Could not conect to remote server.

NaE

New Member
Titlu reprezinta mesajul pe care mi-l scoate opera(browser) mea de citeva ori pe zi cel putin....Iar cel mai curios lucru e ca nu mi-l scoate la toate site-urile ci doar la unele...asa ca .... MOLDOVA.NET....s.a..... Mesaju apare in momente neintelese ptr mine...la ineput credeam ca e conectu de vina...dar daca ii dau alt site il scoate f.repede... Unica solutie este reconectarea la internet.....

Adica ziua cind conectu-i mai rau...peste vre-o 2,3 pagini scoase de pe foorum trebuia sa apara mesaju ("Could not conect remote server") si ca sa continui trebuie sa ma reconectez...pentru a mai scoate vre-o 2-3 pagini si situatia sa se repete....Seara insa situatia ii mai suportabila de obicei...adica mesaju daca si aparea apu mult mai rar...Insa acum chiar daca-i 23:50...am reusit doar sa raspund la o discutie...si iara could not conect remote server....

OK, cred ca am redat destul de clar situatia....
Ce-i asta?
Intuesc doua variante....
3.Servaku pe care sede md.net...gliuceste..??
4.Sau servacu de la megadat (prin care ies in net)?

....Cineva s-a mai intilnit cu asa ceva...?? Careva idei ?..... Comentarii??? Orice??

P.S. Si n genere, care-i definitia Remote Server?
Traducerea cuvintului "remote" putine mi-a spus.... Iat-o: 1.Indepartat. 2.minim, slab, improbabil; 3.remote control=telecomanda, comanda de la distanta.

Multumesc Anticipat.
 
zici de eudora browser, care e situatia cu celelalte browsere tip internet explorer?

eu de pe opera nam avut asa probleme niciodata asa ca presupun ca poate fi numai o chestie legata de conectie inceata tip dial-up in combinatie cu ceva proprietati speciale opera care ca rezultat nuti permit sa afisezi pagina...
 
remote server - in cazul tau se are in vedere siteul pe care incerci sa intri.

Dar in privinta could not connect - eu n-am avut niciodata asa problema. Fa cum zice dune, incearca alt browser. Opera are proprietatea de a cache-ui requestul userului inainte de a-l trimite serverului, si la conecturi lente asta poate crea probleme la siteuri dinamice..
Oricum, cand mai vezi mesajul cela, tragei un ping frumos pe moldova.net, si daca raspunde normal, atunci e problema browserului, daca nu - a conectului (desigur ca poate fi si a serverului, dar in ultimul timp asta nu prea s-a intamplat :) )
Si daca anume moldova.net nu se incarca, da altele se incarca, tragei si un traceroute, si o sa vezi unde zdohnesc pachetele :) Nici nu stii cum s-au imbatat adminii de la vreun router din durlesti ori de la niu, si si o pus kofevarka cu izvar in priza CAT5 in loc sa puna cablul de retea :D
 
2 dune: Exploreru tot nimic nu poate face....scoate obisnuita "search the web" textu ala monoton cu citeva hyper texturi pe dinsu.....

Mda pe conectuprost cade si suspiciunea mea ..... insa cum asa .. daca ma reconectez merg iara doua trei pagini si iara conectu-i rau? Azi insa o dovada in plus in aceasta directie am inregistrat: M-am conectat pe la 19...cind e cel mai rau net... a tras doua pagini si s-a oprit...iar cind i-am dat alte site-uri tot acelasi mesaj a aparut.... si nici kazaa nu a vrut sa "suga" nimik... :) Miam instalat si Netscape insa cind intru pe la 22 tot mergea de minune.... si nu am avut cum sa-l testez in conditii grele...

