Compania Riscom a lansat primele notebook-uri autohtone

sus

Active Member
Primele notebook-uri autohtone sint expuse in cadru Zilelor cunostintelor informationale, care au demarat miercuri in incinta Universitatii Tehnice. Organizatorii expozitiei sint compania "Riscom Computers" si corporatia "Intel".

Dupa cum a comunicat pentru agentia INFOTAG Aurel Brinzeanu, manager general al "Riscom computers", scopul principal al expozitiei este popularizarea tehnologiilor informationale avansate. In cadrul ei, vor fi prezentate cele mai moderne computere in baza procesoarelor "Intel Pentium 4" cu tehnologia "Hyper-Threading" si notebook-uri performante.

Conform spuselor lui Brinzeanu, acestea sint primele notebook-urile autohtone. Ele au fost elaborate in baza tehnologiei mobile "Intel Centrino". Notebook-urile sint asamblate din piese procurate din SUA si Taiwan conform schemelor standard sau la dorinta cumparatorului.

"Calitatea notebook-ului elaborat in Moldova nu se deosebeste de cea a calculatoarelor straine. Faptul ca sint asamblate in tara face ca pretul lor sa fie mai mic, in comparatie cu cel caracteristic brandurilor internationle. Aceasta inseamna ca mai multe persone vor avea posibilitatea sa le achizitioneze. In plus, si pretul asistentei este mai mic", a mentionat Brinzeanu.

Notebook-urile vor purta marca "Riscom computers" si vor fi scoase pe piata in timpul apropiat. In prezent, pretul calculatoarelor propuse de companie valoreaza intre 4 mii si 16 mii de lei.

Compania "Riscom computers" activeaza in Republica Moldova din anul 1998.


INFOTAG
 
trimiteti-i in pyla :tu_mori:
pagina lor nu are versiune in romana: www.riscom.com
si totusi e firma din Moldova... cica "lider" in vinzarea de comp-uri in Moldova...
oare de-ar face toate firmele exact asa porceste ca ei atuncia ce fel de "biznez" raket-ist si gopnicesc s-ar primi in Moldova? :tu_mori:
 
Prostii.. Ce fel de "notebookuri autohtone"? Pur şi simplu le-au importat din China şi au pus logo Riscom pe el? :)
Riscom măcar ştie că pentru a face o "motherboard" mai ales pentru notebook-uri trebuie să ai uzine serioase?
Şi încă site-ul lor e în rusă :evil:
 
Vasile said:
Riscom măcar ştie că pentru a face o "motherboard" mai ales pentru notebook-uri trebuie să ai uzine serioase?

daca ai fi citit cu atentie ai fi vazut ca:

"Notebook-urile sint asamblate din piese procurate din SUA si Taiwan conform schemelor standard sau la dorinta cumparatorului.

asa ca motherboard-u ca si celelalte piese is cumparate aparte de la uzine - ei numai le asambleaza!
pina acuma asa ceva la noi se facea doar cu desktop-urile, acuma au trecut la notebook-uri.
 
Da uitativa macar la DELL care foloseste piese de la alti producatori si nu numai, de exemplu mai toate printerele sunt Lexmarc numai ca au logotipul DELL.
 
Gigolo said:
daca ai fi citit cu atentie ai fi vazut ca:
"Notebook-urile sint asamblate din piese procurate din SUA si Taiwan conform schemelor standard sau la dorinta cumparatorului.
asa ca motherboard-u ca si celelalte piese is cumparate aparte de la uzine - ei numai le asambleaza!
pina acuma asa ceva la noi se facea doar cu desktop-urile, acuma au trecut la notebook-uri.

Am citit destul de bine, şi stiu ce spun. La notebook-uri nu poate fi vorba de asamblare ca şi pentru desktop-uri pentru că componentele (în afară de HDD şi CPU) nu-s standardizate. Adică trebuie să cumperi motherboard împreună cu ecran, cutie, tastatură... de la unul şi acelaşi fabricant.

Prin ce se poate de spus că notebook-ul de la Riscom e autohton? N-are nimic autohton în el, nici măcar cutia plastică din el. Unicul lucru pe care îl fac în Moldova este de a alege un HDD, cantitate de memorie şi poate CPU...

Deaceea a zice că un notebook este autohton este o minciună. Sau poate o fac special pentru marketing? Sau poate o fac pentru a plăti mai puţine impozite?)
 
