cotidianul recentului ne-fumator

-oby-

faithful
vineri mi-am cumparat un pachet de nicorette de 96 pastile si am gasit un pachet de tigari... am zis ca sub nici un pretext, nu mai pun tigara in dinti si ma las de fumat. e duminica seara si eu inca nu am fumat.... doamne dumnezeule...nu am crezut vreodata ca pot fi dependenta in asa hal..iar cel mai interesant e ca incepusem sa fumez cu un an in urma la varsta de 20 juma. tampit,asa-i?

deci....
vineri am fumat tot pachetul.... si am bagat o guma de-aceea in gura si mi-am dat seama ca pare mi se va fi ceva efect si ma voi lasa de tampenia asta.

sambata am dormit toata ziua cu mici intreruperi si m-am trezit doar seara..am iesit in oras cu Sirb si am infulecat inca o guma.

senzatia de la guma asta e asa de gretoasa: te ustura in gyt dupa cinci minute de mestecat ( timpul in care ai fuma o tigara), si dupa aia nu ca nu ti-a fuma, ti-a bori :)

iaca asa.... imi lipseste ceva enorm in organism, dar cred ca nu e dependenta fizica, ci psihologica si nu stiu cu ce s-o suplinesc :(
 
am iesit din casa azi seara pe la 10 si ceva si am zis ca imi cumpar un pachet ca aici naiba ce gasesti vanzare la bucata.... sa fulez numai o tigara si gata. ca unica ce face guma asta gretoasa e iti da o stare de greata si de usturime in gyt, dar asta nu iti satisface necesitatea psihologica de fumat!!
mdaaa.. de la casa pana la metro sunt doua tabacherii... prima pe traiectorie e mereu inchisa la ora asta , a doua catedata deschisa, caci e chiar langa metro si e bar-terasa... vad ca prima intr-adevar e inchisa si imi zic ca dc si a doua e inchisa atunci e semn si nu trebuie sa mai fumez; asa si iese .. inchise sunt ambele!!! desole! :nustiu:
ajung la destinatie, ma intalnesc cu Sirb, ne certam putin ca sa nu fie prea dulce... si iar ma trage la fumat.. suntem intr-o incapere unde sunt scrumiere cu 'bicioashe', dar nu este foc; incerc sa ies din situatie si merg la buicatarie, aprind plita electrica si incerc sa aprind biciokul; nu-mi iese nici asta, numai fum... putin care deja nu mai este.. si insatisfactie totala.... reiese totusi ca de 2 zile nu fumez si doamne nu mai stiu ce sa fac.. poate din cauza ca nu sunt prea ocupata din cauza asta ma gyndesc atatla tigara asta?
:nustiu: :nustiu: :nustiu: :nustiu: :nustiu: :nustiu: :confuz: :confuz: :confuz: :confuz:
 
de dimineata ca de obicei mii greata..desi cand mergeam pe strazi mi-a venit un gand sa cumpar un pachet :) deja era deschisa tabacheria aia de langa metro :) in loc de asta, am cumparat un croisant cu ciocolata..mai in scurt nu tin minte cum ii in franceza...si paine... si mi-a trecut pofta..iar acum cand scriu,parca mi-a fuma cu capul...

off doamne...! ?
 
-oby-;148432 said:
iar cel mai interesant e ca incepusem sa fumez cu un an in urma la varsta de 20 juma. tampit,asa-i?

oby, tin minte foarte bine cand ai inceput sa fumezi...si cat ai fumat tu intr-o zi la Molovata de nu ai venit dimineatza la program...fetitza...prostutza:na: (stii de ce zic asta)
 
tin minte :D da tu tii minte? doamne atunci am crezut ca am sa mor !!! chiar era prima saptamana de cand fumam :D oribil! username mi-a adus floricele de la prietenul meu secret :)
 
seriozna? flori de la dumnealui?:D WOW...pai cum sa nu tin minte ca numa tu lipseai si ai fumat toata ziua si noaptea...copkil n-am ce spune...:D shi fashi iubirea din oameni...
 
am luat inca o guma si ii trimit pe toti acei care ma fac sa imi pierd echilibrul si sa merg duopa tigari..chiar ma apuc de facut curat :D tot ii mai multa utilitate
 
ha ha
pe atunci eu n-avem iubire :Dda mai bine nici sa nu o ai..te baga in isterie uneori...numai ce mi-a zis expertul pe isterii :D
 
draga...stiu eu ce stiu...si ce a fost atunci asa ca ne nada lealea...auzi n-o fost iubire...offf fetele estea...

shi lasa fumatu'!
 
Bravo tie, cel putin ai incercat sa-l lesi, ai putere de voluntare(asa se spune?:))... insa eu pina acum inca nici nicorette nu mi-am cumparat. Am fost la farmacie, si mi-au recomendat un fel de picaturi , care se pun in filtru la tigara si ii ia nicotina, e ca si cum nu ai fuma nimic. Doza e de putin a mai mult ori asa ceva nici nu imi amintesc. ah da si nu mi-am cumparat tratamentul , era putin cam scump :(
 
irinita;148800 said:
Bravo tie, cel putin ai incercat sa-l lesi, ai putere de voluntare(asa se spune?:))... insa eu pina acum inca nici nicorette nu mi-am cumparat. Am fost la farmacie, si mi-au recomendat un fel de picaturi , care se pun in filtru la tigara si ii ia nicotina, e ca si cum nu ai fuma nimic. Doza e de putin a mai mult ori asa ceva nici nu imi amintesc. ah da si nu mi-am cumparat tratamentul , era putin cam scump :(

cu picaturile ii fignea
pentru ca in primul rand tre sa scapi de depednetna psihologica!

nicorette are 2mg de nicotina cica sa ai putin in sange nicotina ca sa nu lasi brusc e la 18euro 96 de gume

plastiri sutn de 48euro
insa eu cred ca cel mai eficient sunt gumele
oricum mai bine pe ele cheltui decat pe tigari

Voyage;148804 said:
:macesc: stii de ce! :macesc:

nici cea mai mica idee nu am:shhh: :maintreb: :creer:
 
ha ha ha
parca o viata n-am fumat
nici nu mi-a fumat

da am inteles ca oamenii incep sa fumeze de la stres si cred ca fumatul o sai ajute
ujas
 
Back
Top