Credeti ca Alianta DA va rezista pana la sfarsitul mandatului?

Credeti ca Alianta DA va rezista?

  • da, cu siguranta

    Votes: 7 31.8%
  • nu, cu siguranta

    Votes: 5 22.7%
  • da, cu unele schimbari de forte

    Votes: 7 31.8%
  • nu ma intereseaza

    Votes: 3 13.6%

  • Total voters
    22

adrenalina

fara aripi
aceasta discutie cred ca poate fi continuata, mai ales ca evenimente legate de acest subiect nu intarzie sa apara, prin declaratii sau fapte deschise...
oricum, problema este ca aderarea Romaniei inca este destul de incerta si clasa politica din Ro este pusa pe jar... plus ca aparitia pe scena politica a lui Stlojan complica destul de mult lucururile, avand in vedere ca popularitatea lui este destul de mare.
 
sa ne gindim la viitor!

de unde te-ai luat si tu asa destept? crezi ca viitorul Moldovei depinde de niste politicieni vinduti din RO, fie din pd-pnl ori psd , etc...?
 
Va rezista. Pentru ca ne asteapta niste vremuri grele si Basescu are nevoie de un Motoc al carui cap sa il ofere pe tava la urmatoarele alegeri.
 
si eu cred ca va rezista... dar nu in forma actuala. schimbari sunt necesare si nu cred ca vor putea fi amanate prea mult timp. Basescu deja a amplificat conflictul cu Tariceanu intr-un mod foarte clar si evident ca directie. si nu cred ca va da inapoi. si mai cred ca daca nu va fi Tariceanu, Basescu oricum va gasi un cap al lui Motoc pe care sa il inainteze. este un presedinte populist si nu cred ca ratingul lui va scadea... cu inca o operatie ajunge presedinte pe viata :)
 
De fapt eu ma ganeam la ceva mai grav: Motoc ar putea fi PNL-ul asa cum in 2004 a fost PNTCD-ul. Tariceanu cred ca pana la urma va cadea.
 
Guvernul Tariceanu nu a fost atat de rau pe cat se spune, din contra, as zice ca s-a achitat relativ bine de indatoriri. Ramane de vazut cum vor mai decurge evenimentele. Pana una alta, imi exprim scepticismul in legatura cu o eventuala performanta a lui Stolojan. Nu impartasesc opinia ca venirea lui Stolojan ar rezolva deodata toate problemele Romaniei. Si da, nu cred ca sunt atat de idioti incat sa se distruga reciproc aruncand alianta la gunoi.

Pana alta, Geoana si cu Vadimutz se pare ca nu s-au hotarat inca sa semneze protocolul de colaborare, amanand reunificarea fostilor tovarasi de alta data. :D
 
Alianta ramane, dar Tariceanu va cadea. Basescu il va mai lasa pe Tariceanu pana la aderarea din 2007 (ca nu cumva sa fie afectata aderarea din pricina instabilitatii politice - vezi Bulgaria). Apoi, in ianuarie 2007 il debarca pe Tariceanu.
 
N u au incotro,. vor rezista, lumea ii iubeste, mai putin manelistii, sunt frumosi, si parca mai fac cate ceva in comparatie cu PSDu, si observati cum toti capii coruptiei au fost bagatin procese! eu ii stimez!
 
Husky40 said:
Guvernul Tariceanu nu a fost atat de rau pe cat se spune, din contra, as zice ca s-a achitat relativ bine de indatoriri. Ramane de vazut cum vor mai decurge evenimentele. Pana una alta, imi exprim scepticismul in legatura cu o eventuala performanta a lui Stolojan. Nu impartasesc opinia ca venirea lui Stolojan ar rezolva deodata toate problemele Romaniei. Si da, nu cred ca sunt atat de idioti incat sa se distruga reciproc aruncand alianta la gunoi.

Pana alta, Geoana si cu Vadimutz se pare ca nu s-au hotarat inca sa semneze protocolul de colaborare, amanand reunificarea fostilor tovarasi de alta data. :D
Pe mine m-au dezamagit. Au reusit sa scada ritmul cresterii economice. Asta in conditiile in care economiile partenere principale au accelerat..deci practic cu tot acest ajutor extern, la care se adauga perspectiva aderarii la UE, nu au iesit lucrurile prea bine... Iar masurile lor (16% impozit unic) au marit deficitul si au redus din capacitatea Romaniei de a investi, ceea ce e indispensabil avand in vedere infrastructura sub orice critica (un tren Timisoara - Bucuresti care facea in 1996 06:28 ore a ajuns sa faca 08:45!!!!).
 
PD: 2007, sfarsitul Coalitiei

Vicepresedintele PD Ioan Oltean a declarat, ieri, intr-un interviu acordat postului public de radio, ca, din punctul de vedere al PD, primavara lui 2007 trebuie sa puna capat actualei Coalitii de guvernamant, vorbind despre o noua majoritate parlamentara, "din maximum doua formatiuni politice" ."Anul 2007, si primavara anului 2007, din punctul de vedere al PD, trebuie sa puna capat unei coabitari parlamentare si guvernamentale cu formatiuni politice care nu intotdeauna s-au asezat pe linia programului de guvernare, care nu intotdeauna s-au asezat pe aceeasi directie cu Alianta", a spus democratul."Aceasta stare de fapt si de drept nu poate sa inceteze decat prin organizarea de alegeri anticipate", a conchis Oltean, care a precizat ca vorbeste in numele partidului si in cazul ruperii coalitiei, si al alegerilor anticipate.(R.A.)

http://www.ziua.ro/display.php?id=203900&data=2006-07-20
 
Ce e culmea e ca Oltean nu se referea la ruperea coalitiei cu PNL (chiar zice in articol ca spera ca PNL-ul sa-si rezolve problemele pana in primavara), Oltean se referea la scoaterea de la guvernare a PC-ului si a UDMR-ului, care sunt principalii sabotori ai guvernului. Cel putin asta am inteles eu din articol.
 
s-a eprimat foarte voalat... lasand loc de interpretari si de iesire din situatia daca trebuie... nu era necesar pt el sa numeasca o formatiune... o va numi cand va fi clar pe cine vor sa scoata... :D sunt smecheri... :D
 
Back
Top