Comunistii nostri...

Sventlana;166032 said:
Husky eu nu vorbeam despre Voronin,e insignifiant in ecuatie,sincera sa fiu nu imi pasa cite ore pe noapte doarme si ce viseaza. Vorbeam despre modul in care au fost mobilizati moldovenii sa aplice pentru cetatenia romana,lucru care mi se pare o ademenire.Este ceva oarecum parsiv din ambele parti,un pescuit sportiv,asta trebuie recunoscut..dar totodata necesar,un inteles tacit.Nu admir nici planul lui Voronin,nici pe cel al lui Basescu,incerc sa fiu si sa gindesc politica fara implicare afectiva.
Ma gindeam oare dumitale motivele aplicarii pentru viza iti sint indiferente sau esti interesat numai in scop si nu in motiv?


Cererea cetateniei nu are nimic politic, desi multi ar vrea sa-i dea aceasta tenta. Nici Voronin si nici Basescu nu au nici pe departe puterea acestui "pescuit sportiv". Ci doar incearca sa se foloseasca de niste realitati. Realitati care sunt dictate de motive de ordin personal al fiecarei persoane, cum ar fi cel economic.
Moldovenii vin in Romania pentru avantajele create de intrarea acesteia in UE. Faptul ca Basescu incearca sa foloseasca asta in interesul lui e mai putin important.
LA fel, poate sa dea din gura Voronin cat o vrea, pana nu o sa aiba ceva atractiv, RM nu o sa fie niciodata un loc de migratie pentru romani.
Nu exista nici un fel de "acorduri tacite", ci doar realitati economice versus demagogie politica.
 
lucia;165954 said:
p.s. sunt curioasa, exista oare vre-un roman care sa aiba nevoie de cetatenia RM? dar mai ales acum??? ce ipocrizie....

Ideea e bună: cîteva milioane de români să ia cetăţenie moldovenească iar apoi să voteze contra comuniştilor.

În 1990 Mircea Druc a vrut să dea cetăţenie moldovenească foştilor basarabeni refugiaţi în România. Cererile s-au strîns prin Asociaţia "Pro Basarabia" dar nu ştiu ce s-a făcut cu ele. Dl. Voronin să ceară din arhivele KGB respectivele cereri de cetăţenie moldovenească şi să le rezolve favorabil.
 
luv100 asta stiam,precum si Basescu are nevoie de electorat proaspat si usor de manipulat..doar noii cetateni l-ar vota la alegeri
 
Sventlana;166032 said:
Vorbeam despre modul in care au fost mobilizati moldovenii sa aplice pentru cetatenia romana,lucru care mi se pare o ademenire.

Cum au fost mobilizaţi moldovenii să ceară cetăţenie română? Eu am citit tot felul de critici pe net despre faptul că România pune obstacole la primirea cetăţeniei de către moldoveni.
 
Marius;166233 said:
Cum au fost mobilizaţi moldovenii să ceară cetăţenie română? Eu am citit tot felul de critici pe net despre faptul că România pune obstacole la primirea cetăţeniei de către moldoveni.

ia citala ca bulgarii au cerut bani...deci unde erau avantajele?
 
