Comunistii ne ofera o solutie liberala?

militant

Member
de Racu Octavian

Desigur ca rezultatele ultimilor alegeri sunt destul de socante, si ingrijoratoare. Plasarea unui partid minuscul, fara nici o pondere in politica moldoveneasca pe locul doi pare destul de dubioasa, dealtfel ca si inaintarea candidatilor comunisti pe listele liberale in unele localitati, sau chiar si simplul fapt ca cele mai fraudate alegeri din istoria republicii brusc au oferit dividente unui partid necomunist.

Populatia care isi doreste din adancul sufletului o schimbare ar putea fi in scurt timp profund dezamagita de “cotitura liberala”. Se pare ca comunistilor convine de minune o opozitie asemenea PL-ului, formatiune care nu are o pondere serioasa in societatea moldoveneasca, partid care nici nu are capacitatea de a se opune unor mutari si presiuni politice serioase din partea regimului.

Un partid care nu dispune de nici un fel de sprijin international, un partid lipsit de orice capital uman si de resurse administrative nu va fi capabil sa se opuna agresiunii regimului comunist . Cei care incearca sa vorbeasca despre aparitia brusca a unei forte “care aduce schimbare” dau dovada de un infantilism politic de proportii .

Promovand un partid de buzunar, extrema stanga practic a paralizat orice ascensiune a fortelor de dreapta din Basarabia

Rezultatele alegerilor locale nu pot fi analizate nici in afara noilor contexte geopolitice: reorientarea brusca a Republicii Moldova spre est, incercarea Federatiei Ruse de a impune propria solutie pentru rezolvarea conflictului transnistrian.

In urma alegerilor locale din aceasta duminica principalele forte politice capabile sa se opuna federalizarii si directiei pro-ruse au fost neutralizate, iar “liderul opozitiei” va deveni un copil debil mental si sodomofil. Care sunt consecintele acestor “schimbari surprinzatoare” ne dam bine seama.

http://chisinau.novopress.info/?p=584
 
militant;185693 said:
Promovand un partid de buzunar, extrema stanga practic a paralizat orice ascensiune a fortelor de dreapta din Basarabia

In urma alegerilor locale din aceasta duminica principalele forte politice capabile sa se opuna federalizarii si directiei pro-ruse au fost neutralizate, iar “liderul opozitiei” va deveni un copil debil mental si sodomofil. Care sunt consecintele acestor “schimbari surprinzatoare” ne dam bine seama.

http://chisinau.novopress.info/?p=584

Eu nu-mi dau seama de consecinte dar am remarcat si apreciez comunicatul PPCD de sustinere in turul doi a candidatilor necomunisti. Adica, in cazul Chisinaului, a debilului mintal si sodomofilului Chirtoaca.
 
forte politice capabile sa se opuna federalizarii si directiei pro-ruse au fost neutralizate
patani, nu incurcati autoritatea locala cu cea centrala, primarul raspunde de alte chestii decat federalizarea.
copil debil mental si sodomofil
tare v-ati mai suparat...
nici un fel de sprijin international
din ce sat ati venit?

P.S. fuck Rosca.
 
partizan131;185703 said:
P.S. fuck Rosca.

A se remarca ca articolul de mai sus nu e iscalit de Rosca. Dupa comunicatul PPCD de sustinere a necomunistilor in turul 2 deduc ca Rosca are alta parere.
 
Nu Marius, p-tru Chisinau au un alt scenariu, invalidarea alegerilor - le pare ca "prostiemea" nu i-a votat din greseala sau ca i-au falsificat buletinile PPCD-istilor.

Mai aduc o bucata de articol de pe acelas site:
"Avem senzatia ca in capitala exista doar doua tipuri de candidati: cei desemnati de putere (Iordan, Filat, Corduneanu, Chirtoaca, Zorin, Musuc etc) si cei care doresc sa devina pentru doua luni vedete TV. Iar populatia prostita primeste cu entuziasm “solutii” oferite de regim."

http://chisinau.novopress.info/?p=578

Destepti din astea care critica orice iese sub soare sunt cu turma.
 
