Crestini vs "Codul lui DaVinci"

Multumesc, dar nu cunosc limba rusa, ar fi trebuit sa precizez.
Stie cineva si o varianta in limba romana?
 
Husky40 said:
faptul ca este accesibila si usor de citit nu mi se pare neaparat un argument in favoarea valorii sale extraordinare. Din contra. Acum nu vreau sa ma intelegi gresit - o carte nu trebuie sa fie extrem de complicata pentru a fi geniala. Problema este ca domnul Dan Brown se bucura de o popularitate stupida, nemeritata. Cartile sale nu sunt geniale, ci... mediocre.

nu am spus ka e geniala...
hai ka shi "singur pe lume" e accesibila...

am citit`o, mi`a plakut, shi ce? nu citesk doar karti de tipul astora, dar dupa "zenobia" judek despre accesibilitatea kartilor altfel
 
Sunt un pic şocat, nu credeam că voi ntlni pe-aici chiar critici literari şi fanaţi religioşi.
Mă uit la poza de pe Novopress, prima, cea cu şiragul de preoţi, şi mi zic că sau patronii cinema "Patria" au plătit mitropolitului Valoghea (ori mai ştiu eu cui) pentru o publicitate bună sau put şi simplu au avut un mare noroc de prostia cuiva. Aduceţi-vă aminte, de fiecare dată cnd e o premieră mai importantă "Patria" face acolo n faţă ceva pentru a promova filmul, de astă dată pentru reclamă acolo stau ....preoţii!!! Nu m-aş mira deloc dacă ei au fost minţiţi de mai marii lor şi au venit sincer creznd că de asta depinde salvarea miilor de suflete. La fel mulţimea de oameni simpli. Mă enervează, pentru că şi eu sunt creştin ortodox, dar asta nu-nseamnă că mi pierd minţile n religie! Dacă vor să fie aşa de corecţi atunci las' să protesteze la orice film, căci toate promovează prostituţia, banditismul etc. Şi n genere să ceară lichidarea Hollywood-ului, a industriei cinematrografice şi de producţie a filmelor. Se crează impresia că se lovesc doi concureţi giganţi n lupta pentru stoarcerea banilor din bieţii oameni! Mi-e scrbă.

mmmro said:
Multumesc, dar nu cunosc limba rusa, ar fi trebuit sa precizez.
Stie cineva si o varianta in limba romana?
O am eu, acuş o pun undeva pe Internet şi-ţi dau link-ul.
Eşti din/n Republica Moldova? Ca să ştiu dacă vei avea acces la Skynet-ul local.
 
Re: :)

adrenalina said:
dictionar nu am ce sa am cu ele... cum pot sa ma leg de ceva ce nu exista??? faptul ca sunt cativa oameni care au anumite valori, asta nu inseamna ca natiunea este caracterizata de ele. imi pare rau sa spun asta... si din pacate astfel de manifestatii nu fac decat sa acopere problemele majore cu care se confrunta MD... inca ceva de scris pt jurnalisti si astfel poate nu or mai vorbi de nivelul de trai scazut, de fluxul populatiei spre vest, de limba rusa omniprezenta... poate or scrie si ceva de bine... uite la noi se apara moralitatea cetatenilor... of,of,of... inca mai sunt oameni care inghit rahatul asta...

Daca n-am avea niste valori nationale demult am fi cazut la nivelul animalelor. Suntem o natiune cretin ortodoxa, deci avem un set de valori crestine care stau la baza Neamului.

Ce inseamna "sunt cativa oameni" care au valori? Valorile sunt generate de anumite relatii sociale, iar valorile sociale exista doar in cazul unor relatii intre membrii colectivitatii. Odata ce traim in comuniune avem aceleasi valori, alta e problema ca unii le respecta mai mult alte mai putin.
De aia si exista astfel de "devianti" ca ateii,criminali, narcomani, homosexuali, curve etc. care cred ca nu cred in nimic.
 
Re: :)

militant: "Sunt o natiune cretin ortodoxa"

Fii mai atent cnd scrii, mai ales chestii att de măreţe. ;)
 
Re: :)

militant, eu de obicei nu vreau si nu pot sa discut cu oameni fanatici si se pare ca tu esti printre ei. nu pot sa zic ca pana acum m-am iritat, dar in ultimele tale mesaje esti de-a dreptul ridicol. ce valori omule are tara asta si mai ales ce valori da Biserica... o institutie permitata care se aude numai cand ii vorba sa interzica ceva, nu atunci cand ar trebui sa ajute si aline sufletele.
militant pe niste oameni dezlanati in idei si inapoiati mintal care se cred pe vremea Inchizitiei nu o sa ii respect niciodata. avem liberul arbitru, care tot Dumnezeu ni-i l-a dat si acum niste preotei amarati vor sa ne priveze de el si asta se intampla in secolul XXI....

plus ca Biserica este speriata... simte slabiciunea ei si faptul ca nu a facut eforturi sa tina pasul cu evolutia economica si sociala... simte ca influenta ei scade si nu stie cum sa balnaseze echilibrul... dar intoarcerea in evul mediu sigur nu o va ajuta... chiar ii pateaza imaginea si asa cam sifonata.

si acum militant, poti sa spui ca am spus blasfemie, ca sunt atee, treaba ta. insa doar atunci o sa discut cu tine, cand o sa incetezi sa vorbesti in maxime, in amenintari de genul ca o sa se pravaleasca cerul peste tine si o sa ai capacitatea sa porti o discutie normala.
 
militant said:
Credinta nu este o chestiune individuala, ea are un caracter social care vizeaza pe toti.
Sa-mi fie permisa o rectificare: credinta este o chestiune individuala, care are si efecte care se manifesta in plan social. Caracterul sau social este dat de momentul istoric si cred ca occidentul, si de data asta plasez si Romania in spatiul asta, se afla intr-un moment istoric in care caracterul social al religiei a inceput sa paleasca.
 
Lanu said:
dictionar şi animaluts, credeţi că cei interesaţi au scăpat link-ul meu din #29 ? :)

L-am vazut si eu, dar nus'ce el;) strimba din nas, nici macar un ''multumesc'' nu a scris, :) eu am vrut sa fiu de ajutor, dar vad ca trebuia sa stau cuminte :)
 
Back
Top