Crestini vs "Codul lui DaVinci"

gr8dude

ralien since '45
Mi se mai intimpla sa privesc uneori televizorul.. Si astazi am vazut un reportaj despre protestul reprezentantilor bisericii (filmul care urmeaza sa fie aratat publicului contine materiale care sunt cam 'neobisnuite').

  • Credeti ca preotii au dreptate, si ca filmul nu trebie sa fie aratat la cinema?
  • Credeti ca preotii care protesteaza au privit filmul, sau au citit cartea?


Am citit cartea, sper sa privesc filmul in acest weekend; consider ca acolo nu exista materiale care ar trebui sa duca la "calcarea identitatii nationale in picioare".
 
Nu consider ca preotimea are dreptate cerand ca lumea sa nu vada "Codul lui Da Vinci" (film care se va bucura de o si mai mare notorietate ca urmare a reactiei Bisericii). Nu mi se pare nimic periculos. Nici un om normal la cap nu are de ce sa se simta jignit ca apare un astfel de film (care are parte de o distributie cam prea buna pentru subiectul sau).

Pe de alta parte, eu nu am citit ceea ce consider a fi o carte slaba (si de care m-am saturat sa tot aud... in cazul "faimosului" scriitor chiar se potriveste "Nomina stultorum parietibus hoerent" - numele prostilor pe toate gardurile). Dan Brown nu a facut altceva decat sa scrie o carte in care a profitat de tendinta oamenilor de a inclina spre senzational: Maria Magdalena, sotia lui Iisus si alte tampenii. Mai mult, ideea asta nici macar nu este a sa, ci a altora => nici macar original nu a fost "marele" Dan Brown.

M-am saturat sa intru intr-o librarie si sa vad nspe mii de carti despre cat de fals este giulgiul din Torino, cavalerii templieri si Sfantul Graal, Adevarul din Codul lui Da VInci si alte asemenea tembelisme.
 
Husky40 said:
consider a fi o carte slaba
Tu 1st citeshte-o apoi expuneti parerea! Tot asha ishi expunea parerea preotul ortodox Anatolii La ProTv trebuia sa vezi aceasta:)))
Cartea e reusita cu toate ca nu e originala. De altfel si alte carti ale lui sint destul de bune..."Deception Point" spre exemplu (l-am citit in rusa deaceea nu stiu titlul roman al ei).
 
kartea nu e slaba - e accesibila shi ushor de citit

kit despre kirdul de popi - ce au ei ku filmu` nu inteleg, e doar o fiktiune...
 
este o carte destul de slabuta pentru cei care gusta literartura de calitate... pentru cei care doresc o carte usurica, este exact ceea ce trebuie... un pic de actiune, de suspans, niste urmariri si niste sare si piper, care aici este data de Iisus si adevrata lui istorie.
daca este adevarat sau nu prefer sa nu discut, deoarece multa lume s-ar supara...

oricum Biserica isi baga nasul unde nu-i fierbe oala si nu face altceva decat sa dea notoritate mult mai mare filmului si mai ales sa intareasca unele credinte .... daca intelegeti ce vreau sa spun... altfel nu s-ar agita in halul asta...
oricum sunt penibili si inco data demonstreaza prostia celor care conduc Biserica.
 
http://chisinau.novopress.info/?p=233

Niste imagini.
Cred ca unicul lucru care l-a adus filmul este prilejul de a separa graul de neghina.

In primul rand Biserica nu a interzis vizionarea filmului. Insa, a condamnat pe cei care in mod constient au plecat sa vizoneze filmul.
1. Au platit bani
2. Au sustinut astfel difuzarea in continuare a peliculei.

Oare nu este asta o marsavie?

Fiecare care a fost la Patria este responsabil pentru pervertirea (stricarea la cap) a altor persoane.

18 Mai a demonstrat capacitatea Bisericii de a se mobiliza. Cei sute de tineri care au venit sa sustina Biserica (am intalnit pe unii care pur si simplu au renuntat la film si s-au intors acasa, vazand manifestatia) demonstreaza ca tineretul nu este cu totul "kon4enai", mai sunt si unii curati la suflet.

A fost ceva destul de frumos!

Cartea nu am citit si nici nu am nevoie, imi ajung sinopsurile la film, daq te apuci sa citesti tot gunoiu de pe pamant departe nu ajungi...

coddavinci6sr.jpg
 
militant... imi pare rau sa iti spun, dar de asta si Moldova ii acolo unde ii... pentru mentalitatile astea de doi bani pe care tu le ridici in slavi... pe langa faptul ca imi vine sa borasc cand aud asa ceva... ce-i asa de frumos intr-o gloata de dobitoci spalati la creier??? lumineaza-ma si pe mine, ca nu prea inteleg...

ce pervertire ma omule??? ii prima data cand auzi de povestea asta??? parca nu s-au facut sute de emisiuni, s-au scris sute de carti si plus ca a mai fost un film tot asa blamat Jesus Christ Superstar... vezi sa nu faci stop cardiac cand il vizionezi... acolo Iisus face sex cu Maria Magdalena...