Sventlana said:
Husky eu nu vorbeam despre Voronin,e insignifiant in ecuatie,sincera sa fiu nu imi pasa cite ore pe noapte doarme si ce viseaza. Vorbeam despre modul in care au fost mobilizati moldovenii sa aplice pentru cetatenia romana,lucru care mi se pare o ademenire.Este ceva oarecum parsiv din ambele parti,un pescuit sportiv,asta trebuie recunoscut..dar totodata necesar,un inteles tacit.Nu admir nici planul lui Voronin,nici pe cel al lui Basescu,incerc sa fiu si sa gindesc politica fara implicare afectiva.
Ma gindeam oare dumitale motivele aplicarii pentru viza iti sint indiferente sau esti interesat numai in scop si nu in motiv?
Ademeniti? Hai sa-ti spun eu o chestie, Sventlana. Puteau foarte bine sa se trezeasca nu numai cu o usa trantita in nas (ca pana acum), dar si cu un dispret total. Era mai bine? Evident ca nu. Nu ar fi fost nici macar normal. Indiferent de cat de nemultumiti sunt unii romani/ moldovenisti de apropierea dintre Moldova si Romania, fenomenul va continua. Este si firesc. Daca Romania nu era condusa de neocomunisti alta era situatia acum. Inca ceva: nu inteleg care este problema ca se va inlesni acordarea cetateniei romane basarabenilor. Basarabenii nu au renuntat la cetatenia romana de buna voie - au fost "eliberati" de unii veniti pe tancuri de undeva din mirificul Est. Nu sunt sinceri? Dupa 50 de ani de sovietizare, nici nu ma mir. Si, sincer sa fiu, ma intereseaza prea putin. Noi (Romania) avem o responsabilitate fata de Basarabia. Daca pentru cei din Bucovina ori Bugeac nu mai putem face mai nimic (nici chiar cu aceasta Ucraina, asa-zis democratica, de fapt sfasiata intre pro-rusi si pro-occidentali aka ucrainieni normali), pe voi inca va mai putem ajuta. Daca se poate, cu atat mai bine. Nu toti cei care au aplicat pentru cetatenia se considera romani? Copii lor vor fi mai rasariti. Isi vor aminti ei ceea ce parintii lor au uitat mult prea usor. Cat despre cei de alta nationalitate decat cea romana, sunt sigur ca si ei isi vor da seama ca Romania este o sansa.

lvl100 said:
Nici Voronin si nici Basescu nu au nici pe departe puterea acestui "pescuit sportiv". Ci doar incearca sa se foloseasca de niste realitati. Realitati care sunt dictate de motive de ordin personal al fiecarei persoane, cum ar fi cel economic.
Hai sa nu mai fim naivi, oameni buni. Voi pe cine asteptati de fapt? Vreun erou pe cal alb? Nu exista decat in basme. Voronin e un comunist romanofob. El nu are de ce sa favorizeze o apropiere de Romania. Clasa politica moldoveneasca nu poate fi nici ea decat impotriva. Sa fim seriosi, cati dintre ei vor mai invarti ceva intr-o Romanie reunificata? De asta si bat campii atata cu concepte sovietice precum imperialismul romanesc si xenofobia romaneasca.Basescu, de bine, de rau, este singurul sef de stat al Romaniei care de la Antonescu (singurul lucru care nu cred ca ii poate fi imputat) incoace nu a uitat ca interesele Romaniei nu se opresc la granita de est a tarii. Ne-am plans atata ca Romania se pleaca in fata imensitatii Estului. Acum ca mai face si ceva pasi inspre Moldova, fuga cu acuzatiile de "demagogie". Da' sa ne hotaram o data, fratilor!
 
Re: Comunitatea Moldovenilor se detaseaza de declaratiile lui Voronin

Husky oricit de puternic este acest patriotism romanesc eu tot ramin sa cred ca nimic nu se va intimpla,tinind cont si de contextul extern.Este evident ca Europa nu doreste Moldova,si ca Moldova in UE ar fi un fel de Cuba al 52-lea stat american. Plus de asta ,fie ca un presedinte precum Basescu insista pe astfel de probleme el nu reuseste nimic concret,in afara de solutia cetateniei.Poate sa se trezeasca si Antonescu din mormint si aceasta problema inca va ramine asa cum este,vremea va decide insa opinia mea este ca nu numai de Romania si de oamenii ei politici tine tot.
 
Pana la urma cel mai important eveniment care a avut loc in tot scandalul asta este recunoasterii identitatii limbii romane si limbii "moldovenesti", ca dovada ca problema identitara este demult consumata, toata agitatia este facuta doar de cei ramasi in urma trenului sau rauvoitorii.
 
