Coruptia la nivel inalt in Moldova

ciofu

New Member
Ex-ministrul Industriei si Comertului, care a detinut si functia de director al IM „Farmaco”, Grigore Triboi, cercetat penal pentru abuz de serviciu si uz de influenta, a fost retinut de colaboratorii Centrului pentru Combaterea Crimelor Economice si Coruptiei (CCCEC) la frontiera de stat

www.reporter.md

Sa nu uitam ca nu demult a fost si arestat Valeriu Pasat, ex-ministru al apararii. Observ ca in ultimul timp sunt retiunuti diferiti demnitari de stat
 
ciofu said:
Ex-ministrul Industriei si Comertului, care a detinut si functia de director al IM „Farmaco”, Grigore Triboi, cercetat penal pentru abuz de serviciu si uz de influenta, a fost retinut de colaboratorii Centrului pentru Combaterea Crimelor Economice si Coruptiei (CCCEC) la frontiera de stat

www.reporter.md

Sa nu uitam ca nu demult a fost si arestat Valeriu Pasat, ex-ministru al apararii. Observ ca in ultimul timp sunt retiunuti diferiti demnitari de stat

Ce nu ne spune ciofu este c printre cei reinui nu se afl i demnitari comuniti.
 
FA, ar fi foarte straniu daca printre acei arestati ar fi si demnitari comunisti - de ce ar trebui cineva sa-si pateze imaginea, chiar si dupa castigarera alegerilor - este un non-sens complet!
Iar Ciofu nu ne spune deoarece nu a fost asa ceva! Daca dumneata ai gasit pe undeva vre-un link - spune-ne tu noua!
Caut pe forum careva discutii la tema si gasesc permanent "cautare de nod in papura".
Arestarile din ultimul timp bat foarte mult la ochi. Nu pot sa comentez nimic pana ce nu se va clarifica situatia. Pot eu sa spun ca sunt niste reglari de conturi, sau de aruncare a prafului in ochi - ce conteaza, ca toate ziarele sunt pestrite de aceste discutii, iar lucrurile asa si nu se simplifica! Nu avem mass-media independenta - si asta spune totul!
 
Marinarul said:
FA, ar fi foarte straniu daca printre acei arestati ar fi si demnitari comunisti - de ce ar trebui cineva sa-si pateze imaginea, chiar si dupa castigarera alegerilor - este un non-sens complet!
Iar Ciofu nu ne spune deoarece nu a fost asa ceva! Daca dumneata ai gasit pe undeva vre-un link - spune-ne tu noua!
Caut pe forum careva discutii la tema si gasesc permanent "cautare de nod in papura".
Arestarile din ultimul timp bat foarte mult la ochi. Nu pot sa comentez nimic pana ce nu se va clarifica situatia. Pot eu sa spun ca sunt niste reglari de conturi, sau de aruncare a prafului in ochi - ce conteaza, ca toate ziarele sunt pestrite de aceste discutii, iar lucrurile asa si nu se simplifica! Nu avem mass-media independenta - si asta spune totul!

Cred c ar trebui s nvei nti limba romn ca lumea i dup aia s intervii n discuii care implic subtiliti ale acestei limbi pe care n mod clar n-o "posezi", ca s citez formularea de la recensmnt.
 
FA, alias Nodul, am scris la alta tema ca sa-ti temperezi ragaiturile tale pe forum. Daca posezi limba romana in masura pe care o urli la fiecare mesaj, asta nu inseamna ca esti de acum acela, pe care il asculta toti. Ti-a spus cineva ca esti aici un nimeni?
Nu-mi amintesc, dar cred ca da. Se pare ca a avut dreptate.
Iar frazele tale cu iz didactico-stiintific sa le transformi in ceva util, caci aici pe forum nu este Comisia de inmatriculare, sau Consiliul Onorific! Am mai intalnit astfel de oameni, care se loveau cu genunchii in piept(cred ca aici ai sa sa observi iarasi calcul) si tipau in gura mare ca ei sunt cei mai buni, si doar la prima incercare reala se retrageau (implementez un "moldovenism") cu fundul la gard.
 
Marinarul said:
FA, alias Nodul, am scris la alta tema ca sa-ti temperezi ragaiturile tale pe forum. Daca posezi limba romana in masura pe care o urli la fiecare mesaj, asta nu inseamna ca esti de acum acela, pe care il asculta toti. Ti-a spus cineva ca esti aici un nimeni?
Nu-mi amintesc, dar cred ca da. Se pare ca a avut dreptate.
Iar frazele tale cu iz didactico-stiintific sa le transformi in ceva util, caci aici pe forum nu este Comisia de inmatriculare, sau Consiliul Onorific! Am mai intalnit astfel de oameni, care se loveau cu genunchii in piept(cred ca aici ai sa sa observi iarasi calcul) si tipau in gura mare ca ei sunt cei mai buni, si doar la prima incercare reala se retrageau (implementez un "moldovenism") cu fundul la gard.