Vasile vezi ca nu fiecare(am in vedere de la noi.. si componente mai greo gasesti.. e slab dezvoltat ramura aceasta) poate ansambla notebookuri.. Si ei poate mait testeaza componentele de la Leo.. De ce sa nu cumpere plasticul->cutia de peste hotare daca e mai ieftin ?
icon_rolleyes.gif
 
Adrenalin said:
Vasile vezi ca nu fiecare(am in vedere de la noi.. si componente mai greo gasesti.. e slab dezvoltat ramura aceasta) poate ansambla notebookuri..
exact, ramura "de asamlare a notebook-urilor" e slab dezvoltată, şi nu numai în MD, dar în lume în general. Poate sînt 50 producători în lume, şi Riscom nu e printre ei

Adrenalin said:
De ce sa nu cumpere plasticul->cutia de peste hotare daca e mai ieftin ?
anume că ei importă nu numai plasticul, ci tot notebookul în întregime şi fac deci marketing bazat pe minciună (ei zic că produc în MD notebook-ul)
 
Vasile said:
anume că ei importă nu numai plasticul, ci tot notebookul în întregime şi fac deci marketing bazat pe minciună (ei zic că produc în MD notebook-ul)
da linishteshte mai vasile!
tat ii corect! shi o zis asheea shi fac! shi daca nu eshti la curent api nu bati capu aiurea!
da tu intra pi orishi brend tip compaq deamu-> hp, acer, fujitsu, toshiba...... shi ai sa vezi ca colo deamu di vreo 3-4 ani potzi sa-tzi sabireshti !!!! notbuk di care vrei, shi di care te dushi buzunariu! tehnologiile de producere a lapTop-urilor e foarte vasta shi diversa! Sunt companii care fac integrat mamca + protz + video + sound + modem +lan + InfraRed da sint shi mamshi pintru laptopuri obishnuite ca shi la PC (numa ki desigur miniatiurnie ;) ).
asha ca nimic nu-i impedica pe ashtea de la riscom sa ee case + display di la o firma +keyboard , protz di la alta (AMD, Intel, ori fabrishili lor taiwaneze), video de la a 3, ram di la a 4, hdd di la a 5, shi tot asha... shi aishi numa si le asambleze shi sa baji logoul lor? ce-i impedica?
 
Virys_D said:
tat ii corect! shi o zis asheea shi fac! shi daca nu eshti la curent api nu bati capu [cenzurat]!

sînt la curent, deaceea şi spun că Riscom bate capu'

Virys_D said:
da tu intra pi orishi brend tip compaq deamu-> hp, acer, fujitsu, toshiba...... shi ai sa vezi ca colo deamu di vreo 3-4 ani potzi sa-tzi sabireshti !!!! notbuk di care vrei, shi di care te dushi buzunariu!
Da, poţi să-ţi personalizezi cantitatea de memorie, CPU-ul şi încă cîteva chestii, DAR la unul şi acelaşi producător. Nu poţi să iai de la unul cutia şi de altul motherboard, şi de la altul cartea grafică. Vezi diferenţa?

Virys_D said:
tehnologiile de producere a lapTop-urilor e foarte vasta shi diversa! Sunt companii care fac integrat mamca + protz + video + sound + modem +lan + InfraRed da sint shi mamshi pintru laptopuri obishnuite ca shi la PC (numa ki desigur miniatiurnie ;) ).

Virusică, noi vorbim de notebook-uri (compiuteraşe mărunţele ce au mai puţin de 5kile şi cu care poţi să le iai pe dealuri cînd paşti oile) nu de laptop-uri (PC-uri ce se pun pe masă)

Virys_D said:
asha ca nimic nu-i impedica pe ashtea de la riscom sa ee case + display di la o firma +keyboard , protz di la alta (AMD, Intel, ori fabrishili lor taiwaneze), video de la a 3, ram di la a 4, hdd di la a 5, shi tot asha... shi aishi numa si le asambleze shi sa baji logoul lor? ce-i impedica?

Le împedică aceea că pentru notebook-uri nu poţi să cumpreri ca pentru PC, un lucru de aici, altul de acolo... tre' să ia totul de la unul şi acelaşi producător (în afară de CPU şi HDD)

deacea nici nu poţi să spui că ei fac "notebook-uri autohtone"

Ca atare, nici băieţii ce asamblează PC-uri, nu cred că pot să spună că ceea ce ei "produc" sînt PC-uri autohtone, tu cum crezi?
 
păi şi laptopul de la care scriu acum e asamblat in Germania, cu componente taiwaneze, japoneze, coreene.

