Cu cine veti vota in alegerile parlamentare

Banuiesc ca cearta asta intre cum si de ce nu ar trebui sa votam diverse partide de opozitie explica sondajul potrivit caruia partidul comunist are 48% din intentiile de vot, iar restul partidelor nu depasesc pragul de 15%.
 
Nu stiu cine a comandat sondajul, insa stirea a aparut pe Realitatea Tv prima data cu titlul ''Moldova mizeaza tot pe rosu'' :(

http://www.euractiv.ro/content/section|readStory/stID_1/pT_sumare/pID_1249/Moldova-Comunistii-conduc-detasat-intr-un-sondaj-de-opinie.html
 
Studentii sunt dispusi sa voteze in caz ca lise duce urna la pat in camin.
Cit de antinational este Rosca tot cu el voi vota! Alternativa nu exista: daca votezi cu PCRM esti dobitoc, BMDdaca alegi devii criminal,as putea cu PSDM dar nu au sansa si respectiv irasi votezi comunistii ..... Pe cand ceilalti concurenti electorali sunt ratati din start.
Din toate relele aleg unul mai mic!
 
Lui Adoreus si altora

Nu intru in polemica, doar va descriu cateva ganduri - e treaba voastra cum o sa le primiti.
Din cate tin minte, poporul a ales permanent pe cei, care pareau mai apropiati lui, chiar si aparent nu foarte destepti, vorbind ceva asa semi-moldoveneste-semi-ruseste-semi-romaneste. Este clar ca buna ziua, ca si de aceasta data aceiasi vor fi alesi, necatand la toate efortule democratilor de a cauta si a arata adevarul.
Avem o populatie degradata, invatata in mare masura cu hotia, lenevia, betia si minciuna. Inchipuiti-va, ca spre sfarsitul vietii vi se spune ca ati trait-o in van si tot ceea ce ati trait a fost o eroare. Nu vad multi care ar accepta sa inteleaga, deoarece instinctele sunt instincte, necatand la ceea ca suntem "homo sapiens". Eu cred ca este foarte dureros pentru fiecare sa inteleaga acest lucru. Si, cu atat mai mult, sa li se spuna ca toata viata s-au inchinat unor idoli gresiti. Stiu foarte bine, ca altora dupa 1940 le-a fost spus si mai dur, si nu numai spus, dar si facute multe lucruri rele, poate chiar si dezastruoase. Si acum, ce, sa "intoarcem dreptatea inapoi", sa taiem pe viu si sa incepem din nou? Sa luptam cu aceleasi instrumente? Ce invataminte ati tras voi, asa zisii democrati, de la comunism si nazism? Unii au "demolat sistemul vechi si au construit altul pe baza vietilor omenesti distruse si sufletelor schilodite" de asemenea contand pe "refacerea dreptatii"! Ceilalti au "aratat lumii intregi vinovatii" si au hotarat sa demonstreze ca exista numai "natiuni destepte si privilegiate"! E clar, ca atunci au fost schiloditi vieti nenumarate nevinovate! Si acum nu cred ca ar trebui cautati oameni si natiuni vinovate! Iisus zisese, pare-se, privitor la par si paiul din ochi. Nu tre sa ne asumam judecata in ultima instanta, caci numai unul are acest drept! Iar tirania naste alta tiranie!
Ca poporul nostru e bolnav e clar, numai ca nu e tratamentul cel mai potrivit terapia intensiva de soc, poate e mai bine de un tratament de durata? Daca organismul nu e in stare sa se lupte cu boala - nici o terapie nu il va ajuta! E necesar timp, rabdare, ceea ce nu se prea observa la noi! Toti vrem aici si acum, ca la comanda celui de Sus! De fapt cearta noastra este binevenita numai celor ce au ganduri rele despre noi, caci nici un binevoitor nu va dori raul prietenului sau!
Iar acum, despre alegeri!
Sa rabdam putin, si o sa vedeti, ca nimeni nu va fi in stare sa capete majoritatea voturilor, si, nu ma tem sa spun asta, cu atat mai mult PPCD! Nu sunt contra PPCD, nici PCD si nici BMD, dar cunosc foarte bine cum stau lucrurile. Ce sa-i faci, daca majoritatea electoratului democrat este plecat? Poate e necesara vre-o manevra de durata pentru a putea da jos raul, caci daca muntele este greu de urcat, el poate fi ocolit, sau in cel mai rau caz gaurit!
In fine, noi polemizam pe aceasta tema de la o vreme fara rost - am trecut la invinuiri reciproce, ceea ce de loc nu este eficient!
Eu as prognoza procentele dupa 6 martie cam in asa mod:
pcrm - 30-40%
BMD - 30-40%
PPCD - 15-25%
PSD - 5-10%
Celalte - 10-20%
Pot sa gresesc, dar in circumstante mai rele, nu mai bune!
Votati cu cine doriti! Daca vor castiga pcrm, oricum voi iesi in strada, caci alegerile deja sunt fraudate! Asa ca, cred, PMAN a fost arendata nu fara de folos! "Mamalijnicii" vor iesi in piata, sunt ferm convins!
 