Articolul de sus este semnat si nu are nika comun cu ppcd. Ce-i ku voi lume?
Partizan, rezistenta fata de regim depinde de pondere in capitala. PL este un partid nesemnificativ pentru care voturile nu schimba nimic. In pofida rezultatului obtinut el va continua sa fie o formatiune de mana a doua, un obiect de unica folosinta.
Am citit comunicatul PPCD si nu sunt deacord cu el. Daca as fi membru PPCD as sustine figura lui Iordan. In acest fel PPCD isi pastreaza pozitiile si electoratul anticomunist nu va fi dirijat de catre comunisti.
Acum cand PL a fost pus de catre Voronin pe locul 2, nu va mai exista nici o forma care ar putea sa se opuna agresiunii rusesti.
Iar sustinatorii lui Chirtoaca si acum continua sa ranjeasca debil nerealizand ce prostie au facut.
 
militant, PL nu a fost pus de Voronin pe nici un loc 2... a fost optiunea electoratului... problema nu ii faptul ca a obtinut acest procent... eu il consider real.
problema consta in ceea ce se va intampla dupa. partidul nu are sustinere si nici resurse umane de calitate. aici sunt de-acrod cu militant. Chirtoaca s-a bagat intr-un joc din care imi este frica nu va iesi invingator. a aspirat la prea mult dintr-o data.
 
adrenalina, vreau sa spun ca comunistilor convine cel mai mult chirtoaca decat un filat, corduneanu sau braghis. Chirtoaca slab si usor controlabil. Cred ca pana la urma rolul lui este sa faca politica comunistilor cu sustinerea electoratului de dreapta si de stanga.
PL este o opozitie slaba in pofida voturilor obtinute. Ocupand nisha adevaratei opozitii liberalii nu sunt decat un paralizant care favorizeaza absolutismul puterii.
In cazul in care pe 10 iunie va fi semnat acordul intre Putin si Voronin cine va fi acea forta care va trebui sa se opuna federalizarii? PL? Nu cred.
Insa slabirea PPCD, PD si PDS nu cred ca va aduce ceva bun Basarabiei. Ar trebui real sa deplangem "solutia liberala", deoarece nimic mai oribil nu mi-as putea inchipui.

Adrenalina, pe acest forum de nenumarate ori s-a accentuat ca in Moldova nu exista democratie si dreptul la exprimare. Mai sustine inca cineva aceasta teza?
Ma intereseaza foarte mult acest lucru. In cazul in care suntem intr-o democratie de ce unii privesc atat de normal ascensiunea lui Chirtoaca?

In cazul in care a castigat Chirtoaca in mod cinstit putem concluziona ca comunistii guverneaza "curat", nu a existat nici un motiv sa se pledeze pentru "democratizare", in cazul in care Chirtoaca a obtinut voturile prin frauda comunistilor de ce sa il sustinem?
 
militant;185792 said:
Am citit comunicatul PPCD si nu sunt deacord cu el. Daca as fi membru PPCD as sustine figura lui Iordan.

Asadar, nu esti membru PPCD. E bine sa se lamureasca asta.
Nu inteleg de ce sustii la turul doi un partid despre care tu insuti spui ca a falsificat alegerile. Este falsificarea alegerilor o chestie marunta, care merita trecuta cu vederea?

Pe de alta parte, satanizarea PPCD de catre unii simpatizanti a lui Chirtoaca e contraproductiva. PPCD ramine un partid cu sustinere importanta in teritoriu, de voturile caruia e nevoie pentru a scapa de comunisti. Nu poti acuza PPCD ca refuza alierea cu fortele anticomuniste cind il injuri zilnic.
 
militant;185802 said:
comunistilor convine cel mai mult chirtoaca decat un filat, corduneanu sau braghis. Chirtoaca slab si usor controlabil.

Cel mai mult le convine comunistilor Iordan. E cel mai controlabil.
Militant, alege raul cel mic: Chirtoaca.
 
Marius sa vrea sa se spun lucrurilor pe nume. Or, atunci cand populatiei de prezinta o "papusa liberala" care nu este decat o paiatza comunista aplaudata de publicul anticomunist redus la prostie nu cred ca este un lucru normal. Comunistii sunt in stare de faliment e adevarat. Dar as prefera ca puterea sa fie preluat de forte reale si nu de diferite stratageme create de acelasi Mark Tkaciuc, consilierul lui Voronin,
 
militant;185810 said:
atunci cand populatiei de prezinta o "papusa liberala" care nu este decat o paiatza comunista aplaudata de publicul anticomunist redus la prostie nu cred ca este un lucru normal. Comunistii sunt in stare de faliment e adevarat. Dar as prefera ca puterea sa fie preluat de forte reale si nu de diferite stratageme create de acelasi Mark Tkaciuc, consilierul lui Voronin,

Caracterul de paiatsa comunista a lui Chirtoaca nu este demonstrat, dupa parerea mea. Nici cel de "sodomofil", de altfel.