De fapt cam toate componentele (mai puţin microprocesoarele) sunt produse in Asia de sud-est, şi nu prea există şanse să intri in competiţie cu ei: nu reuşesc nici vesticii.
 
bogdan2005 said:
păi şi laptopul de la care scriu acum e asamblat in Germania, cu componente taiwaneze, japoneze, coreene.
De fapt cam toate componentele (mai puţin microprocesoarele) sunt produse in Asia de sud-est, şi nu prea există şanse să intri in competiţie cu ei: nu reuşesc nici vesticii.

Da, totul se face acolo. De fapt, şi o bună parte din CPU-uri tot în Malaysia şi Taiwan se fac....
 
bai vasile tu incurshi p.zda cu p.zdeala!
Vasile said:
Virusică, noi vorbim de notebook-uri (compiuteraşe mărunţele ce au mai puţin de 5kile şi cu care poţi să le iai pe dealuri cînd paşti oile) nu de laptop-uri (PC-uri ce se pun pe masă)
shtii shi asta lapTop? da un search pi google na! asta ii ashelash lucru!
da iaca tu ganeshti na! ganeshti tare di tat!
vasile said:
Da, poţi să-ţi personalizezi cantitatea de memorie, CPU-ul şi încă cîteva chestii, DAR la unul şi acelaşi producător. Nu poţi să iai de la unul cutia şi de altul motherboard, şi de la altul cartea grafică. Vezi diferenţa?
da tu ai auzit di Ati shi nVidea? apu iaka afla ca ei + altele multe (care asambleaza) tare demult fac video pintru notebookuri ! la fel ca shi cu ramu! intra pe orice site a firmelor chiar din chishinau shi ai sa gaseshti in price ram pintru notebookuri!
shi asta shi inseamna? a? sa te cred in stare ca po sa fashi macar concluzii? ori sa merg mai departe? asta inseamna na, ca ele se fac "sovmestimie" !
numi vine a crede ca am ajuns sa lamuresc shi asta....
da di sloturi PCMCI? acolo po sa baji shi vrei lan/ modem/ infrared......
shi shi mai ramine?a? imi potzi spune?
blin ea tu ganeshti
ia mai eshti lamer.
shi vaabsheta tu ai citi atent shi-o zis sus shi shi o zis Brinzeanu? a? Ei le asambleaza !!!! ap cum po sa mai mearga vorba dispri fabrishi..

da iaka eu oleaka m-am 'nervat....
da vabsheta nu trebue... pi lameri nu treb s ti'nervezi.. treb sai jeleshti...
k cred k nish ii nus bucuroshi...
 
Virys_D said:
shtii shi asta lapTop?
În mesajul tău citisem greşit desktop

Virys_D said:
da tu ai auzit di Ati shi nVidea? apu iaka afla ca ei + altele multe (care asambleaza) tare demult fac video pintru notebookuri !
Da ei fac, dar cărţile lor grafice pentru notebook-uri sînt INTEGRATE la motherboard

Virys_D said:
la fel ca shi cu ramu! intra pe orice site a firmelor chiar din chishinau shi ai sa gaseshti in price ram pintru notebookuri!
eu am spus acelaşi lucuru despre memorie

Virys_D said:
shi asta shi inseamna? a? sa te cred in stare ca po sa fashi macar concluzii? ori sa merg mai departe?
da, mergi mai departe

Virys_D said:
asta inseamna na, ca ele se fac "sovmestimie" !
Da, în o bună parte din notebook-uri (dar nu în toate) memoria este compatibilă

Virys_D said:
da di sloturi PCMCI? acolo po sa baji shi vrei lan/ modem/ infrared......
lan/modem/infrared în model PCMCIA n-are nimic cu ceea ce discutăm, ăstea-s accesorii

Virys_D said:
shi vaabsheta tu ai citi atent shi-o zis sus shi shi o zis Brinzeanu? a? Ei le asambleaza !!!! ap cum po sa mai mearga vorba dispri fabrishi..
Da, am citit, deaceea am zis ca el "goneşte". Ia spune frumuşel, ce "asamblează" ei pe loc, în RM (în afară de a adapta memoria, HDD-ul şi poate CPU-ul la cerinţele clientului)? A pune un HDD de 25Gb în loc de 20Gb, şi a adăuga ceva memorie se poate socoti ca "asamblare autohtonă"???