Re: Lui Adoreus si altora

Marinarul said:
Daca vor castiga pcrm, oricum voi iesi in strada, caci alegerile deja sunt fraudate! Asa ca, cred, PMAN a fost arendata nu fara de folos! "Mamalijnicii" vor iesi in piata, sunt ferm convins!
Vorbeam zilele acestea cu un ucrainean. Am inceput sa vorbim si despre politica. Pana la urma ne-am certat. El a spus ca a votat cu Iushcenko, dar aici sustine PCRM. Eu i-am spus ca mi se pare paradoxala pozitia sa si ca, oricum, va pierde. Exemplul pe care i l-am dat a fost chiar acel din tzara sa de origine. La care el mi-a replicat: "Nu veti face voi nimic. Ne tot intelekt! Mamaliga ne mojet nicego!". M-am invershunat si i-am spus ca nici sala nu a putut, pana acum nimic, dar iata ca s-a saturat de banditi. I-am mai spus ca nu se stie inca daca alegerile din Moldova aveau loc inaintea celor din Ucraina cine primul da lovitura. asa ca i-am promis repetarea scenariului in RM. Tare imi doresc sa le demonstram ucrainenilor ca mamaliga nu este mai slaba decat slanina. daca nu le vom demonstra inversul, vom ramane in continuare pentru toti din CSI moldoveni, mamaligari, betivani si vom fi protagonistii celor mai idioate bancuri.
 
CZC said:
Studentii sunt dispusi sa voteze in caz ca lise duce urna la pat in camin.
Cit de antinational este Rosca tot cu el voi vota! Alternativa nu exista: daca votezi cu PCRM esti dobitoc, BMDdaca alegi devii criminal,as putea cu PSDM dar nu au sansa si respectiv irasi votezi comunistii ..... Pe cand ceilalti concurenti electorali sunt ratati din start.
Din toate relele aleg unul mai mic!

Nu inteleg de ce-ar fi Rosca "antinational" (adica e impotriva "natiunii maldavinesti"?), dar rationamentul tau e in esenta corect. Numai ca s-ar putea sa se supere Zop si sa nu mai vorbeasca de acum inainte cu tine!
 
zopiryon said:
ai si probe in acest sens ?

drept dovada ca mai ales tinerii si studentii vor vota cu PPCD pot servi chiar si rezultatele acestui poll... majoritatea forumistilor is tineri si vor vota cu PPCD
bineinteles, cei care frecventeaza acest forum nu sint reprezentativi pentru populatia majoritara a RM-ului
daca si are cineva sanse sa-i intreaca pe comunisti atunci numai BMD o va face... alegeti soarele :D
 