Militante, esti deviationist. (definitie: se numeste deviationist cel care o tine tot inainte cu ideile sale, cind partidul a cotit-o la dreapta sau la stinga)
 
cel mai tare ma deranjeaza in acest discuts al lui militant faptul ca vrea tare sa sublinieze cat este el de destept care descopera aceste mismasuri de dedesupt, iar noi ceilalti sunt prostii spalati la creier. cam prea multa arogantsa militant :)

si ar trebui niste dovezi, ca altfel is vorbe in vant...
 
nu vreau sa par superior nimanui, am anumite valori, principii pe care le voi urma indiferent de situatii create, indiferent daca voi pierde in fata unor clovni. Am spus ca pentru mine exist un singura ADEVAR, indiferent cat de arogant ti se pare acest lucru.

P.S. Apropo, poate moderatorii forumului o sa inceteze sa ma cenzureze si ar scoate bann-ul ? Inteleg ca pentru voi sunt o cioara alba, dar fiti mai corecti pana la urma va rog...
 
adrenalina;185829 said:
cine te cenzureaza si despre ce ban vorbesti?

Hai sa nu ne ascundem dupa deget, am obosit sa intru prin proxy. Cred ca stii englezeasca:
"Sorry. The administrator has banned your IP address. To contact the administrator click here".
 
satanizarea PPCD de catre unii simpatizanti a lui Chirtoaca e contraproductiva

nu e satanizare Marius, e rabufnirea care a tinut pin acu.
Apropo, Militant, de ce aduci PL-ul pe scena politica nationala acu? Ei pe plan national au 1.5% pe cand PPCD-ul 15%. Si a castigat PL-ul pina cand doar capitala. Urmatorii 2 ani de guvernare a PL-ului in capitala va fi un examen de maturizare p-tru astia. Si eu cred ca miza este mare, chiar foarte mare - astfel baietzasii astia au sa-si roada coatele sa demonstreze ca nu sunt din intimplare aciuati in fruntea Chisinaului.
Plus, ati putea avea multi surpriza neplacuta de a vedea oameni din acelas PPCD, AMN si PD alipinduse PL-ului.
 
Black;185938 said:
nu e satanizare Marius, e rabufnirea care a tinut pin acu.
Apropo, Militant, de ce aduci PL-ul pe scena politica nationala acu? Ei pe plan national au 1.5% pe cand PPCD-ul 15%. Si a castigat PL-ul pina cand doar capitala. Urmatorii 2 ani de guvernare a PL-ului in capitala va fi un examen de maturizare p-tru astia. Si eu cred ca miza este mare, chiar foarte mare - astfel baietzasii astia au sa-si roada coatele sa demonstreze ca nu sunt din intimplare aciuati in fruntea Chisinaului.
Plus, ati putea avea multi surpriza neplacuta de a vedea oameni din acelas PPCD, AMN si PD alipinduse PL-ului.

Cunosc tineri de la PD si PPCD sunt tipi intelegenti, asa ca ideia trecerii lor la libersti e aiurea, AMNistii nu ar avea nimic de cistigat, sunt prea mercantili.......,in schimb deja sunt cunoscute cazuri de trcere a liberastilor la comunisti si la PNL .
 
liber[a]sti - termenul a aparut in Rusia si este popularizat de cercurile apropiate puterii, pt. a diminua influenta ideilor liberale ... si nu doar.
 
partizan131;188094 said:
liber[a]sti - termenul a aparut in Rusia si este popularizat de cercurile apropiate puterii, pt. a diminua influenta ideilor liberale ... si nu doar.
Eu am luat acest termen dela natinal-bolsevicii de la noi pentru ca mia placut cum suna.Eu asta si vrea, sa diminuez influenta ideilor timpite.
 
Back
Top