Virys_D said:
da vabsheta nu trebue... pi lameri nu treb s ti'nervezi.. treb sai jeleshti...k cred k nish ii nus bucuroshi...
Da, din cauza asta nu mă enervez pe tine
 
Vasile said:
Virys_D said:
shtii shi asta lapTop?
În mesajul tău citisem greşit desktop

te atmazueshti vad eu ... cum puteai sa nu citeshti corect ? ca doar ai shi accentuat:

Vasile said:
Virusică, noi vorbim de notebook-uri (compiuteraşe mărunţele ce au mai puţin de 5kile şi cu care poţi să le iai pe dealuri cînd paşti oile) nu de laptop-uri (PC-uri ce se pun pe masă)

shi di shi zishi ca nu ai shtiut? tzii rushini? :) ia pragon...

Virys_D said:
da tu ai auzit di Ati shi nVidea? apu iaka afla ca ei + altele multe (care asambleaza) tare demult fac video pintru notebookuri !

Vasile said:
Da ei fac, dar cărţile lor grafice pentru notebook-uri sînt INTEGRATE la motherboard

bai vasile mai informeazate.. ori citeshte mesajele mele de mai sus!
in care tziam zis clar ca tehnologia de producere a laptopurilor e din ce in ce mai similara ca universalitate cu cea a desktopurilor a PC, adica sunt motherboard ce contzine integrat CPU + Video + RAM + infrared + Lan +Modem integrat shi sunt care nu le au integrat.. au sloturi/Socketuri

vasile said:
Virys_D said:
shi asta shi inseamna? a? sa te cred in stare ca po sa fashi macar concluzii? ori sa merg mai departe?
da, mergi mai departe

vasile said:
Virys_D said:
asta inseamna na, ca ele se fac "sovmestimie" !
Da, în o bună parte din notebook-uri (dar nu în toate) memoria este compatibilă

di shi asha di tare te incapatzinezi sa inteleji ki componentele se fac shi "sovmestimie"....
vasile said:
Virys_D said:
shi vaabsheta tu ai citi atent shi-o zis sus shi shi o zis Brinzeanu? a? Ei le asambleaza !!!! ap cum po sa mai mearga vorba dispri fabrishi..
Da, am citit, deaceea am zis ca el "goneşte". Ia spune frumuşel, ce "asamblează" ei pe loc, în RM (în afară de a adapta memoria, HDD-ul şi poate CPU-ul la cerinţele clientului)? A pune un HDD de 25Gb în loc de 20Gb, şi a adăuga ceva memorie se poate socoti ca "asamblare autohtonă"???
citeshte mai sus
Vasile said:
Virys_D said:
da vabsheta nu trebue... pi lameri nu treb s ti'nervezi.. treb sai jeleshti...k cred k nish ii nus bucuroshi...
Da, din cauza asta nu mă enervez pe tine
ba vasilica bai shi cu tine?
shtii shi inseamna lamer? iaca shi fashi tu acuma, adica nu cunoshti in totalitate toate nuantzele Tehnologiilor Informatzionale da se apuca di ubedit pi shineva.. iaka in asha caza eshti tu
lameru provine de la cianik... da nu uita ca toatzi odata o fost cianishi... shi di la cianishi sunt numa 3 cai:
- lamer
- advanced user / profesional
- tot ciainik...
vezi nu continua tot asha.. ca e perikol....

P.S. : mie in genere nu mii drag Riscomu... dar analizez subiectiv aceasta situatzie....
 
Virys_D said:
in care tziam zis clar ca tehnologia de producere a laptopurilor e din ce in ce mai similara ca universalitate cu cea a desktopurilor a PC, adica sunt motherboard ce contzine integrat CPU + Video + RAM + infrared + Lan +Modem integrat shi sunt care nu le au integrat.. au sloturi/Socketuri
Tu dă nişte exemple.
Da, şi piaţa de notebook-uri este din ce în ce mai standardizată (cu cîţiva ani în urmă toată memoria avea format proprietar, CPU-urile erau sudate de motherboard, chiar şi unele HDD nu mergeau la toate notebook-urile). Dar nici acum piaţa nu este ca la PC-urile "normale". Şi după părerea mea, nici nu va fi. Deoarece în domeniul notebook-urilor e foarte importantă greutatea şi mărimea compozanţilor, look-ul exterior
Deaceea acum doar unele componente sînt compatibile, iar restul depind de mărimea şi greutatea dorită (deaceea toate componentele de bază vin de la un singur furnizor, pre-asamblate pentru un "case" de plastic)

Aşa şi n-ai spus, ce "asamblează" Riscom pe loc, în RM (în afară de a adapta memoria, HDD-ul şi poate CPU-ul la cerinţele clientului)? A pune un HDD de 25Gb în loc de 20Gb, şi a adăuga ceva memorie se poate socoti ca "asamblare autohtonă"???

