa cumpar carnea si fructele de la piata (sunt naturale si nu contin tot felu de porcarii).

Prostii ,o datsi iar pe moldovenism ... Sunt pline "Chimpiile Elizee" de vinzatori ambulantsi care ishi expun marfa pe strada, pe o paturica ...Singura diferentsa fatsa de situatsia din MD este ca parizienii o iau la fuga de indata ce vad organele de ordine ,iar la noi babutsele platesc mita celor 2 carabinieri si sergentului "SCUT" ,din care sunt formate partulele din orash ... Bun,nu asta era ideea ... Militant ,esti paranoic cu cei "2-3 oameni de afarceri" kistigatori pe care ii tot invoci ... Dar tsi s-a mai spus deja , deci nu vad de ce ma mai kinui si eu ...
 
Back
Top