Zi Marinar mankurt i trage apa la closetul virtual.
 
28 Aprilie, 2005 - Published 14:32 GMT

Corneliu Rusnac, BBC

Demnitari aflai n graiile Rusiei, cercetai penal

Mai muli demnitari de stat din Republica Moldova care, ntr-un fel sau altul, au avut legturi cu opoziia susinut de Rusia, au fost arestai n ultimele sptmni sau sunt cercetai penal n stare de libertate. Ultimul caz de acest gen este cel al lui Mihail Formuzal, primar de Ceadr-Lunga, localitate situat n autonomia gguz din sudul Republicii Moldova.

Mihail Formuzal este suspectat de abuz de putere i de gestionarea frauduloas a patrimoniului public.

Procuratura General de la Chiinu afirm c, acum un an i jumtate, Mihail Formuzal ar fi vndut dou cldiri din Ceadr-Lunga cu 17 mii de dolari, n timp ce preul real al acestora depea 40 mii de dolari.

Mihail Formuzal, cercetat acum n stare de liberate, este liderul micrii pro-ruse „Edinnaia Gagauzia”, adic Gguzia Unit, aflat n opoziie fa de partidul de guvernmnt al Comunitilor. La alegerile parlamentare din 6 martie, Edinnaia Gagauzia, care a fcut parte din Blocul electoral „Patria-Rodina”, a acumulat n autonomia gguz 51 la sut, n timp ce Comunitii – doar 30 la sut.

Dar Mihail Formuzal nu este singurul demnitar cercetat penal.

Seria dosarelor instrumentate i a arestrilor a nceput nc n septembrie 2004, cnd au fost arestai trei funcionari de la Primria Chiinu, Alexei Cebanenco, Ion Paladi i Vladimir Modrc, toi fiind persoane apropiate fostului primar al Capitalei, Serafim Urecheanu, lider al Alianei „Moldova Noastr”, de opoziie, considerat de analiti una dintre promotoarele intereselor ruseti n Republica Moldova.

Apoi au mai fost arestai Valeriu Pasat, fost ministru al Aprrii i director al Serviciului de Informaii i Securitate, acuzat de vnzarea ilegal a 21 de avioane MIG-29, i Grigore Triboi, fost ministru al Industiei i Comerului, suspectat de prejudicierea, n proporii deosebit de mari, a ntreprinderii „Farmaco”, al crei ef este acum. Pasat i Triboi au fcut parte din anturajul ex-preedintelui Petru Lucinschi, cunoscut i el pentru bunele sale relaii cu Moscova.

Liderul AMN, Serafim Urecheanu, consider c prin arestrile din ultimile sptmni, Partidul Comunitilor ncearc s-i nlture oponenii politici, dar i pe cei economici. Serafim Urecheanu:

„Sunt nite dosare mai mult politice dect economico-sociale. Cele ce se ntmpl n ultimul timp, este i o rfuial politic, i, bineneles, promovarea intereselor economice ale partidului de guvernmnt, adic a Partidului Comunitilor”.

La rndul su, tefan Secreanu, vicepreedintele Partidului Popular Cretin Democrat, formaiune de opoziie care a votat pentru realegerea lui Vladimir Voronin n funcia de preedinte al Republicii Moldova, consider ns c „actuala putere nu ar fi interesat s recurg la rfuieli politice, n momentul n care a anunat public prioritatea integrrii europene”. tefan Secreanu:

„Independena justiiei este una din sarcinile imediate ale Republicii Moldova. Dac Voronin nu va face pai concrei pentru a o realiza, bineneles va pierde, adic va fi sancionat de comunitatea internaional. De aceea, sper ca cele invocate de domnul Serafim Urecheanu s nu fie rfuial politic. S lsm justiia s-i spun cuvntul”.

Aadar, dac pn acum PPCD era formaiunea care acuza Comunitii de rfuial politic cu opoziia, acum rolul de acuzator al puterii se pare c i l-a asumat Aliana „Moldova Noastr”, component a fostului Bloc electoral „Moldova Democrat”, unul dintre favoriii Moscovei n alegerile parlamentare din 6 martie.
 
Back
Top