Hai sa nu mai fim naivi, oameni buni. Voi pe cine asteptati de fapt? Vreun erou pe cal alb? Nu exista decat in basme. Voronin e un comunist romanofob. El nu are de ce sa favorizeze o apropiere de Romania. Clasa politica moldoveneasca nu poate fi nici ea decat impotriva. Sa fim seriosi, cati dintre ei vor mai invarti ceva intr-o Romanie reunificata? De asta si bat campii atata cu concepte sovietice precum imperialismul romanesc si xenofobia romaneasca.Basescu, de bine, de rau, este singurul sef de stat al Romaniei care de la Antonescu (singurul lucru care nu cred ca ii poate fi imputat) incoace nu a uitat ca interesele Romaniei nu se opresc la granita de est a tarii. Ne-am plans atata ca Romania se pleaca in fata imensitatii Estului. Acum ca mai face si ceva pasi inspre Moldova, fuga cu acuzatiile de "demagogie". Da' sa ne hotaram o data, fratilor!


Husky40 nu fii copil. Cu toate ca impartim mai multe lucruri in comun ca pro Basescu si pro unire , de data asta sunt tentat sa ii dau mai multa dreptate Svetlanei.
Demagogia exista si este o realitate pe care nu o putem nega. Migratiile recente sau chiar Unirea nu tin la momentul asta de ce spune Basescu sau Voronin.
Ce spune unul sau altul nu e decat gargara ca sa isi ameteasca propriul popor .Ca sa se intample Unirea trebuie sa avem o Romanie suficient de puternica economic ca sa fie atractiva pentru moldoveni si o RM care sa uite cate copeici era painea pe vremea comunistilor din URSS si sa se conecteze la prezent.
Concluzia, Voronin e clar un clown , dar nici Basescu oricat de bine intentionat ar fi nu poate sa faca deocamdata prea multe.
Solutia e undeva la nivelul populatiei, nu la nivelul politicienilor.
 
Cred ca va inselati. Solutia a fost si este in mana politicienilor. Povestea cu popoarele care au facut... si au dres, nu este decat o poveste pentru mangaiatul pe crestetul poporului. Totul depinde de ce fel de politicieni sunt la putere. Atata vreme cat in Romania si in RM sunt la putere fosti comunisti sau actuali comunisti, UNIREA nu va avea loc. Pe de alta parte nu depinde decat de noi pe cine alegem. Popoarele au de obicei conducatorii pe care ii merita. Romania a votat gresit de vre-o trei ori, si nici acum nu este o alegere prea fericita, iar RM alege gresit in continuare. Daca vom continua asa nici nu se va mai pune problema unirii , ci aceea a existentei poporului roman care risca sa devina o populatie nu o natie. Din pacate.
 
Sventlana said:
Este evident ca Europa nu doreste Moldova,si ca Moldova in UE ar fi un fel de Cuba al 52-lea stat american. Plus de asta ,fie ca un presedinte precum Basescu insista pe astfel de probleme el nu reuseste nimic concret,in afara de solutia cetateniei.Poate sa se trezeasca si Antonescu din mormint si aceasta problema inca va ramine asa cum este,vremea va decide insa opinia mea este ca nu numai de Romania si de oamenii ei politici tine tot.
Sventlana, reunificarea Germaniei nu a fost una din marile probleme ale Uniunii Europene, insa pe Kohl nu l-a interesant si bine a facut. Atunci cand vine vorba de interesul national, nu trebuie sa te uiti in stanga si in dreapta. Da, ai dreptate, nu este o problema strict romaneasca, dar este in primul rand o problema romaneasca. Acest (sa-i spunem) proiect depinde in primul rand de noi, nu de altcineva. Nimeni nu o sa actioneze in numele nostru daca noi nu o vom face. Cetatenia este un inceput, iar daca tinem cont de piedicile puse in calea sa, este un pas urias. 800000 de oameni au depus cereri de cetatenie - o cifra absolut uriasa, indiferent de statul despre care vorbim. Cu atat mai mult in cazul Republicii Moldova.