Agent-007 said:
zopiryon said:
ai si probe in acest sens ?

drept dovada ca mai ales tinerii si studentii vor vota cu PPCD pot servi chiar si rezultatele acestui poll... majoritatea forumistilor is tineri si vor vota cu PPCD
bineinteles, cei care frecventeaza acest forum nu sint reprezentativi pentru populatia majoritara a RM-ului
daca si are cineva sanse sa-i intreaca pe comunisti atunci numai BMD o va face... alegeti soarele :D

Matali tovarăşu 007 dijeaba îmbli cu aghitaţia, fintica lumea ari nevoi di şevai mai concret dicăt soarili lu' Serafim Alexan'ci. Şi-nsamnâ soarili ista di pi flagu' lor eu niş până amuţ nu-nţăleg ş-nu 'nţăleg di şi îi pi jiumati?...
Iaca di exempu o săşiri, un şiocan... asta-i clar, da' soarili ista şi-nsamnâ?... Câ dacâ Serafim Alexan'ci vini la puteri, lumea a-s' aibâ soari deasupra capului. Adicâ nicâ nou ş' nicâ concret. Iaca dacâ puneu di exemplu un purşel simbolu' lor, aişi deamu' era oleacâ mai clar, fintică şi Serafim 'Sanâci, dacâ s-ni uităm oleacâ mai atent la dumealui, samână cu un purşeluş ghini crescut.
 
Puturosu said:
Iaca dacâ puneu di exemplu un purşel simbolu' lor, aişi deamu' era oleacâ mai clar, fintică şi Serafim 'Sanâci, dacâ s-ni uităm oleacâ mai atent la dumealui, samână cu un purşeluş ghini crescut.

:lol: de-acord :lol:
 
Puturosu said:
Matali tovarăşu 007 dijeaba îmbli cu aghitaţia, fintica lumea ari nevoi di şevai mai concret dicăt soarili lu' Serafim Alexan'ci. Şi-nsamnâ soarili ista di pi flagu' lor eu niş până amuţ nu-nţăleg ş-nu 'nţăleg di şi îi pi jiumati?...
Iaca di exempu o săşiri, un şiocan... asta-i clar, da' soarili ista şi-nsamnâ?... Câ dacâ Serafim Alexan'ci vini la puteri, lumea a-s' aibâ soari deasupra capului. Adicâ nicâ nou ş' nicâ concret. Iaca dacâ puneu di exemplu un purşel simbolu' lor, aişi deamu' era oleacâ mai clar, fintică şi Serafim 'Sanâci, dacâ s-ni uităm oleacâ mai atent la dumealui, samână cu un purşeluş ghini crescut.
:hah: :hahaha: :hahaha: :hahaha:
Asta-i buna!
 