Virys_D said:
shtii shi inseamna lamer? iaca shi fashi tu acuma, adica nu cunoshti in totalitate toate nuantzele Tehnologiilor Informatzionale da se apuca di ubedit pi shineva.. iaka in asha caza eshti tu
În aces caz întrebarea nu-i despre "a cunoaste să bagi o carte grafică sau să asamblezi un PC (BTW, eu asamblez PC-uri încă înainte ca tu să le fi utilizat)" dar despre piaţa de componente PC şi despre furnizorii în piese penru PC. Deaceea şi zic că eşti lamer în acest domeniu
 
Draga Vasile vezi ca daca incepi a mai cauta pi net, shi daca mai auscultzi shi zishi lumea ap mai incepi sa intzeleji kite sheva? iaka asta ii pasu care ti fashi sa eshi din rindu la lameri...

:)

inc-o data : Mie mii tot una shi fashi Riscomu! ideea e alta ! am zis ca e foarte simplu de cumparat angro motherboarduri, video, CPU, memorie, shi case+LCD display di la gheaghea Leo din taiwan... shi di li sabirit aishi sub un logo? caci cum crezi tu ca fac alde Fujitsu? ai vazut vrreodata Motherboard fujitsu? ori video? a? ori Acer... shi altili di tipu dat.
shi itzi zic ca nothbookurile se fac standart (cu kiteva mici exceptzii), adica cu display incepind de la 12" (corora li se mai spun Palm/Tablet) shi terminind cu cele de 17", shi, in dependentza de componente shi marimea ecarnului se fac case-uri!
iata ideea!
shi cred ca foarte bine itzi dai seama de asta!
prosta la moment cred ca teai inervat tu tare mai Vasile pi Riscom shi ai vrut sa ponegreshti shi sa f.tzi in git ca pre najralisi, shi ki nu dau voe la oameni simpli sa scoata un ban pi/la sabiritu PC-urilor ...!
in ce priveshte de kind tu sabireshti PC-uri.. ap ma doare-n kot! shi folos ki ai sabirit tu mamshi standarte inshepind cu sochet 7... daca vad ki la moment iaka buxui?
toate tehnologiile noi dau bate de cap shi necesita o mai mare informare, timpul sochetului A shi 478 o trecut... da cu 775 shi 754 inca nui totu clar shi sunt probleme.. shi tot asha..
deci solutzia: tre sa fii informat!
 
Virys_D said:
Draga Vasile vezi ca daca incepi a mai cauta pi net, shi daca mai auscultzi shi zishi lumea ap mai incepi sa intzeleji kite sheva? iaka asta ii pasu care ti fashi sa eshi din rindu la lameri...

Dragă Virusele, pune creierii în mişcare - numai ăsta este pasul care te va face să ieşi din rîndul de lameri

:)

Virys_D said:
inc-o data : Mie mii tot una shi fashi Riscomu!
Mie nu-mi place că socoate oamenii de proşti şi le "pune macaroane" cu tonele. Şi mai ales că sînt unii ce înghit "katletele" cu plăcere ;-)

Virys_D said:
am zis ca e foarte simplu de cumparat angro motherboarduri, video, CPU, memorie, shi case+LCD display di la gheaghea Leo din taiwan...
100% de acord cu tine. DAR diferenţa cu PC-urile "normale" este că trebuie să cumperi toate piesele (cu excepţiile spuse mai sus) de la unul şi acelaşi fabricant, în cazul de faţă Leo.

Virys_D said:
shi di li sabirit aishi sub un logo? caci cum crezi tu ca fac alde Fujitsu? ai vazut vrreodata Motherboard fujitsu? ori video? a? ori Acer... shi altili di tipu dat.
Diferenţa e enormă. Fujitsu/Acer.. fac designul cutiei, şi apoi (dacă nu fac singuri piesele de care au nevoie), se adresează la fabricanţi electronici pentru ca să facă motherboards, ecrane.. şi care le fac piesele la comandă după specificările date de Fujitsu/Acer.... Riscom face asta???
 
inca ceva sory pentru atributzia ta lamerilor! :)
era ca un raspuns la abordarea ta cuvintelor mele!
astazi dupa masa plec la Riscom, am sa clarific toate detaliile! ca sa nu vb in van!
;)
Se primeshte ca discutzia noastra la acesata tema e de dragul contrarii parerilor noastre

shi daca ai placerea zi-mi pe privat cu ce te ocupi or unde lucrezi/prestezi serviciile ! ca sa clarificam situatzia! :)
 
Back
Top