lvl100 said:
Husky40 nu fii copil. Cu toate ca impartim mai multe lucruri in comun ca pro Basescu si pro unire , de data asta sunt tentat sa ii dau mai multa dreptate Svetlanei.
Demagogia exista si este o realitate pe care nu o putem nega. Migratiile recente sau chiar Unirea nu tin la momentul asta de ce spune Basescu sau Voronin.
Ce spune unul sau altul nu e decat gargara ca sa isi ameteasca propriul popor .Ca sa se intample Unirea trebuie sa avem o Romanie suficient de puternica economic ca sa fie atractiva pentru moldoveni si o RM care sa uite cate copeici era painea pe vremea comunistilor din URSS si sa se conecteze la prezent.
Concluzia, Voronin e clar un clown , dar nici Basescu oricat de bine intentionat ar fi nu poate sa faca deocamdata prea multe.
Solutia e undeva la nivelul populatiei, nu la nivelul politicienilor.
Nici vorba. Demagogia exista, dar nu asta este problema noastra in acest stadiu. Sa ma explic. A ne concentra strict asupra ei mi se pare stupid, mai ales in contextul in care Basarabia apare pentru prima data ca subiect in afara alegerilor. Pana la Basescu, numai in preajma alegerilor isi aduceau politicienii romani aminte de Basarabia. Acum ca lucrurile s-au schimbat, deodata privim ironici si banuim diverse preocupari. Da' poate chiar e preocupat, frate! Bine, sa presupunem ca nu e si de fapt il doare in cot. Atata timp cat el ia deciziile corecte in acest sens, chiar nu conteaza motivul care se afla in spatele lor. Basescu nu are foarte multe parghii de actiune in acest moment. Ce poate sa faca el in calitate de presedinte? Nu prea multe. Accelerarea acordarii cetateniei romane este un pas; declaratiile pro-unioniste/ in sprijinul romanilor din afara sunt altul, mai ales intr-o societate cu o memorie atat de slaba precum a noastra.

Da, Romania trebuie sa fie o tara puternica din punct de vedere economic, dar cine isi imagineaza ca Basarabia se va arunca in bratele Romaniei de pe azi pe maine, nu prea stie ce vorbeste. Oamenii de pe o parte si de pe alta a Prutului abia acum incep sa se recunoasca unii pe altii. Solutia la nivelul populatiilor nu exista in acest moment - asta este o naivitate, sa crezi ca boborul poate sa actioneze de unul singur. Politica joaca un rol nemaipomenit - acolo se iau deciziile, lvl, nu la nivelul populatiei. Populatia poate sa influenteze centrii de putere cel mult intr-o maniera limitata: sa aduca aminte politicienilor ca exista o anumita problema; nu poate dicta modul in care se rezolva respectiva problema. Daca politicul nu vrea sa actioneze in sensul dorit, populatia nu are ce sa faca. Bine, demonstratii, un vot o data o data la cativa ani, dar cu ce folos? Deciziile unui stat nu se iau strict pe baza popularitatii lor, iar promisiunile din campania electorala stim si noi ca nu se prea respecta. Motivul pentru care avem nevoie de politicieni in aceasta problema este simplu: ei detin puterea si sunt singurii in masura sa ia deciziile corecte. Momentan, Basescu le ia. Asa ca sa pastram acuzatiile de demagogie pentru alta data.

Pana sa termin eu de scris mesajul asta, a raspuns Rapax. Cam ce a scris el am incercat si eu sa explic mai sus.
 