asa calm down... suntem o democratie... si avem dreptul sa vizionam ce vrem fara sa fim vinovati de nimic... propagnda asta ieftina imi aduce aminte de totalitarism si prostie.
 
adrenalina said:
militant... imi pare rau sa iti spun, dar de asta si Moldova ii acolo unde ii... pentru mentalitatile astea de doi bani pe care tu le ridici in slavi... pe langa faptul ca imi vine sa borasc cand aud asa ceva... ce-i asa de frumos intr-o gloata de dobitoci spalati la creier??? lumineaza-ma si pe mine, ca nu prea inteleg...

ce pervertire ma omule??? ii prima data cand auzi de povestea asta??? parca nu s-au facut sute de emisiuni, s-au scris sute de carti si plus ca a mai fost un film tot asa blamat Jesus Christ Superstar... vezi sa nu faci stop cardiac cand il vizionezi... acolo Iisus face sex cu Maria Magdalena...

asa calm down... suntem o democratie... si avem dreptul sa vizionam ce vrem fara sa fim vinovati de nimic... propagnda asta ieftina imi aduce aminte de totalitarism si prostie.

Sa spun sincer ca imi vine mult mai mult sa borasc cand se screme cineva sa demonstreze "cat de liber" este dand popoul la bataie.

Pervertire nu este altceva decat o manipulare si atunci cand cineva care este foarte suscebtibil la prostii (de genu' "codului") iar marea majoritatea sunt foooarte suscebtibili, mi se face chiar foarte sila cand se face trimitere la "modernitate", "democratie".

Vorbesti de "democratie" dar mi se pare ca daca cineva face publicitate, chemand la vizionarea filmului, de ce unii nu au dreptul de aface o contra-reclama?

Pot si eu sa ma revolt pe patronul patriei care a difuzat publicitate chemandu-ma la premiera (poate eu nu vreu sa vin!)

De ce atunci cineva se revolta atunci cand Biserica a chemat lumea sa nu vina la film?

Un bussinesman puturos este mai presus decat valorile national-crestine?
 
imi pare rau ca voi cei crestini va simtiti atat de nesiguri in credinta voastra care se bucura de sustinerea a 2000 mii de ani, incat considerati ca un film amarat va putea schimba sau perverti, cum vrei tu, imaginea pe care o are Iisus... inseamna ca chiar avem de ce sa ne punem intrebari, noi aia paganii, care vrem sa vedem acest film... fara foc nu iese fum... asa ca...

si inca ceva, poti sa imi spui ce valori nationale lezeaza acest film??? de fapt, de cand MOldova are valori nationale... ma faci sa rad :))
 
Parerea mea...e ca e o prostie sa se creada ca un film ar putea distruge credinta oamenilor in Dumnezeu...si mai ales ce spune acum Biserica ..."sunt blestemati si numiti antihrishti cei care vor viziona acest film..."
sunt crestin-ortodoxa si mai trec si eu pe la Biserica...si aceasta reclama neagra m-a facut si mai mult curioasa ..deci...daca am timp merg sa-l vizionez...dar asta nu inseamna nicidecum ca voi deveni ateista....nu vad legatura... chiar nu o vad!
si daca intru intr-o biserica catolica sau intr-o moscheie ...inseamna ca la fel sunt blestemata?
 
cartea s-a presupus din start a fi fictziune... nimeni nu a afirmat ca ar fi adevarate lucrurile de acolo... sarmanu Dan Brown... o vrut sa faca sh el oleaka de kapika sh iaka shi s-o primit... preotzii din moldova cer revenirea la bunul simtz... Danny, cred ca e timpul sa-tzi faci operatzie plastica odata ce s-au sculat ashtia ympotriva ta...
yntr-un cuvant - totzi popii aia arata patetic yn fatza cinematografului...
 
:)

Eu chiar vreau sa vad filmul. Am citit cartea si vreau sa vad si imaginatia altora. Filmul ramine a fi o arta, si ramine la discretia fiecarua sa creda ce-i place, iar popii, ceva nu erau intregi la cap, mai bine s-ar mai certa din cauza mitropoliilor.

Adrenalinam, ce ai tu cu valorile nationale ale Moldovei? Poate deschizi o tema si ne lamuresti si noua.
 
Re: :)

dictionar nu am ce sa am cu ele... cum pot sa ma leg de ceva ce nu exista??? faptul ca sunt cativa oameni care au anumite valori, asta nu inseamna ca natiunea este caracterizata de ele. imi pare rau sa spun asta... si din pacate astfel de manifestatii nu fac decat sa acopere problemele majore cu care se confrunta MD... inca ceva de scris pt jurnalisti si astfel poate nu or mai vorbi de nivelul de trai scazut, de fluxul populatiei spre vest, de limba rusa omniprezenta... poate or scrie si ceva de bine... uite la noi se apara moralitatea cetatenilor... of,of,of... inca mai sunt oameni care inghit rahatul asta...
 