2 xx: Totu-i frumos...insa daca imi mai zici si cum sa trag eu Pingu shela la servak :oops: apu vashe frumos o sa shie.... A si inca una... tracerouter....asta-i tip de progi, sau e un titlu? (ca sa stiu ce sa caut...)
 
aestea-s tulzuri obisnuite ajunse pe timpurile noastre inca de pe timpurile unix-ului, care pe urma au migrat in dos :)
adica scrii ping moldova.net ori tracert moldova.net din command promt.
Numai ca in cazul moldova.net asta n-o sa ajute la nica, ei au pe undeva un router tare hitru care ucide pingurile, si ele sarmanele nu mai ajung pe masina unde sta siteul :)
 
mda nici la mine n-o mers...adica request timed out iata ce a scris....
da vre-un tracer ca sa vad unde zdohnesc pachetele poti sa-mi zici de unde gasesc?
 
Nu cred ca e problema in connect, ci in Opera, la mine cu connect-ul este totul bine, utilizez Opera 7.11 sub FreeBSD, si de multe ori imi spune ca nu se poate connecta la server. (de ex: google.com)
 
IOS said:
Nu cred ca e problema in connect, ci in Opera, la mine cu connect-ul este totul bine, utilizez Opera 7.11 sub FreeBSD, si de multe ori imi spune ca nu se poate connecta la server. (de ex: google.com)

numai ce am exclus problema browserului definitiv, insa nici cel a conectului nu s-a confirmat definitiv...... aceleasi simptome..... Intru, trag vre-o 10 siteuri....si ingheatsa conectu asa de tare ca nici trei cuvinte icq nu vor sa se duca..... zapustesc Netscape.....acelas rezultat... iar indata ce m-am reconectat netu merge de parca nimic nici nu a fost... Sint proprii asa trasaturi conectului prost? Adica daca e conectu figovii apu nu merge nimik de cite ori nu te-ai reconecta.....da aici dupa cum se vede nu-i asa......asta si ma sperie cel mai mult... mlea....
 
Continui sa expun simptomele si ideile ce-mi apar pe parcurs.... Inca o jumate de ora dupa mesajul de mai sus...netu a mers ok....chiar am pus si kazaa la tras niste cintece......Amu cum evolueaza moartea netului.....: Peste 31 de minute dupa conectare.....si 4milioane de bytes primiti... in timpu asta...deodata ca din pod la un click pe o tema de pe md.net dupa 15 secunde de analizare opare "Could not connect to remote server" eu repede mai incerc o data....mai incerc alt site tot nimik...ma arunc spre Kaza...si ce vad? IA inca mai respira insa e pe moarte....downloada un cintec si avea o viteza normala...insa in urmatoarele 10 secunde cu un pas de vre10-20 Kb/sec aceasta decreste monoton....de parca cineva ar inchide un robinet cite o leaca prin care curge netu...... Conluzie: (dac'gresesc corectatima) COnectu nu asa dispare.....el ori este ori nui....da nu decreste lin cite-o leaca....nui asa?
Acum iara-si mam conectat si tot merge de minune.... interesant pin cind..... :-x
 
NaE incearca sa reinstalezi TCP/IP adaptor/client (cum se numeste el in Windows), posibil sa fie ceva probleme cu el.
 
Da Mozilla ce zice ?
Da poate ai vreun virus ?
Cum zic "winduzea4nishii" reinstaleaza totul, poate va merge :lol:
Sau incearca sa suni la provider .. Poate nu esti primul care are asemenea probleme ..
Sau incearca alt provider :crazy:
 
IOS said:
NaE incearca sa reinstalezi TCP/IP adaptor/client (cum se numeste el in Windows), posibil sa fie ceva probleme cu el.

ai putea sa explici putin cam cum asta de facut?

Adrenalin said:
Da Mozilla ce zice ?
Da poate ai vreun virus ?
Cu zic "winduzea4nishii" reinstaleaza totul, poate va merge
Sau incearca sa suni la provider .. Poate nu esti primul care are asemenea probleme ..
Sau incearca alt provider

Mozila n-am incercat...da daca nici cuvintele prin icq nu se duceau mai face de incercat si al patra browser...??
Virus sau altlele...nustiu....dar sistema dama am reinstalat o data...da poate indata si l-am aninat din nou...? In oricecaz patch-urile si update-urile parca le-am tras....
La provider nu pot sa sun...ca nu-s legal conectat.... :oops: :lol: :lol:
Da parola de la alt provider am sa incerc sa gasesc...
 
Back
Top