Rapax;166831 said:
Cred ca va inselati. Solutia a fost si este in mana politicienilor. Povestea cu popoarele care au facut... si au dres, nu este decat o poveste pentru mangaiatul pe crestetul poporului. Totul depinde de ce fel de politicieni sunt la putere. Atata vreme cat in Romania si in RM sunt la putere fosti comunisti sau actuali comunisti, UNIREA nu va avea loc. Pe de alta parte nu depinde decat de noi pe cine alegem. Popoarele au de obicei conducatorii pe care ii merita. Romania a votat gresit de vre-o trei ori, si nici acum nu este o alegere prea fericita, iar RM alege gresit in continuare. Daca vom continua asa nici nu se va mai pune problema unirii , ci aceea a existentei poporului roman care risca sa devina o populatie nu o natie. Din pacate.

Problema este ca nici un partid nu poate veni la guvernare fara sa fie implicat in actul guvernarii. Pentru a distruge pe comunistii trebuie sa conclucrezi cu aceeasi comunisti. De unde atata limitare, unirea nu depinde de conducerea Romaniei sau Moldovei ci de anumite procese obiective, unul din care este unitatea culturala pe care ar putea fi restabilita.
Pana la urma s-a dovedit a relatiile in perioada comunista sunt mult mai favorabile unirii decat in timpul "democratilor", in poofida vorbariilor in fata camerelor de luat vederi relatiile economice, culturale sunt cele mai mari in ultimii 17 ani. Ce nu ar spune presa AMN-ista totusi relatiile Republicii Moldova sunt in continua dezvoltare!
 
militant;166959 said:
Pana la urma s-a dovedit a relatiile in perioada comunista sunt mult mai favorabile unirii decat in timpul "democratilor", in poofida vorbariilor in fata camerelor de luat vederi relatiile economice, culturale sunt cele mai mari in ultimii 17 ani.

Aici fara sa vrei ai nimerit-o. Conducerea comunistilor a pendulat atat de mult intre demagogia politica penibila si o administrare economica defectuoasa, incat mai mult ca niciodata moldovenii vor sa isi paraseasca tara si sa ceara cetatenie in .ro :) Deci se poate spune ca legaturile s-au marit :) :) :)
 
1.Problema este ca nici un partid nu poate veni la guvernare fara sa fie implicat in actul guvernarii.

Ce vreti sa spuneti cu asta?

2.Pentru a distruge pe comunistii trebuie sa conclucrezi cu aceeasi comunisti.

a. comunisti nu comunistii
b. conlucrarea cu comunisti pentru a distruge comunisti este o ineptie

3. De unde atata limitare, unirea nu depinde de conducerea Romaniei sau Moldovei ci de anumite procese obiective, unul din care este unitatea culturala pe care ar putea fi restabilita.

a. Unirea depinde in primul rand de conducerea Romaniei si de cea a RM. "Unitatea culturala" este doar una din componente. Mai urmeaza - economica, lingvistica, de aspiratii comune, etc.
Prima unire, cea din 1859, a fost facuta de clasa politica de atunci, de boieri, clasa politica care a trecut peste limitarile impuse de Imperiul Otoman, de Imperiul Rus si de cel Austro-Ungar care au fost puse in fata unui fapt implinit prin alegerea lui Cuza in ambele Principate.

4. Pana la urma s-a dovedit a relatiile in perioada comunista sunt mult mai favorabile unirii decat in timpul "democratilor", in poofida vorbariilor in fata camerelor de luat vederi relatiile economice, culturale sunt cele mai mari in ultimii 17 ani. Ce nu ar spune presa AMN-ista totusi relatiile Republicii Moldova sunt in continua dezvoltare!

a. Nu doriti sa imi argumentati expresia "Pana la urma s-a dovedit" ?
Unire sub jug sovietic?
b. Cand va referiti la relatiile economice, culturale, si la continua dezvoltare a relatiilor RM, banuiesc ca va referiti la cele cu Rusia, pentru ca pe acolo, pe la Moscova a fost intr-o vizita "in genunchi" tovarasul Voronin.
Apropos: Voronin vine cumva de la 'vorona'?
 
Back
Top