N-am citit cartea! Dupa prima pagina n-am mai putut indura atata mediocritate literara (Corut e un maestru al genului comparat cu Dan Brown). In schimb am vazut pe Discovery documentarul cu toate teoriile puse cap-la-cap de cei carora li s-a nazarit schema si pe care Dan Brown i-a copiat (am auzit ca unul dintre cei doi, cel care mai traieste l-ar fi dat in judecata ca sa-si adjudece o parte din "prada" luata de Brown de la cititori).
Ce sa zic, toata chestia e interesanta ca "mister", dar istoric vorbind e nula si a fost denuntata de mai multi istorici cu acte in regula. Se pare ca toata lumea si-a luat tzeapa de la un francez care se credea urmas al merovingienilor, care ar fi urmasi ai copilului Mariei Magdalena cu Iisus.

Cu toate acestea nu privesc cu ochi buni incercarea unor popi de a interzice filmul. Chestie de drept la libera exprimare.
 
Participarea oricarui crestin la aceasta vizionare reprezinta lepadare de Hristos, o grava perversiune duhovniceasca si solidarizare cu dusmanii de moarte ai Bisericii lui Hristos.

Participarea oricarui necrestin nu este altceva decat sfidarea nerusinata a tuturor crestinilor, nesocotirea valorilor de baza ale identitatii spirituale a bastinasior acestei tari, opunerea sa fata de tot ce sta la baza societatii noastre.

Aceastea au fost cuvintele exacte si nu pot sa nu le dau dreptate. Filmul nu a fost decat o incercare, adevaratii crestinii, care nu pot fi decat ce care apartin COMUNITATII CRESTIN ORTODOXE si respecta toate obiceiurile si traditiile crestine.
O simpla negarea a autoritatii bisericesti nu este decat o contestare a autoritatii Bisericii si lipsa unui respect fata de aceasta deci, nu este decat lepadare de calitate de membru a comunitatii crestine, de calitatea de crestin.
Credinta nu este o chestiune individuala, ea are un caracter social care vizeaza pe toti.

Un film nu poate distruge credinta in oameni? Oameni sunt diferiti, nu mi-ar place sa stiu ca din cauza ca am cumparat un bilet la film acesta va mai fi difuzat, deci neaparat va fi si o minte care "o va lua la stanga".

Mass-media in prezent nu asta face? Nu mass-media este cea care otraveste mintile oamenilor imbaxind mintea cu tot felul de prostii?

Asa ca nu-mi spuneti de nevinovatia filmului.
Este adevarat ca filmul este doar un element din intregul mecanism de distrugere a personalitatii umane.

Apreciez si respect curajul fetelor bisericesti de a infrunta "opinia publica" de doi bani pentru a preveni astfel de porcarii.

Asta este scopul Bisericii - salvarea sufletelor noastre, chiar daca nu o dorim.
Asta este functia ei si asta va fi.
 
kraft_natasha said:
kartea nu e slaba - e accesibila shi ushor de citit
Natasha, nu te supara pe mine, dar faptul ca este accesibila si usor de citit nu mi se pare neaparat un argument in favoarea valorii sale extraordinare. Din contra. Acum nu vreau sa ma intelegi gresit - o carte nu trebuie sa fie extrem de complicata pentru a fi geniala. Problema este ca domnul Dan Brown se bucura de o popularitate stupida, nemeritata. Cartile sale nu sunt geniale, ci... mediocre. Senarium, nu este nevoie sa citesti cartea pentru a ajunge la concluzia asta. No hard feelings, I hope. Ti-a placut cartea - ma bucur. Mi-au placut si mie destule carti... in ciuda faptului ca erau foarte slabe. :)

Militant: daca tie un film ca "The Da VInci Code" iti zdruncina credinta, imi pare rau de asa-zisa ta credinta. Acelasi lucru ca si in cazul caricaturilor lui Mahommed: vai de religia care se teme de niste caricaturi! Iar in cazul acesta - de o carte slaba si un film care pana la proba contrarie nu iese din tipare. Biserica inca nu s-a prins ca initiativele de genul "nu va duceti la codul lui da vinci" frizeaza ridicolul. Mai bine s-ar ocupa de deconspirarea fostilor colaborationisti aflati inca in sanul Bisericii si de infaptuirea dreptatii pentru Mitropolia Basarabiei. Desigur, este mai usor sa bati campii si sa pui la zid un film.

Eu sunt crestin ortodox, dar nu ma bat cu pumnul in piept din aceasta cauza (poate ma anunti si pe mine cum se impaca mandria asta cu morala crestina). Si ca sa imi termin ideea: nu ma simt amenintat de un film si de o carte relativ slaba.
 
militante, cam aberezi in ultimul mesaj... dupa parerea mea, un adevarat crestin ortodox, nu ar trebui sa se lase manipulat de un film sau o carte; daca altzii usor isi schimba parerea in urma vizionarii/citirii (care este de fapt fictziune), inseamna ca era credintza lor doar o formalitate...
 
Back
Top