Cititi articolul "Deputati de lux"
http://jurnal.md/articol.php?id=2970&cat=2&editie=359
Inca o data ma conving ca in strada partidele declara una, iar dupa culise fac cu totul altceva. Nu vi se pare socanta stirea precedenta? Adica, eu inteleg asa: la alegeri toti suntem pentru popor, iar dupa - fiecare la mamaliguta lui!
Nu stiu pe cat e de credibila stirea(in orice caz astept dezmintiri de catre toti cei mentionati), insa sunt pe cale de a crede, si iata de ce. un prieten de al meu, sotia caruia este o angajata in Parlament, imi povestea cu vre-un an in urma(apropo, numai dupa efectele stradale dupa "memorandumul Kozak") cum, la intoarcere de peste hotarele tarii in avion, sotie-sa a fost martora a unei mese comune ale Stepaniuc si Co impreuna cu(sic!) varfurile PPCD-ului! Sa vedeti bautura de vin si sampanie(numai la "bruderschaft" nu s-a baut), de parca nu erau cei mai aprigi dusmani, ci cei mai buni prieteni! Sincer, nu prea credeam atunci, dar, pare-se, ma inselam! Si acel prieten este un aprig sustinator al PPCD, ramanand si el socat de spusele sotiei!
Si astazi simt amaraciune in suflet de toti patriotii, care devin deputati, si dupa aceea se antreneaza in spalare de creieri si indobitocirea poporului. Nu doresc sa spun nimic contra PPCD, dar am impresia, ca toti joaca un spectacol, doar ca unii mai veridic, altii - mai mincinos, dar, in esenta, cred ca, totusi, se joaca teatru, in mare parte!
Inteleg, ca aceasta e arta politicii, dar nu mi se face mai usor pe suflet. Oare nu toti din opozitie strigau, ca in cazuri similare in o lume civilizata isi prezentau toti demisia? Sau poate..., da... Dintii sunt mai aproape... Suntem oameni noi toti, Domnilor, nu suntem sfinti! Asa ca lasam la o parte invinuirile, gen, care este mai hot, si care este mai martir.
Nu mai departe de astazi dimineata in troleibuz am fost martor la efectul "spalarii de creier"! Va povestesc pe scurt.
...Soferul troleibuzului deschide usa si se saluta cu un vechi prieten, cred, deoarece nu i se deschide usa fiecaruia. Imediat de politica. Cu cine vei vota, intreaba soferul. Prietenul zice, ca cu Primarul, deoarece lucreaza de ani la primarie si il cunoaste bine. Atunci soferul zice: "Pai el este cel mai mare hot si bandit!" La care barbatul ramane socat si zice:"Cum adica, de atatia ani nu mi-ai spus nimic si acum de unde stii ca e hot?" Soferul tace si, in cele din urma spune:"Nu ma mai bate la cap, e hot, si gata, daca ziarele scriu, inseamna ca e adevarat!" Prietenul se geneaza, dar arunca ultimul argument: "Stii cumva despre averea lui Urechian, sau afacerile sale murdare?" Raspuns scurt: "E hot si gata". Alt argument: "Nu iti place cum se duce gospodaria in Chisinau, sau poate e rau gospodar, nu tot la intreprindere municipala lucrezi?" Raspuns: "Una cu alta nu are nimic, - e hot si nu am sa-l votez!" Seamana aceasta cu efectul spalarii de creieri, sau e altceva? Nimeni in troleibuz nu vorbeste nici o data, ca comunistii sunt hoti si, stiti de ce, - frica a intrat in oasele oamenilor!
Nu zic, ca Serafim e curat, sau chiar aliatii lui, dar cine este curat in ziua de azi, pune oare cineva capul pe trunchi? Daca nu, hai sa terminam prostiile si sa inlaturam pcrm.ul de la putere.
Pana si Bush si Putin au inteles, ca Moldova are nevoie de schimbare. Nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar, atacandu-l pe Urechian, PPCD face jocul comunistilor! Sau poate PPCD socoate de cuviinta, ca pcrm e mai bun ca BMD, atunci las-sa spuna deschis despre asta! Si atunci va fi clar pentru toti.
P.S. Ieri inca un prieten de al meu sustinator aprig al PPCD imi spune, ca Rosca nu face bine, devorand BMD! BMD nu castiga voturile PPCD ci ale pcrm! Tre si PPCD sa mearga in acea directie! Cat despre coruptie, apoi toti pana astazi lupta cu ea, si pana azi nu avem nici un dosar in judecata si nici unul bagat la puscarie, exceptie detinutii de la Tiraspol!
 
Marinarul said:
la intoarcere de peste hotarele tarii in avion, sotie-sa a fost martora a unei mese comune ale Stepaniuc si Co impreuna cu(sic!) varfurile PPCD-ului! Sa vedeti bautura de vin si sampanie(numai la "bruderschaft" nu s-a baut)
Ce poveste: "O zis c-o spus ca Nadya..." Marinarule, hai sa operam cu bucate mai comestibile. Si eu, si oricare altul de pe forum poate povesti ce a auzit de la cutare sau cutare prieten. Ceea ce nu poate fi probat, nu poate fi examinat. Deci, ceea ce ai descris nu poate fi luat in serios. Probabil, era vorba de intoarcerea sefilor de grupuri parlamentare de la Consiliul Europei. In avion, se stie, lumea obisnuieste sa mai serveasca. Asta nu inseamna ca este vorba de "o masa comuna ale Stepaniuc si Co impreuna cu varfurile PPCD". Puteai sa spui ca, la un moment dat, Stepaniuc o inceput sa se pupe si sa cante imbratisat cu Rosca. Sa fim seriosi.
 
Marinarul said:
...Soferul troleibuzului deschide usa si se saluta cu un vechi prieten, cred, deoarece nu i se deschide usa fiecaruia. Imediat de politica. Cu cine vei vota, intreaba soferul. Prietenul zice, ca cu Primarul, deoarece lucreaza de ani la primarie si il cunoaste bine. Atunci soferul zice: "Pai el este cel mai mare hot si bandit!" La care barbatul ramane socat si zice:"Cum adica, de atatia ani nu mi-ai spus nimic si acum de unde stii ca e hot?" Soferul tace si, in cele din urma spune:"Nu ma mai bate la cap, e hot, si gata, daca ziarele scriu, inseamna ca e adevarat!" Prietenul se geneaza, dar arunca ultimul argument: "Stii cumva despre averea lui Urechian, sau afacerile sale murdare?" Raspuns scurt: "E hot si gata". Alt argument: "Nu iti place cum se duce gospodaria in Chisinau, sau poate e rau gospodar, nu tot la intreprindere municipala lucrezi?" Raspuns: "Una cu alta nu are nimic, - e hot si nu am sa-l votez!" Seamana aceasta cu efectul spalarii de creieri, sau e altceva?
ceea ce ai postat aici seamana cu o incercare de spalare a creierilor. Iar umbli cu povestile. Vrei sa-ti povestesc si eu vreo cateva? Ce prost este soferul troleibuzului ca nu-l sustine pe Urechean si ce destept este prietenul sau, care vorbeshe jumatate de ora cu soferul unui troleibuz despre politica. Faptul ca totzi functionarii primariei il sprijina pe Urechean nu inseamna altceva decat ca ei se tem sa-si piarda fotoliile si ca Urechean a instaurat dictatura la primarie.
 
Roibule, spalare de creieri si idolizare este ceea ce vad acum la toti sustinatorii PPCD! Am dorit sa evit invinuirile reciproce, dar vad, ca ma impui cu de-a sila! Ulianov, Stalin, Brejnev, Mao, Hitler etc... Sa-ti povestesc eu, sau iti dai seama singur ce doresc sa-ti spun? Eu nu il idolizez pe Urechian si stiu ca are pacate, si nu numai el, si cred ca multe. Iar tu doresti cu tot dinadinsul sa prezinti o conducere a unui partid drept niste ingeri si niste sfinti! Eu cred ca ei sunt oameni onesti, dar SUNT OAMENI SI NU IDOLI! Nu cred in sinceritate si dreptate absoluta! De asta are parte doar unul - CEL DE SUS! In rest suntem toti cu pacate (poate unii cu mai mari, altii cu mai mici)!
Eu nu am povestit cazul pentru a-i ponegri pe conducatorii PPCD, doar sa arat ca si ei sunt oameni, in felul lor! Si eu socot de cuviinta ca la conducerea statului tre sa fie OAMENI - NU IDOLI! M-am saturat de idolul Voronin, care este CEL MAI DIN CEI MAI! As dori ca un conducator de stat sa aiba si parti omenesti(chiar si slabe), iar idoli am vazut in viata mea destui! Si nu mai vreau unul, care sa-mi hotarasca dreptatea in ultima instanta!
 
Back
Top